درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   سه شنبه، 12 مرداد 1400 - 02:46   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  قدرت نظامی عربستان سعودی؛ اعداد و ارقام (عربستان/ 24 جهان)
  نگاهی به توان نظامی استرالیا
  نگاهی به توان نظامی اندونزی
  قدرت نظامی کره جنوبی؛ اعداد و ارقام (کره جنوبی/یازدهم جهان)
  نگاهی به توان نظامی مصر
  کره جنوبی قدرت ششم برتر نظامی در جهان؛ کره شمالی در جایگاه ۲۵
  نگاهی به توان نظامی تایوان
  دشمنی با آمریکا مانع جدی بر سر راه توسعه است
  توان بالای موشکی کره جنوبی
  نگاهی به توان نظامی ایتالیا
  ترتیب ارتش‌های جهان در سال ۲۰۲۱ از نگاه "گلوبال فایر پاور"
  بررسی توان موشکی صدام
  چگونه ترکیه در لیگ صنایع دفاعی قرار گرفت؟
  بررسی توان موشکی پاکستان
  فتوای رهبر انقلاب درباره سلاح هسته ای مورد اتفاق مراجع است
  ارزیابی اقتصاد تولید برق هسته ای
  افتتاح بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک جهان در چین
  برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟
  فناوری‌های خورشیدی جدید هزینه تولید برق را کاهش می‌دهند
  خیز بلند آسیا برای انرژی خورشیدی و ظرفیت های ایران
  مقایسه هزینه های تولید برق هسته ای فسیلی خورشیدی
  نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بر ویرانه‌های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما سر بر می آورند
  ابلاغ نرخ‌های جدید خرید برق تجدیدپذیر سال ۱۴۰۰/قیمت تمام شده هر کیلووات خورشیدی 4 سنت
  شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسید
  «رابطه متوازن اقتصادی ایران» با چین و آمریکا ضروری است
  عواقب یک جنگ هسته ای برای سیاره زمین چیست ؟
  بمب هیدروژنی چیست و چگونه کار می‌کند؟ + فیلم
  چرا بمب هیدروژنی از بمب اتمی قوی‌تر است؟
  هر سال چقدر برای صنعت هسته‌ای هزینه می‌شود؟
  بودن یا نبودن سلاح هسته‌ای؛ مساله اینست! +عکس
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 47222صفحه نخست » محتواچهارشنبه، 23 تیر 1400 - 07:18
۹۰ درصد نیروگاه‌های جدید دنیا تجدیدپذیر هستند
۹۰ درصد نیروگاه‌های جدید دنیا تجدیدپذیر هستندانرژی خورشیدی «فتوولتائیک» در گسترش خود به ثبت رکوردها ادامه می‌دهد و انتظار می‌رود ظرفیت اضافه‌شده به آن سالانه تا سال ۲۰۲۲ به ۱۶۲ گیگاوات افزایش یابد. این میزان ۵۰ درصد بیشتر از ظرفیت سالانه اضافه‌شده در سال ۲۰۱۹ است.
  
پیام نفت:
 
 
پنپنجره‌ایرانیان؛ تولید برق بادی ۹۰ درصد و تولید برق خورشیدی ۵۰ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته درحالی‌که در همین مدت مشابه توسعه انرژی‌های فسیلی و درنتیجه رشد سالانه انرژی‌های هیدروکربن کاهش محسوسی داشته است. 
 
به گزارش برق نیوز، ولید خدوری کارشناس عراقی انرژی با نگاهی به تحولات بازار انرژی در بخش تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی و نیز با نگاهی به محدودسازی وسایل و خودروهایی که از انرژی‌های فسیلی استفاده می‌کنند، توسعه چشمگیر انرژی‌های پایدار و فاصله گرفتن از انرژی‌های فسیلی را ترسیم کرده است. ترجمه این گزارش را در زیر می‌خوانید.
 
سال اپیدمی کرونا در ۲۰۲۰ شاهد پدیده‌ای چشمگیر است، ظرفیت سالانه استفاده از انرژی‌های پایدار در تولید برق در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۴۵ درصدی، به حدود ۲۸۰ گیگاوات رسیده است. این بالاترین افزایش سالانه در ظرفیت این انرژی‌ها از سال ۱۹۹۹ است.
 
طبق داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی این الگوی سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های برق در طی سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. همان‌طور که انرژی‌های پایدار حدود ۹۰ درصد از گسترش ایستگاه‌های الکتریکی مدرن را در سطح جهان تأمین می‌کنند.
 
گذار از دوران انرژی هیدروکربن به دوران انرژی‌های پایدار در حال گذر از چندین مرحله همپوشانی تشکیل می‌شود که نقطه شروع اولیه آن پس از افزایش قیمت نفت در دهه ۱۹۷۰ بود؛ جایی که از صاحبان ساختمان و مسکن خواسته شد تا ساختمان‌ها را طبق مشخصات و مقررات ویژه‌ای بازسازی کنند تا استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی را منطقی جلوه دهند. انگیزه اصلی برای تصویب این رهنمودها پیروی از تصمیمات رسمی و کاهش هزینه‌های تعرفه برق بود.
 
یعنی تمرکز بر کاهش مصرف و مصرف بهینه در بخش مصارف خانگی و تأمین انرژی برای گرمایش و یا سرمایش در ساختمان‌ها!
 
اولین نقطه شروع بیشتر محدود به ساختمان‌های کشورهای صنعتی غربی بود. بااین‌حال هم‌زمان با این جنبش، فعالیت‌های جهانی برای بهبود وضعیت آب‌وهوا و دستاوردهای علمی به‌منظور گسترش ظرفیت باتری‌های مورداستفاده در انرژی‌های سبز ادامه یافت تا باتری‌ها بتوانند انرژی‌های زیادی را ذخیره کنند و همچنین شب و روز با توجه به انرژی خورشیدی کار کنند.
 
علاوه بر این بهبود عملکرد توربین‌های بادی و تلاش برای جمع‌آوری و ذخیره دی‌اکسید کربن و امکان استفاده از هیدروژن در انرژی‌های سبز نیز در دستور کار قرار گرفت.
 
اولین موفقیت گسترده در انتقال از دوران هیدروکربن به دوران انرژی‌های پایدار استفاده از انرژی باد و خورشید برای نیروگاه‌ها بود.
 
کشورهای صنعتی غربی به‌ویژه کشورهای اروپایی به این تحول توجه کرده‌اند، اما انتظار می‌رود سایر کشورها نیز در دهه‌های آینده نزدیک همین رویکرد را در پیش بگیرند.
 
نرخ سالانه افزایش انرژی تولیدی از باد در طول سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش یافته و به ۱۱۴ گیگاوات رسیده است.
 
انتظار می‌رود کشورهای صنعتی غربی نگرانی‌های آینده خود را معطوف به تصویب قوانین اضافی برای منطقی سازی مصرف انرژی کنند. همچنین انتظار می‌رود منع فروش خودروهای دست‌دوم بنزینی و گازوئیلی از سال ۲۰۲۵ در انگلیس و از سال ۲۰۵۰ در بیشتر کشورهای صنعتی دیگر عملیاتی شود (به‌استثنای چین که هدف خود را سال ۲۰۶۰ قرار داده و ایالات‌متحده که انتظار می‌رود به زوی زمانی را تعیین کند)؛ البته وسایل نقلیه قدیمی اجازه دارند تا اطلاع بعدی رانندگی در جاده‌ها را ادامه دهند.
 
خاطرنشان می‌شود که تحقیقات در زمینه تولید تجهیزات فنی برای دوره جدید انرژی در حال انجام است، اگرچه این تجهیزات تاکنون در بازار موجود نبوده است.
 
همچنین شرکت‌های بزرگ در نیمه دوم این قرن چشم‌انتظار دارند به دلیل رقابت‌پذیری قیمتی تجهیزات و اتومبیل برقی استفاده از وسایل و ابزار منطقی مصرف برق خانگی و ماشین الکتریکی در سطح جهانی گسترش یابد.
 
به همین تناسب کالاهای جدید بازارهای جهانی را به دست می‌گیرند و سهم کالاهای قدیمی در بازار کوچک می‌شود و زیرساخت‌ها (جاده‌ها، جایگاه‌های سوخت و خدمات) نیز برای مواجهه با دوران انرژی‌های جدید، تغییر می‌کند. این امر همچنین در وسایل حمل‌ونقل طی دو دهه اول قرن بیستم در کشورهای صنعتی و پس از مدتی در کشورهای جهان سوم در آن زمان، با تسلط ماشین به‌جای کالسکه‌های اسب اتفاق افتاد.
 
داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نشان می‌دهد که انرژی خورشیدی «فتوولتائیک» در گسترش خود به ثبت رکوردها ادامه می‌دهد و انتظار می‌رود ظرفیت اضافه‌شده به آن سالانه تا سال ۲۰۲۲ به ۱۶۲ گیگاوات افزایش یابد. این میزان ۵۰ درصد بیشتر از ظرفیت سالانه اضافه‌شده در سال ۲۰۱۹ است.
 
نرخ سالانه افزایش انرژی تولیدی از باد نیز در طول سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش یافته و به ۱۱۴ گیگاوات رسیده است.
 
آژانس خاطرنشان می‌کند: این افزایش‌های محسوس در انرژی‌های پایدار در همان زمان اتفاق افتاده است که در طی سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۲ کاهش سرعت رشد سالانه انرژی‌های هیدروکربن وجود داشته است.
 
با توجه به رشد سالانه انرژی‌های پایدار در کشورها، آژانس دریافت که در رشد بازار انرژی‌های پایدار چین کاهش اقتصادی ایجاد می‌شود.
 
در مورد آنچه مربوط به رشد سالانه انرژی‌های پایدار در کشورها است، این آژانس دریافت که رشد بازارهای چین برای انرژی‌های پایدار کند خواهد شد زیرا شرکت‌ها برای بهره‌مندی از حمایت‌های ارائه‌شده توسط مقامات، طی دوره قبل برای سرمایه‌گذاری هجوم آورده بودند.
 
همچنین با توجه به سیاست‌های کشورهای اروپایی برای تشویق به استفاده از انرژی‌های سبز، افزایش آشکاری در استفاده از انرژی‌های پایدار در اروپا برای تولید برق وجود دارد. این منجر به کاهش قابل‌توجهی در هزینه‌های تولید انرژی خورشیدی و بادی می‌شود.
 
با توجه به هر یک از تسهیلات مالیاتی فدرال برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و پروژه‌های زیرساختی که توسط رئیس‌جمهور جو بایدن پیشنهاد شده، در افزایش استفاده انرژی پایدار در ایالات‌متحده نیز خوش‌بینی چشمگیری به وجود آمده است. (به‌شرط آنکه کنگره آن را تایید کند!)
 
در همین حال پتانسیل هند برای گسترش در زمینه انرژی‌های پایدار در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ درصد کمتر از میزان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۹ بوده است. این به دلیل گسترش اپیدمی "کووید ۱۹" است. بااین‌حال انتظار می‌رود که با توجه به تعداد پروژه‌هایی که پیش‌ازاین همه‌گیری توافق شده بود و کار بر روی آن‌ها از قبل آغاز شده بود، سرمایه‌گذاری‌های بالای انرژی‌های پایدار طی سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در هند برگردد.
 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  واردات 200 میلیون تن خاک فسفات از سوریه به ایران
  سوریه منبع مهم تامین فسفات مورد نیاز واحدهای تولیدی ایران
  سرمایه های بر باد رفته ملت ایران
  ذخایر فسفات جهان
  تصاویری از محصولات نهایی واحدهای الفینی
  اگر در سد گتوند جرم شده مجرمان شناسایی شوند
  صد سالگی حزب کمونیست چین؛ مبانی شکست‌ها و موفقیت‌های پکن کدام است؟ / آنچه «شی جین پینگ» گفت و آنچه نگفت
  روحانی: اگر دو کار در اواخر سال ۹۹ انجام شده بود شرایط ما بهتر بود یکی توافق و دیگری FATF / مصوبه مجلس دست و پای ما را در مذاکرات بست؛ در غیر این صورت ما در پایان ۹۹ توافق کرده بودیم؛ سند آن موجود و توافق اجمالی بین ما و ۵+۱ روشن است / در FATF دولت کار خود را انجام داد و ما از لیست سیاه خارج شدیم؛ اکنون FATF در اختیار دولت نیست و یک جای دیگر گیر کرده
  تجربه چین؛ حاکمیت حزبی بد است یا خوب
  نماینده مجلس: درصورت عدم توزیع به موقع نهاده‌های دامی، تا شب عید مشکل گرانی مرغ ادامه دارد/ برجام امضا نشود، قیمت‌ها قابل کنترل نخواهد بود
  در خاورمیانه چه خبر است؟ / اتحاد‌ها و ائتلاف‌های غیر منتظره در راه است / همه چیز به ایران و مدیترانه شرقی بر می‌گردد
  کارآمدترین سلول خورشیدی جهان
  ساخت نسل جدید سلول های خورشیدی پربازده و ارزان قیمت در اصفهان
  افتتاح بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک جهان در چین
  «رابطه متوازن اقتصادی ایران» با چین و آمریکا ضروری است
  بودن یا نبودن سلاح هسته‌ای؛ مساله اینست! +عکس
  ابلاغ نرخ‌های جدید خرید برق تجدیدپذیر سال ۱۴۰۰/قیمت تمام شده هر کیلووات خورشیدی 4 سنت
  خیز بلند آسیا برای انرژی خورشیدی و ظرفیت های ایران
  مقایسه هزینه های تولید برق هسته ای فسیلی خورشیدی
  نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بر ویرانه‌های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما سر بر می آورند
  فناوری‌های خورشیدی جدید هزینه تولید برق را کاهش می‌دهند
  بمب هیدروژنی چیست و چگونه کار می‌کند؟ + فیلم
  هر سال چقدر برای صنعت هسته‌ای هزینه می‌شود؟
  عواقب یک جنگ هسته ای برای سیاره زمین چیست ؟
  شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسید
  چرا بمب هیدروژنی از بمب اتمی قوی‌تر است؟
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار