پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي: سردترين نقطه مسكوني جهان +تصاوير
شنبه، 24 مهر 1400 - 09:50     کد خبر: 47743

پيام نفت:
سردترين نقطه مسكوني جهان +تصاوير

سردترين نقطه مسكوني جهان به نام "اويمياكون" در كشور شمال شرقي روسيه قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبرنگاران پويا؛ تا به حال شده به اين موضوع فكر كنيد كه سردترين منطقه مسكوني جهان در كجا واقع شده‌ است و مردم آن چطور زندگي مي‌كنند؟ نقطه‌اي در كره زمين وجود دارد كه تصور زندگي در آن براي اكثر ما غيرممكن است، منطقه‌اي كه لقب سردترين نقطه‌ مسكوني دنيا را دارد ولي با اين حال مردم آن خيلي عادي به زندگيشان مي‌پردازند.

كشور روسيه در شمالي‌ترين سرزمين‌‌هاي قابل سكونت كره زمين قرار دارد و بخش زيادي از آن در فصل زمستان آب و هوايي  بسيار سرد و طاقت فرسا دارد؛ برخي از شهرهاي كشور روسيه در فصول زياد سال داراي آب و هواي سرد هستند كه زندگي در اين شرايط جوي به شدت سخت است. 

يكي از سردترين نقاط مسكوني جهان به نام "اويمياكون" در اين كشور وجود دارد؛ به گزارش "واشنگتن پست" اين روستا در شمال شرقي ايالت "ياكوتيا" در روسيه قرار گرفته است و ناسا آن را به عنوان سردترين نقطه جهان معرفي كرده‌است؛ اويماكون در زبان مردم سيبري به معني "آب يخ زده" نامگذاري مي‌شود.

دماي اين روستاي كوچك كه تنها 500 ساكن دارد، در فصل زمستان به 72- درجه سانتي‌گراد مي‌رسد؛ ميانگين دما در اويمياكون در فصل زمستان 58- درجه سانتي‌گراد است و در سال 1924 با دماي 96- درجه ركورد سردترين منطقه روي كره زمين را زده است!

مردم اين شهر چهره‌هاي خاصي دارند؛ با وجود چنين هواي طاقت‌فرسايي، مردم اين روستا خود را با شرايط جوي عادت مي‌دهند و به راحتي به ادامه زندگيشان مي‌پردازند؛ در روزهاي زمستان 21 ساعت از شبانه روز هوا تاريك بوده و نزديك‌ترين شهر در فاصله 805 كيلومتري از اين روستا قرار دارد؛ مردم اين روستا بيشتر زمان خود را در خانه مي‌گذرانند و تنها در مواقع ضروري از خانه خارج مي‌شوند.

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

 در روستاي اويمياكون امكان كشاورزي وجود ندارد و مردم با دامداري و كارهاي مربوط به شهرداري كسب درآمد مي‌كنند؛ زمستان‌ها مردم براي سير كردن خود تنها گوشت مصرف مي‌كنند؛ از جمله غذاهاي محلي اين روستا مي‌توان به ماهي يخ زده و گوشت اسب و گوزن اشاره كرد كه همگي به صورت خام مصرف مي‌شوند. 

يكي از نكات جالبي كه در مورد اين روستا وجود دارد آن است كه باتري ماشين‌ها در اين منطقه به علت هواي بسيار سرد خالي مي‌شوند و مردم اين منطقه براي جلوگيري از اين اتفاق ماشين ها را به طور مداوم روشن نگه مي‌دارند؛ به همين منظور ايستگاه‌هاي پمپ گاز در اين روستا 24 ساعته داير هستند تا مردم براي سوخت مشكلي نداشته باشند. 

يكي ديگر از مشكلات ساكنين اين منطقه كه با آن كنار آمده‌اند، دفن بستگان به هنگام مرگ آنها است؛ مردم براي دفن مردگان مجبور مي‌شوند با روشن كردن آتش دماي زمين را بالا ببرند؛ با بالارفتن دما و ذوب يخ ها، كندن خاك آسان‌تر مي‌شود. 

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

اگر چه در بسياري از كشورها حتي كشورهاي غربي، پوست حيوانات به عنوان يكي از كالاهاي لوكس شناخته مي‌شود، ولي در روستاي اويمياكون ساكنين تمام لباس هايشان از پوست است، چرا كه تنها راه براي زنده ماندن در اين شرايط آب و هوايي كشنده استفاده از اين پوشش است.

با وجود چنين شرايطي، مدارس همچنان پابرجا هستند و دانش‌آموزان اويمياكون هم خيلي عادي به مدرسه مي‌روند؛ در واقع مدرسه‌ اين روستا فقط وقتي كه دماي هوا به منفي 52 درجه‌ي سانتيگراد برسد، بسته مي‌شود!

در اويمياكون خبري از آنتن موبايل نيست و اصلاً پوشش‌دهي موبايل در اين منطقه وجود ندارد؛ حتي اگر وجود داشت باز هم به خاطر يخ زدگي تاسيسات الكترونيكي، استفاده از موبايل غير ممكن بود.

گروهي از پزشكان روي مردم اين منطقه تحقيقات زيادي انجام داده و اعلام كرده‌اند كه مردم اين منطقه دچار سوءتغذيه نمي‌شوند، دليل خاصي دارد؛ در واقع در شير حيوانات اين منطقه ريزمغذي‌هايي وجود دارد كه مواد مورد نياز بدن را تامين مي‌كند و گردش خون افراد به صورت طبيعي عمل مي‌كند. 

اينها مشكلاتي است كه مردم سردترين نقطه جهان با آن روبه‌رو هستند اما سعي مي‌كنند با طبيعت سازگار باشند؛ زندگي در اين شرايط براي هركسي سخت و طاقت‌فرسا است اما مردم بومي اين منطقه به زندگي خود ادامه مي‌دهند. 

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

كشور روسيه ,

 

 


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها