پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : افزايش فروش خودروهاي برقي در سه ماه اول سال ۲۰۲۲
سه شنبه، 31 خرداد 1401 - 03:01 کد خبر:49027
پيام نفت:
دنياي‌اقتصاد : ميزان فروش خودروسازان در ايالات متحده در سه ماه اول سال‌جاري مي‌تواند نويدبخش فرا رسيدن عصر باتري‌ها حتي زودتر از حد انتظار باشد. در اين فصل تنها برندهايي كه افزايش فروش را ثبت كردند، خودروهاي تمام‌الكتريكي بودند. اين در حالي است كه افزايش فروش خودروهاي الكتريكي در سه ماه اول سال۲۰۲۲ بيشتر به‌دليل معرفي پلاك‌هاي جديد بود.

به گزارش بخش ترجمه شركت‌ها، طبق آمار وب‌سايت Autodata Corp، با اين حال در سه‌ماه نخست سال۲۰۲۲، كل صنعت خودرو در اين كشور يك كاهش ۳/ ۱۵درصدي در فروش خودروهاي جديد را گزارش كرد و فروش كل به ۲.۵۱۶.۲۳۶ دستگاه رسيد. شركت‌هاي تسلا و پولستار افزايش شديد فروش را در سه‌ ماه اول در ايالات متحده در مقايسه با مدت مشابه سال قبل گزارش كردند. حتي شركت Karma، يك شركت خودروهاي برقي كه در سال‌هاي اخير براي به‌دست آوردن محبوبيت در اين بازار تلاش بسياري كرده است، در اين سه ماه حدود ۶۰دستگاه خودرو فروخت؛ درحالي‌كه اين ميزان در سال گذشته تنها ۱۴دستگاه بود.

 اما شركت بي‌ام‌و، غول خودروساز آلماني رشد متوسطي را در روند افزايش تقاضا براي خودروهاي بزرگ خود گزارش كرده و اخيرا خودروي اسپورت سري ۴ خود را بازطراحي كرده است. طراحي اين خودرو، نسبت به مدل قبلي خود كه سال‌ها پيش ارائه شده بود تغييراتي زيادي داشته است. همين به‌روزرساني‌ها، باعث خوشحالي برخي و باعث ناراحتي عده‌ ديگري از طرفداران اين برند آلماني شده است. طراحي نسل دوم سري ۴ به قدري نسبت به سدان نسل گذشته متفاوت است كه طرفداران شوكه شده‌اند.

 

 

ارقام فروش در سراسر صنعت خودرو كه هفته گذشته منتشر شد نشان مي‌دهد كه به جز شركت‌هاي هيونداي و كيا كه با يك كاهش فروش تك‌رقمي ‌مواجه شدند، در ميزان فروش بقيه برندها، شاهد يك كاهش دورقمي‌ بوديم. مشكلات پيش‌روي اين صنعت عمدتا شامل افزايش قيمت سوخت و كمبود موجودي انبارها به‌دليل اختلالات در زنجيره تامين و كاهش توليد ناشي از شيوع كوويد-۱۹ بود و در نهايت حمله روسيه به اوكراين كه از ۲۴فوريه آغاز شد، مزيد بر علت شد. اين در حالي است كه پرتفوي برقي خودروسازان اصلي نقطه روشني را در بازار پرتلاش اين فصل نشان داد. فورد كه در ماه مارس اعلام كرد فعاليت‌هاي خود را براي خودروهاي برقي و موتورهاي بنزيني خود تفكيك مي‌كند، ركورد جهش ۹/ ۳۷درصدي را در فروش خودروهاي برقي در سه ماه اول نسبت به مدت مشابه سال گذشته گزارش كرد. همچنين شركت هيونداي با فروش ۶۲۴۴ خودروي برقي Ioniq۵ در سه ماه اول در مقايسه با ۱۵۳ دستگاه در سه ماه چهارم سال۲۰۲۱، نتايج بسيار خوبي را به ثبت رساند. طبق گزارش Autodata، كيا كه فروش خودروي مدل EV۶ خود را در سه ماه اول آغاز كرد، اعلام كرد كه بالغ بر ۵۲۸۱دستگاه از خودروهاي الكتريكي خود را در سه ماه اول در ايالات متحده فروخته است.

از طرف ديگر جنرال‌موتورز ۹۹ دستگاه‌هامر EV جديد خود را در مقايسه با يك دستگاه در سه ماه چهارم سال ۲۰۲۱ فروخت. پس از توقف توليد خودروهاي‌ هامر پيوسته شايعاتي در خصوص بازگشت اين برند به دنياي خودرو به گوش مي‌رسيد كه همواره نيز از جانب جنرال‌موتورز تكذيب مي‌شد. اما سال گذشته جنرال‌موتورز با انتشار ويدئويي اعلام كرد كه قصد دارد ‌هامر را در قالب يك پيكاپ الكتريكي قدرتمند و به‌عنوان عضوي از برند GMC احيا كند. در واقع جنرال‌موتورز اعلام كرد كه‌ هامر جديد در قالب عضو جديدي از خانواده GMC پا به جاده‌ها خواهد گذاشت.

تسلا، غول عظيم‌الجثه شركت‌هاي برقي، فروش خود را در ايالات متحده ۲/ ۸۷درصد افزايش داد و به ۱۲۹۷۴۳ دستگاه در مقايسه با سه ماه مشابه سال گذشته رساند. اين در حالي است كه فروش جهاني تسلا در اين سه ماه ركورد جديدي را ثبت كرد؛ به‌رغم اينكه اين شركت در ماه مارس دو بار كارخانه گيگافكتوري شانگهاي خود را تعطيل كرد تا از دستورات دولتي براي جلوگيري از شيوع اخير كوويد-۱۹ پيروي كند. علاقه مصرف‌كنندگان به خودروهاي الكتريكي باعث افزايش مدل‌هاي تسلا شد؛ اما كراس‌اوور كامپكت مدل Y خودرويي بود كه منجر به افزايش فروش اين برند در ايالات متحده و ساير كشورها شد.

پولستار يك شركت و برند براي خودروهاي عملكردي (پرفورمنس) شركت ولوو كارز است كه مقر آن در گوتنبرگ سوئد واقع شده است. شركت پولستار در زمينه توسعه خودروهاي عملكردي برقي فعاليت مي‌كند و در كنار آن به ساخت نمونه‌هايي از خودروهاي ولوو با عملكرد بالا و ارائه به‌روزرساني‌هاي فني و ظاهري براي بهبود مدل‌هاي شركت ولوو مشغول است. به‌دليل ورود سدان لوكس Polestar ۲، فروش پولستار با ۷/ ۱۱۷۹درصد افزايش به ۱۵۱۰ دستگاه رسيد. اين در حالي است كه اين شركت در سه ماه نخست سال گذشته فقط ۱۱۸دستگاه خودرو فروخته بود. اگرچه هنوز هم حجم فروش خودروهاي برقي اين شركت كم است، اما به‌دليل افزايش توليد برندهاي خودروهاي الكتريكي در كارخانه‌هاي خود، روند كلي فروش اين شركت نشان‌دهنده تغيير در تقاضاي مشتريان اين خودروساز است.

طبق گزارش Autodata، شركت لوسيد تازه وارد نيز بالغ بر ۴۶۰دستگاه خودروي برقي را در سه ماه اول سال۲۰۲۲ به مشتريان خود تحويل داد. لوسيد موتورز كه پيش تر با نام آتيه‌وا شناخته مي‌شد، يكي از شركت‌هاي تازه خودروسازي است كه با سرمايه‌گذاري شركت‌هاي چيني و در كاليفرنيا، ايالات متحده آمريكا تاسيس شده‌ و به ساخت خودروهاي الكتريكي خودران و لوكس مشغول است. همچنين شركت ريوين گزارش داد كه در سه ماه اول بيش از ۲۵۵۳ دستگاه خودرو توليد كرده است كه در مسير رسيدن به هدف توليد ۲۵هزار خودروي الكتريكي در سال جاري قرار دارد. ريوين همچنين اعلام كرد كه در سه ماه اول ۱۲۲۷ دستگاه خودرو تحويل مشتريان خود داده است. ارقام توليد شامل تركيبي از وانت ريوين R۱T، شاسي‌بلند R۱S و ون‌هاي تجاري است كه براي آمازون، سهامدار خود مي‌سازد.