پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : راندمان و بازدهي نيروگاه ها در زمستان 20 تا 30 درصد بيشتر از تابستان است
دوشنبه، 3 مهر 1402 - 04:09 کد خبر:51702
پيام نفت:

 

كاهش 30درصدي راندمان نيروگاه‌ها در تابستان

مدير كل دفتر پشتيباني فني توليد توانير با تاكيد بر اين‌كه در حال حاضر تمام واحدهاي نيروگاه‌هاي حرارتي و برقابي به شبكه سرويس مي‌دهند گفت: پيش بيني مي‌شود پيك مصرف برق در سال جاري تا مرز 50 هزار مگاوات نيز برسد.


مدير كل دفتر پشتيباني فني توليد توانير با تاكيد بر اين‌كه در حال حاضر تمام واحدهاي نيروگاه‌هاي حرارتي و برقابي به شبكه سرويس مي‌دهند گفت: پيش بيني مي‌شود پيك مصرف برق در سال جاري تا مرز 50 هزار مگاوات نيز برسد.

غلامرضا مهرداد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: در تابستان با توجه به گرماي هوا و ارتفاع نيروگاه‌ها از سطح دريا 25 تا 30 درصد از راندمان توليد كاهش پيدا مي‌كند.

وي با اشاره به اين‌كه قدرت نامي نيروگاه‌هاي كشور 70 هزار مگاوات است گفت: حدود 60 هزار مگاوات نيروگاه حرارتي در كشور وجود دارد كه 15 هزار مگاوات از آن بخاري و 40 تا 45 هزار مگاوات نيز نيروگاه‌هاي گازي و سيكل تركيبي هستند.

مدير كل دفتر پشتيباني فني توليد توانير با اشاره به اين‌كه در كشور 10000 مگاوات نيز نيروگاه برقابي وجود دارد گفت:‌ به خاطر شرايط محيطي و افزايش دما حدود 30 درصد از قابليت توليد نيروگاه‌ها كاهش پيدا مي كند با اين وجود قابليت توليد درحدي است كه بتوان نياز را تامين كرد.

مهرداد با تاكيد بر اين‌كه در صورت ادامه روند افزايش دماي محيط در گرماي تابستان بيش از حد انتظار، همچنين طولاني‌تر و گسترده‌تر شدن گرما ممكن است تا حدي محدوديت‌هايي براي تامين نياز مصرف وجود داشته باشد گفت:‌اين محدوديت‌ها زياد نيستند.

وي با تاكيد بر اين‌كه صرفه جويي به عنوان يك هنر درست مصرف كردن و نه كم مصرف كردن مطرح است، گفت: نه تنها در بخش برق بلكه در بخش آب نيز در تابستان لازم است كه مردم صرفه جويي كنند.

مدير كل دفتر پشتيباني فني توليد توانير با اشاره به وضعيت نيروگاه‌هاي كشور گفت: قدرت نامي نيروگاه‌ها زماني به طور كامل قابل استفاده است كه درجه حرارت محيط 15 درجه و كمتر باشد و همچنين ارتفاع محل نصب نيروگاه نيز هم سطح درياي آزاد باشد. بنابراين هر صد متر ارتفاع يك درصد از قابليت توليد نيروگاه‌هاي گازي و سيكل تركيبي را مي‌كاهد.

مهرداد ادامه داد: به ازاي هر 10 درجه گرماي بيشتر نيز حدود هفت درصد از قابليت توليد كاهش پيدا مي كند بنابراين به دليل اين كه عمده نيروگاه‌هاي كشور در ارتفاع بالاي 2000 متراز سطح دريا هستند 15 درصد كاهش توليد را مشاهده مي كنيم واز سوي ديگر در تابستان با توجه به اين‌كه حدود 20 تا 25 درجه با حداكثر دماي محيط براي بهره برداري از ظرفيت نامي تفاوت وجود دارد و به ازاي هر 10 درجه شش درصد راندمان افت پيدا مي‌كند. بنابراين در تابستان درمجموع شاهد افت 25 تا 30 درصدي راندمان نيروگاه ها هستيم.

وي با اشاره به اين‌كه در تابستان بيش از فصول ديگر نياز به برق وجود دارد و مردم بايد صرفه جويي كنند گفت: پيك اصلي در بعدازظهر روزهاي هفته است و پيك دوم در ساعت هشت شب اتفاق مي‌افتد.

 

درخواست مجدد وزير نيرو براي كاهش مصرف آب و برق

 

به گزارش ايسنا، وزير نيرو روز گذشته با سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه تهران بار ديگر از مردم درخواست كرد كه با پرهيز از اسراف در استفاده از آب و برق، در مصرف اين دو كالاي ارزشمند مديريت كنند.

 

حميد چيت‌چيان با بيان اينكه با كنترل سامانه سرمايشي اداره‌ها و سازمان‌ها مي‌توان تا بخش زيادي در مصارف انرژي صرفه‌جويي كرد، ابراز اميدواري كرد: همان‌گونه كه در بخش عرضه آب و برق در جهان پرافتخار بوده‌ايم، در بخش مصرف نيز با درست مصرف كردن، جزو كشورهاي پيشرو در سطح جهاني باشيم.

 

چيت‌چيان با بيان اينكه در بخش برق بيش از 200 هزار ميليارد تومان و در بخش آب و تاسيسات آن بيش از 100 هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است، گفت: در بيشتر كشورهاي جهان، كشاورزي براساس كشت ديم بوده و كشت آبي محدود است و جمهوري اسلامي ايران در كشاورزي براساس كشت آبي با 8.2 ميليون هكتار زمين زيركشت، رتبه چهارم را پس از چين، هند و آمريكا داراست.

 

وي ادامه داد: كشور ما از نظر منابع انرژي فسيلي و تجديدشونده بسيار غني بوده و سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي هم در اين زمينه صورت گرفته است اما از نظر منابع آبي فقير هستيم.

 

وي در ادامه با بيان اينكه نحوه مصرف ما از اين دو منبع گران‌قدر يعني آب و برق صحيح نيست و آن را هدر مي‌دهيم، گفت: طبق تحقيقات دانشمندان، ثابت شده است كه اگر كشوري 40 درصد آب تجديدشونده خود را مصرف كند، آن كشور در حالت پايدار از نظر منابع آبي قرار دارد اما با كمال تاسف ما از اين حد گذر كرده و در حال مصرف 80 درصد منابع آبي هستيم و اين امر موجب ايجاد مشكلات حاد براي كشور خواهد شد.

 

وزير نيرو افزود: بيشتر تالاب‌هاي كشور و همچنين درياچه بزرگ اروميه خشك شده و يكي از دلايل اين خشك‌شدن‌ها، به‌خاطر مصرف بيش از حد آب است.

 

وزير نيرو با بيان اينكه سطح سفره‌هاي زيرزميني آب روزبه‌روز پايين‌تر مي‌رود، گفت: در گذشته در عمق 20 متري به آب مي‌رسيديم اما در زمان حاضر در برخي مناطق با 500 متر حفاري به آب دسترسي پيدا مي‌كنيم. اين درحالي است كه 298 دشت كشور داراي بيلان منفي هستند.

 

او ادامه داد: درمقايسه جريان آب سطحي رودخانه‌ها در چند سال اخير با 46 سال گذشته ملاحظه مي‌شود كه ميزان جريان آب رودخانه‌ها به نصف كاهش يافته و برخي از رودها نيز خشك شده است؛ به‌طوري كه در شهرهايي مانند اصفهان بويژه شرق اصفهان آبي در رودخانه جريان ندارد و اين درحالي است كه مرتب با تقاضاهاي جديد و افزايش مصرف نيز مواجه هستيم.

 

وزير نيرو مصرف آب كشور را بسيار بالا دانست و افزود: درمقايسه با كشور آلمان ما 1.5 برابر آلمان‌ها آب مصرف مي‌كنيم و به‌طور معمول مصرف آب شهري ما به‌ازاي هر نفر 250 ليتر است، درحالي كه در كشوري مانند آلمان كه ازنظر اقتصادي و بهداشت و رفاه داراي رتبه بالايي است، هر فرد آلماني 159 ليتر آب مصرف مي‌كند.

 

چيت‌چيان با بيان اينكه 92 درصد كل آب كشور در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود، گفت: در يك مقايسه بين كشورهاي منطقه كه از نظر اقليمي مشابه ما هستند، مشخص شد بازده آب در كشور لببي 60 درصد، در هند 54 درصد، مصر 53 درصد، سوريه 45 درصد و ايران 33 درصد است كه پايين‌ترين بازده است.

 

وي ادامه داد: در جهان مصرف سالانه آب به‌ازاي هر هكتار برنج‌كاري 15 هزار مترمكعب است اما در ايران مصرف سالانه آب براي هر هكتار برنج‌كاري 25 هزار مترمكعب است و اين مقايسه در مورد كشت‌هاي ديگري چون چغندر، غلات و غيره نيز با اختلاف فاحشي با كشت‌هاي ساير كشورها روبه‌رو است.

 

وزير نيرو سپس گفت: به‌جز موضوع كميت آب، با كمال تاسف در حفاظت كيفيت آب نيز توجه كافي نداريم و ورود فاضلاب‌هاي صنعتي و سموم نباتي و كودهاي شيميايي و ورود پساب‌هاي كشاورزي به منابع آبي موجب شده است تا شاهد آلودگي اين منابع باشيم و اين آلودگي دايم در حال افزايش است. اين زنگ خطري براي حيات كشور خواهد بود.

 

چين‌چيان با بيان اينكه سرمايه‌گذاري‌هاي زيادي در بخش آب و برق انجام گرفته است اما شيوه مصرف ما مطابق با قواعد منطقي نيست و همين موجب شده است تا در مصرف انرژي و آب و برق اسراف كنيم، گفت: در تعاليم اسلام و آيه‌هاي قرآن و روايت‌هاي معصومان و توصيه بزرگان، بارها آمده است كه خداوند اسراف‌كنندگان را دوست ندارد و شيوه زندگي اين بزرگواران نيز گواه اين است كه اسراف در اسلام مذموم و ناپسند است.

 

وي گفت: چه بسا محدوديت‌هاي آبي كه الان با آن مواجه هستيم، نتيجه اعمال ما در مصرف آب باشد و بايد در رفتار خود تجديدنظر كنيم.

 

وزير نيرو با اشاره به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در مقاطع مختلف و همچنين در بحث اقتصاد مقاومتي، گفت: عمل و توجه به بيانات رهبر معظم انقلاب درباره رعايت الگوي مصرف، مديريت در مصرف، رشد بهره‌وري و افزايش توليد داخلي موجب هدايت جامعه به‌سوي رشد و تعالي و پيشرفت و برون‌رفت از چالش‌هاي كنوني خواهد بود.

 

چيت‌چيان با بيان اينكه اگر بازده آب در كشاورزي ارتقا نيابد، روزبه‌روز نيازمان براي واردات مواد غذايي افزايش مي‌يابد، گفت: مصرف درست آب، اصلاح الگوي آبي از شيوه‌هاي غرق‌آبي به شيوه‌هاي تحت فشار، اصلاح الگوي كشت به‌طوريكه كشت متداول نداشته باشيم، توسعه كشت گلخانه‌اي، تغيير كشت‌هاي پرآب به كشت‌هاي كم‌آب‌تر، موجب خواهد شد توليد بيشتر، درآمد بيشتر و مصرف آب كمتري داشته باشيم.

 

چيت‌چيان جلوگيري از ورود فاضلاب‌هاي صنعتي شهري و كشاورزي به منابع آبي، استفاده از شيرها و سرشيرهاي كاهنده مصرف، جداسازي آب شرب از آب بهداشتي، جداسازي سامانه تامين آب موردنياز فضاي سبز شهرها و صنعتي از مصارف شرب، قطع انشعاب مشتركاني كه در مصرف آب زياده‌روي مي‌كنند و موجب تضييع حقوق جامعه مي‌شوند و همچنين بازچرخاني آب در مصارف صنعتي را ازجمله راهكارهاي برون‌رفت از بحران آبي دانست و افزود: در برخي كشورهاي جهان، آب صنعتي در همان مكان تصفيه شده و دوباره به چرخه باز مي‌گردد و اين عمل تا هفت بار تكرار مي‌شود.

 

وزير نيرو افزايش سالانه هشت درصدي مصرف برق كشور را نيز در جهان بي‌سابقه خواند و از مردم درخواست كرد: در ساعت‌هاي پيك مصرف (11 صبح تا 15 و 20 تا 23 شب) كه اوج مصرف برق كشور است، از استفاده از لوازم پرمصرف پرهيز كنند و لامپ‌هاي اضافي را خاموش كنند.

 

وي افزود: با اين كار هم به اقتصاد خانواده و هم به اقتصاد كشور كمك خواهيم كرد.

 

 

https://www.isna.ir/news/93042111992/