درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 7 اسفند 1402 - 07:48   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  لیست علی مطهری منتشر شد [+عکس]
  نقدی بر لیست علی‌مطهری
  تحقق رویای بزرگ تسلا/ انتقال برق بدون استفاده از سیم
  نامزد خبرگان رهبری: بقا و استواری جمهوری اسلامی ناشی از مجلس خبرگان است
  انواع مختلف فناوری های انتقال برق بی‌ سیم و عملکرد آن ها
  پورمحمدی: رفتار امروز خبرگان را ضعیف و معیوب می دانم؛ آن طور که باید به وظایف خود عمل نکردند/ اگر از آنکه به او رای داده اید ناراحتید، رایتان را پس بگیرید
  جزئیات جدید اکسیوس از مذاکرات پاریس درباره آتش‌بس در غزه / در ازای آتش‌بس ۶ هفته‌ای و آزادی صد‌ها اسیر فلسطینی، ۴۰ اسیر اسرائیلی آزاد می‌شوند
  پرویز سروری: همانند گذشته(چهل سال) در انتخابات مجلس خبرگان از لیست جامعه مدرسین حمایت می‌کنیم
  آیت‌الله آل‌ هاشم: مهمترین وظیفه مجلس خبرگان «تعیین رهبری» است
  کشته‌های حادثه رانندگی زنجیره‌ای در ایلام به پنج نفر افزایش یافت
  پیروزی ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در کارولینای جنوبی
  حمله هوایی آمریکا و انگلیس به صنعا
  بازداشت ۴۹ نفر در روسیه؛ ۳۸ نفر در راهپیمایی‌های بزرگداشت ناوالنی و ۶ نفر در تظاهرات ضد جنگ
  در مسائل نظامی، سخنگوی نیروهای مسلح حرف بزند
  انتقال برق بدون سیم و روشن کردن لامپ
  انتقال برق بدون سیم چگونه است؟
  مدیریت تعارض منافع در مجلس خبرگان
  خطای ترجیح گاز به برق
  فریبکاری روسیه در برجام
  اعلام جزئیات مراسم ترحیم آیت‌الله موسوی بجنوردی
  ایران که مادر عزیز همه ماست، در مسیر مرگ تدریجی ست / یک گروه به غارت منابع باقی‌مانده مشغول هستند، گروه دیگری با جهل و تعصب، مسیر رو به مرگ را تسریع می‌کنند / یک‌یک ما، مورد سوال آیندگان قرار خواهیم گرفت / آخر چطور ممکن است کشوری تا این اندازه ثروتمند، این‌گونه فقیر باشد؟
  ببینید/ ویدئو جالب و پربازدید از «هیتلر»
  آیت‌الله طالقانی: اسلام با دیکتاتوری و سلطنت فردی متفاوت است
  تولید برق از توریم
  ایران در فهرست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» باقی ماند
  بهشتی پور: حمله به اوکراین بزرگترین اشتباه تاریخ روسیه
  جنگ ایران و روس و نقش علما
  پورمحمدی: شاید باهنر رئیس مجلس آینده باشد
  ببینید | تفاوت بارز بین لیست جامعه روحانیت و جامه مدرسین از زبان پورمحمدی
  ممکن است قدرت جدیدی در آسیا در حال ظهور باشد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 50001صفحه نخست » اقتصاد انرژییکشنبه، 8 آبان 1401 - 07:43
هلدینگ خلیج فارس در مسیر تبدیل به حیاط خلوت سیاسی/ نقشه خلع ید دولت از صنعت پتروشیمی
  
پیام نفت:

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: با واگذاری سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی و خصولتی‌سازی هلدینگ خلیج فارس، این شرکت پتروشیمی به حیاط خلوت جریانات سیاسی تبدیل شده و نظارت‌پذیری بر اقدامات آن از بین می‌رود.

هلدینگ خلیج فارس در مسیر تبدیل به حیاط خلوت سیاسی/ نقشه خلع ید دولت از صنعت پتروشیمی

هادی بیگی‌نژاد در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به تغییر چینش مدیریتی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس عنوان کرد: در ماجرای خصوصی‌سازی بارها اتفاق افتاده است که سهام دولت در شرکت‌های بزرگ به بخش خصوصی فروخته می‌شود، حال سوال بنده این است که این بخش خصوصی کیست؟ آیا بخش خصوصی واقعی اینقدر پول دارد که بتواند سهام دولت را خریداری کند؟ قطعا خیر.

* با خصولتی‌سازی  نظارت بر هلدینگ خلیج فارس از بین می‌رود

‌وی اظهار داشت: وقتی این مورد واگذاری‌ها را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم خریدار این سهام همین شرکت‌های خصولتی هستند، آیا بازده کار با این واگذاری افزایش پیدا می‌کند؟ خیر، چون آدم‌ها تغییری نکرده‌اند و همان‌ها به صورت غیرمستقیم بر کار سوار شده‌اند.

بیگی‌نژاد بیان کرد: در واقع تنها اتفاقی که می‌افتد این است که با این واگذاری، نهادهای نظارتی دیگر نمی‌توانند بر احکام بودجه‌ای و مالی آن شرکت‌های خصولتی نظارت کنند و مثلا حقوق‌های نجومی در بستر چنین واگذاری‌هایی صورت می‌گیرد.

* واگذاری هلدینگ خلیج فارس‌ کارآمدی این شرکت پتروشیمی را کاهش می‌دهد

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: از طرفی وقتی با واگذاری‌ به بخش خصولتی، نظارت و بازدهی کم شود، دولت ناچار می‌شود با بودجه خودش بازدهی کم این شرکت‌ها را پوشش دهد. مثلا درباره صندوق‌های بازنشستگی این اتفاق به کرات رخ داده است که این صندوق‌ها به عنوان یک نهاد خصولتی نتوانستند بازدهی و کارآیی لازم را داشته باشند و دولت با تزریق منابع، ناکارآمدی آنها را پوشش داده است.

وی ادامه داد: یعنی وقتی سهام دولت در شرکت‌های بزرگ به بخش خصولتی واگذار شود، اتفاقی که می‌افتد این است که در زمانی که بحث حقوق‌های نجومی و احکام بودجه‌ای است آنها زیر بار نظارت نمی‌روند و در زمان ورشکستگی از منابع دولت استفاده می‌کنند، در واقع اتفاقی که می‌افتد این است که سهام شرکت به یک دولت بی‌نظارت واگذار شده است که یک اشتباه بزرگ است.

* توسعه کاریکاتوری پتروشیمی‌ نتیجه خلع ید حاکمیت از صنعت پتروشیمی است

بیگی‌نژاد اظهار داشت: سهم دولت از سهام شرکت‌های پتروشیمی حدود 7 درصد است و در هلدینگ خلیج فارس حدود 20 درصد از طریق شرکت ملی صنایع پتروشیمی سهام دارد. با واگذاری سهام دولت در این هلدینگ، دولت به طور کامل در صنعت پتروشیمی خلع ید می‌شود و بخش‌های خصولتی همه‌کاره صنعت پتروشیمی می‌شوند. خب دولت در این شرایط چگونه بر صنعت پتروشیمی مدیریت و تنظیم‌گری کند؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: این دست تصمیمات غلط موجب شد که پتروشیمی‌های ایران بدون یک طراحی حاکمیتی و بدون هیچ منطقی به صورت کاریکاتوری رشد کنند و تولیدکننده بزرگ متانول باشند بدون اینکه سایر محصولات باارزش را تولید کنند. حال صادرات متانول هم برای ایران مشکل‌آفرین شده است که چگونه و با چه قیمتی باید آن را عرضه کنیم که به فروش برود. توسعه کاریکاتوری پتروشیمی نتیجه خلع ید حاکمیت از صنعت پتروشیمی است.

وی عنوان کرد: هر دولتی باید به حفظ سرمایه اجتماعی توجه کند این موضوع در صنعت پتروشیمی رعایت نشده است. سرمایه اجتماعی صنعت پتروشیمی با آمدن آقای علی‌عسگری چه شد؟  انتصابات و اقدامات وی سودآوری چندانی برای صنعت پتروشیمی نداشته است.

بیگی‌نژاد گفت: با انتصاب افراد غیرمتخصص، سرمایه اجتماعی در صنعت پتروشیمی نابود می‌شود و وقتی افراد غیرمتخصص تصمیم‌گیر شوند نه فقط صنعت و دولت بلکه یک گفتمان زمین می‌خورد. ما به پایگاه اجتماعی و نظر و حمایت مردم در همه حوزه‌ها و صنایع و گروه‌ها نیازمندیم. این سبک واگذاری‌ها موجب شده است که صنعت پتروشیمی ایران تبدیل به حیات خلوط قدرت‌های سیاسی شود.

* هلدینگ خلیج فارس نباید به حیاط خلوت جریانات سیاسی تبدیل شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در حال حاضر چون بخشی از سهام هلدینگ خلیج فارس به صورت مستقیم در اختیار دولت (شرکت ملی صنایع پتروشیمی) است، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی بر عملکرد این هلدینگ نظارت می‌کنند، اما وقتی این سهام واگذار شود و هلدینگ خلیج فارس کاملا خصولتی شود دیگر نظارت‌پذیر نخواهد بود و به حیاط خلوت تبدیل می‌شود.

وی گفت: در نتیجه به دلایل ذکر شده، بنده مخالف واگذاری سهم دولت در هلدینگ خلیج فارس به سهام عدالت و صندوق بازنشستگی نفت هستیم و در این باره از وزیر نفت و وزیر اقتصاد طرح سوال کرده‌ام، نباید اجازه دهیم هلدینگ خلیج فارس از یک دولت بانظارت به یک بخش بی‌نظارت سپرده شود.

به گزارش فارس، 70 درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ تخصصی پتروشیمی ایران در اختیار سهامداران عمده قرار دارد که 24 درصد به «سهام عدالت» با دو صندلی، 18.75 درصد به «شرکت ملی صنایع پتروشیمی» با 1 صندلی و 26.31 درصد به «صندوق بازنشستگی نفت» با 2 صندلی اختصاص دارد. بدین صورت وزارت نفت با کسب 3 صندلی از 5 صندلی، نظارت و راهبری هلدینگ خلیج فارس در صنعت پتروشیمی را در اختیار دارند.

به تازگی و بدون درس گرفتن از تجربه‌های قبلی خصوصی‌سازی، با فشار بخشی از بدنه دولت برای واگذاری سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی و تشویق پالایشگاه تهران برای خرید این سهام، چینش قدرت در هلدینگ خلیج فارس به نفع سهام عدالت در حال تغییر است.

 

  انرژی برق باید جایگزین مصارف گاز در بخش خانگی شود
  خودروهای برقی نیروگاه پیک سا می شوند
  فیش انرژی جایگزین فیش گاز و برق شود
  تحلیل مقایسه ای مصرف واقعی انرژی برق در ایران
  دادن انشعاب جدید گاز در تهران و کلان شهرها ممنوع شود
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  قطر از کشف گاز بیشتر در پارس جنوبی خبر داد؛ «پروژه افزایش ۱۶میلیون تنی برداشت را فورا کلید می‌زنیم»
  رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی انرژی: روزانه معادل ۷ میلیون بشکه نفت انرژی در ایران مصرف می‌کنیم / قاچاق ۴۰۰ میلیارد تومانی بنزین در هر روز
  کمبود گاز در ایران؛ "بحرانی جدی در راه است"
  خودروهای برقی در ساعات پیک مصرف کمبود برق شبکه را تامین می کنند
  کمبود گاز از سال 1405 جدی می‌شود
  اشتباه رساندن همزمانِ برق و گاز به منازل
  انرژی برق باید جایگزین مصارف گاز در بخش خانگی شود
  اگر روند فعلی ادامه یابد سال ۱۴۰۵ بحرانی از انرژی کشور را در برمی گیرد / سال ۹۶ همین موقع ۴ میلیون بشکه نفت تولید داشتیم و صادرکننده بنزین بودیم، الان واردکننده بنزین هستیم / به آینده انرژی کشور امیدوار نیستم / تهی شدن از افراد کاردان و متخصص و سیاسی شدن وزارت نفت، عمده دلیل این وضعیت است
  ظرفیت احداث بیش از ۱۲۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های خورشیدی در ایران
  90 درصد برق کشور به گاز وابسته است !!!؟
  ایران می‌تواند مانند اروپا برق را جایگزین گاز کند
  تماشا کنید: سر بی‌کلاه ایران / کشورهای شمالی نفت و گاز خزر را شخم زدند!
  مدیرعامل پالایش و پخش: میانگین مصرف بنزین در سال آینده با توجه به خودرو‌های پرمصرف داخلی ۸ تا ۱۰ درصد نسبت به امسال رشد خواهد کرد
  عصر سوخت‌های فسیلی به پایان نزدیک است
  انرژی خورشیدی از "سایه" سوخت فسیلی خارج می‌شود؟!
  نفت از اقتصاد انرژی جهان حذف می‌شود؟
  نهضت غلط گازرسانی را متوقف کنید
  اهمیت انرژی خورشیدی در دوران افول نفت
  مغالطه آماری و استراتژی اشتباه گازی
  ایران توان رسیدن به ظرفیت تولید روزانه ۷.۴ میلیون بشکه نفت را دارد
  برنامه خردمندانه عراق برای تولید 8 میلیون بشکه نفت در روز
  خودروهای برقی نیروگاه پیک سا می شوند
  مشکل عدم امنیت انرژی داریم / ۹۰ درصد برق کشور به گاز وابسته است؛ اگر گاز کم بیاوریم، دیگر گازی نیست که برق تولید کنیم / در عموم کشور‌ها، مثل اینجا نیست که در زمستان گاز صنایع را قطع کنند و تمام انرژی‌ها هم وابسته به گاز باشد
  بی ام و خودروی برقی با شارژر بی سیم تولید کرد
  انتقال برق بی‌سیم چیست؟ آینده انتقال انرژی با القای الکترومغناطیسی!
  سبقت هند در برقی سازی شبکه ریلی؛ سرعت اروپا و امریکا حلزونی است| دستیابی دهلی به صفر خالص تا ۲۰۳۰
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار