درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   سه شنبه، 12 مرداد 1400 - 01:41   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  قدرت نظامی عربستان سعودی؛ اعداد و ارقام (عربستان/ 24 جهان)
  نگاهی به توان نظامی استرالیا
  نگاهی به توان نظامی اندونزی
  قدرت نظامی کره جنوبی؛ اعداد و ارقام (کره جنوبی/یازدهم جهان)
  نگاهی به توان نظامی مصر
  کره جنوبی قدرت ششم برتر نظامی در جهان؛ کره شمالی در جایگاه ۲۵
  نگاهی به توان نظامی تایوان
  دشمنی با آمریکا مانع جدی بر سر راه توسعه است
  توان بالای موشکی کره جنوبی
  نگاهی به توان نظامی ایتالیا
  ترتیب ارتش‌های جهان در سال ۲۰۲۱ از نگاه "گلوبال فایر پاور"
  بررسی توان موشکی صدام
  چگونه ترکیه در لیگ صنایع دفاعی قرار گرفت؟
  بررسی توان موشکی پاکستان
  فتوای رهبر انقلاب درباره سلاح هسته ای مورد اتفاق مراجع است
  ارزیابی اقتصاد تولید برق هسته ای
  افتتاح بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک جهان در چین
  برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟
  فناوری‌های خورشیدی جدید هزینه تولید برق را کاهش می‌دهند
  خیز بلند آسیا برای انرژی خورشیدی و ظرفیت های ایران
  مقایسه هزینه های تولید برق هسته ای فسیلی خورشیدی
  نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بر ویرانه‌های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما سر بر می آورند
  ابلاغ نرخ‌های جدید خرید برق تجدیدپذیر سال ۱۴۰۰/قیمت تمام شده هر کیلووات خورشیدی 4 سنت
  شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسید
  «رابطه متوازن اقتصادی ایران» با چین و آمریکا ضروری است
  عواقب یک جنگ هسته ای برای سیاره زمین چیست ؟
  بمب هیدروژنی چیست و چگونه کار می‌کند؟ + فیلم
  چرا بمب هیدروژنی از بمب اتمی قوی‌تر است؟
  هر سال چقدر برای صنعت هسته‌ای هزینه می‌شود؟
  بودن یا نبودن سلاح هسته‌ای؛ مساله اینست! +عکس
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 47262صفحه نخست » اخبار رسانه هاشنبه، 26 تیر 1400 - 18:53
گرایش مجدد چین به زغال سنگ با هدف تثبیت امنیت انرژی
  
پیام نفت:

زغال سنگ چین

پس از شیوع کرونا در چین، نگرانی‌های بسیار جدی در رابطه با پیامدهای آن بر توسعه اقتصادی و صنعتی و به طور خاص امنیت انرژی بوجود آمد. در این راستا چین با هدف تثبیت امنیت انرژی، با وجود نگرانی‌های زیست محیطی، بار دیگر افزایش سهم زغال سنگ از سبد انرژی را در دستورکار قرار داده است.

به گزارش مسیر اقتصاد از دهه‌ها قبل، چین همواره به‌عنوان بزرگترین مصرف کننده زغال سنگ در دنیا مطرح بوده است. برخورداری این کشور از ذخایر عظیم زغال سنگ از یک سو و نبود منابع نفت و گاز کافی که جوابگوی نیاز بخش تولید و صنعت بزرگ این کشور شرق آسیا از سوی دیگر، سبب این امر شده است. از طرفی سهم بالای چین در مصرف زغال سنگ در دنیا باعث شده است که این کشور عنوان بزرگترین کشور در میزان سرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای در دنیا را از آن خود کند که این امر سبب مواجه شدن چین با فشارهای بین المللی به‌منظور کاهش سهم زغال سنگ از سبد انرژی و به تبع آن کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای شده است.

شروع مجدد پروژه احداث نیروگاه زغال سنگ ژنینگ پس از ۴ سال توقف

تاقبل از شیوع ویروس کرونا، چین اقدامات متعددی در جهت کاهش سهم زغال سنگ از سبد انرژی انجام داده بود اما پس از شروع پاندمی، به‌نظر میرسد که چین به‌منظور جلوگیری از آسیب‌های بیشتر بر اقتصاد و بخش صنعت این کشور، مجددا قصد اجرای مجدد برنامه‌های توسعه‌ای این کشور در بخش زغال سنگ است تا بتواند چالش‌های بوجود آمده را حل و فصل کند. احداث نیروگاه زغال سنگ «ژنینگ» یکی از این موارد است.

گروه چینی هواننگ که یکی از ۵ شرکت برزگ مهندسی این کشور در زمینه انرژی است، قصد ساخت یک نیروگاه ۴ گیگاواتی زغال سنگ به ارزش ۱.۹ میلیارد دلار تحت عنوان «ژنینگ» در شمال غربی شهر چینگ یانگ را دارد. هدف از این پروژه تأمین برق مورد نیاز نواحی شرقی این کشور است. این پروژه که به دلیل سیاست‌های اقتصادی و زیست محیطی و همچنین مخالفت‌های متعدد سیاسی که متوجه دولت چین بود، حدود ۴ سال متوقف شده بود.

هفته گذشته، شی جین پینگ رئیس جمهور چین بطور ناگهانی از برنامه بلند مدت این کشور در راستای کربن زدایی تا سال ۲۰۶۰ خبر داد. این در حالیست که شیوع پاندمی کرونا، بر نگرانی‌های این کشور در زمینه امنیت اقتصادی و شغلی و همچنین امنیت انرژی افزوده است.

چین در حال برنامه‌ریزی جهت اجرای چندین پروژه در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله انرژی بادی، خورشیدی و برق آبی است. با این حال اجرای پروژه نیروگاه زغال سنگ ژنینگ تهدیدی مهم در جهت رسیدن به اهداف کربن زدایی این کشور است.

وابستگی بخش انرژی چین به زغال سنگ و تناقض آن با سیاست‌های اقلیمی

لازم به ذکر است که چین در بازه‌های زمانی مختلفی اقدام به از دور خارج کردن نیروگاه‌های زغال سنگ قدیمی و جایگزینی آنها با نیروگاه‌های مدرن‌تر که زغال سنگ کمتری مصرف کرده و توانایی تأمین الکتریسیته مناطق مورد نیاز را دارند، می‌کند.

در ۶ ماهه نخست امسال، چین اقدام به افزایش ۱۱.۴ گیگاوات به ظرفیت انرژی زغال سنگ خود کرده که به تنهایی معادل نیمی از پروژ‌ه‌های زغال سنگ در سراسر جهان است. علاوه بر این مطالعات تیم تحقیقاتی Global Energy Monitor حکایت از این دارد که این کشور در حال توسعه حدود ۲۵۰ گیگاوات نیروگاه زغال سنگ است که به تنهایی قادر به تأمین تمام انرژی و نیروی مورد نیاز بزرگترین اقتصاد اروپا، یعنی آلمان، است.

خانم کریستین شیرر، مدیر بخش برنامه‌های زغال سنگ GEM در خصوص برنامه چین در حوزه انرژی زغال سنگ میگوید: نیروگاه‌های جدید زغال سنگ به‌منظور تأمین انرژی مورد نیاز بخش صنعت استان‌های مختلف این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حال سیاست‌های چین در بخش توسعه نیروگاه‌های زغال سنگ در نتاقضی آشکار با سیاست‌های این کشور در حمایت از انرژی‌های پاک است. از طرفی نهاد رگولاتوری بخش انرژی چین و هم دولت محلی گانسو که پروژه «ژنینگ» را در دست احداث دارد، پاسخگوی سؤالات ما نیستند.

پیامدهای زیست محیطی اجرای پروژه ژنینگ

همانطور که گفته شد،گروه صنعتی هواننگ که مجری پروژه «ژنینگ» است، در ماه جولای امسال ذیل یک گزارش ۵۰۰ صفحه‌ای، به بررسی و ارزیابی اثرات زیست محیطی اجرای این پروژه پرداخته بود، تبعات نامطلوب زیست محیطی این پروژه بزرگ بر زمین‌ها و مزارع کشاورزی منطقه و همچنین آلودگی منابع آبی منطقه را خاطر نشان کرده است. پروژه بزرگ نیروگاه «ژنینگ» در سال جاری روند ساخت آن شروع شده است و طبق برنامه‌ریزی‌ها تا سال ۲۰۲۳ به بهره‌برداری خواهد رسید.

یکی از باغدارانی که در محل احداث پروژه ژنینگ سال‌ها در حال کار و فعالیت بوده است در خصوص پیامدهای احداث این پروژه می‌گوید: تا قبل از احداث این پروژه، این ناحیه مملو از زمین‌های کشاورزی و باغ‌های میوه و… بوده است اما در حال حاضر مدت‌هاست که کشاورزان و باغداران زمین و زراعت خود را رها کرده و از این منطقه رفته‌اند.

تلاش چین در راستای کاهش سهم زغال سنگ از سبد انرژی

چین با وجود در دستور کار قرار دادن توسعه نیروگاه‌های زغال سنگ، به‌منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، سهم زغال سنگ از سبد انرژی خود را از ۷۰ درصد در سال ۲۰۱۰ به حدود ۵۷.۷ درصد تا پایان امسال رسانده است. همچنین طبق هدف‌گذاری‌های این کشور، این عدد تا سال ۲۰۲۵ به ۵۳ درصد تقلیل پیدا خواهد کرد که نقش انرژی‌های تجدیدپذیر در تحقق این امر بسیار پررنگ می‌باشد.

در سال گذشته، چین بیش از ۱۰۰۰ گیگاوات به ظرفیت انرژی‌ زغال سنگ خود افزوده است و علاوه بر این ۷۵۹ گیگاوات انرژی‌های تجدیدپذیر نیز به ظرفیت بخش انرژی این کشور افزوده شده است که تقریبا معادل ۳ برابر مجموع ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر آمریکا و اروپا است. این امر نشان از حرکت رو به جلو و بزرگ چین در راستای توسعه انرژی‌های سبز با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کربن زدایی از اقتصاد و صنعت عظیم این کشور است.

در نهایت اینطور به‌نظر میرسد که چین در تلاش است تا سهم زغال سنگ از سبد انرژی خود را کاهش داده و به تعهدات بین المللی خود در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای جامه عمل بپوشاند و سهم بسیار بالای این کشور از ظرفیت  نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا دال بر این حقیقت است. اما در حال حاضر شیوع پاندمی کرونا سبب رو آوردن دوباره این کشور بزرگ شرق آسیا به اجرای دوباره برنامه‌های توسعه‌ای در بخش زغال سنگ شده است. شروع به کار مجدد پروژه «ژنینگ» پس از ۴ سال توقف بدلیل سیاست‌های اقلیمی و زیست محیطی، نشان از این امر دارد.

منبع: رویترز؛ b2n.ir/203162

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  واردات 200 میلیون تن خاک فسفات از سوریه به ایران
  سوریه منبع مهم تامین فسفات مورد نیاز واحدهای تولیدی ایران
  سرمایه های بر باد رفته ملت ایران
  ذخایر فسفات جهان
  تصاویری از محصولات نهایی واحدهای الفینی
  اگر در سد گتوند جرم شده مجرمان شناسایی شوند
  صد سالگی حزب کمونیست چین؛ مبانی شکست‌ها و موفقیت‌های پکن کدام است؟ / آنچه «شی جین پینگ» گفت و آنچه نگفت
  روحانی: اگر دو کار در اواخر سال ۹۹ انجام شده بود شرایط ما بهتر بود یکی توافق و دیگری FATF / مصوبه مجلس دست و پای ما را در مذاکرات بست؛ در غیر این صورت ما در پایان ۹۹ توافق کرده بودیم؛ سند آن موجود و توافق اجمالی بین ما و ۵+۱ روشن است / در FATF دولت کار خود را انجام داد و ما از لیست سیاه خارج شدیم؛ اکنون FATF در اختیار دولت نیست و یک جای دیگر گیر کرده
  تجربه چین؛ حاکمیت حزبی بد است یا خوب
  نماینده مجلس: درصورت عدم توزیع به موقع نهاده‌های دامی، تا شب عید مشکل گرانی مرغ ادامه دارد/ برجام امضا نشود، قیمت‌ها قابل کنترل نخواهد بود
  در خاورمیانه چه خبر است؟ / اتحاد‌ها و ائتلاف‌های غیر منتظره در راه است / همه چیز به ایران و مدیترانه شرقی بر می‌گردد
  نقشه هوشمندانه واستراتژیک چین
  کارآمدترین سلول خورشیدی جهان
  ساخت نسل جدید سلول های خورشیدی پربازده و ارزان قیمت در اصفهان
  افتتاح بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک جهان در چین
  بودن یا نبودن سلاح هسته‌ای؛ مساله اینست! +عکس
  «رابطه متوازن اقتصادی ایران» با چین و آمریکا ضروری است
  ابلاغ نرخ‌های جدید خرید برق تجدیدپذیر سال ۱۴۰۰/قیمت تمام شده هر کیلووات خورشیدی 4 سنت
  خیز بلند آسیا برای انرژی خورشیدی و ظرفیت های ایران
  مقایسه هزینه های تولید برق هسته ای فسیلی خورشیدی
  نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بر ویرانه‌های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما سر بر می آورند
  فناوری‌های خورشیدی جدید هزینه تولید برق را کاهش می‌دهند
  بمب هیدروژنی چیست و چگونه کار می‌کند؟ + فیلم
  هر سال چقدر برای صنعت هسته‌ای هزینه می‌شود؟
  عواقب یک جنگ هسته ای برای سیاره زمین چیست ؟
  شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسید
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار