درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   پنجشنبه، 27 مرداد 1401 - 10:39   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  آیه «اولی الامر» در شأن چه کسانی نازل شده است؟
  از ممنوع‌التصویری رؤسای جمهور رسیدیم به ممنوع التصویری مجری و فوتبالیست!
  «دومین ایرانی ثروتمند» دنیا در چلسی؛ از بهداد اقبالی چه می‌دانیم؟
  تماشا کنید: شکست یک وعده دیگر اقتصادی؟ / ماجرای شاخص تعدیل، موج جدید بیکاری و چوب سازمان برنامه لای چرخ اقتصاد ایران
  اتهامات تاج‌زاده از زبان سخنگوی قوه قضاییه: تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام
  مرکز آمار: ۲۳.۲ درصد ایرانی‌ها مستاجرند / ۸.۵ درصد در خانه‌های سازمانی، وقفی و رایگان زندگی می‌کنند / میانگین درآمد خانوار‌های شهری در سال گذشته ۹.۳ میلیون در ماه بود / بیشترین درآمد در تهران و البرز به ترتیب با ۱۳.۳ و ۱۱ میلیون در ماه / کمترین درامد در کرمان با ۵.۹ میلیون در ماه
  امیرعبداللهیان: مجلس می‌گوید پیش نویس ایراداتی دارد، خب بالاخره طرف مقابل هم مطالباتی دارد / طرف مقابل ما، شش کشورند، ملاحظاتی هم دارند؛ توافق نتیجه تضارب آرا ما و ۱+۵ است
  پدر علم ژنتیک ایران: از قرار معلوم غربالگری و سقط جنین شرطی و قانونی" با چراغ خاموش" مسیر خود را طی کرده / اگر یکی از افراد سهیم در این دستورالعمل غیر علمی یک یا دو بچه معلول داشتند، هرگز چنین افاضاتی نمی‌فرمودند / گفته شده که غربالگری موجب نگرانی (چند روزه) مادران می‌شود اگر با خانواده‌های دارای کودک معلول گفتگو می‌شد، معنی "عسر و حرج" را می فهمیدید
  پرونده آژانس در مورد ایران چگونه می تواند مختومه شود؟
  مرکز فراماسونری ایران دست کیست؟ + عکس
  200 سال گاردین؛ روزنامه‌ای به قدمت سه سلسله حکومتی در ایران
  پرونده تاج‌زاده زیر دست 2 الف است
  ایران وارد جنگ روسیه و اوکراین می شود؟ / ترور سردار سلیمانی بنام ترامپ تمام شد اما واقعا کار موساد است
  ورود ایران به جنگ اوکراین، به نفع روسیه و اسرائیل
  برنامه ترکیه برای تولید مدل جدید پهپادهای بیرقدار در اوکراین
  رهبری به دولت دستور دادند مسئله قانون انتخابات را حل کند
  متملّقان و چاپلوسان ناصرالدین شاه
  مصداق «اولی الامر» در آیه 59 سوره نساء
  اولویت حفظ نظام بر حفظ ایدئولوژی در چین
  تحول نقش حزب کمونیست در ساختار سیاست خارجی چین
  پاسخ آیت الله العظمی مکارم به تفاسیر عجیب علمای اهل سنت از واژه «اولی الامر»
  سرمایه مثل آهوی گرسنه است جایی می‌رود که علف و امنیت باشد
  حتما دو مجلس می‌خواهیم
  تماشا کنید: نردبان سفارت / ۱۱ سال پس از حمله به سفارت انگلیس، حمله کنندگان چه پست هایی گرفته اند؟
  دست پنهان فراماسون ها در حوادث جهان + تصاویر
  باهنر: ردصلاحیت لاریجانی مخصوصاً با آن دلایل شورای نگهبان، چیز عجیبی بود / رهبری به دولت دستور دادند مسئله قانون انتخابات حل شود / دولت فکر نکند فقط با سر زدن به مردم مشکلات حل می‌شود
  چاپلوسی و تملّق در نظم برونی و رفتار متقابل در نظم درونی
  عربستان از اسراییل بمب هسته ای می خرد
  وزیرخارجه هند: روابط هند و چین متشنج است / وضعیت ممکن است خطرناک شود
  برگزاری دادگاه مصطفی تاجزاده با حضور وی / تاج‌زاده به سه عنوان از جمله تبانی علیه امنیت ملی متهم است / تاج زاده حاضر به دفاع از خود نشد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 49403صفحه نخست » اخبار رسانه هاسه شنبه، 11 مرداد 1401 - 11:44
تماشا کنید: خطر! جلوی «فاجعه‌ی جانی تهرانی‌ها» را بگیرید / از اشتباهاتی که فاجعه امام زاده داوود را رقم زد تا بمب ساعتی در منطقه ۱۸ تهران
  
پیام نفت:
بامداد روز ۶ مرداد ۱۴۰۱، سیل در منطقه امامزاده داوود در شمال غربی تهران ده‌ها کشته بر جای گذاشت؛ تصاویر وحشتناکی که از این حادثه منتشر شده، این هراس را به وجود می‌آورد که اگر چنین سیلی در داخل شهر تهران رخ دهد، چه فاجعه‌ای به بار خواهد آورد؟
 
 
 

سرویس اجتماعی «انتخاب»: بامداد روز 6 مرداد 1401، سیل در منطقه امامزاده داوود در شمال غربی تهران ده ها کشته بر جای گذاشت؛ تصاویر وحشتناکی که از این حادثه منتشر شده، این هراس را به وجود می آورد که اگر چنین سیلی در داخل شهر تهران رخ دهد، چه فاجعه ای به بار خواهد آورد؟

قبل از پاسخ به این سوال، باید ببینیم آیا سیل امامزاده داوود و رویدادهای مشابه، قابل پیشگیری است؟ و چه دستگاه هایی در این زمینه مسئول هستند؟

پاسخ کوتاه به این سوال، مثبت است. اولا باید گفت 80 درصد سیلاب های مهم تهران در 6 ماه نخست سال رخ داده اند. یعنی وقوع سیل در تابستان نه تنها عجیب و دور انتظار نبوده، بلکه تجربه های تلخی از آن نیز وجود داشته. عجیب اینکه یکی از شدیدترین سیل های چند دهه اخیر تهران در منطقه گلابدره تجریش که 270 کشته هم داشته، در 4 مرداد سال 1366 رخ داده؛ مقایسه کنید با سیل اخیر امامزاده داوود که در 6 مرداد 1401 رخ داد.

جالب اینجاست که سیلاب های اخیر رودخانه کن در دهه 90 نیز غالبا در تابستان رخ داده اند. فارغ از این پیش بینی پذیری، مسئولیت پیشگیری از این دست سیلاب ها هم بر عهده دست کم دو دستگاه دولتی شامل وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو نیز شهرداری است.

برای توضیح بیشتر، باید گفت سیل مذکور در حوضه آبریز رودخانه کن اتفاق افتاده است. حوضه آبریز کن بیش از 18 هزار هکتار را دربرمی گیرد. سه آبراهه اصلی نیز دارد که در نهایت همه آنها به رودخانه کن می ریزند. کیگا یا همان امامزاده داوود، یکی از این آبراهه ها به شمار می رود. آبراهه دیگر، کشار است و آبراهه سوم نیز از سمت رندان و سنگان آمده و با هم تلفیق می شوند

از شمالی ترین نقطه مسکونی تهران تا جنوبی ترین دشت های شهرری بیش از 900 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد. 7 رودخانه هم از پایتخت عبور می کنند. حوضه آبریز کن هم به کوهستان های مرکزی البرز مشرف است.

وقتی آب از کوهستان البرز سرچشمه می گیرد، همراه آن گل و لای، شاخه و برگ و تخته سنگ هم می آید که به این نوع ورود آب که صرفا آب نیست و تلفیقی از یک مایع خمیری شکل است که از کوهستان می آید، جریان واریزه ای می گویند یعنی همان اتفاقی که در امامزاده داوود رخ داده.

مسئول اصلی پیشگیری از این سیلاب در حوزه برون شهری آن تا سر دروازه شهر، دولت و به طور مشخص تر دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و وزارت نیروست.

شرکت آب منطقه ای وزارت نیرو باید به طور مستمر، رودخانه را لایروبی، پاکسازی و ایمن سازی کند و هم از نظر عمرانی و هم رفت و روب نگهداری درستی داشته باشد تا گذر دهی آب، به شکل مطلوب انجام شود.

در مورد امامزاده داوود، بخشی از رودخانه درست از زیر محوطه امامزاده عبور می کند، یعنی بخشی از رودخانه مسقف است و دقیقا همان نقطه به یک گلوگاه سیلابی تبدیل شده؛ طبعا این وظیفه وزارت نیروست که مشکل مسقف بودن آن بخش از رودخانه را برطرف کند که البته کاری در اینز مینه صورت نگرفته است.

وزارت جهاد کشاورزی نیز مسئولیت دارد تا در ورودی های آب در بالادست یعنی در کوهستان، تاسیسات آبخیزداری را پیاده سازی کند. آبخیزداری در کشور، به مدت چند دهه اجرا شد اما در نهایت رها شد. در حال حاضر تاسیساتی برای آبخیزداری موجود است اما از آنها به درستی نگهداری نشده و خوب تخلیه نمی شود. در نتیجه، عملکرد سازه ها از حالت مطلوب خارج شده. آبخیزداری یک طرح توسعه هم دارد که عملا اجرا نمی شود.

در داخل شهر تهران نیز مسئولیت مدیریت سیلاب بر عهده شهرداری است. شهرداری تهران حتی یک مسئولیت ویژه هم دارد. زیرا با وجود آنکه مسئولیت مدیریت بحران کشور بر عهده سازمان مدیریت بحران است، اما وزیر کشور، در حکمی علیرضا زاکانی، شهردار تهران را به عنوان جانشین خود در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران کلانشهر تهران منصوب کرده است.

بر اساس آنچه در سند طرح جامع آب های سطحی شهر تهران آمده، پایتخت نیاز به 700 کیلومتر شبکه مدیریت سیلاب دارد. از سالیان گذشته این شبکه به مرور ایجاد شده و اکنون 530 کیلومتر طول دارد. یعنی طولی بیش از بزرگراه های تهران و به اندازه فاصله تهران تا کرمانشاه.

با این حال، مشکل اصلی در نگهداری این شبکه است. این شبکه که در واقع مجموعه ای از آبراهه های زیرزمینی برای هدایت سیلاب، در زیر خیابان های تهران است، اکنون تقریبا رها شده و کف و سقف آن به شدت آسیب دیده است. از طرفی، بسیاری از تاسیسات شهری مانند لوله ها و سیم ها نیز از آن عبور کرده که به فرسودگی آن منجر شده است.

فرسودگی این شبکه، هر چند وقت یک بار مشکلاتی را برای شهروندان به وجود می آورد. مثلا بخشی از فرونشست ها و ریزش های ناگهانی خیابان های تهران ناشی از فرسودگی این شبکه است. همچنین مسدود شدن این شبکه در برخی نقاط، باعث آبگرفتگی معابر پایتخت شده است.

به جز این شبکه مدیریت سیلاب، شهرداری تهران در سال 1399 در دوره پیروز حناچی، تعدادی سامانه هشدار زلزله، سیل و یخبندان خرید که این سامانه ها توسط سازمان مدیریت بحران شهر تهران در نقاط مختلف، نصب و از آنها بهره برداری شد. گفته می شود از قضا سه سامانه نیز در امامزاده داوود نصب شده. یکی از آنها سامانه پیش بینی آنلاین وقوع سیل است، دیگری سامانه باران سنج که دِبی آب باران در کوه های بالادست را اندازه گیری می کند و سومی سامانه سطح سنج که سطح آب رودخانه کن را اندازه گیری می کند

شایعه ای تاییدنشده می گوید این سامانه ها در زمان شهرداری علیرضا زاکانی غیرفعال شده اند. اکنون سوال این است که اگر این موضوع صحت دارد، دلیل غیرفعال شدن این سامانه ها چیست و اگر صحت ندارد و شهرداری اندکی قبل از وقوع سیل، از آن آگاه شده، چرا این اتفاق با استفاده از این سامانه آنلاین به دستگاه های مربوطه اعلام نشده و چرا برای تخلیه فوری امامزاده داوود، دقایقی قبل از وقوع سیل، اقدامی صورت نرفته است.

حالا به این سوال برمی گردیم که اگر سیل مشابه و شدیدتری رخ دهد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

رودخانه کن از بالادست منطقه 22 و منطقه 5، وارد شهر تهران می شود از بوستان جوانمردان و از بین کارخانه ها در مناطق 9 و 21 هم عبور می کند. این رودخانه سپس به منطقه 18 و پرخطرترین نقطه تهران در جنوب بزرگراه فتح می رسد جایی به نام «شن چاله های شهر تهران» که مساحت بسیار زیادی دارد و گودهایی به عمق 100 متر در آنها ایجاد شده. دلیل ایجاد این گودها آن است که در گذشته، بخش خصوصی و برخی نهادها در آن منطقه اقدام به برداشت غیرمجاز ماسه کرده اند.

حال اگر سیلاب شدید، با آبخیزداری وزارت جهاد کشاورزی، لایروبی و ایمن سازی شرکت آب منطقه ای و شبکه مدیریت آب های سطحی شهرداری تهران، مهار نشود، با شدت زیادی به منطقه 18 می رسد و شن چاله ها را نابود می کند.

فاصله رودخانه با شن چاله ها فقط 5 متر است. در نتیجه اگر این فاصله کم باعث فروریختن دیواره های شن چاله ها که 100 متر عمق دارند، شود، بخش مسکونی جنوب منطقه 18 تهران در پایین دستِ میدان الغدیر به طور کامل نابود می شود و چه بسا تعداد کشته های آن، یک فاجعه بی سابقه را رقم بزند.

آیا با وجود این همه تجربه مشابه و وحشتناک، تهران همچنان باید در هراس از وقوع یک فاجعه جدید، شب و روز را سپری کند؟

 

   جنبش 20 درجه  
  راندمان دو برابری نیروگاه های CHP
  افزایش راندمان نیروگاه ها به 80درصد با تولید همزمان بخار و آب شیرین
  مصرف بیش از ۲۳۸ میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه های کشور
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  یک فرصت مناسب برای نفت و گاز ایران
  افزایش سهمیه صادرات نفت عراق در اوپک
  عزم چین برای واردات گاز مایع از ترکمنستان
  صادرات ده ها میلیارد دلاری گاز ترکمنستان به چین با خط لوله
  سرمایه‌گذاری ۹۳ میلیارد دلاری ترکمنستان در نفت و گاز
  اعراب خلیج فارس چگونه در حال استفاده از درآمد‌های نفت ۱۰۰ دلاری اند؟ / شاید این آخرین موج افزایش قیمت طلای سیاه باشد
  قطری ها پردرآمدترین مردم دنیا
  چین تا سال ۲۰۳۰ یک چهارم برق مورد نیازش را با انرژی بادی تامین می‌کند
  مردم قطر دارای بیشترین درآمد سرانه در جهان شدند
  دلایل افزایش بی‌سابقه صادرات نفت و گاز قطر چیست؟
  افزاش ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی در ترکیه تا سال 2030
  پیشبینی ظرفیت انرژی بادی
  افزاش ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی در ترکیه تا سال 2030
  چین ابرقدرت انرژی خورشیدی در دنیاست
  صنعت انرژی تجدیدپذیر هند ۱۵۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ سرمایه جذب می‌کند
  انرژی خورشیدی ارزان‌ترین سوخت تولید برق می‌شود
  عراق رکورد فروش نفت را ثبت کرد
  باگاز ارزشمند LPG چه کنیم
  وزیر نفت: افزایش عرضه نفت و گاز ایران در بازار جهانی، نیازمند اراده سیاسی کشورهای مصرف‌کننده است / زمستان امسال برای اروپایی‌ها بسیار مهم است؛ امیدوارم دولت‌های بزرگ غربی با درک صحیح از حساسیت‌ها، رفتاری منطقی در پیش گیرند
  پاناسونیک احتمالا از سال 2023 تولید انبوه باتری‌های جدید تسلا را آغاز می‌کند
  تولید نسل جدیدی از باتری‌ها با افزایش ۵ برابری تولید انرژی نسبت به باتری‌های لیتیومی در کشور
  شرکت CATL چین در سال 2023 تولید نسل جدید باتری خودروهای الکتریکی را آغاز می کند.
  عصر نفت رو به پایان است؟
  درآمد نفتی یک ماه عربستان: ۳۱ میلیارد دلار
  صنعت انرژی تجدیدپذیر هند ۱۵۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ سرمایه جذب می‌کند
  درآمد نفتی یک ماه عربستان: ۳۱ میلیارد دلار
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار