پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : علت "نارسايي قلب" از نظر طب سنتي چيست + نسخه‌هاي ساده درماني
جمعه، 26 اسفند 1401 - 05:10 کد خبر:50808
پيام نفت:
علت "نارسايي قلب" از نظر طب سنتي چيست + نسخه‌هاي ساده درماني

در طب نوين براي قوت‌بخشيدن به قلب از طريق نصب باطري و روش‌هاي جراحي استفاده مي‌كنند اما در طب سنتي از طريق ...


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري تسنيم؛ نارسايي قلب بدين معني است كه قلب كارايي كافي را ندارد يا به‌عبارت ديگر قدرت پمپاژ  (input & output) مساوي نيست كه اين بيماري در بزرگسالان و كودكان مشترك است.

نارسايي قلب در بزرگسالي منجر به شلي دريچه قلب مي‌شود و نياز به باطري پيدا مي‌كند؛ در خردسالي و در زمان جنيني، قلب كامل شكل نمي‌گيرد و نوزاد متولدشده داراي نارسايي قلبي است.

علت نارسايي قلب از منظر طب سنتي

نارسايي قلب به‌دليل كافي نبودن "صفرا" در خون است؛ حال هر ميزان، صفراي موجود در خوني كه در قلب و بدن منتشر مي‌شود، بيشتر باشد، شتاب شكل‌گيري قلب (كامل شدن قلب) در جنين بيشتر و قدرت قلب آن نيز بيشتر مي‌شود كه عدم نارسايي قلب در كهنسالي از نتايج آن است.

درمان نارسايي قلب

در طب نوين براي قوت بخشيدن به قلب از طريق نصب باطري و روش‌هاي جراحي استفاده مي‌كنند اما در طب سنتي از طريق "افزايش سطح صفراي خون" اين قوت را به قلب مي‌بخشند.

مصرف "عسل" به‌صورت ناشتا مي‌تواند براي درمان نارسايي قلب بسيار مفيد باشد؛ شربت عسل و زنجبيل نيز مفيد است چون خشكي زنجبيل باعث مي‌شود با سرعت بيشتري رطوبت قلب را كاهش دهد.

استفاده از زيتون يا روغن زيتون و انجير نيز مفيد است.

براي درمان از طريق غذا مي‌توان به ارده با شيره انگور اشاره كرد كه به‌صورت هفته‌اي 5 وعده بايد ميل شود؛ 2 وعده باقي‌مانده براي استراحت به تن، كم شده است چرا كه با ميل كردن غذاي تكراري اعم از سردي و گرمي، جذب شدن آن در بدن كاهش مي‌يابد.

براي سرعت بخشيدن به درمان مي‌توان از شربت عسل و زعفران بهره جست؛ شربت عسل محلول در عرق بهارنارنج نيز براي درمان و نشاط‌دهي مناسب است.

به‌صورت كلي تمام گرمي‌ها به‌ويژه گرم و خشكي‌ها براي درمان مناسب هستند كه مي‌توان اين گرمي‌ها را براي افزايش شتاب درمان با عسل طبيعي و يا عسل گياهي (شيره انگور) ميل كرد.

براي درمان از طريق حجامت به اين نكته توجه داشته باشيد كه حجامت تر توصيه نمي‌شود؛ منظور از حجامت تر، حجامت خونگيري است؛ حال اگر علاوه بر نارسايي قلبي با تشخيص مزاج‌شناس، سوداي از بلغم آمده نيز داشته باشد، اين حجامت توصيه مي‌شود اما حجامت گرم، مفيد و مناسب است و منظور از حجامت گرم همان بادكش به‌ويژه بادكش كتف است.