درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 7 اسفند 1402 - 08:44   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  لیست علی مطهری منتشر شد [+عکس]
  نقدی بر لیست علی‌مطهری
  تحقق رویای بزرگ تسلا/ انتقال برق بدون استفاده از سیم
  نامزد خبرگان رهبری: بقا و استواری جمهوری اسلامی ناشی از مجلس خبرگان است
  انواع مختلف فناوری های انتقال برق بی‌ سیم و عملکرد آن ها
  پورمحمدی: رفتار امروز خبرگان را ضعیف و معیوب می دانم؛ آن طور که باید به وظایف خود عمل نکردند/ اگر از آنکه به او رای داده اید ناراحتید، رایتان را پس بگیرید
  جزئیات جدید اکسیوس از مذاکرات پاریس درباره آتش‌بس در غزه / در ازای آتش‌بس ۶ هفته‌ای و آزادی صد‌ها اسیر فلسطینی، ۴۰ اسیر اسرائیلی آزاد می‌شوند
  پرویز سروری: همانند گذشته(چهل سال) در انتخابات مجلس خبرگان از لیست جامعه مدرسین حمایت می‌کنیم
  آیت‌الله آل‌ هاشم: مهمترین وظیفه مجلس خبرگان «تعیین رهبری» است
  کشته‌های حادثه رانندگی زنجیره‌ای در ایلام به پنج نفر افزایش یافت
  پیروزی ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در کارولینای جنوبی
  حمله هوایی آمریکا و انگلیس به صنعا
  بازداشت ۴۹ نفر در روسیه؛ ۳۸ نفر در راهپیمایی‌های بزرگداشت ناوالنی و ۶ نفر در تظاهرات ضد جنگ
  در مسائل نظامی، سخنگوی نیروهای مسلح حرف بزند
  انتقال برق بدون سیم و روشن کردن لامپ
  انتقال برق بدون سیم چگونه است؟
  مدیریت تعارض منافع در مجلس خبرگان
  خطای ترجیح گاز به برق
  فریبکاری روسیه در برجام
  اعلام جزئیات مراسم ترحیم آیت‌الله موسوی بجنوردی
  ایران که مادر عزیز همه ماست، در مسیر مرگ تدریجی ست / یک گروه به غارت منابع باقی‌مانده مشغول هستند، گروه دیگری با جهل و تعصب، مسیر رو به مرگ را تسریع می‌کنند / یک‌یک ما، مورد سوال آیندگان قرار خواهیم گرفت / آخر چطور ممکن است کشوری تا این اندازه ثروتمند، این‌گونه فقیر باشد؟
  ببینید/ ویدئو جالب و پربازدید از «هیتلر»
  آیت‌الله طالقانی: اسلام با دیکتاتوری و سلطنت فردی متفاوت است
  تولید برق از توریم
  ایران در فهرست سیاه «اف‌ای‌تی‌اف» باقی ماند
  بهشتی پور: حمله به اوکراین بزرگترین اشتباه تاریخ روسیه
  جنگ ایران و روس و نقش علما
  پورمحمدی: شاید باهنر رئیس مجلس آینده باشد
  ببینید | تفاوت بارز بین لیست جامعه روحانیت و جامه مدرسین از زبان پورمحمدی
  ممکن است قدرت جدیدی در آسیا در حال ظهور باشد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 49970صفحه نخست » نفتچهارشنبه، 4 آبان 1401 - 08:05
درآمد پنج برابری قطر نسبت به ایران در پارس جنوبی
  
پیام نفت:
درآمد پنج برابری قطر نسبت به ایران در پارس جنوبی

قطری‌ها با سرمایه‌گذاری گسترده، همکاری با غول‌های انرژی، استفاده از فناوری مدرن و صادرات گاز طبیعی به روش‌های گوناگون، از محل میدان پارس جنوبی درآمدی معادل ۵برابر درآمد ایران داشته‌اند.

 

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی تحقیقی به مقایسه درآمدهای ایران و قطر از حوزه مشترک گازی پارس جنوبی پرداخته است. میدان گازی غول‌آسای پارس جنوبی، بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است که بین ایران و قطر تقسیم شده و ایران با وجود تولید بیشتر گاز طبیعی، از نظر درآمدی از همسایه خود عقب مانده است.

 

این گزارش نشان می دهد که قطری‌ها با سرمایه‌گذاری گسترده، همکاری با غول‌های انرژی، استفاده از فناوری مدرن و صادرات گاز طبیعی به روش‌های گوناگون، از محل میدان پارس جنوبی درآمدی معادل ۵برابر درآمد ایران داشته‌اند. این در حالی است که ایران اکثر گاز تولیدی این میدان مشترک را برای مصارف خانگی- صنعتی و با پرداخت یارانه‌های‌ بسیار هنگفت عرضه می‌کند.

این گزارش در عین حال ثابت می کند که علی رغم بسیاری از ادعاها و عددسازی ها، وضعیت تحریم چگونه فرصت های ایران در یک موقعیت مشترک با قطر را از بین برده و کشوری با حدود ۳ درصد جمعیت ایران، چطور ۵ برابر ما موفق به کسب سود اقتصادی از این منبع مشترک شده است.

 

 

تمام سهم ایران از پارس جنوبی

 

اما جزئیات اعداد چگونه نشان می دهند که قطری ها در پارس جنوبی ۵ برابر ایران درآمد داشته اند؟

سقف تولید روزانه از میدان پارس جنوبی به‌ ۵۷۵ میلیون متر مکعب گاز در سال ۱۳۹۶ رسید که نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۳۳۴ میلیون متر مکعب۱۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که تولید قطر از این میدان در مدت مذکور معادل ۵۶۶ میلیون متر مکعب بود.

از سال ۱۳۹۰ تعرفه‌های گاز بخش‌های مختلف مصرف در چارچوب اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال،‌ در دو دامنه ۷ ماهه اول و ۵ ماهه‌ دوم تعیین شده است.

یارانه‌ی گاز طبیعی در سال ۱۳۹۵ که با در نظر گرفتن قیمت‌ منطقه‌ای گاز طبیعی در مقایسه با مقدار کل فروش داخلی به تفکیک بخش‌ها محاسبه شده نشان می‌دهد که یارانه مصرف گازطبیعی با توجه به افزایش مصرف و اجرای طرح پلکانی مصرف گاز در بخش‌های خانگی و تجاری و همچنین نرخ بالای تسعیر ارز افزایش یافته است.

 با احتساب یارانه‌ی گاز به عنوان هزینه‌ی فرصت گاز مصرفی، درمجموع ۲۳۳ میلیارد دلار درآمد از میدان گازی پارس جنوبی طی ۱۵ سال گذشته حاصل شده است.

 با توجه به درآمد ۴ میلیارد دلاری صادرات گاز ایران به ترکیه، طی ۱۵ سال درمجموع ۷۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی از محل صادرات گاز به این کشور حاصل شده است. با احتساب یارانه ۲۳۳ میلیارد دلاری ۷۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی، مجموع درآمدهای ایران از میدان گازی پارس جنوبی به ۳۰۳ میلیارد دلار می‌رسد.

 ایران تا ژانویه امسال، دو تریلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی استخراج کرده که کمتر از نصف تولید گاز قطر از این میدان طی سه دهه گذشته است.

 

hVK1gPYKFJ6n

 

 

قطر چگونه از فرصت مشترک با ایران سود برد؟

 

در آن سوی میدان، قطر توسعه‌ی میدان گنبد شمالی خود را از سال ۱۹۹۱ آغاز کرده اما ایران توسعه‌ی پارس جنوبی را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرد. در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۱ قطر حدود ۲۱۰ میلیارد مترمکعب گاز از این میدان استخراج کرد که به‌ارزش آن زمان، حدود ۶۰ میلیارد دلار درآمد برای قطر به‌دنبال داشته است.

 

قطر تمامی نیاز داخلی و صادراتی گاز خود را از گنبد شمالی تأمین می‌کند. طبق برآوردهای صورت‌گرفته میزان ذخایر گازی بخش قطری این میدان مشترک، ۳۶ تریلیون مترمکعب است که آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) میزان قابل استحصال گاز در بخش قطری را حدود ۲۶ تریلیون مترمکعب تخمین زده است. حدود ۶۰ درصد از مساحت میدان مشترک پارس جنوبی و ۶۰ درصد از حجم گاز درجای آن در سمت قطر قرار دارد.

این کشور در سال ۲۰۲۰ از مجموع ۲۱۱ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تولید شده تنها ۲۲ میلیارد مترمکعب را با خط لوله‌ی دلفین به امارات و عمان صادر و ۱۰۶ میلیارد مترمکعب را به‌صورت LNG به کشورهای هندوستان، کره جنوبی، ژاپن، چین، انگلستان، پاکستان، کویت و سایر کشورها صادر کرده است.

قطر در سال‌های پیش‌رو، در نظر دارد تا سال ۲۰۲۷ ظرفیت صادراتی خود را با عملیاتی کردن دو فاز جدید، به سطح ۶۸ میلیارد مترمکعب افزایش دهد. قطر مشتاق است تا منابع گاز خود را در سریع‌ترین زمان ممکن توسعه دهد، زیرا اشتیاق مصرف‌کنندگان به سمت سوخت‌های پاک‌تر بسیار زیاد است.

 

جنگ اوکراین؛ فرصت قطر

 

پس از حمله‌ی روسیه به اوکراین، اروپا در حال رقابت برای یافتن جایگزین‌هایی برای گاز روسیه است. واردات گاز طبیعی مایع از قطر و ایالات‌متحده، بزرگ‌ترین صادرکنندگان جهان، بخش مهمی از این راه‌حل است.

چندین مقام ارشد اتحادیه اروپا (ازجمله جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه و رابرت هابک وزیر اقتصاد آلمان) در ماه‌های گذشته برای گفتگو در مورد عرضه گاز به قطر سفر کرده‌اند.

 درآمدهای حاصل از بخش‌های نفت‌وگاز طبیعی ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی قطر است. قطرگاز (Qatargas) بزرگ‌ترین شرکت گاز طبیعی مایع (LNG) جهان است. درآمدهای صادراتی این کشور در سال ۲۰۲۱ به بالاترین سطح از اواسط سال۲۰۱۴ رسید، زیرا به دلیل کمبود عرضه در بازار، قیمت LNG به بالاترین حد خود رسید.

بر اساس آمار منتشر شده توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF)، درآمدهای قطر از محل صادرات نفت و گاز (عمدتا از محل پارس جنوبی) به شرح جدول زیر است. به جهت قابلیت مقایسه با ایران همان دو دهه مورد بررسی قرار گرفته است. درآمدهای گازی قطر از میدان پارس جنوبی طی دو دهه‌ی گذشته بالغ بر ۱۴۵۳ میلیارد دلار بوده که پنج برابر درآمدهای ایران طی مدت مشابه است.

TjcstTOaGyTC (1)

 
 

 

  انرژی برق باید جایگزین مصارف گاز در بخش خانگی شود
  خودروهای برقی نیروگاه پیک سا می شوند
  فیش انرژی جایگزین فیش گاز و برق شود
  تحلیل مقایسه ای مصرف واقعی انرژی برق در ایران
  دادن انشعاب جدید گاز در تهران و کلان شهرها ممنوع شود
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  قطر از کشف گاز بیشتر در پارس جنوبی خبر داد؛ «پروژه افزایش ۱۶میلیون تنی برداشت را فورا کلید می‌زنیم»
  رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی انرژی: روزانه معادل ۷ میلیون بشکه نفت انرژی در ایران مصرف می‌کنیم / قاچاق ۴۰۰ میلیارد تومانی بنزین در هر روز
  کمبود گاز در ایران؛ "بحرانی جدی در راه است"
  خودروهای برقی در ساعات پیک مصرف کمبود برق شبکه را تامین می کنند
  کمبود گاز از سال 1405 جدی می‌شود
  اشتباه رساندن همزمانِ برق و گاز به منازل
  انرژی برق باید جایگزین مصارف گاز در بخش خانگی شود
  اگر روند فعلی ادامه یابد سال ۱۴۰۵ بحرانی از انرژی کشور را در برمی گیرد / سال ۹۶ همین موقع ۴ میلیون بشکه نفت تولید داشتیم و صادرکننده بنزین بودیم، الان واردکننده بنزین هستیم / به آینده انرژی کشور امیدوار نیستم / تهی شدن از افراد کاردان و متخصص و سیاسی شدن وزارت نفت، عمده دلیل این وضعیت است
  ظرفیت احداث بیش از ۱۲۰ هزار مگاوات نیروگاه‌های خورشیدی در ایران
  90 درصد برق کشور به گاز وابسته است !!!؟
  ایران می‌تواند مانند اروپا برق را جایگزین گاز کند
  تماشا کنید: سر بی‌کلاه ایران / کشورهای شمالی نفت و گاز خزر را شخم زدند!
  مدیرعامل پالایش و پخش: میانگین مصرف بنزین در سال آینده با توجه به خودرو‌های پرمصرف داخلی ۸ تا ۱۰ درصد نسبت به امسال رشد خواهد کرد
  عصر سوخت‌های فسیلی به پایان نزدیک است
  انرژی خورشیدی از "سایه" سوخت فسیلی خارج می‌شود؟!
  نفت از اقتصاد انرژی جهان حذف می‌شود؟
  نهضت غلط گازرسانی را متوقف کنید
  اهمیت انرژی خورشیدی در دوران افول نفت
  مغالطه آماری و استراتژی اشتباه گازی
  ایران توان رسیدن به ظرفیت تولید روزانه ۷.۴ میلیون بشکه نفت را دارد
  برنامه خردمندانه عراق برای تولید 8 میلیون بشکه نفت در روز
  خودروهای برقی نیروگاه پیک سا می شوند
  مشکل عدم امنیت انرژی داریم / ۹۰ درصد برق کشور به گاز وابسته است؛ اگر گاز کم بیاوریم، دیگر گازی نیست که برق تولید کنیم / در عموم کشور‌ها، مثل اینجا نیست که در زمستان گاز صنایع را قطع کنند و تمام انرژی‌ها هم وابسته به گاز باشد
  بی ام و خودروی برقی با شارژر بی سیم تولید کرد
  انتقال برق بی‌سیم چیست؟ آینده انتقال انرژی با القای الکترومغناطیسی!
  سبقت هند در برقی سازی شبکه ریلی؛ سرعت اروپا و امریکا حلزونی است| دستیابی دهلی به صفر خالص تا ۲۰۳۰
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار