درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 12 آذر 1400 - 19:14   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  تنها شش درصد نیروگاه ها سیکل ترکیبی هستند
  تحولی بزرگ در پتروشیمی غدیر
  ماجرای مطالبه پتروشیمی جم از پتروشیمی مهر
  تعمیرات در حین تولید ۱۱۵ درصدی توسط متخخصان پتروشیمی غدیر
  قاتل ستون فقرات خود را بشناسید
  قانون کاهش تصادفات و تلفات سوانح رانندگی و میزان تحقق آن
  بررسی یک خطای بزرگ راهبردی در توسعه ایران؛ چرا شهرها لوله‌کشی گاز شد؟
  نشت گاز در زمان زلزله، خطرناک تر از خود زلزله/غفلت‌هایی که به انفجار شهران منجر شد
  هشدار درباره خطر تلاقی شبکه گاز شهری با گسلهای تهران
  تهران، چهارمین شهر آلوده جهان
  نقش نیروگاه‌ها در آلودگی هوا
  یک مقایسه جالب بین LPG و بنزین
  مقایسه سوخت های بنزینی ، گازوئیل و گاز (LPG , GNG)
  آیا خودروهای CNG واقعا آلایندگی کمتری دارند؟
  مقایسه انتشار گازهای آلاینده حاصل از مصرف سوخت در استاندارهای حد آلایندگی یورو
  میزان مصرف گاز تهران در سال 1399
  مصرف گاز در تهران رکورد زد
  حذف مصرف گاز در تهران و جایگزینی آن با برق در آینده
  مصرف بیش از 120میلیون متر مکعب گاز در تهران
  میزان مصرف بنزین در تهران
  چرا پیمان ائتلاف جدید آلمان خبر خوبی برای ایران نیست؟
  بررسی موانع و مشکلات MIS در کشور
  ضرورت ایجاد سامانه اطلاعات جامع اقتصادی خانوار
  دسیسه‌هایی که در طول تاریخ باعث ضعف قشون ایران شد
  مقایسه‌ ساختار مدیریت بحران‌ در ایران، ژاپن، هند و ترکیه
  هدررفت ثروت ملی در پارس‌جنوبی/ سناریوهای جمع‌آوری گازهای فلر و وعده‌هایی که هر ساله تمدید می‌شود
  60 درصد کارکنان دولت در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند
  جریمه ۲ برابری مالکان در صورت عدم ثبت‌نام در سامانه املاک
  فولادساز اصفهانی در زمینه آب، کم‌مصرف‌ترین کارخانه فولاد جهان است
  سرمایه اجتماعی و چگونگی تاثیر آن بر اقتصاد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 47732صفحه نخست » اخبار رسانه هاجمعه، 23 مهر 1400 - 14:41
گرمایش جهانی با ایران و جهان چه کرد؟
  
پیام نفت:

همه ما می‌دانیم که ادامه دادن به این روند زندگی، ادامه دادن به سوزاندن گاز های گلخانه ای آینده ای وحشتناک را برای کره زمین رقم می زند، آینده ای که زندگی میلیاردها نفر را تهدید می کند. اما وقتی حرف از کلمه " آینده " می زنیم منظور ما چه زمانی است ؟ سال 2050و 2100 یا صد ها سال دیگر ؟

نیو صدر: همه ما می دانیم که ادامه دادن به این روند زندگی، ادامه دادن به سوزاندن سوخت های فسیلی و تولید می محابای گازهای گلخانه ای آینده‌ای وحشتناک را برای کره زمین رقم می زند، آینده ای که زندگی میلیاردها نفر را تهدید می کند. اما وقتی از "آینده" حرف می زنیم منظور ما چه زمانی است؟ سال 2050 و 2100 یا صدها سال دیگر؟

تحقیق سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا با نام "وضعیت آب و هوایی" که چند روز گذشته منتشر شد، نشان می دهد دیگر تاثیر سوزاندن سوخت های فسیلی مانند گذشته نامحسوس نیست و همین امروز هم جهان در حال حرکت به سمت آینده وحشتناک خود است.

در این تحقیق که به کمک صدها دانشمند از 62 کشور مختلف انجام شده است تغییراتی که با «گرمایش جهانی» در ارتباط هستند مورد بررسی قرار گرفتند. تغییراتی مانند روند تولید کربن، دما سال های مختلف کره زمین، ارتفاق آب اقیانوس ها، خشکسالی، شرایط مناطق مختلف و ...

تولید دی اکسید کربن همچنان در حال افزایش است

از زمان انقلاب صنعتی تاکنون، دی اکسید کربن یکی از گازهایی است که انسان بدون در نظر گرفتن پیامدهایش، میزان آن را در جو کره زمین افزایش می‌دهد و همین دلیل اصلی گرمایش جهانی است.

بخشی از این تحقیق هم مربوط به روند تولید این گاز توسط انسان است، از انقلاب صنعتی تا الان بیش از 40 درصد به میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر اضافه شده است و در سال 2015 رکورد آن شکسته شده است. سال گذشته در موسسه تحقیقی در هوایی علظت کربن به 400.8 قسمت در میلیون بود، این غلظت با استفاده از اندازه گیری انجام شده توسط کشورهای مختلف 399.4 قسمت در میلیون بود.

این میزان از دی اکسید کربن منجر شده است کره زمین به ازای هر متر، 2 وات انرژی بیشتر از میزان انتشار انرژی، جذب کند.

رکوردهای دما شکسته می شود

افزایش میزان گاز دی اکسید کربن یک پیامد اصلی دارد؛ افزایش دما کره زمین. همینطور که رکورد میزان گاز کربن دی اکسید در سال 2015 شکسته شد، رکورد گرم ترین سال ثبت شده مربوط به تاریخ که پیش از این سال 2014 بود هم شکسته شد. بر اساس تحقیق "وضعیت آب و هوایی" ال نینو در کنار گرمایش جهانی دلیل اصلی این رکورد شکنی بوده اند.تروپوسفر پایین ترین لایه جو زمین است، 75 درصد جرم جو در این لایه قرار دارد.

گفتنی است سال 2015 با اختلاف 0.13 تا 0.18 درجه سلسیوس رکورد سال 2014 را شکست. اما این اختلاف دما در مناطق مختلف متفاوت بود، روسیه و غرب قاره آمریکا از مناطقی بودند که در سال 2015 به شدت گرمتر شده بودند. همچنین مناطق بسیار کمی بودند که دمایشان نسبت به میانگین‌شان کمتر باشد.

*تقریبا دمای همه مناطق ایران از میانگین خود بیشتر هستند.

مناطقی از ایران چندین روز شدیدا گرم را تجربه کردند

انسان ها، حیوانات و همه موجودات زنده درکی از کلمه "میانگین دمای جهانی" ندارند، اما گرمای شدید را همه تجربه کرده ایم و شاید با همین متوجه عواقب گرمایش جهانی شویم.

گرمایش جهانی آمار روزهای شدیدا گرم در جهان را هم افزایش داده است، مناطق زیادی روی کره زمین روزهای بسیار گرمی را تجربه کردند، شرق ایران هم از مناطقی بود که روزهای شدیدا گرم زیادی داشت.روزهایی که بیش از 90 درصد زمانشان دارای دمایی بیشتر از میانگین فصلی سال های 1961 تا 1990 هستند روزهای شدیدا گرم در نظر گرفته شده اند.

ایران گرفتار خشکسالی

گرمایش جهانی 2015 را سالی سخت برای کشاورزان هم کرد، تقریبا 30 درصد از خشکی های زمین گرفتار خشکسالی شدند و 14 درصد این خشکسالی ها هم شدید بودند. در سال 2014 فقط 8 درصد خشکی ها گرفتار خشکسالی شدید بودند.

این خشکسالی گریبان ایران را هم گرفته است، تقریبا همه مناطق کشور حتی شمال ایران هم گرفتار خشکسالی شده‌اند.

اقلیم ایران در سال 2015

اما گرمایش جهانی چه تاثیری روی دما و بارندگی ایران دارد؟ براساس تحقیق سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا زمستان و بهار سال 2015 در ایران به شدت گرمتر از حالت عادی بود، در تابستان هم بیشتر مناطق ایران دمایی بیشتر از میانگین خود داشتند، در پاییز وضعیت ایران به حالت عادی خود نزدیکتر بود.

از لحاظ میزان بارندگی ایران شرایط بهتری داشت، در طول بهار و تابستان میزان بارندگی ایران کمتر از میانگین خود و در زمستان پاییز هم بارندگی بیشتر از میانگین خود بود.

خسارت ۷۵درصدی کشورهای در حال توسعه از تغییر اقلیم

همه این اخبار درحالی است که دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران هم با اظهار نگرانی از آب شدن کلاهک یخی قطب شمال با سرعتی ۳ برابر حد معمول و کاهش ۲.۷ درصدی آنها در هر دهه، سهم شهرها را در تولید گازهای گلخانه ای ۸۰ درصد عنوان کرد.

مدرس دانشگاه خوارزمی با تاکید بر اینکه نتایج تمامی مطالعات حاکی از آن است که گرمایش زمین تحت تاثیر گازهای گلخانه ای است به خبرآنلاین گفت: همانطور که جهان به طور روزافزونی سوختهای فسیلی مصرف می کند، غلظت گازهای گلخانه ای نیز رو به افزایش است و متوسط دمای سطح زمین نیز بالا می رود.

طباطبایی با اشاره به اینکه پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که طبق سناریوهای مختلف دمای سطح کره زمین در طول قرن بیست و یکم بین ۲تا ۴درجه سانتیگراد بالا خواهد رفت، ادامه داد: در نگاه اول این عدد ممکن است نگران کننده نباشد اما کافیست بدانیم که به عنوان مثال در آخرین دوره یخبندان که صفحات یخی به قطر بیش از ۱۰۰۰ متر کل منطقه آمریکای شمالی را پوشانده بود، دمای کره زمین تنها ۹ تا ۱۵درجه سردرتر از امروز بوده است و پایان عصر یخبندان تنها با گرم شدن ۵درجه ای سطح زمین فرا رسیده است.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در خصوص ابعاد اقتصادی افزایش گرمای جهانی بر کشورهای در حال توسعه گفت: آمارها نشان می دهد کشورهای در حال توسعه ۷۵ درصد زیان‌ها و خسارات ناشی از تغییر اقلیم را متحمل می شوند بطوری که ۲ درجه گرمتر شدن هوا به کاهش ۴ تا ۵ درصدی GDP در آفریقا و جنوب آسیا می انجامد. 

47237

 

  مصرف بیش از 120میلیون متر مکعب گاز در تهران
  سه چهارم کربن هوای تهران ناشی از گاز طبیعی است
سه چهارم کربن هوای تهران ناشی از گاز طبیعی است
درتهران روزانه بیش از 120 میلیون متر مکعب گاز مصرف می شود میزان کربن ناشی از سوختن این میزان گاز بیش از 80 هزار تن است. کل مصرف خودروهای بنزین سوز و گازوئیل سوز درتهران روزانه 23 میلیون لیتر است که میزان کربن ناشی از سوختن آنها حدود 19 هزار تن است به این ترتیب میزان آلودگی هوای تهران ناشی از مصرف بی رویه گاز چهار برابر کل آلودگی ناشی از خودرهای بنزین سوز و گازوئیل سوز است
  پیشنهاد تعیین الگوی مصرف گاز در بودجه 1401 و پاداش به کم مصرف ها
پیشنهاد تعیین الگوی مصرف گاز در بودجه 1401 و پاداش به کم مصرف ها
قیمت گاز مشترکینی که بیش از معیار ، گاز مصرف نمایند را به ازای هر پله مصرف بیشتر معادل ۲۰ درصد قیمت گاز وارداتی افزایش می یابد همچنین مشترکینی که از معیار تعیین شده گاز کمتری مصرف نمایند به ازای هر متر مکعب مصرف کمتر از معیار، وجه گاز صرفه جویی شده به قیمت گاز وارداتی محاسبه و به حساب این مشترکین واریز می گردد.
  مرگ زودرس سالانه بیش از 41 هزار ایرانی بر اثر آلودگی هوا
رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ایران گفت که آلودگی هوا عامل مرگ زودرس سالانه بیش از 41 هزار شهروند این کشور است.
  چرا باید پر مصرف های گاز مجازات شوند
چرا باید پر مصرف های گاز مجازات شوند
کل کربن تولیدی تمام خودروها و وسایل گازوئیل سوز و بنزین سوز ایران سالانه حدود 72 میلیون تن است یعنی حدود یک سود آلودگی ناشی از مصرف بی رویه گاز طبیعی لذا به دلایل ذکر شده و دلایل دیگر از جمله موارد زیر ضروری است افراد و خانواده هایی که بی رویه گاز مصرف می کنند مجازات شوند
  ورود به ادارات بدون لباس گرم ممنوع
ورود به ادارات بدون لباس گرم ممنوع
ضرورت دارد کلیه کارکنان تحت مدیریت دولت و کارکنان نهادهای حکومتی و پادگان ها و بیمارستان ها و ... دمای 18 درجه را با جدیت رعایت نمایند برای جلوگیری از اعتراض کارکنان به این سیاست اصولی ضروری است طی بخشنامه ای از ورود کارکنانی که لباس گرم همراه خود ندارند به ادارات تحت مدیریت دولت جلوگیری شود
  ضرورت‌ و اهمیت آزاد سازی قیمت گاز ساختمان های دولتی
ضرورت‌ و اهمیت آزاد سازی قیمت گاز ساختمان های دولتی
حدود یکصد هزار ساختمان در اختیار وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها و ارگان‌های در سراسر کشور وجود دارد. این ساختمان ها در ایام سرد سال روزانه حدود 20 میلیون متر مکعب گاز مصرف می کنند. در برخی از این ساختمان ها به شدت هدر روی و اسراف انرژی وجود دارد. دمای برخی از این ساختمان ها در روزهای سرد سال به 28 درجه سانتی گراد می رسد. متوسط دمای خانه ها در سردترین کشورهای جهان 18 درجه سانتیگراد است در حالیکه دمای محیط کار می بایست چند درجه کمتر از دمای خانه ها باشد.
  خانه های سراسر دنیا در زمستان چه دمایی دارند؟
  قیمت گاز خانگی به تدریج افزایش می‌یابد/ ضرورت صرفه‌جویی جدی در مصرف گاز خانگی
  جنبش 18 درجه در مدیریت مصرف گاز
  صنایع درگیر قطعی گاز شدند
  بهینه‌سازی موتورخانه‌ها؛ اقدام حمایتی شرکت ملی گاز ایران
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  پیشنهاد تعیین الگوی مصرف گاز در بودجه 1401 و پاداش به کم مصرف ها
  مرگ زودرس سالانه بیش از 41 هزار ایرانی بر اثر آلودگی هوا
  سه چهارم کربن هوای تهران ناشی از گاز طبیعی است
  نقش نیروگاه‌ها در آلودگی هوا
  ورود به ادارات بدون لباس گرم ممنوع
  یک مقایسه جالب بین LPG و بنزین
  اگر سرمایه اجتماعی قوی داشتیم هرگز گاز صنایع بزرگ قطع نمی شدند
  تبدیل افراد مسلح کویر لوت به جان برکفان نظام و میهن
  چرا سونوشت محتوم همه شرکتهای دولتی سقوط است
  چرا باید پر مصرف های گاز مجازات شوند
  سرمایه اجتماعی و چگونگی تاثیر آن بر اقتصاد
  60 درصد کارکنان دولت در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند
  مقایسه‌ ساختار مدیریت بحران‌ در ایران، ژاپن، هند و ترکیه
  تحولی بزرگ در پتروشیمی غدیر
  تهران، چهارمین شهر آلوده جهان
  فولادساز اصفهانی در زمینه آب، کم‌مصرف‌ترین کارخانه فولاد جهان است
  هدررفت ثروت ملی در پارس‌جنوبی/ سناریوهای جمع‌آوری گازهای فلر و وعده‌هایی که هر ساله تمدید می‌شود
  نشت گاز در زمان زلزله، خطرناک تر از خود زلزله/غفلت‌هایی که به انفجار شهران منجر شد
  ماجرای مطالبه پتروشیمی جم از پتروشیمی مهر
  قانون کاهش تصادفات و تلفات سوانح رانندگی و میزان تحقق آن
  ضرورت ایجاد سامانه اطلاعات جامع اقتصادی خانوار
  چرا پیمان ائتلاف جدید آلمان خبر خوبی برای ایران نیست؟
  بررسی موانع و مشکلات MIS در کشور
  میزان مصرف بنزین در تهران
  دسیسه‌هایی که در طول تاریخ باعث ضعف قشون ایران شد
  هشدار درباره خطر تلاقی شبکه گاز شهری با گسلهای تهران
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار