درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   سه شنبه، 15 آذر 1401 - 17:59   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  معنای ریشه‌ی «نکس» چیست و به عنوان نمونه، «نُنَکّسه» در آیه‌ی 68 سوره‌ی ‌یس به چه معنا است؟
  توجیهات غیر منطقی آیت الله هاشمی رفسنجانی جهت تغییر قانون اساسی مترقی سال 1358
  نظر امام خمینی درخصوص قانون اساسی مصوب 1358: «امید است ان شاءاللّه تعالی با عمل به آن،‏‎ ‎‏آرمانهای اسلامی بر آورده شود و تا ظهور حضرت بقیة اللّه اروحنا له الفدا باقی و مورد‏‎ ‎‏عمل باشد.»
  تسلیح روسیه از سوی ایران یک اشتباه محاسباتی بزرگ است
  تایید بازداشت بولتن نویس فارس توسط صداوسیما
  ویدیو / لحظه پیدا شدن توله‌یوز‌های توران توسط دامدار سمنانی
  پزشکیان: وقتی در مورد ماده ۱۵ قانون اساسی اصرار می‌کنیم، می‌گویند شما پان‌ترکیست یا پان‌کردیست هستید/ خضریان: ۲۰۰ کشته این ایام، عدد تلخی است
  جام جهانی قطر؛ برزیل برد و حریف کرواسی در یک چهارم نهایی شد / وداع آخرین آسیایی با جام
  خاطرات هاشمی رفسنجانی، ۱۴ آذر ۱۳۷۸: ناطق نوری قانع نشد که دوباره کاندیدا شود
  رئیس سازمان حسابرسی برکنار شد
  واکنش ادبیات کیهان به پیشنهادهای علی ربیعی: در جریان اغتشاشات آیا به جز برهنگی و بغل رایگان، چیزی هم درباره مطالبات مشروع شنیده شد؟
  کودکان هوش را از چه کسی به ارث می‌برند؟
  ارزان فروشی بنزین به خارجی‌ها؛ در شش‌ماهه امسال ۵۰۹ میلیون لیتر سوخت با قیمت ۲۶ سنت صادر شد
  تاکید نهضت آزادی بر ضرورت «همه‌پرسی»
  مطالعه قانون اساسی به عنوان میثاق ملی ایرانیان بر همه ما لازم است
  میانه‌ها، پلی برای خیابان‌های پاییزی | علی ربیعی
  ربیعی: تجدیدنظر در برخی سیاست‌ها، اجتناب ناپذیر است / واقعیت عریان شده تغییرات نسلی و ارزش‌ها در کف خیابان‌ها، به خوبی قابل مشاهده است
  علی ربیعی: چرا افراد "میانه" مورد حمله افراطیون داخل و خارج قرار می گیرند؟
  افروغ: از قانون اساسی دور شده‌ایم، تغییر آن، تابو نیست
  علی ربیعی:دو سر افراطی در میانه زدایی فصل مشترک دارند‌
  حکمرانی نو و قانون اساسی
  بعد از ژاپن، کُره هم شگفتی‌ساز شد / سومین تیم آسیایی در دور حذفی جام‌جهانی
  مردم سالاری نوشت/ کواکبیان: اصلاح شیوه های حکمرانی و ساختار تنها راه اساسی است
  کواکبیان: وزارت کشور به درخواست ما برای تجمع پاسخ نداد
  سوزاندن هزاران مسلمان برای از بین‌بردن تمدنی ۸۰۰ ساله
  استقلال وکیل در مقام دفاع، همتراز استقلال قاضی در مقام قضاوت است
  واکنش متکی به زمزمه تغییر قانون اساسی
  درخواست یک نماینده از رهبر انقلاب برای گفت‌وگو با منتقدین
  درخواست یک نماینده از رهبر انقلاب برای گفت‌وگو با منتقدین / فریدون عباسی: آمدند و به من گفتند شما قرار است ترور شوید / سخنگوی شورای نگهبان: باید مسیر صیانت از اعتراض‌ها پیش‌بینی شود / رئیس کل بانک مرکزی: وضعیت منابع ارزی رو به بهبود است
  نقش فساد اخلاقی در انحطاط تمدن اسلامی در آندلس
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 49694صفحه نخست » اخبار رسانه هاپنجشنبه، 31 شهریور 1401 - 11:03
طمع ژئوپلیتیک اردوغان و علی اف و تحمیل دالان زنگه زور به تهران
  
پیام نفت:

گزارش دیپلماسی ایرانی از دور جدید درگیری های مرزی جمهوری‌ آذربایجان و جمهوری ارمنستان

 
نویسنده خبر: عبدالرحمن فتح الهی
دور جدید درگیرهای مرزی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان از دوشنبه هفته گذشته آغاز شد. اگرچه تداوم این درگیری‌های مرزی پس از جنگ ۴۴ روزه پاییز سال ۲۰۲۰ امری طبیعی به نظر می رسد، اما با  بررسی دقیق تر دور جدید های تنش های مرزی آن‌گونه که پیداست باکو با تحریک آنکارا به دنبال تشدید درگیری و حتی ایجاد جنگ مرزی با هدف تصرف و اشغال بخشی از خاک ارمنستان در استان سیونیک برای ایجاد دالان موهوم زنگه زور و تحمیل آن به ایروان و همچنین تهران است. 
طمع ژئوپلیتیک اردوغان و علی اف و تحمیل دالان زنگه زور به تهران

دیپلماسی ایرانی: دور جدید درگیرهای مرزی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان از دوشنبه هفته گذشته آغاز شد. اگرچه تداوم این درگیری‌های پراکنده مرزی پس از جنگ ۴۴ روزه پاییز سال ۲۰۲۰ امری طبیعی به نظر می رسد، اما با  بررسی دقیق تر دور جدید های تنش های مرزی آن‌گونه که پیداست باکو با تحریک آنکارا به دنبال تشدید درگیری و حتی ایجاد جنگ مرزی با هدف تصرف و اشغال بخشی از خاک ارمنستان در استان سیونیک برای ایجاد دالان موهوم زنگه زور و تحمیل آن به ایروان و همچنین تهران است. 

تا همین جای کار تجاوز و اشغال گری باکو تلفات حدی را در پی داشته است. نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان پیشتر به پارلمان کشورش گزارش داد که از زمان آغاز خشونت‌ها در هفته اخیر، ۱۰۵ نظامی ارمنی کشته شده‌اند. جمهوری آذربایجان هم در روز اول درگیری‌ها از کشته شدن ۵۰ نظامی خود خبر داد. 

اظهارنظر جمهوری آذربایجان و روشن شدن پشت پرده تجاوز جدید باکو به خاک ارمنستان

جمهوری آذربایجان سه شنبه گذشته اعلام کرد که پس از بدترین دور درگیری بین ایروان و باکو در سال ۲۰۲۰، به اهداف نظامی خود در مرز با ارمنستان دست یافته است. همین گزاره کوتاه و به نوعی اعتراف صریح باکو نشان می دهد که دوره اخیر درگیری ها مستقیماً از سوی جمهوری آذربایجان با هدف تجاوز به خاک جمهوری ارمنستان برای ایجاد دالان موهوم زنگه زور و تحمیل آن به ایروان و تهران شکل گرفته است.

ریاست جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای پس از دیدار الهام علی‌اف، رئیس جمهور با فرماندهان نظامی این کشور اعلام کرد: «همه اهداف باکو در تنش اخیر محقق شده است.» 

به موازات این اظهار نظر ریاست جمهوری آذربایجان که پشت پرده های تنش اخیر مرزی را روشن می کند سکوت معنادار ارمنستان پس از درگیری های هفته گذشته هم به نوعی گویای آن است که باکو و علی اف با تحریک اردوغان اکنون دور جدید از درگیری ها را برای اشغال استان سیونیک در جمهوری ارمنستان آغاز کرده است. در این رابطه طبق گزارش رویترز، مقامات جمهوری آذربایجان درباره توافق آتش‌بس به منظور متوقف کردن مرگبارترین تنش میان این دو کشور از سال ۲۰۲۰ سکوت اختیار کرده‌اند. 

اما آنچه که کوچک ترین شبه ای را برای دلایل و اهداف پشت پرده باکو در آغاز دور جدید درگیرها و تجاوز و اشغال خاک ارمنستان باقی نمی گذارد به اظهارنظر رسانه های در ترکیه باز می گردد. 

در همین راستا شبکه ترکی TGRT صراحتا عنوان کرد: «آذربایجان ده کیلومتر از خاک ارمنستان را اشغال و اگر در درگیری های جدید بتوان حدود  20 کیلومتر دیگر در استان سیونیک پیش برود، رویای اتصال سرزمین های ترک محقق می شود.»

یک بیناینه ، یک هشدار

اگر بخواهیم تحولات را از انتها به ابتدا مورد موشکافی قرار دهیم. بیانیه دیروز جمعه سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان حکایت از آن دارد که تهران به نگاه غایی در پشت تحرکات میدانی، اشغال گری و تجاوز جمهوری آذربایجان به خاک ارمنستان با هدف ایجاد دالان موهوم زنگه زور پی برده است. 

از این  رو جمهوری اسلامی ایران با انتشار و اعلام بیانیه رسمی سفارت خود در ارمنستان هشدار جدی به جمهوری آذربایجان و هر کشوری که به دنبال تحریک و حمایت از باکو برای این مهم است، داد.  در این میان به نظر می رسد که ترکیه و اسرائیل دو بازیگر کلیدی در تحریک و تحقق سناریوی ایجاد دالان موهوم زنگه زور با هدف قطع مرزهای مشترک ایران و ارمنستان، تغییر ژئوپلیتیک منطقه قفقاز جنوبی و تداوم و تشدید بحران امنیتی در این منطقه (قفقاز) هستند.

سفارت ایران در ارمنستان اعلام کرد: «تهران با نقض تمامیت ارضی و مرزهای کشورهای همسایه مخالف است و به طور ویژه با هر سناریویی که به مرز ایران و ارمنستان به عنوان مسیر تاریخی ارتباط دو ملت همسایه آسیب وارد کند، مقابله خواهد کرد.»

سفارت ایران در ارمنستان در پاسخ به سوالی در خصوص موضع کشورمان درباره تنش های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران موضع خود درباره تحولات در منطقه قفقاز و روابط خود با دو کشور همسایه جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان را به صراحت و در سطوح مختلف بیان کرده است.

سفارت کشورمان عنوان کرد: «همان طور که در اخبار دیدارهای رهبر معظم انقلاب با رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه نیز شاهد بوده‌اید، ایران با نقض تمامیت ارضی و مرزهای کشورهای همسایه مخالف است و به طور ویژه با هر سناریویی که به مرز ایران و ارمنستان به عنوان مسیر تاریخی ارتباط دو ملت همسایه آسیب وارد کند، مقابله خواهد کرد.»در تماس تلفنی سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران با نیکو پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و نیز در تماس تلفنی وزرای خارجه ایران و جمهوری آذربایجان این موضع اصولی ما تکرار شده است.

اینها علاوه بر آن است که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با جیحون بایرام‌اف، همتای خود در جمهوری آذربایجان، پیرامون تحولات اخیر در منطقه قفقاز جنوبی بر آمادگی تهران برای کمک به حل و فصل موضوع به صورت مسالمت‌آمیز و از طرق سیاسی تاکید کرد.

امیرعبداللهیان صراحتا عنوان کرد: «جمهوری اسامی ایران همواره بر حفظ تمامیت ارضی کشورها از جمله آذربایجان و ارمنستان تاکید دارد. اما در عین حال مرز ایران و ارمنستان را نیز یک راه ارتباطی تاریخی می‌دانیم که باید بدون تغییر حفظ شود.امیرعبداللهیان با تاکید بر این که منطقه تحمل جنگ جدیدی را ندارد، اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران طرفین این مناقشه را به خویشتنداری فرامی‌خواند.»

سازناکوک موسوی در باکو

در آن سو به نظر می‌رسد سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان نگاهی متفاوت از سفارت ایران در ارمنستان دارد و عملاً شرایط متضاد از بقیه می بیند. سید عباس موسوی که عملکردش در باکو با انتقادات گسترده ای از طیف های مختلف سیاسی، دانشجویی و حتی چهره های آکادمیک همراه است، دیروز جمعه در رشته توییتی سعی کرده است با یک تهدید ضمنی عملاً رسانه های داخلی را از روشنگری در خصوص تحرکات مخرب جمهوری آذربایجان، اشغالگری باکو در خاک ارمنستان و تغییر ژئوپلیتیک منطقه قفقاز جنوبی با بازیگری جمهوری آذربایجان و کارگردانی و سناریوی ترکیه باز بدارد.

سفیر ایران در جمهورى آذربایجان در خصوص تحولات منطقه قفقاز نوشت: «موضع ایران از ۳۰ سال پیش تغییر ناپذیری مرزهای بین المللی در شمال کشور بود.» سید عباس موسوی در توییتى چنین می نویسد: «در مناقشات منطقه ای و بین المللی مواضع اصولی ‎ایران همواره در چارچوب عزت، حکمت، مصلحت و بر اساس حق، انصاف، عدالت و حقوق بین الملل استوار است. ‎ قوه عاقله نظام قطعا بهترین تصمیم را در بهترین زمان می گیرد و همیشه از منافع و امنیت ملی خود و منطقه پاسداری می کند. ‏در ‎منافع حیاتی لابیگری، جانبداری هیجانی و عملیات روانی بی اثر است. اثرگذاری بر تصمیم سازان، تصمیم گیران و مجریان سیاست خارجی و دفاعی اگر واجد مولفه های فوق و فاقد عقلانیت و دوراندیشی باشد، مشکوک، مضر و بلکه تکمیل کننده پازل دشمنان ایران و تخریب ‎سیاست همسایگی دولت است. در موضوع ‎همسایگان شمالی مواضع اصولی ‎ایران از ۳۰ سال پیش مشخص است و بارها توسط رهبر انقلاب، رئیس جمهور، وزیر خارجه و سخنگوی وزارت امور خارجه بیان شده که همانا تغییر ناپذیری مرزهای بین المللی و تغییرات ژئوپولیتیکی است. درخواست ‎اعلام موضع اضافی و موازی با هر نیتی غیرحرفه ای و مضر است.» 

آنچه که سید عباس موسوی از آن به عنوان اعلام موضع اضافی و موازی با هر نیت غیرحرفه‌ای و مضر یاد می کند، در واقع می تواند اشاره ای به عملکرد وی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو داشته باشد، چراکه وی بیش از آن که حافظ منافع و امنیت تهران در آذربایجان باشد، به عکس عمل کرده است. موسوی همواره با فشارهای مستقیم و غیرمستقیم از طریق وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی به دنبال کنترل و مدیریت رسانه های داخلی در ایران و سانسور مطالب با هدف روشنگری در خصوص پشت پرده تحرکات جمهوری آذربایجان و ترکیه در قره باغ و قفقاز جنوبی بوده است.

یک سفر معنادار

برخلاف رویکرد منفعلانه ایالات متحده آمریکا، هم در دوره دونالد ترامپ و هم در دوره جو بایدن پیرامون منطقه قفقاز و مناقشه قره باغ به ویژه جنگ ۴۴ روزه پاییز سال ۲۰۲۰ به نظر می‌رسد این بار واشنگتن عملکردی کاملاً متفاوت از قبل دارد. در همین راستا پلیتیکو خبر از سفر قریب الوقوع نانسی پلوسی به ارمنستان خبر داد. 
 
این مسئله نشان می‌دهد که آمریکا، نه در قالب گروه مینسک اهمیتی برای تحولات قفقاز قائل است، بلکه سعی دارد به واسطه وقوع جنگ اوکراین، شرایط را برای تشدید فشار به روسیه در منطقه قفقاز فراهم کند. 

چرا که در این بین روسیه نیروی دیپلماتیک برجسته در این منطقه است و ۲۰۰۰ نیروی حافظ صلح در آنجا دارد. مسکو میانجی قراردادی بود که به جنگ ۲۰۲۰ پایان داد؛ جنگی که جنگ دوم قره‌باغ نام گرفت و در آن صدها تن کشته شدند.

پلیتیکو به نقل از منابع آگاه گزارش داد، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و جکی اسپیر، نماینده دموکرات از کالیفرنیا، طی روزهای آتی برای نشان دادن حمایت از نخست وزیر نیکول پاشینیان، به ارمنستان سفر خواهند کرد.

به گزارش آر تی، این سفر اندکی پس از درگیری مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان انجام می شود که منجر به کشته شدن بیش از 170 نفر شد. پلوسی در حال حاضر در آلمان به سر می برد و در اجلاس سران G7 در برلین برای حمایت از جنگ اوکراین علیه روسیه شرکت می کند.

به گزارش پلیتیکو، پلوسی پس از کنفرانس با اسپیر، که تابعیتی ارمنی-آمریکایی دارد، به ایروان خواهد رفت. دفتر اسپیر در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده است، در حالی که درو هامیل، معاون رئیس دفتر پلوسی، به پولیتیکو گفت که آنها به دلیل پروتکل‌های امنیتی، سفر بین‌المللی را از قبل تایید یا رد نمی کنند.

 
عبدالرحمن فتح الهی

 

نویسنده خبر

 

 

روزنامه نگار و کارشناس ارشد روزنامه نگاری سیاسی و عضو تحریریه دیپلماسی ایرانی.

 

 

 
 

 

 

   جنبش 20 درجه  
  راندمان دو برابری نیروگاه های CHP
  افزایش راندمان نیروگاه ها به 80درصد با تولید همزمان بخار و آب شیرین
  مصرف بیش از ۲۳۸ میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه های کشور
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  ما کجا، قطر کجا؟ /همسایه جنوبی سفره نعمت ایران را به تاراج می برد
  سکوت در برابر تاراج ثروت ملی از میادین مشترک
  میادین مشترک یعنی تاراج سرمایه ملی ایران توسط برخی از کشورهای همسایه
  برداشت تا ۵۰ برابری همسایگان ایران از میادین مشترک نفت و گاز
  خورشید یک راکتور هسته ای طبیعی بسیار عظیم است/انرژی خورشیدی و عوامل مؤثر در راندمان سیستم خورشیدی
  از فرصت‌های اقتصادی دریانوردی باید استفاده کرد
  هزینه و فایده‌ی پروژه‌ی هسته‌ای برای ایران چقدر است؟
  ضرورت های فوری تشکیل وزارت انرژی
  صادرات نفت عراق در سپتامبر از ۹۸ میلیون بشکه گذشت
  تولید نفت عراق تا 2028 به 8 میلیون بشکه می رسد
  میادین مشترک نفت و گاز به نام ایران به کام همسایگان
  وضع موجود پتروشیمی تندگویان چگونه است
  عبور حجم تجارت خارجی غیرنفتی امارات از مرز یک هزار میلیارد درهم
  ارزش تجارت خارجی غیر‌نفتی امارات متحده عربی در نیمه نخست سال جاری در رکورد جدیدی به 435 میلیارد دلار رسید
  غفلت نفتی؛ برداشت تا ۵۰ برابری همسایگان ایران از میادین مشترک نفت و گاز
  میادین مشترک نفت و گاز به نام ایران به کام همسایگان
  آلودگی هوا در سال 2020 باعث مرگ 238 هزار اروپایی شده است
  عربستان در صنعت پتروشیمی کره جنوبی ۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری می‌کند
  صادرات نفت عراق در سپتامبر از ۹۸ میلیون بشکه گذشت
  احتمال قطع گاز برخی صنایع/ فولاد و پتروشیمی در اولویت اعمال محدودیت
  آسوشیتدپرس: یک نفتکش در آب‌های عمان هدف حمله پهپادی قرار گرفت
  مصوبه دولت درمورد فروش نفت به اشخاص، به دلالی، ارزان فروشی و اختلال در بازارها منجر می شود / این اتفاقات را در زمان بابک زنجانی تجربه کرده ایم
  مصوبه دولت: فروش نفت به اشخاص قانونی شد
  5 نکته در خصوص انعقاد قرارداد احتمالی با گازپروم
  حزب الله: امریکا اخیرا جلوی ۶۰۰ هزار تن سوخت ارسالی از ایران به لبنان را گرفته / قیمت این محموله ۳۵۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود
  ایران در ۱۰ سال گذشته، ۴۵۰ میلیارد دلار را به خاطر تحریم نفت از دست داده است
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار