پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : خودروهاي برقي بازار را دست مي‌گيرند؟
دوشنبه، 30 خرداد 1401 - 04:14 کد خبر:49037
پيام نفت:
خودروهاي برقي بازار را دست مي‌گيرند؟

خودروهاي برقي به تازگي محبوبيت زيادي در ميان خريداران دارند. در كشوري مانند فرانسه فروش خودورهاي برقي بيشتر از خودروهاي بنزيني است. عوامل زيادي دست به دست هم مي‌دهند تا خودروهاي بنزيني هر چه زودتر از رده خارج شوند و جاي خود را به مدل‌هاي برقي بدهند.
 
 

به گزارش تجارت‌نيوز، فروش خودروهاي برقي جديد در فرانسه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ از فروش خودروهاي بنزيني بيشتر شد. اين مساله نقطه عطفي براي ورود خودروهاي برقي به بازار است. خودروهايي كه آلايندگي كمتري دارند. علاوه بر اين قيمت‌هاي بالا و افزايش قيمت بنزين و همچنين يارانه‌هاي دولتي براي خودروهاي برقي از نكاتي است كه به نفع اين صنعت خودروسازي تمام مي‌شود.

در حالت كلي فروش خودرو در فرانسه در سه ماهه اول سال جاري ميلادي كاهش داشت. با وجود كاهش ۲۰ درصدي فروش در ماه مارس، دهمين ماه متوالي در اين روند نزولي براي فرانسه ثبت شد. دليل اين كاهش مشكلات زنجيره منابع مانند كمبود جهاني تراشه‌هاي نيم رسانا است.

طبق آمار گروه پلتفرم اتومبيل، فروش خودروهاي تمام برقي و هيبريدي حدود ۴۰ درصد از كل فروش خودروهاي فرانسه را تشكيل مي‌دهند. در حالي كه اين رقم براي خودروهاي معمولي بنزيني ۳۸ درصد است. سخنگوي اين گروه گفت كه به دليل ناپايداري وضعيت جنگ در اوكراين و كمبود برخي از اجزاي اوليه، پيش‌بيني ميزان فروش خودرو در فرانسه براي كل سال ۲۰۲۲ امكان پذير نبود.
 
 

به نقل از رويترز، با افزايش ۱۶٫۵ درصدي سهام فروش خودروهاي بنزيني در سه ماهه اول سال، هنوز هم اكثريت و اولويت بازار در دست خودروهايي است كه موتور آنها تنها با احتراق كار مي‌كند. اما باز هم اين تغييرات، تغييرات مثبتي در بازار خودروهاي برقي هستند. تا سه سال پيش هم اين خودروها گوشه دنج بازار به شمار مي‌آمد. به لطف يارانه‌ها، ممنوعيت‌هاي روزافزون خودروهايي با سوخت فسيلي و قيمت‌هاي بالاي بنزين، مدل‌هاي برقي در مدت كوتاهي رواج بسياري در بين مردم پيدا كردند.

پرفروش‌ترين مدل‌هاي برقي در فرانسه خودروهاي تسلا و بيشتر از همه تسلا ۳ بود. پس از آن اسپرينگ داچيا و پژو ۲۰۸ به ترتيب پرفروش‌ترين‌هاي فرانسه بودند. فروش كلي خودرو در فرانسه در سه ماهه نخست سال ۱۷ درصد كاهش داشت.

در آغاز همه‌گيري كرونا در سال ۲۰۲۰ فروش خودرو در فرانسه به شدت كاهش يافت اما در سال ۲۰۲۲ به تدريج رو به افزايش رفت.