درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 17 بهمن 1401 - 05:53   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  تاریخ روابط خسارت بار و تحقیر انگیز ایران و روسیه
  سید حسن خمینی: اگر فقری که احساس کنیم ناشی ظلم باشد، به پرخاشگری می‌انجامد / اتاق‌ها را شیشه‌ای و دیوار‌ها را نازک کنیم
  خضریان، نماینده مجلس: طرح «مجازات افراد برای اظهارنظرها» شامل افرادی است که به دلیل چهره شدن در جامعه، مرجعیت اجتماعی پیدا کرده‌اند / با افرادی که صرفاً به دلیل چهره بودن، جامعه را دچار ناامنی و خسارت می‌کنند، چه کار باید کرد؟ / اگر چنین قانونی وجود داشت، امروز شاهد بی‌مسئولیتی کلامی در محیط اجتماعی نبودیم
  تصاویری از یک روز عادی در کره شمالی
  قالیباف: مستضعف کسی است که استعداد و ظرفیت دارد، اما استبداد و استکبار اجازه بروز آن را نمی‌دهد
  بورل: سعی دارم برجام را زنده نگه دارم/ اتفاقاتی که در ایران می‌افتد، کار را بسیار دشوارتر می کند
  سازمان تعزیرات: یک شرکت خودروساز به دلیل گران فروشی ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه شد
  قوه قضاییه: رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات «جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر» موافقت کردند
  فیلم مذاکرات خبرگان قانون اساسی درباره شورای نگهبان - قسمت دوم
  فیلم بسیاز مهم بررسی اصل ششم قانون اساسی در مجلس خبرگان قانون اساسی 1358
  فیلم از جلسه مجلس خبرگان قانون اساسی در بررسی اصل 9 و 10 در شهریور 1358
  روایت سردار مرتضی قربانی از اولین تا آخرین دیدار با شهید قاسم سلیمانی
  خاطره سردار مرتضی قربانی از شهید رحیم انصاری رهنانی
  آیت الله مکارم شیرازی: مملکت با شعار اداره نمی شود / درست است بعضی مسئولان در رفاه باشند ولی این همه مردم محروم وجود داشته باشد؟ / فاصله طبقاتی امنیت ما را متزلزل می کند
  وزارت کشور: دستور العمل برگزاری تجمعات قانونی تهیه شد / در مهرماه امسال همزمان با شروع اعتراضات، این دستورالعمل آماده ابلاغ نبود / دستورالعمل در همین روزها ابلاغ می‌شود
  باکو در مسیر استراتژی «مرگ با هزار چاقو» علیه ایران / مصائب تنهایی تهران در عرصه بین الملل همچنان ادامه دارد...
  ویدیو / علیرضا دبیر می‌گوید «برای خنده» کاندیدای شورای شهر شده بوده و مردم «نباید به من رای می‌دادند»
  قدری تردید دارم که امام گفته باشند اسرائیل باید از بین برود؛ در شورای دفاع بحث شد که این، موضع نظام باشد یا نه؟ که امام گفتند «نه» / بعضی از اصول و ساختار‌های نظام باید اصلاح شود؛ این یعنی «جمهوری دوم» / این خیانت است که، چون باهنر می‌خواهد رأی بیاورد، رقبایش را حذف کنیم
  علی باقری: ایران در چارچوب توافق گذشته حاضر به انجام مذاکرات است
  فیلم جلسه بسیار جذاب مجلس خبرگان قانون اساسی در بررسی اصل 54
  صورت مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی: جلسه چهل و یک
  صورت مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
  محاسبات بازده و تلفات ترانسفورماتور — به زبان ساده (+ دانلود فیلم آموزش رایگان)
  ترانسفورماتورهای جدید کم تلفات
  فرسودگی شبکه ها عامل بخشی از هدررفت انرژی برق است
  احداث ۹۸ هزار کیلومتر شبکه جدید برق/ توسعه خطوط انتقال، توزیع و فوق توزیع و رفع فرسودگی شبکه برق کشور
  ببینید| فیلم تمرینات زنان یگان‌های ویژه فراجا / قدرت نمایی دختران رزمی کار و قدرتمند
  شکست سنگین اردوغان در دادگاه قانون اساسی
  نگاهى به «شوراى قانون اساسى‏» فرانسه و «شوراى نگهبان‏» ایران
  هر قانونی که با اصل ششم قانون اساسی تعارض داشته باشد غیرقانونی است
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 50228صفحه نخست » اخبار رسانه هایکشنبه، 13 آذر 1401 - 11:03
علی ربیعی: چرا افراد "میانه" مورد حمله افراطیون داخل و خارج قرار می گیرند؟
  
پیام نفت:
علی ربیعی: چرا افراد

علی ربیعی در روزنامه اطلاعات نوشت:کامنت‌های اخبار در صفحات مجازی را که مرور می‌کردم، توجهم به نقدهای توهین‌آمیز و اظهارات پر از خشونت‌ از سوی طیف‌های مخالف سیاسی همدیگر، اعم از مدافع، ناراضی تغییرخواه تا برانداز جلب شد.

به طور عجیبی به‌رغم تفاوتهای نظری زیاد و عمیق، دو سر افراطی طیف در تهدید کردن، ناسزا گفتن و احاله دادن تسویه حساب‌های خونین به روزهای بعد مشترک هستند و اتفاقاً هر دو در میانه زدایی، از یک سو با نخواستن و مشکوک انگاری و از سوی دیگر با تهدید، ارعاب و انگ زنی فصل مشترک دارند‏‎.

پیش از این، از مطالعات تاریخی دریافته بودم که میانه‌ها در روزگار خویش مورد اتهام بوده و حتی سرنوشت مرگبار داشته‌اند. هرچند تاریخ در سال‌های بعد به ارزش‌ آنها پی برده است. گویا این روزها تاریخ، به شکلی دیگر و با دو تفاوت قابل توجه در حال تکرار است. تفاوت نخست، در تغییرات کیفی معترضین خیابان‌ها نهفته است. هیچ‌گاه در طول تاریخ معاصر ایران با چنین نسل متحول شده از جنبه رفتاری و تغییرات ارزشی روبرو نبوده‌ایم. نسل حاضر در «خیابانهای پاییزی» در فضای انقلاب پساصنعتی و با سر خوردن در شبکه‌های اجتماعی رشد کرده است و تفاوتهای بسیار عمیق با نسل نزدیک به خود دارد. این نسل، نه تنها تجربه تاریخی نداشته بلکه برخلاف نسل‌های پیشین خود حتی نسبت مطالعاتی کمی با تاریخ گذشته دارد و بدون داشتن دال‌های هویتی گذشته، نوعی سرکشی را علیه هرآنچه با خواست او در تضاد است داراست. این نسل، با میزبانان سایبراسپیسی «فضای مجازی» روزانه با «شهروندان اینترنتی» Netizen ‎زیادی به تبادل دیدگاه همراه با سوگیری تاییدی می‌پردازد. تفاوت دوم در میزان موج‌سواری، خط‌دهی، نظرسازی و صداگذاری از سوی مخالفان حکومت ایران با ترکیبی از کینه‌ورزان و بدخواهان ایران نهفته است. هیچ‌گاه در طول تاریخ معاصر ما، این‌گونه رسانه‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی بیگانه بر فضای روانی ایران تأثیرگذار نبوده‌اند. استفاده از عناصر هنری و تصویرسازی بر این پیچیدگی‌ها افزوده است. در مقابل، امتناع سنتی ساخت قدرت از پذیرش هرگونه میانه، مزاحم‌انگاری نهادهای میانی و حتی آدم‌های میانه و امنیت‌سازی هرچه میان قدرت و جامعه وجود دارد، «جامعه‌ای میان تهی» را به وجود آورده است‎.

‎به طور کلی همیشه میانه بودن، سرشار از دشواری است به خصوص در جامعه‌ای که فرهنگ عمده آن «یا بامن، یا بر من» شده است. در این روزها که استفاده از خشونت‌زبانی و فیزیکی هرروز در حال تئوری‌سازی و عمیق کردن نفرت‌هاست و در جامعه‌ای که اعتدال و میانه‌روی نتوانسته‌اند به ارزش‌های فعال اجتماعی تبدیل شوند، میانه ایستادن به خصوص در مسایل سیاسی، پر از مصائب مختص به خود می‌باشد‎.

‎با این وصف و تحت فشار روانی،«رو به یک سوی اگر راحت جان می‌طلبی» تبدیل به واقعیت رفتاری جاری در جامعه می‌شود. افراد معمولاً وقتی به یک سمت می‌روند و تکلیف خود را روشن می‌کنند، در حقیقت با سپردن خود به معیارهای درست و غلط یک‌سمت، زشت و زیبای آن را بر مبنای روانشناسی سوگیری تاییدی پذیرفته و به نوعی آرامش فکری و روانی نیز دست می‌یابند و جالب‌تر اینکه هرچه خود را به سمت هسته سخت قدرت در هرسو نزدیک کنند، مرکزنمایی گفتاری و کنشی بیشتر از خود بروز می‌دهند و از مزایای سوی خود بیشتر منتفع می‌شوند‎.

‎میانه در زندگی سیاسی ایرانی،زیستی همراه با نگرانی است.از مزایای«یک‌سویی» ‎بودن بی‌بهره شده و درمقام ضربه‌خور هر دو سو قرار می‌گیرند. میانه‌ها، ناخودآگاه به لحاظ برخورداری از دیدگاههای مختلف، همبستگی نظری با بخشی از گروه‌های اجتماعی را دارند و به نوعی نقش میانجی‌گری را نیز می‌توانند ایفا کنند.میانه، نه به معنای «نه این و نه آن»، بلکه وضعیتی است که معیارها و اصولی که فرد بدان معتقد است در عقاید هیچ کدام از طرفین نمی‌گنجد اما این اصول و ارزشها ممکن است در جایی بر این سو یا آن سو منطبق شده و گاهی هم در تعارض قرار گیرد‎ به سنت تاریخی و فرهنگی، میانه ها همیشه در ایران به نوعی لت و پار سیاسی می‌شوند‏‎.

‎امروز میانجی‌ها می‌توانند در برابر خواسته‌های نامعلوم متعدد، منطقی در جهت تعامل برای خواسته‌ها و گفتگو و مفاهمه فراهم کنند. متاسفانه در حال حاضر، نسبت به سخنان میانه، از سوی تصمیم‌گیران دارای مسئولیت بی‌اعتنایی شده و ظرفیتی برای آنان قائل نمی‌شوند و از سوی دیگر برای آنهایی که منافع خود را در جامعه‌ای ضعیف، انسجامی گسسته و قلب‌های پر از کینه و تلخی می‌بینند، میانه‌ها دشمن اصلی محسوب می‌شوند‏‎.

‎اتفاقاً در زمانی که متغیرهای مداخله‌گر با قدرت اطلاعاتی و رسانه‌ای عظیم درصدد تداوم رودررویی و رساندن جامعه به مرزهای بدون گفتگو هستند این ضرورت میانه‌ها باید به عنوان یک فرصت ممتاز برای ساخت قدرت و همه دلسوزان ایران شناخته شود‎.

‎هرگز فراموش نمی‌کنم، هنوز شادی دوم خرداد ۷۶ در رگهای خیابان جاری بود که جریانی که به دنبال فتح شهر به شهر با اسلحه و گلوله بود، انتخابات را «فتنه خاتمی» نامید‏‎.

‎اکنون،در اشکالی دیگر،تلاش می‌شود مفاهیم و استعاره‌هایی همچون «دفاع مشروع‎» خلق شود که عمدتاً در خدمت تبدیل اعتراض‌ها به جنگ داخلی است. «دفاع مشروع‎» ‎چیزی به جز سرهم‌بندی کردن توجیهی برای جنگ داخلی مسلحانه نیست.این تبدیل‌گرایی یعنی گذاراز اعتراض به جنگ داخلی،خشونت‌بارترین شکل مصادره حرکت‌های اعتراضی جوانان ماست‌.زن،زندگی،آزادی را می‌خواهند به تحریم و همچنین اهداف اسرائیل و عربستان سعودی پیوند بزنند. مطالبات زندگی‌خواهانه مشخص را به تغییر «رابرت مالی» و دیگر طرفداران احیای برجام و استقبال از جنگ‌طلبی ترجمه می‌کنند. کارکرد میانه‌ها در همین است که معترضین بی‌نام و نشان را دعوت به گفتگو کنند تا بدین‌سان مرزهایشان با اهداف بدخواهان تفکیک شود. باید فضایی امن و فراخ به روی جوانان گشوده شود تا حرف خود را بزنند و به این شیوه دموکراتیک، از مصادره اعتراض‌های آنها به سود لابی‌های شکل گرفته علیه ایران جلوگیری شود. از سوی دیگر، در ساخت قدرت گویا از سیاست‌های اقناعی و ترغیبی خبری نیست، تنها سیاست امنیتی انفعالی در مقابل اعتراضات و افتادن در دام جریان‌های خشونت‌افزا ـ که این روزها به صورت سازمان یافته برای تداوم خشونت و کشاندن جوانان معترض به آن‌سو کاملا مشهود است ـ مشاهده می‌شود. ما نیازمند سیاست‌های اجتماعی مؤثر مبتنی بر گفتگو و ارسال نشانه‌های امیدبخش هستیم. ماندن در چنبره مقابله امنیتی، قرار گرفتن در تله دشمنان ایران است‎.

‎نیازمند یک حرکت بزرگ مصلحانه و تأثیرگذار هستیم که میانه‌ها می‌توانند تسهیل گر و پیش برنده سیاست‌های اجتماعی آرام بخش باشند. هراس از ایفای نقش میانه‌ها، یک زیان بزرگ ملی برای این روزهای جامعه ماست‎.

‎بهرحال من معتقدم چه ساخت قدرت به جریان میانه‌های گفتگویی تمایل داشته یا نداشته باشد، و چه نسل‌های دگرگون شده‌ی ذهنی پذیرای مفاهمه باشند یا نباشند و به‌رغم تلاشهای سازمانهای اطلاعاتی و روانی من هر روز به ضرورت قوی‌تر شدن میانه‌ها تأکید می‌کنم. امروز ایستادن در میانه، پر از مصائب و بدون هیچ منفعت و مزایا برای این‌گونه آدمهاست‌. جامعه میان‌تهی که در آن از میانه‌ها و میانجی‌ها خالی باشد، هیچ‌گاه روی خوش نخواهد دید‏‎.

‎میانه ایستادن و میانجی‌گرایانه عمل کردن وظیفه ملی، اخلاقی و انسانی همه ماست. امروز سخن گفتن و نقد کردن پیرامون افراط، خشونت و نفرت پراکنی ضرورت تاریخی برای هرکدام از ایرانیان فرهیخته است‎.

‎من معتقدم با گذار از حرکات تند و افراط گرایانه بالأخره میانجی‌ها جای خود را در میان جامعه باز خواهند نمود و جامعه‌ای پر از میانه‌ها و قدرت گرفتن گفتگوخواهان حتماً تضمین‌کننده ایرانی بهتر خواهد بود‎.

‎ایرانی‌های میانه، متحد شوید تا صداهای بلند کرکننده‌ی تنش‌آفرینان و نفرت‌پراکنان کوتاه شود‏‎.

 

   اخبار و تحلیل های مرتبط با قانون اساسی  
  پیشنهاد عجیب عباس آخوندی به احمد توکلی خبرساز شد
  مقایسه قدرت و اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی قبل و بعد 1368
  ضمانت های اجرایی در قانون اساسی مصوب 1358
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  غفلت نفتی؛ برداشت تا ۵۰ برابری همسایگان ایران از میادین مشترک نفت و گاز
  تحریم ایران بکام عراق عربستان کویت و امارات با برداشت صدهامیلیارد دلار از نفت و گاز ملت ایران
  تاراج سرمایه های ملت ایران در میادین مشترک نفت و گاز با عرق عربستان و کویت
  دکل‌های نفتی عراق در میدان‌های مشترک 10 برابر ایران است
  تاراج صدها میلیارد دلار سرمایه های ملت ایران در میادین مشترک نفت و گاز
  درآمد افسانه‌ای نفت عراق
  تحرکات عراق در میدان نفتی مشترک با ایران
  ویدیو / مقام سازمان بازرسی: وزرات نفت مقصر اصلی آلودگی هواست
  مگاپروژه بندر فاو چگونه عراق را به جای ایران به شاهراه استراتژیک خاورمیانه تبدیل می‌کند؟ / تهران اما هنور اندر خم یک کوچه مانده! / بودجه توسعه کریدوری ایران در ۱۴۰۲؛ تقریبا هیچ!
  راه نجات تهران افزایش بهره وری مترو
  متروی توکیو | منظم‌ترین
  می توانید شلوغ ترین متروهای جهان را حدس بزنید؟
  ریشه بدبختی هاضعف شدیدمدیریت است/ هوای پاک توکیو با جمعیت بیش از تهران
  مرگ سالانه «۴۵ هزار ایرانی» به خاطر آلودگی هوا
  عربستان بزرگترین صادرکننده نفت به چین شد
  پروژه های میلیارد دلاری امارات در حوزه انرژی سبز
  ادعای وزیر نفت: شدت مصرف انرژی در ایران دو و نیم برابر نرم جهانی ست / قرار باشد هر چه تولید می کنیم، اینطوری مصرف شود، همین مشکلات را خواهیم داشت
  روزنامه رسالت: میادین گازی ایران به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد تا بتواند ظرفیت فعلی تولید خود را حفظ کند
  چرا احیاء برجام به نفع روسیه نیست؟
  25 میلیارد دلار درآمد نفتی در یک ماه/عربستان سعودی در 9 ماه ابتدای سال جاری میلادی 278 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است/ایران چه می کند؟
  ضرورت های فوری تشکیل وزارت انرژی
  درآمد ۱۱۵ میلیارد دلاری عراق از فروش نفت
  پیشنهاد عجیب عباس آخوندی به احمد توکلی خبرساز شد
  مقایسه قدرت و اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی قبل و بعد 1368
  ضمانت های اجرایی در قانون اساسی مصوب 1358
  تحریم‌ها بزرگترین تاثیر را در آلودگی هوا گذاشته / تولید سوخت با کیفیت توسط پالایشگاه‌ها نیاز به همکاری‌هایی با مراکز خارجی دارد که تحریم روی آن اثرگذار است
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار