پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : شهر جادويي علاءالدين در دبي پيدا شد! + عكس
پنجشنبه، 23 شهریور 1402 - 04:27 کد خبر:51658
پيام نفت:

اگر اهل داستان باشيد، حتما نام شهرزاد قصه گو را در افسانه هزار و يك شب شنيده ايد؛ افسانه اي شيرين كه داستان هاي مختلفي دارد و ماجراي علاءالدين و چراغ جادو و همچنين سندباد از معروف ترين داستان هاي آن است.


تين نيوز

اگر اهل داستان باشيد، حتما نام شهرزاد قصه گو را در افسانه هزار و يك شب شنيده ايد؛ افسانه اي شيرين كه داستان هاي مختلفي دارد و ماجراي علاءالدين و چراغ جادو و همچنين سندباد از معروف ترين داستان هاي آن است.

 اگرچه در اين داستان ها ردپايي از شهر دبي يا حتي كشور امارات نيست اما اين شهر تصميم گرفته تا داستان علاءالدين و سندباد را در قالب يك پروژه تفريحي ۱۵ ميليارد دلاري به واقعيت تبديل كند!

 

به گزارش تين نيوز به نقل از رسانه قطبنما، شهر علاءالدين (Aladdin City) يكي از جديدترين پروژه هاي تفريحي و تجاري شهر دبي است كه قرار بود تا نمايشگاه اكسپو ۲۰۲۰ دبي افتتاح شود، اما با شيوع همه گيري كرونا و به وجودآمدن مشكلات فراوان در زنجيره تامين جهاني، كار ساخت اين ابرپروژه نيز براي چند سال به تاخير افتاد.

شهر جادويي علاءالدين دبي، درست همانند شهرزاد قصه گو مسحوركننده است و در قلب يكي از بنادر تاريخي دبي قرار گرفته و قرار است ميراث دريانوردي اماراتي ها و فرهنگ عربي را زنده نگاه دارد. بياييد ببينيم اين شهر كجاست و چه ويژگي هايي دارد.

شهر علاءالدين كجاست؟

شهر جادويي علاءالدين در دبي پيدا شد!

ايده اوليه پروژه شهر جادويي علاءالدين در دبي، در سال ۲۰۱۴ ميلادي با الهام از داستان هاي علاءالدين و سندباد شكل گرفت و سال ۲۰۱۶ ميلادي بود كه كلنگ ساخت اين شهر جادويي با حال وهواي عربي در منطقه خور دبي يا همان نهر دبي به زمين خورد و هنوز هم ادامه دارد. 

اگر به دبي سفر كرده باشيد حتما مي دانيد نهر دبي در بخش قديمي اين شهر قرار گرفته و دبي را به دو بخش «ديره» (Deira) و «بر دبي» (Bur Dubai) تقسيم كرده است؛ منطقه اي ساحلي كه هنوز هم مي توانيد ساختمان هاي قديمي، تردد قايق هاي سنتي عربي و تكاپوي تجار محلي را در آن ببينيد. 

پروژه شهر جادويي علا ءالدين شامل سه برج است كه اين برج ها شبيه چراغ جادوي علاءالدين طراحي شده اند و بيننده را به ياد معماري اصيل عربي مي اندازند؛ فانوس هاي عربي شيشه اي با طرح هاي مشبك طلايي و مشكي. 

اين سه برج به وسيله پل هاي مجهز به تهويه مطبوع به هم متصل مي شوند تا بازديدكنندگان بتوانند به راحتي بين برج ها تردد كنند. شكل پل ها نيز برگرفته از تصاوير حيوانات افسانه اي در داستان هاي هزارويك شب مثل اژدها، مارها و ديگر موجودات عجيب وغريب است. 

شهر جادويي علاءالدين در دبي

در ورودي اين مجموعه يك ساختمان ۸ طبقه قرار دارد كه به برج شماره يك متصل شده و اين برج قرار است يك هتل ۲۷ طبقه باشد. از برج شماره يك مي توانيد خود را به برج شماره ۲ برسانيد كه يك هتل آپارتمان ۱۹ طبقه اي خواهد بود. برج شماره سه هم يك ساختمان اداري ۱۸ طبقه است. در نهايت هر سه برج با پل هاي معلق به يك پاركينگ ۱۰ طبقه متصل خواهند شد. 

مقامات دبي هنوز اعلام نكرده اند كه كار ساخت اين ابر پروژه چه زماني به پايان خواهد رسيد.

نكته اي كه در اين پروژه بزرگ بيشتر جلب توجه مي كند، اين است كه مقامات اين كلان شهر براي توسعه گردشگري اين مقصد جهاني همزمان با در نظر گرفتن پروژه هاي آينده نگرانه اي همچون Downtown Circle، نيم نگاهي هم به تاريخ نه چندان بلند دبي داشته و قصد دارند تا با ساخت جاذبه هاي برخواسته از فرهنگ عربي و داستان ها و افسانه هاي شرقي، ريشه هاي هويتي خود را نيز تقويت كرده و نظر گردشگران را جلب كنند.

به گزارش شوراي جهاني سفر و گردشگري (WTTC)، دبي با حدود ۳۰ ميليارد دلار درآمد از بخش گردشگري در سال ۲۰۲۲ ميلادي، پردرآمدترين مقصد شهري جهان شد و با اختلاف محسوسي، بالاتر از مقاصد اروپايي و امريكايي در رتبه اول ايستاد. براي اينكه بدانيد اين رقم تا چه اندازه بزرگ است، ميزان هزينه كرد گردشگران در پاريس، به عنوان يكي از محبوب ترين مقاصد گردشگري جهان، در سال ۲۰۲۲ ميلادي كمتر از ۱۰ ميليارد دلار بود. همين آمار و ارقام نشان مي دهد كه چرا دبي در پي توسعه صنعت گردشگري خود است تا بتواند با مقاصد تراز اول گردشگري جهان رقابت كند.

اين كلان شهر كه در صنعت گردشگري و مهمان نوازي جهاني، حرفاي زيادي براي گفتن دارد و نمونه موفقي از توسعه گردشگري است، به اين پيشرفت بسنده نكرده و قصد دارد به يكي از محبوب ترين مقاصد جهان براي كار و زندگي نيز تبديل شود؛ هدفي كه دست يافتن به آن كار آساني نيست اما تجربه يك دهه اخير در توسعه دبي نشان مي دهد، با داشتن يك برنامه آينده محور و استفاده از تجارب موفق جهاني آنقدرها هم دور از دسترس نيست.