در مقالات گذشته در مورد انرژی خورشیدی و سلول های خورشیدی صحبت نمودیم، در این مطلب سعی داریم به مفهوم راندمان پنل های خورشیدی بپردازیم.

مفهوم راندمان پنل های خورشیدی

تبدیل نور خورشید به الکتریسته توسط پنل های خورشیدی صورت میگیرد . اما سوال اینجاست که پنل ها تا چه اندازه می توانند از تابشی که دریافت کرده اند ، الکتریسیته تولید نمایند؟ این سوال بطور ساده معنای راندمان و یا بازدهی (efficiency) را بیان می کند . راندمان در واقع “نسبت انرژی تبدیل شده به انرژی کل دریافت شده ” می باشد. این مقدار که معمولا با “% (درصد)” ذکر می شود ، نه تنها در پنل بلکه در تمامی تجهیزات خورشیدی کاربرد دارد .

فناوری پنل های خورشیدی روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است اما همچنان راندمان پایین در سلول های خورشیدی دیده می شود. بیشتر سلول های خورشیدی کمتر از ۲۰٪ بازدهی دارند، به این معنی که آنها فقط می توانند حدود ۲۰٪ از انرژی دریافتی از نور خورشید را به الکتریسته تبدیل کنند . البته گزارشی از تحقیقات دانشمندان  دنیا حاکی از آنست که به زودی شاهد عرضه پنل های خورشیدی با راندمان بهتری در بازار خواهیم بود.

راندمان یک پنل خورشیدی به کیفیت مواد آن بستگی دارد . بواسطه همین علت می توان گفت که سلول های خورشیدی با راندمان بالا ، قیمت بیشتری هم دارند . مواد نیمه هادی از جمله سیلیکون ، باعث می شوند که الکترون ها با تابش نور خورشید به جنبش درآیند و برق تولید کنند . به حرکت در آوردن الکترون ها  توسط مواد نیمه هادی با کمک اتصالات p-n در ساختار آنها ، صورت می پذیرد. این حرکت الکترون از نیمه هادی نوع n (که الکترون در اکثریت است) به نیمه هادی نوع p (که الکترون در اقلیت است) جریان الکتریکی تولید می کند.

مقدار این جریان به دما ، ناخالصی نیمه هادی و تابش نور خورشید بستگی دارد.

انواع مختلفی از مواد نیمه رسانا در طراحی پنل های خورشیدی استفاده می شوند. در اینجا ۳ نوع اصلی پنل های خورشیدی و راندمان آنها مورد بحث قرار خواهد گرفت. پنل های خورشیدی مونوکریستالی ، پلی کریستالی و تین فیلم .

در مورد انرژی خورشیدی و سلول های خورشیدی صحبت نمودیم، حال سعی داریم به مفهوم راندمان پنل های خورشیدی بپردازیم.تبدیل نور خورشید به الکتریسته توسط پنل های خو

این نوع پنل های خورشیدی در مقایسه با یکدیگر دارای مزایا و معایبی هستند. در بحث مربوط به راندمان می توانیم پنل ها را بصورت مونوکریستال ، پلی کریستال و تین فیلم مرتب کنیم، به این معنی که پنل های مونو کریستال دارای بیشترین راندمان (۱۵ تا ۲۰ درصد)و پنل های تین فیلم دارای کم ترین بازدهی(۷ تا ۱۳ درصد) می باشند.

با این تفسیر می توان استنباط نمود که قیمت پنل های خورشیدی مونو کریستال نسبت به مدل های پلی کریستال و تین فیلم بیشتر است و به نظر می رسد استفاده از پلی کریستال و تین فیلم در پروژه های خورشیدی مقرون بصرفه تر باشد .

تصویر زیر توپولوژی انواع پنل خورشیدی را نشان می دهد ، در پنل های مونو ، گوشه های سلول های خورشیدی کوتاه می شوند تا تعداد مواد مورد استفاده در پنل را کاهش داده و عملکرد سیستم فتوولتائیک را بهینه کنند.

در مورد انرژی خورشیدی و سلول های خورشیدی صحبت نمودیم، حال سعی داریم به مفهوم راندمان پنل های خورشیدی بپردازیم.تبدیل نور خورشید به الکتریسته توسط پنل های خو

در ادامه به مقایسه این سه مدل در ویژگی های : راندمان ، هزینه ، کارآمدی نسبت به سطح اشغال شده و پروسه ساخت می پردازیم.

یکی از مهمترین فاکتورهای راندمان پنل خورشیدی ، دما است چراکه با افزایش دما، کارایی کاهش می یابد.

بنابراین برای دمای زیاد، صفحات خورشیدی درگیر افت کارایی هستند. سلول های خورشیدی متنوعی در بازارهای خورشیدی با راندمان متفاوت و در نتیجه قیمت های مختلف در دسترس هستند اما سلول های خورشیدی در بهترین حالت بیشتر از ۲۲٫۸٪ کارآمد نیستند .

طبق آخرین رده بندی سایت EnergySage ، پنل خورشیدی برند های سان پاور (Sun Power) ، الجی(LG) ، پاناسونیک(Panasonic) ، سیلفاب(SilFab) ، کیوسلز(Qcells) ، کانادیان سولار(Canadian) و ترینا (Trina) علاوه بر داشتن راندمان مناسب ، دارای قیمتی رقابتی و همچنین ضمانت های درخشان ۲۵ ساله هستند .

شرکت توسعه داده پردازی سپنتا طراح و مجری نیروگاه های خورشیدی