درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 28 مرداد 1401 - 02:35   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  وزیر صنعت: واردات خودرو نهایی شده؛ شنبه آینده خبر قطعی اعلام می‌شود / خودرو دست دوم وارد نمی‌شود / مدل واردات، به بازرگانان بستگی دارد
  آیا تایوان به خارپشتی تبدیل می‌شود که هضم آن برای چین سخت خواهد بود؟ / آیا آمریکا برای دفاع قاطع از تایوان به تردید افتاده؟ / شرایط منحصربه فردی که در آن، نه جنگ، قریب الوقوع است نه صلح، پایدار / چگونه می‌توان از جنگ آمریکا و چین بر سر تایوان جلوگیری کرد؟
  واکنش ترانه علیدوستی به ممنوع الفعالیت کردن هنرمندان: با بادی به غبغب، قصد دارید اسم بد‌ها را اعلام کنید تا عبرتی برای بقیه بسازید؟ / این قانون‌مداری نیست، اعمال زور است
  لغو سیاست ۶۰ساله فیدل کاسترو؛ کوبا درهایش را به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز می‌کند
  رشد بیش از 11 درصدی اقتصاد عربستان در سه ماهه دوم سال 2022
  عربستان سعودی فراسوی نفت: تحول در سرمایه‌گذاری و بهره‌وری
  از جانب ایران جدیتی کم سابقه برای احیای برجام مشهود است / از نظر آمریکا هم، متن در جهت مناسبی پیش رفته / اگر آمریکا دوباره از برجام خارج شود، برای حفاظت از شرکت‌هایی که وارد ایران شده اند، در برجام تدابیر لازم اتخاذ شده / در بند ۱۴ و ۱۵ قطعنامه ۲۲۳۱ و بند ۳۷ برجام تصریح شده که توقف اجرای برجام یا خروج عضوی از آن، در ارتباط با قرارداد‌های منعقده پیش از آن، عطف به ماسبق نمی‌شود
  ویدیو / نخست‌وزیر اُنتاریوی کانادا وسط سخنرانی یک زنبور را قورت داد
  تماشا کنید: مستقیم، ته دره! / ورشکستگی سنگین ایران‌خودرو و سایپا؛ چه اتفاقی در پیش است؟
  روایت ابراهیم یزدی از نامۀ محرمانه بازرگان و آخرین دیدار با امام
  وقتی امام نامه مرحوم بازرگان را پاره کرد/ علت عصبانیت بازرگان از مردم
  نقد و بررسی نظریه امام خمینی (ره)
  عراق در رتبه دوم بیشترین رشد اقتصادی جهان در 2022
  تاثیرات مخرب شهردار کم تجربه و کم تخصص در نابودی عمر و زندگی مردم
  تماشا کنید: اگر بنزین گران شود...
  نقش فراماسون ها در تاریخ معاصر ایران ( نقد و تحقیق تاریخی 1 )
  آیه «اولی الامر» در شأن چه کسانی نازل شده است؟
  از ممنوع‌التصویری رؤسای جمهور رسیدیم به ممنوع التصویری مجری و فوتبالیست!
  «دومین ایرانی ثروتمند» دنیا در چلسی؛ از بهداد اقبالی چه می‌دانیم؟
  تماشا کنید: شکست یک وعده دیگر اقتصادی؟ / ماجرای شاخص تعدیل، موج جدید بیکاری و چوب سازمان برنامه لای چرخ اقتصاد ایران
  اتهامات تاج‌زاده از زبان سخنگوی قوه قضاییه: تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام
  مرکز آمار: ۲۳.۲ درصد ایرانی‌ها مستاجرند / ۸.۵ درصد در خانه‌های سازمانی، وقفی و رایگان زندگی می‌کنند / میانگین درآمد خانوار‌های شهری در سال گذشته ۹.۳ میلیون در ماه بود / بیشترین درآمد در تهران و البرز به ترتیب با ۱۳.۳ و ۱۱ میلیون در ماه / کمترین درامد در کرمان با ۵.۹ میلیون در ماه
  امیرعبداللهیان: مجلس می‌گوید پیش نویس ایراداتی دارد، خب بالاخره طرف مقابل هم مطالباتی دارد / طرف مقابل ما، شش کشورند، ملاحظاتی هم دارند؛ توافق نتیجه تضارب آرا ما و ۱+۵ است
  پدر علم ژنتیک ایران: از قرار معلوم غربالگری و سقط جنین شرطی و قانونی" با چراغ خاموش" مسیر خود را طی کرده / اگر یکی از افراد سهیم در این دستورالعمل غیر علمی یک یا دو بچه معلول داشتند، هرگز چنین افاضاتی نمی‌فرمودند / گفته شده که غربالگری موجب نگرانی (چند روزه) مادران می‌شود اگر با خانواده‌های دارای کودک معلول گفتگو می‌شد، معنی "عسر و حرج" را می فهمیدید
  پرونده آژانس در مورد ایران چگونه می تواند مختومه شود؟
  مرکز فراماسونری ایران دست کیست؟ + عکس
  200 سال گاردین؛ روزنامه‌ای به قدمت سه سلسله حکومتی در ایران
  پرونده تاج‌زاده زیر دست 2 الف است
  ایران وارد جنگ روسیه و اوکراین می شود؟ / ترور سردار سلیمانی بنام ترامپ تمام شد اما واقعا کار موساد است
  ورود ایران به جنگ اوکراین، به نفع روسیه و اسرائیل
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 48586صفحه نخست » اخبار رسانه هاچهارشنبه، 4 اسفند 1400 - 06:50
صفر تا صد برآورد تراز گاز کشور در زمستان 1400/ بهر طریق ممکن باید تا زمستان آینده مصرف بی حد و مرز خانگی کنترل شود
  
پیام نفت:

با توجه به توقف پروژه‌های توسعه میادین گازی در دولت گذشته، با تداوم مصرف افسارگسیخته گاز در کشور، منفی بودن تراز گازی در آینده تشدید خواهد شد بنابراین تنها راهکار پیش‌ روی دولت سیزدهم، اعمال سیاست‌های حمایتی و تنبیهی برای کنترل مصرف است.

بحران گاز-1| صفر تا صد برآورد تراز گاز کشور در زمستان 1400/ جولان مصرف گاز در بخش خانگی ادامه دارد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، هر چند ایران به عنوان دومین دارنده منابع گازی دنیا ظرفیت بسیار بالایی برای تولید گاز و حتی نقش‌آفرینی در بازار گازی منطقه را داراست اما در سال‌های گذشته با توجه به روند افسارگسیخته مصرف در داخل کشور، حتی تکمیل تمامی فازهای پارس جنوبی نیز نتواسته است پاسخگوی تقاضا باشد به طوری که هم‌اکنون تراز گازی کشور منفی شده است، یعنی مجموع تقاضا از عرضه گاز پیشی‌گرفته است.

بدون شک جدی‌ترین چالش پیش‌روی دولت سیزدهم، مواجهه با بحران کمبود گاز در کشور است. طبق سند شورای عالی انرژی با عنوان «تراز تولید و مصرف گاز طبیعی در کشور تا افق 1420»، تراز گازی ایران در 4 ماهه سرد سال طبق جدول 1 منفی خواهد شد.

جدول 1- تراز گاز 4 ماهه سرد سال تا افق 1420 (واحد: میلیون متر مکعب در روز)

 

هرچند پیش‌بینی شورای عالی انرژی از تراز گازی کشور در 4 ماهه سرد سال 1400، منفی 29.9 متر مکعب در روز است اما طبق بررسی‌ها، این رقم در سال جاری تا منفی 200 میلیون متر مکعب در روز را نیز پیشروی خواهد کرد.

در این‌باره، جواد اوجی وزیر نفت در موضوع کمبود گاز در 4 ماه پایانی سرد سال می‌گوید: ‌در سال گذشته حدود 160 میلیون متر مکعب در بعضی از روزهای فصل سرد بخصوص در استان‌های شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم.

به گفته وزیر نفت امسال پیش‌بینی می‌کنیم که با روند رشد مصرف در کشور که بین 8 تا 10 درصد است، در فصل سرد تا 200 میلیون متر مکعب در روز کسری گاز داشته باشیم، به همین خاطر جلسات تامین سوخت زمستانی را شروع کردیم و یکسری راهکارهایی را از الان آغاز کردیم تا بتوانیم گاز این فصل سرد را بدون دغدغه تامین کنیم‌.

*بخش خانگی در صدر مصرف گاز در ماه‌های سرد سال

طبق پیش‌بینی‌ها، میزان عرضه و تقاضای گاز در سه ماه پایانی امسال (دی، بهمن، اسفند) در جدول 2 آورده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود عمده مصرف گاز در ماه‌های سرد سال مربوط به «بخش خانگی» است و سپس نیروگاه‌ها و صنایع عمده در جایگاه بیشترین مصرف‌کنندگان گاز در کشور هستند.

طبق جدول 2، میزان تعهدات صادراتی گاز ایران به عراق و ترکیه تنها حدود 4 درصد از کل تولید گاز است و این موضوع تاثیر چندانی بر کمبود گاز در کشور ندارد.

در نتیجه برای جلوگیری از بحران کمبود گاز در کشور ضروری است تمرکز اصلی سیاست‌های تشویقی و تنبیهی دولت به ترتیب بر 1- بخش خانگی و تجاری 2- نیروگاه‌ها 3- صنایع عمده قرار گیرد.

جدول 2- میزان تولید و تقاضای گاز به تفکیک در زمستان 1400 (واحد: میلیون متر مکعب در روز)

 

*صنعت پتروشیمی بیشترین آسیب را از بحران گازی کشور می‌بیند

در جدول 3 میزان تقاضای گاز هر یک از صنایع عمده به تفکیک آورده شده است.

همانطور که مشاهده می‌شود سهم پتروشیمی‌ها از کل مصرف صنایع عمده نسبت به مابقی صنایع قابل ملاحظه‌تر است. ضمن اینکه در صورت کمبود گاز، امکان استفاده از سوخت دوم برای این صنایع وجود ندارد.

در نتیجه در صورت وقوع بحران گاز، صنعت پتروشیمی بیشترین آسیب را خواهد دید. این اتفاق درحالی رقم خواهد خورد که در سال‌های تحریمی گذشته، این صنعت نقش قابل ملاحظه‌ای در ارزآوری به کشور و تامین نیازهای اساسی مردم را داشته است.

جدول 3- میزان مصرف صنایع عمده در زمستان 1400 (واحد: میلیون متر مکعب در روز)

*پیش‌بینی تراز گازی کشور در 3 ماه سرد پایانی 1400

در جدول 4، تراز گازی کشور در 3 ماه پیش‌رو آورده شده است. طبق این جدول تراز گاز کشور در ماه‌های دی، بهمن و اسفند به ترتیب منفی 185، منفی 150 و منفی 118 میلیون متر مکعب در روز خواهد بود. به بیان دیگر کمبود گاز در کشور به میزان حدود 20 درصد از ظرفیت  فعلی تولید در کشور است.

این موضوع یک زنگ خطر جدی برای کشور محسوب می‌شود، زیرا با توجه به متوقف ماندن پروژه‌های توسعه میادین گازی در دولت یازدهم و دوازدهم، با تداوم روند افسارگسیخته مصرف گاز، منفی بودن تراز گازی کشور در سال‌های آینده تشدید نیز خواهد شد که بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و امنیتی جدی‌ای را برای کشور در پی دارد.

جدول 4- میزان تراز گاز کشور در زمستان 1400 (واحد: میلیون متر مکعب در روز)

 

هر چند وزارت نفت دولت سیزدهم برنامه‌ای برای توسعه میادین گازی پارس شمالی، کیش و فرزاد ب و افزایش تولید گاز در مناطق مرکزی کشور را تدوین کرده است اما به نتیجه رسیدن این طرح‌ها نیز به زمان چندین ساله دارد. در نتیجه تنها گزینه پیش‌رو برای دولت سیزدهم جهت مقابله با بحران کمبود گاز، مهار کردن افسار مصرف گاز در داخل کشور است.

*گاز‌، رفاه نامحسوسی که در وضعیت بحرانی است

پوشش 95 درصدی شهرهای کشور از شبکه سراسری گاز، این سوخت ارزان را به عنوان یک رفاه نامحسوس در اختیار مردم قرار داده است، رفاهی که مردم با وجود بهره‌مندی کامل، آن را احساس نمی‎کنند ولی در صورت قطع گاز، قطعا زندگی و معیشت آنها با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد.

ناتوانی در تامین گاز موردنیاز کشور نه تنها در تامین گرمایش و برق موردنیاز مردم بلکه حتی در مثالی ساده در تامین نان توسط نانوایی‌ها نیز مشکل ایجاد خواهد کرد. در نتیجه با توجه به اضافه نشدن ظرفیت «تولید» گاز در سال‌های آینده ضروری است دولت سیزدهم برنامه‌هایی جدی برای کنترل «مصرف» در دستور کار قرار دهد.

طبق جداول این گزارش، بیشترین میزان مصرف گاز در «بخش خانگی» اتفاق می‌افتد، در نتیجه تمرکز دولت برای کنترل مصرف نیز طبیعتا بر بخش خانگی تعریف خواهد شد. البته مصرف افسارگسیخته گاز در بخش خانگی و تجاری لزوما بدین معنا نیست که مردم کشور در مصرف بی‌رویه گاز اهتمام دارند بلکه مجموعه‌ای از ناکارآمدی‌ها در دولت موجب وضعیت فعلی تراز گازی برای دومین دارنده منابع گازی دنیا شده است.

در پرونده «بحران گاز» به بررسی و آسیب‌شناسی دلایل مختلف مصرف بی‌رویه گاز در بخش خانگی و تجاری، تبعات منفی این اتفاق و راهکارهای دولت سیزدهم برای حل این مسئله پرداخته می‌شود.

 

   جنبش 20 درجه  
  راندمان دو برابری نیروگاه های CHP
  افزایش راندمان نیروگاه ها به 80درصد با تولید همزمان بخار و آب شیرین
  مصرف بیش از ۲۳۸ میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه های کشور
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد دلاری عراق در بخش صنعت
  یک فرصت مناسب برای نفت و گاز ایران
  افزایش سهمیه صادرات نفت عراق در اوپک
  عزم چین برای واردات گاز مایع از ترکمنستان
  صادرات ده ها میلیارد دلاری گاز ترکمنستان به چین با خط لوله
  سرمایه‌گذاری ۹۳ میلیارد دلاری ترکمنستان در نفت و گاز
  اعراب خلیج فارس چگونه در حال استفاده از درآمد‌های نفت ۱۰۰ دلاری اند؟ / شاید این آخرین موج افزایش قیمت طلای سیاه باشد
  قطری ها پردرآمدترین مردم دنیا
  چین تا سال ۲۰۳۰ یک چهارم برق مورد نیازش را با انرژی بادی تامین می‌کند
  مردم قطر دارای بیشترین درآمد سرانه در جهان شدند
  دلایل افزایش بی‌سابقه صادرات نفت و گاز قطر چیست؟
  افزاش ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی در ترکیه تا سال 2030
  پیشبینی ظرفیت انرژی بادی
  افزاش ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی در ترکیه تا سال 2030
  چین ابرقدرت انرژی خورشیدی در دنیاست
  صنعت انرژی تجدیدپذیر هند ۱۵۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ سرمایه جذب می‌کند
  انرژی خورشیدی ارزان‌ترین سوخت تولید برق می‌شود
  عراق رکورد فروش نفت را ثبت کرد
  باگاز ارزشمند LPG چه کنیم
  وزیر نفت: افزایش عرضه نفت و گاز ایران در بازار جهانی، نیازمند اراده سیاسی کشورهای مصرف‌کننده است / زمستان امسال برای اروپایی‌ها بسیار مهم است؛ امیدوارم دولت‌های بزرگ غربی با درک صحیح از حساسیت‌ها، رفتاری منطقی در پیش گیرند
  پاناسونیک احتمالا از سال 2023 تولید انبوه باتری‌های جدید تسلا را آغاز می‌کند
  تولید نسل جدیدی از باتری‌ها با افزایش ۵ برابری تولید انرژی نسبت به باتری‌های لیتیومی در کشور
  شرکت CATL چین در سال 2023 تولید نسل جدید باتری خودروهای الکتریکی را آغاز می کند.
  عصر نفت رو به پایان است؟
  درآمد نفتی یک ماه عربستان: ۳۱ میلیارد دلار
  صنعت انرژی تجدیدپذیر هند ۱۵۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ سرمایه جذب می‌کند
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار