درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   سه شنبه، 12 مرداد 1400 - 00:23   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  قدرت نظامی عربستان سعودی؛ اعداد و ارقام (عربستان/ 24 جهان)
  نگاهی به توان نظامی استرالیا
  نگاهی به توان نظامی اندونزی
  قدرت نظامی کره جنوبی؛ اعداد و ارقام (کره جنوبی/یازدهم جهان)
  نگاهی به توان نظامی مصر
  کره جنوبی قدرت ششم برتر نظامی در جهان؛ کره شمالی در جایگاه ۲۵
  نگاهی به توان نظامی تایوان
  دشمنی با آمریکا مانع جدی بر سر راه توسعه است
  توان بالای موشکی کره جنوبی
  نگاهی به توان نظامی ایتالیا
  ترتیب ارتش‌های جهان در سال ۲۰۲۱ از نگاه "گلوبال فایر پاور"
  بررسی توان موشکی صدام
  چگونه ترکیه در لیگ صنایع دفاعی قرار گرفت؟
  بررسی توان موشکی پاکستان
  فتوای رهبر انقلاب درباره سلاح هسته ای مورد اتفاق مراجع است
  ارزیابی اقتصاد تولید برق هسته ای
  افتتاح بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک جهان در چین
  برق هسته‌ای چقدر هزینه دارد؟
  فناوری‌های خورشیدی جدید هزینه تولید برق را کاهش می‌دهند
  خیز بلند آسیا برای انرژی خورشیدی و ظرفیت های ایران
  مقایسه هزینه های تولید برق هسته ای فسیلی خورشیدی
  نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بر ویرانه‌های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما سر بر می آورند
  ابلاغ نرخ‌های جدید خرید برق تجدیدپذیر سال ۱۴۰۰/قیمت تمام شده هر کیلووات خورشیدی 4 سنت
  شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسید
  «رابطه متوازن اقتصادی ایران» با چین و آمریکا ضروری است
  عواقب یک جنگ هسته ای برای سیاره زمین چیست ؟
  بمب هیدروژنی چیست و چگونه کار می‌کند؟ + فیلم
  چرا بمب هیدروژنی از بمب اتمی قوی‌تر است؟
  هر سال چقدر برای صنعت هسته‌ای هزینه می‌شود؟
  بودن یا نبودن سلاح هسته‌ای؛ مساله اینست! +عکس
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 47084صفحه نخست » اخبار رسانه هادوشنبه، 24 خرداد 1400 - 11:19
مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه
  
پیام نفت:
تسریع دادرسی ها با خدمات الکترونیک قوه قضاییه

تهران- ایرنا- هرچند رشد چشمگیر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه باعث افزایش اطلاع رسانی عمومی از فعالیت های این قوه شده است ولی نباید از تاثیر این فناوری در کاهش سفرهای درون شهری و برون شهری و صف های طولانی در دادگاه ها و همچنین تسریع دادرسی ها غافل بود.

بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی که به الکامپ معروف است، دیروز نهم مرداد به کار خود پایان داد، نمایشگاهی که به عنوان مهمترین رویداد فناوری کشور و با رویکرد «ایران دیجیتال» برگزار شد تا همه فعالان بخش فناوری اطلاعات آخرین داشته های خود را به نمایش بگذارند.
در این نمایشگاه 41 دستگاه اجرایی کشور با 314 عنوان خدمت الکترونیکی در 18 سالن و فضایی به مساحت 27 هزار مترمربع به ارائه انواع خدمات دولت همراه پرداختند.
چند روز پیش محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یکی از شبکه های اجتماعی خود از صعود ایران به پله بیستم در رده بندی پیاده سازی دولت الکترونیک خبر داد و گفت: درحالی که در برنامه ششم توسعه، ارتقای 30 رتبه‌ای برای پنج سال پیش‌بینی شده، این صعود در سال نخست برنامه قابل توجه است.
حضور دستگاه های اجرایی در این نمایشگاه از آن جهت اهمیت دارد که بازدیدکنندگان را با انواع خدمات الکترونیکی دولت آشنا می کند و به همین دلیل می توان هرگونه خدماتی را که مردم در سایه بهره برداری از فناوری های جدید رایانه ای دریافت می کنند، در قالب یک ویترین در نمایشگاه عرضه کرد تا شهروندان ضمن آشنایی با حقوق خود راه های استفاده الکترونیکی را نیز آموزش ببینند.
از جمله این خدمات می توان به خدماتی اشاره کرد که قوه قضاییه در سال های اخیر با استفاده از آخرین فناوری‌های جدید رایانه ای و نرم‌افزاری تلاش کرده است مردم به جای حضور در دادگاه ها و محاکم قضایی با استفاده از یک رایانه مسیر رسیدن به حقوق خود را کوتاه کنند.
رئیس مرکز آمار و فناوری های اطلاعات قوه قضاییه یکی از اهداف فناوری های جدید قضایی را ایجاد رضایتمندی مردم می داند و در همین راستا قرار است تعداد دفاتر خدمات قضایی در کشور تا پایان سال به هزار و 400 دفتر افزایش یابد.
حجت الاسلام حمید شهریاری این مطلب را ماه گذشته در مراسم رونمایی از سامانه خدمات الکترونیک قضایی که در دیوان عدالت اداری برگزار شد، اعلام کرد و گفت که تاکنون 340 دفتر خدمات قضایی راه اندازی شده است.
اگر بخواهیم به آمار و ارقام در این زمینه بپردازیم، حکایت مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد شد ولی به عنوان نمونه به این نکته اشاره می کنیم که در سامانه ثبت الکترونیکی قضایی سراسر کشور بیش از 6 و نیم میلیون ثبت نام الکترونیکی صورت گرفته است.
شهریاری که عضو شورای عالی فضای مجازی هم هست فقط یکی از مزایای سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی را برای خبرنگار ایرنا تشریح کرد و گفت: اگر 20 میلیون ابلاغ الکترونیکی در سال گذشته انجام داده باشیم و قیمت تمام شده هر ابلاغ الکترونیکی را اعم از پست یا سفر درون شهری که برای ارسال و دریافت جواب است، 10 هزار تومان درنظر بگیریم، تقریبا 200 میلیارد تومان صرفه جویی در این زمینه شده است.
وی افزود: البته 80 درصد از این تعداد ابلاغ ها به صورت واقعی بوده است. یعنی شهروندان ابلاغ خود را مشاهده کرده و این مشاهده به قاضی پرونده نیز اطلاع رسانی و باعث شده است تا از اطاله دادرسی پیشگیری شود.
ارائه و پیگیری دادخواست، شکواییه، اظهارنامه و همچنین مدارک و مستندات پرونده یا اطلاع‌ رسانی پرونده، اطلاع از آخرین وضعیت پرونده و همچنین مشاهده روند کار پرونده، تسریع در انجام کارشناسی ها، استعلام ها و اوقات دادرسی از مزایای ابلاغ الکترونیکی است که به مدد فناوری اطلاعات حاصل می شود.
شاید بسیاری از افراد هنوز نمی دانند که برای هر شکایت و ثبت دادخواست نیازی به مراجعه حضوری به محاکم قضایی نیست و سامانه های مختلفی به منظور دستیابی آسان مردم به دادگاه ها و دادسراها ایجاد شده است تا به جای رفت و آمدهای خسته کننده و زحمات بسیار از فرایندهای جدید به جای فرایندهای سنتی و قدیمی استفاده کنند.
جدیدترین سامانه ای که در قوه قضاییه به همین منظور راه اندازی شده، سامانه خدمات الکترونیک قضایی است که بخش اول آن مربوط به ارسال دادخواست در دفاتر خدمات قضایی است و بخش های بعدی آن به مرور تکمیل می شود.
رضا فضل زرندی معاون توسعه و مدیریت منابع دیوان عدالت اداری در این زمینه گفت که به مرور زمان رسیدگی به دادرسی در شعبه های دیوان عدالت اداری نیز به صورت غیرحضوری خواهد بود.
سامانه ثبت الکترونیک (ثنا)، سامانه خدمات الکترونیک قضایی (سخا) و سایر سامانه هایی که در این زمینه ایجاد شده، به منظور دسترسی ساده تر به دادگاه ها و محاکم قضایی راه اندازی شده است که هر روز دامنه این سامانه ها از طریق دفاتر خدمات قضایی در سطح کشور گسترده تر می شود.
اواخر سال گذشته بود که آیین نامه اجرایی ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد تا اشخاص حقیقی و حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی و شکایات و سایر امور قضایی خود از طریق دفاتر خدمات قضایی یا درگاه خدمات قضایی و با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی و مخابراتی اقدام کنند.
درگاه خدمات قضایی در واقع مدخلی برای شروع و پیگیری امور قضایی در فضای مجازی است که توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ایجاد ‌شده است.
البته در این روش خواهان یا شاکی ضمن مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست، درخواست یا شکایت خود را به همراه مستندات مربوطه، به صورت سند الکترونیکی تبدیل کرده و پس از محاسبه هزینه دادرسی توسط سامانه و پرداخت الکترونیک آن، کد رهگیری دریافت می کند.
شهریور سال گذشته حجت الاسلام حمید شهریاری معاون قوه قضاییه در مراسم رونمایی از امضای الکترونیکی و احراز هویت قوه قضاییه به موضوع یکپارچه سازی سرور استان ها در راستای ایجاد شبکه ملی عدالت اشاره کرد.
شهریاری گفت که تولید اطلس آماری جرایم و دادخواست ها در کشور، توزیع ماهیانه آماری، سامانه جامع آماری، سجل قضایی و دبیرخانه الکترونیک سامانه جامع منابع انسانی، سامانه جامع مالی و پشتیبانی و طرح مراقبت الکترونیکی در دستورکار و در حال اجرا است.
شاید به صف کردن تمام این خدمات الکترونیکی که حاصل سال ها تلاش مرکز آمار و فناوری های اطلاعات قوه قضاییه است، در این یادداشت ممکن نباشد ولی نمایش این سامانه ها در نمایشگاه الکامپ و ارائه توضیحات درباره هر یک از این سامانه ها می توانست گره از مشکلات بسیاری از افرادی که ممکن است سر و کارشان به دادگستری باز شود، بگشاید.
سال گذشته قوه قضاییه با برپا کردن غرفه هایی در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکامپ، به معرفی سازمان‌های زیرمجموعه خود از جمله مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، مرکز ارتباطات مردمی، روزنامه رسمی کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان زندان‌ها پرداخت و آخرین تحولات فناوری های الکترونیکی را به نمایش گذاشت ولی امسال فقط شاهد حضور غرفه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بودیم.
بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ) از ششم تا نهم مرداد در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپا بود.
گزارش از: محمدرضا جعفرملک

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  واردات 200 میلیون تن خاک فسفات از سوریه به ایران
  سوریه منبع مهم تامین فسفات مورد نیاز واحدهای تولیدی ایران
  سرمایه های بر باد رفته ملت ایران
  ذخایر فسفات جهان
  تصاویری از محصولات نهایی واحدهای الفینی
  اگر در سد گتوند جرم شده مجرمان شناسایی شوند
  صد سالگی حزب کمونیست چین؛ مبانی شکست‌ها و موفقیت‌های پکن کدام است؟ / آنچه «شی جین پینگ» گفت و آنچه نگفت
  روحانی: اگر دو کار در اواخر سال ۹۹ انجام شده بود شرایط ما بهتر بود یکی توافق و دیگری FATF / مصوبه مجلس دست و پای ما را در مذاکرات بست؛ در غیر این صورت ما در پایان ۹۹ توافق کرده بودیم؛ سند آن موجود و توافق اجمالی بین ما و ۵+۱ روشن است / در FATF دولت کار خود را انجام داد و ما از لیست سیاه خارج شدیم؛ اکنون FATF در اختیار دولت نیست و یک جای دیگر گیر کرده
  تجربه چین؛ حاکمیت حزبی بد است یا خوب
  نماینده مجلس: درصورت عدم توزیع به موقع نهاده‌های دامی، تا شب عید مشکل گرانی مرغ ادامه دارد/ برجام امضا نشود، قیمت‌ها قابل کنترل نخواهد بود
  در خاورمیانه چه خبر است؟ / اتحاد‌ها و ائتلاف‌های غیر منتظره در راه است / همه چیز به ایران و مدیترانه شرقی بر می‌گردد
  نقشه هوشمندانه واستراتژیک چین
  کارآمدترین سلول خورشیدی جهان
  ساخت نسل جدید سلول های خورشیدی پربازده و ارزان قیمت در اصفهان
  بودن یا نبودن سلاح هسته‌ای؛ مساله اینست! +عکس
  افتتاح بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی فتوولتاییک جهان در چین
  «رابطه متوازن اقتصادی ایران» با چین و آمریکا ضروری است
  ابلاغ نرخ‌های جدید خرید برق تجدیدپذیر سال ۱۴۰۰/قیمت تمام شده هر کیلووات خورشیدی 4 سنت
  خیز بلند آسیا برای انرژی خورشیدی و ظرفیت های ایران
  مقایسه هزینه های تولید برق هسته ای فسیلی خورشیدی
  نیروگاه‌های خورشیدی و بادی بر ویرانه‌های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما سر بر می آورند
  فناوری‌های خورشیدی جدید هزینه تولید برق را کاهش می‌دهند
  بمب هیدروژنی چیست و چگونه کار می‌کند؟ + فیلم
  هر سال چقدر برای صنعت هسته‌ای هزینه می‌شود؟
  عواقب یک جنگ هسته ای برای سیاره زمین چیست ؟
  شمار نیروگاه‌های هسته‌ای جهان به پایین‌ترین تعداد در ۳۰ سال گذشته رسید
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار