درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 28 خرداد 1400 - 09:09   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه(6)
  ۱۰ پاسخ به پرسش «چرا باید رای دهیم؟»
  مرعشی: اگر رای ندهیم، شرایط به مراتب بدتر از این خواهد شد / رأی ندادن به معنای رأی دادن به کسی است که بیشترین فاصله فکری را از ما دارد
  فرماندهی در ارتش و سپاه توانمندتر از محسن رضایی نداشتیم
  مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه(5)
  سوابق و پیشینیه آقای سید یاسر نبی زاده کاندیدای شورای شهر تهران
  حمایت کروبی از همتی
  محسن رضایی:رنج و محنت کولبران کردستان را پایان می دهم
  ایران دارای 270 واحد تولید لوله پلی اتیلن
  لوله پلی اتیلن، جایگزین مناسب برای لوله های قدیمی
  آلمان و نروژ قرارداد انتقال 1400 مگاوات برق سبز در سال را امضا کردند.
  رضایی از پرداخت حقوق به زنان خانه‌دار گفت
  رضایی: نمی‌خواهیم‌ محل تسویه‌حساب شرق‌وغرب باشیم
  رضایی: گرانی را با رونق تولید مهار می‌کنیم
  مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه(4)
  مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه(3)
  محسن رضایی:ایالت اقتصادی یا اداره روستا به دست روستاییان
  افزایش مشارکت در انتخابات به ناامیدی تندروهای درونی و بیرونی که با ایران‌هراسی و برجام‌ستیزی چشم طمع به شکست تعامل و افزایش تحریم‌ها دوخته‌اند، خواهد انجامید / مردم ایران همیشه «پدیده» بوده‌اند و «فرصت» آفریده‌اند / قهر با صندوق، قطعا راه‌حل نیست، اگر به مشکلات نیافزاید، از آنها نخواهد کاست / ملت توسعه‌خواه هیچ فرصتی را حتی ظاهرا کوچک برای اصلاح و پیشرفت از دست نمی‌دهد
  چایگاه آیت الله اعرافی در پیام مقام معظم رهبری
  رضایی: بازپرداخت وام مسکن را ۴۰ تا ۵۰ ساله می‌کنیم
  محسن رضایی: مردم با پرداخت ۱۰ درصد آورده صاحب خانه می‌شوند
  ویدیو / رضایی: اردوغان شخصا با ۲۰ کارآفرین ایرانی تلفنی صحبت کرده و آن‌ها را به سرمایه ‎گذاری در ترکیه تشویق کرده
  بهزاد نبوی: در هر انتخاباتی که مردم حضور پیدا نکرده‌اند شکست خورده‌ایم؛ الان هم اگر مردم حضور پیدا نکنند شکست خواهیم خورد / برای نجات ایران، در انتخابات شرکت کنید
  حمایت علی مطهری از همتی: از مردم عزیز درخواست میکنم برای بهبود اقتصاد، سیاست خارجی و محدود نشدن آزادی ها، به همتی رای دهند
  فیلم منتشرنشده از واکنش مرحوم هاشمی رفسنجانی به رد صلاحیت خود در سال ۹۲
  تحول بزرگ در عدالت قضائی با خدمات الکترونیکی قضائی
  مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه
  امام خمینی از دیدگاه آیت اله اعرافی نامزد مجلس خبرگان رهبری
  روسیه با 75 تریلیون دلار منابع طبیعی
  صادرات گندم؛ مؤلفهِ مهم در توسعه اقتصاد کشاورزیِ فدراسیون روسیه
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 41136صفحه نخست » گزارش حوزه نفتپنجشنبه، 14 مرداد 1395 - 13:01
گام نهایی قراردادهای نفتی
گام نهایی قراردادهای نفتیبعد از فراز‌و‌نشیب‌های فراوان بالاخره روز گذشته چارچوب جدید قراردادهای نفتی به تصویب هیات دولت رسید و آخرین گام برای اجرایی شدن قراردادهای نفتی ایران برداشته شد. در مرحله بعد وزارت نفت باید با برگزاری مناقصه شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی ایران را انتخاب کند.
  
پیام نفت:

روز دوشنبه (11 تیرماه) وزیر نفت در حاشیه برگزاری پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز اعلام کرده بود که روز چهارشنبه مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در هیات دولت بررسی خواهد شد. همان‌طور که بیژن زنگنه وعده داد بود، مدل جدید قراردادهای نفتی در جلسه روز گذشته هیات دولت، بررسی و تصویب شد. اما این اولین باری نیست که متن جدید قراردادهای نفتی به تصویب هیات دولت می‌رسد، اولین بار هفتم مهر سال گذشته مدل جدید قراردادها به تصویب هیات دولت درآمد. با این حال به دلیل پاره‌ای از انتقادات تصویب و اجرایی شدن مجدد آن حدود 10 ماه به طول انجامید.

حال بر اساس خبر تارنمای اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در فرآیند بررسی‌های کارشناسی، پیش‌نویس «شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز» که با بیش از 150 تغییر کوچک و بزرگ نسبت به مصوبه پیشین دولت و افزودن چهار ماده جدید به 11 ماده قبلی تهیه شد، در جلسه امروز هیات وزیران به تصویب نهایی رسید. براساس اصلاحات صورت گرفته در این مصوبه، در تنظیم متن هر قرارداد، باید حقوق، تعهدات و مسوولیت‌های طرفین قرارداد در زمینه‌های مختلف مانند فرآیند حسابداری و حسابرسی، روش انجام پرداخت یا باز‌پرداخت مالی، بازرسی فنی، تعمیر و نگهداری، روش‌های اندازه‌گیری تولید، آموزش نیروی انسانی، سلامت، ایمنی و محیط زیست، واردات و صادرات، بیمه، محرمانگی، شرایط خاتمه و فسخ قرارداد، فورس‌ماژور، رهاسازی منطقه قراردادی، نحوه حل و فصل اختلافات و زبان قرارداد نیز به روشنی در متون یاد‌شده تعریف و مشخص شود. همچنین به موجب تصمیم هیات وزیران درخصوص «نحوه نظارت بر انعقاد و اجرای قراردادهای نفتی»، باید کلیات قرارداد شامل قیمت، مدت و اعمال شرایط عمومی به تایید وزارت نفت برسد.

در همین راستا و به منظور تدوین راهبردها و سیاست‌ها، ارزشیابی و نظارت بر اجرای مدیریت مخازن برای تولید صیانتی با رویکرد انتقال و توسعه فناوری، لازم است ساختار و تشکیلات موجود در وزارت نفت با پیشنهاد وزارت نفت و تایید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تقویت، ارتقا و توسعه یابد. همچنین این وزارت نفت موظف است بر اجرای قراردادهای موضوع این مصوبه و انتقال و توسعه فناوری به شرکت‌های اکتشاف و تولید و بهره‌برداری و نیز پیمانکاران عمومی و سازندگان تجهیزات و آموزش نیروی انسانی ایرانی مطابق شیوه‌نامه ابلاغی وزیر نفت نظارت کند. IPC تنها مدل قراردادی نخواهد بود که ایران بر اساس آن اقدام به جذب سرمایه‌ خارجی خواهد کرد، بلکه IPC در کنار نسل آخر قراردادهای بیع متقابل و همچنین مدل قراردادی E.P وE.P.C سبدی از مدل قراردادی ایران در صنعت نفت را تشکیل خواهد داد.

 

الزامات تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی

کار تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی ایران از پاییز سال 1392 یعنی چند ماه بعد از آغاز به کار دولت یازدهم شروع شد. در راستای تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی که موسوم به IPC است، کمیته‌ای متشکل از بسیاری از کارشناسان حوزه نفت و به ریاست سید مهدی حسینی تشکیل شد. مقرر بود، در مدل جدید قراردادی ایرادات مدل قبلی که به بیع متقابل معروف هستند رفع شود.

در واقع زمانی که در پی تحریم‌های غرب شرکت‌های خارجی پروژه‌های نفتی ایران را ترک کردند، مدت‌ها بود ایران نتوانسته بود با شرکت خارجی معتبری قرارداد ببندد. شرکت‌های خارجی که بر اساس بیع متقابل در میادین نفتی و گازی ایران فعالیت می‌کردند، بر این باورند که قراردادهای بیع‌متقابل اشکالات زیادی دارد که حقوق طرف دوم قرارداد(سرمایه‌گذار خارجی) را نقض می‌کند. اما متضرر شرایط نابرابر حاکم بر قراردادهای بیع تقابل، تنها شرکت‌های خارجی نبودند. در واقع به گفته کارشناسان زمانی که ریسک سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای بالا می‌رود، سرمایه‌گذار بخشی از این ریسک را در عملیات لحاظ می‌کند و سعی بر این می‌کند که با بالا بردن هزینه‌های پروژه بخشی از هزینه‌های خود را تامین کند.

بی‌علاقگی شرکت‌های خارجی به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران در حالی رخ داد که نفت در قیمت‌های حدود 100 دلار نوسان می‌کرد. این به آن معنا است که حتی سودآور بودن پروژه‌های نفتی شرکت‌های خارجی را متقاعد نمی‌کرد که در صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری کنند. شکل نه‌چندان جذاب قراردادهای نفتی را در کنار این مساله قرار دهید که به دلیل روابط تیره در سیاست خارجی ایران در آن سال‌ها و همچنین نبود یک سیاست واحد درخصوص جذب سرمایه‌خارجی که بعضا به نقض قرارداد با تغییر دولت‌ها می‌انجامد، ریسک سرمایه‌گذاری در ایران را بالا برده بود. از این رو تدوین قراردادی که با حاکم بودن شرایط برد- برد بر آن بتواند سرمایه‌گذار خارجی را جذب کند، ناگزیر شد.

 

ویژگی‌های اصلی IPC

IPC مانند قراردادهای بیع متقابل از نوع قراردادهای خدماتی محسوب می‌شود. تفاوت در آنجا است که در مدل IPC مدت حضور شرکت سرمایه‎گذار در پروژه به 25 سال افزایش یافته از این رو شرکت خارجی تا حدودی در منافع حاصل از توسعه میدان شریک می‌شوند و بر این اساس نه‌تنها تشویق می‌شوند که با بهره‌گیری از فناوری روز تولید را حداکثرکنند، بلکه خود عاملی برای تولید صیانتی از میادین نفتی کشور می‌شود. از دیگر تفاوت‌های قراردادهای جدید با بیع‌متقابل وصل شدن مراحل اکتشاف، توسعه و تولید است. همچنین در قراردادهای جدید قانون تعیین سقف ثابت هزینه برداشته شده است.

از ویژگی‌های مهم قراردادهای جدید به شراکت شرکت‌های ایرانی و خارجی در اجرای پروژه‌ها باز‌می‌گردد. بر اساس ماده چهارم متن تایید شده توسط هیات‌دولت به منظور انتقال و ارتقای فناوری ملی در حوزه عملیات بالادستی نفت و اجرای طرح‌های بزرگ و توانمندسازی شرکت‌های ایرانی برای اجرای پروژه‌های بزرگ داخلی و نیز حضور در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی، شرکت‌های صاحب صلاحیت ایرانی، به‌عنوان شریک شرکت یا ‏شرکت‌های معتبر نفتی خارجی در پروژه‎‌های نفتی حضور می‌یابند. بر این اساس، امکان انتقال و توسعه دانش‌فنی و مهارت‌های مدیریتی و مهندسی مخزن امکان‌پذیر می‌شود. همچنین پیمانکار اصلی یا همان طرف دوم قرارداد ملزم به حداکثر استفاده از توان فنی و مهندسی، تولیدی، صنعتی و نیروی کار داخلی شده است.

 

بعد از تصویب چه خواهد شد؟

تصویب مدل جدید قراردادهای نفتی در هیات دولت آخرین گام پیش از اجرایی شدن قراردادها محسوب می‌شود. حدود یک ماه پیش وزارت نفت صلاحیت 8 شرکت ایرانی را تایید و آنها را به‌عنوان شرکای احتمالی شرکت‌های خارجی اکتشاف و تولید (E&P) معرفی کرد. وزارت نفت پیش از این اعلام کرده بود در مرداد‌ماه سال جاری 20 پروژه نفتی را در مناقصه‌ای به شرکت‌های خارجی معرفی و واگذار می‌کند. حال باید دید که با توجه به اینکه قراردادها به تصویب هیات دولت رسیده، وزارت نفت می‌تواند در مدت دو هفته‌ای که تا پایان مرداد ماه مانده است، مناقصه را برگزار کند یا خیر.

هرچند اظهارات روز گذشته مدیرعامل شرکت ملی نفت، نشان از مصمم بودن دولت در اجرایی کردن هر چه زودتر قراردادها دارد اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حتی درصورت انعقاد قرارداد اجرایی و عملی شدن آنها حداقل تا سال جدید میلادی به طول خواهد انجامید. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: اگر متقاضیانی برای یک مناقصه نباشد، احتمال اینکه پروژه مربوطه را بعد از برگزاری مناقصه و نگرفتن نتیجه، به‌صورت ترک مناقصه به شرکتی که متقاضی توسعه آن است واگذار کنیم، وجود دارد.

علی کاردر اظهار کرد: با تصویب متن IPC در هیات‌ دولت، برای برگزاری مناقصات پروژه‌های مختلف نفتی و گازی برنامه‌ریزی و اقدام می‌شود. وی افزود: این مساله درخصوص پروژه‌های میادین مشترک نیز صدق می‌کند و احتمال واگذاری میادین مشترک به شرکت‌های خارجی با روش ترک مناقصه وجود دارد. معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: البته تمامی بررسی‌های لازم و قانونی درخصوص میزان توانمندی فنی و اجرایی شرکت‌های متقاضی صورت می‌گیرد و ممکن است پروژه‌ای با وجود داشتن متقاضی، پس از انجام بررسی‌ها و مشخص شدن نبود توان فنی و اجرایی لازم در شرکت متقاضی، واگذار نشود.

 

دنیای اقتصاد

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  جایگاه نازل ایران در تجارت محصولات پتروشیمی
  بازار جهانی پروپیلن
  روسیه با 75 تریلیون دلار منابع طبیعی
  صادرات گندم؛ مؤلفهِ مهم در توسعه اقتصاد کشاورزیِ فدراسیون روسیه
  فرصت یک تریلیون دلاری ایران
  ایران دارای 270 واحد تولید لوله پلی اتیلن
  مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه
  تحول بزرگ در عدالت قضائی با خدمات الکترونیکی قضائی
  حمایت کروبی از همتی
  امام خمینی از دیدگاه آیت اله اعرافی نامزد مجلس خبرگان رهبری
  مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه
  محسن رضایی: مردم با پرداخت ۱۰ درصد آورده صاحب خانه می‌شوند
  افزایش مشارکت در انتخابات به ناامیدی تندروهای درونی و بیرونی که با ایران‌هراسی و برجام‌ستیزی چشم طمع به شکست تعامل و افزایش تحریم‌ها دوخته‌اند، خواهد انجامید / مردم ایران همیشه «پدیده» بوده‌اند و «فرصت» آفریده‌اند / قهر با صندوق، قطعا راه‌حل نیست، اگر به مشکلات نیافزاید، از آنها نخواهد کاست / ملت توسعه‌خواه هیچ فرصتی را حتی ظاهرا کوچک برای اصلاح و پیشرفت از دست نمی‌دهد
  ویدیو / رضایی: اردوغان شخصا با ۲۰ کارآفرین ایرانی تلفنی صحبت کرده و آن‌ها را به سرمایه ‎گذاری در ترکیه تشویق کرده
  درآمد 110 میلیارد دلاری پتروشیمی ها در7سال
  پاسخ مدیرعامل تاپیکو به یک خبر ناصحیح
  رضایی: نمی‌خواهیم‌ محل تسویه‌حساب شرق‌وغرب باشیم
  فرصت یک تریلیون دلاری ایران
  پتروشیمی جم دولتی است یا خصوصی
  رضایی از پرداخت حقوق به زنان خانه‌دار گفت
  آلمان و نروژ قرارداد انتقال 1400 مگاوات برق سبز در سال را امضا کردند.
  لوله پلی اتیلن، جایگزین مناسب برای لوله های قدیمی
  رضایی: گرانی را با رونق تولید مهار می‌کنیم
  میزان تولید و صادرات محصولات پتروشیمی در جهان
  مرور عملکرد درخشان حجت السلام شهریاری نامزد مجلس خبرگان در حوزه خدمات الکترونیک قوه قضائیه(3)
  شرحی بر یارانه 450 هزار تومانی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار