به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «مصطفی کواکبیان» صبح پنجشنبه در همایش فصلی خانه احزاب که در سالن همایش‌های وزارت کشور گفت: میثاق نامه و منشور اخلاقی انتخابات حدود ۱۲ سال قبل تهیه کردیم همان تکثیر می کنند که راهگشا است.  
وی گفت: دموکراسی بدون انتخابات پوچ  و انتخابات بدون رقابت نمایش و رقابت بدون حزب شوخی با دمکراسی است. نتیجه این که انتخابات بدون نظام حزبی زیر سوال بردن هرگونه دموکراسی است.
وی در ادامه به تجربه احزاب در کشورها به خصوص کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: اخیرا با چند حزب ترکیه ملاقات داشتم می خواهم بگویم آنها نه تنها در شاخص های اقتصادی توسعه پیدا کردند در توسعه سیاسی هم از ما جلو افتادند. حزب عدالت و توسعه ترکیه ۱۰ و نیم میلیون عضو دارد.  شهرداری ها  و انتخابات را می گیرند. در قانون شان آوردند هرکسی در مجلس ۱۰ درصد کرسی ها را در اختیار گرفت بتواند بودجه برای تبلیغات انتخاباتی بگیرد. بنابراین باید توجه کنیم که از کشورهای منطقه داریم عقب می افتیم.  
دبیرکل حزب مردم سالاری اظهار داشت: قانون احزاب ما مشکل دارد به رغم این که تلاش هایی برای اصلاح آن شده است. یک نمونه اش این است که شما نماینده احزاب را برای کمیسیون ماده ۱۰ انتخاب می کنید ولی حق رای ندارد، نماینده قوه مقننه و مجریه و قضاییه حق رای دارد اما نماینده احزاب هیچ حق رایی ندارد بنابراین این قانون باید اصلاح شود. بنابراین معتقدم وزارت کشور باید در این زمینه تلاش کند.
کواکبیان در ادامه سخنانش به بازداشت دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: فرج الله کمیجانی عضو شورای مرکزی خانه احزاب را اول مهرماه بازداشت کردند. از رئیس قوه قضاییه خواهش می کنم حتما به این موضوع رسیدگی کند.  
کواکبیان در واکنش به ابطال مصوبه هیات وزیران در خصوص مکان های تجمعات توسط دیوان عدالت اداری، گفت: خانه احزاب باید به رای دیوان عدالت اداری اعتراض کند. دیوان عدالت اداری اخیرا مصوبه هیات وزیران را ابطال کرده است. در مصوبه هیات وزیران آمده است در کلان شهرها و خود تهران باید برای تجمعات اعتراض آمیز مکان هایی را در نظر بگیریم. مگر این بد است. شما نمی گذارید کارگران هپکو اعتراض کنند بنابراین می روند راه آهن را می بندند. اگر مکان هایی را با امنیت لازم فراهم کنید دیگر این مشکلات پیش نمی آید.
عضو فراکسیون امید مجلس شور ای اسلامی با اشاره به اصلاح قانون انتخابات، گفت: من از هر سه فراکسیون احزاب می خواهم که به فراکسیون های مجلس بگویید برای همین انتخابات هم می شود قانون انتخابات را اصلاح کرد. درست است شورای نگهبان  و مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش های استانی و تناسبی شدن مساله دارند اما در بخش احزاب هیچ کس مساله ندارد بنابراین این بخش را برای همین انتخابات می شود اصلاح کرد.
کواکبیان خاطرنشان کرد: سه فراکسیون احزاب توجه داشته باشند افرادی که سن آنها بالا رفته کمتر در انتخابات نقش داشته باشند. به جوانان بها دهیم. همچنان لیست هایی که در احزاب و جبهه ها می دهیم نقش بیشتری برای زنان قائل باشیم.  
وی در واکنش برخی شعارها علیه دوجریان اصلی کشور، افزود: یکسری جریاناتی در حال مایوس کردن مردم برای حضور در پای صندوق های رای هستند. چرا که هرچه بیشتر مردم پای صندوق بیایند مطالبات آنها بیشتر است. برای این مساله آمده اند شعار درست کردند «اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمامه ماجرا» که من معتقدم این شعار برگرفته از آن طرف آب است. ما دیگر آن را تکرار نکنیم که هردو جریان را کنار بزنیم.