پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : تحول بزرگ در عدالت قضائي با خدمات الكترونيكي قضائي
دوشنبه، 24 خرداد 1400 - 06:56 کد خبر:47099
پيام نفت:

رئيس مركز آمار و فناوري قوه قضائيه گفت: به سمت قوه قضائيه هوشمند حركت مي‌كنيم و مي‌خواهيم از ظرفيت فناوري حداكثر استفاده را كرده و بتوانيم سرعت و دقت رسيدگي‌ها را افزايش دهيم.

به گزارش مشرق، چند روز پيش بود كه آيين رونمايي از درگاه ملي قوه قضائيه «https://eadl.ir»، كارتابل يكپارچه خدمات قضايي و سامانه هدايت الكترونيك قضايي (سها) در راستاي قوه قضائيه هوشمند با حضور عيسي زارع پور رئيس مركز آمار و فناوري دستگاه قضا برگزار شد.

همين موضوع باعث شد تا به سراغ عيسي زارع پور برويم و از وي درباره موضوع قوه قضائيه هوشمند و درگاه ملي قوه قضائيه به گفت‌وگو بنشينيم. البته گفت‌وگو در همان سالني انجام شد كه مراسم رونمايي برگزار شده بود.

* استفاده از فناوري‌ها و تسهيل در دسترس مردم به خدمات قوه قضائيه از مدت‌ها پيش مطرح شده بود اما به نظر مي‌رسد، كرونا بر سرعت آن افزوده است؛ درباره اين اقدامات توضيح مي‌دهيد؟

همانطور كه بارها رياست قوه قضائيه عنوان كردند، فناوري اطلاعات و در كل فناوري به معناي عام و مطلقش مخصوصا در حوزه فناوري اطلاعات، مي‌تواند محور تحول در قوه قضائيه باشد و هست و همچنين يكي از محورهاي تحولي در قوه قضائيه در نظر گرفته شده است و شايد بتوان گفت در شرايط فعلي تنها راه تحول در قوه قضائيه، استفاده از فناوري‌هاي جديد است كه بتوان هم دسترسي مردم به خدمات قضايي را تسهيل كنيم و هم رسيدگي‌ها و دقت رسيدگي‌ها را بيشتر كنيم و ضمن اينكه اتقان رسيدگي‌ها را بالا ببريم. 

 شايد بتوان گفت در شرايط فعلي تنها راه تحول در قوه قضائيه، استفاده از فناوري‌هاي جديد است 

اين موضوع در دوره گذشته شروع شده بود و شايد بتوان گفت كه قوه قضائيه جزو نادر نهادهايي بوده است كه در ۱۰ سال گذشته، اين حركت را شروع كرده و انصافا سنگ بناي خيلي خوبي را در دوره آقاي شهرياري گذاشتند كه جاي ذكر خير از ايشان هست.

با توجه به اينكه اين موضوع يك محور تحولي در قوه قضائيه بوده است و دستيابي به يك قوه قضائيه هوشمند مبتني بر فناوري به عنوان يك راهبرد اساسي در دستگاه قضا در نظر گرفته شده است، سرعت بايد افزايش پيدا مي‌كرد و كرونا مزيد بر علت شد. به هرحال خيلي از خدمات بايد الكترونيكي و غير حضوري شوند و كرونا مانند كاتاليزور عمل كرد و سرعت كار زياد شد يعني خيلي از كارهايي كه در گذشته نمي شد به راحتي انجام داد و فرهنگ و زيرساخت‌هاي آن نبود، در دوره كرونا سرعت گرفت و فرهنگش به وجود آمد.


** حركت به سمت قوه قضائيه هوشمند

در قوه قضائيه به سمت قوه قضائيه هوشمند حركت مي‌كنيم. مي‌خواهيم از ظرفيت فناوري حداكثر استفاده را بكنيم و بتوانيم سرعت و دقت رسيدگي‌ها را افزايش دهيم، دسترسي مردم به عدالت را تسهيل كنيم و بتوانيم احكامي كه در قوه قضائيه صادر مي‌شود با سرعت و به شكل موثر اجرا كنيم. 

يكي از گرفتاري‌هاي مردم اين است كه رأي صادر مي‌شود و در اجرا مدت زيادي طول مي‌كشد

يكي از گرفتاري‌هاي مردم اين است كه رأي صادر مي‌شود و در اجرا مدت زيادي طول مي‌كشد و ديگر اينكه با اطلاعاتي كه در اختيار قوه قضائيه است، بتوانيم فضاي جامعه را براي مردم شفاف كنيم و كارها را براي مردم روان‌تر كنيم. به عنوان مثال صدور گواهي عدم سوء پيشينه كه ۲۴ ساعته انجام مي‌شود يا در آينده نزديك سرويسي را راه‌اندازي خواهيم كرد كه اگر كسي بخواهد با فردي معامله كند، مي تواند از سابقه محكوميت‌هاي مالي‌اش در قوه قضائيه مطلع شود يعني اگر كسي بداند كه طرف مورد معامله قبلا كلاهبرداري كرده يا چك برگشتي دارد، در تنظيم قرارداد، دقت بيشتري به خرج مي دهد. 

در قوه قضائيه هوشمند ما هر آنچه كه اطلاعات در اختيار داريم به نحوي كه حريم خصوصي مردم حفظ شود، مي خواهيم براي شفاف شدن جامعه از آن استفاده كنيم كه همين موضوع موجب پيشگيري از وقوع جرم مي‌شود. طبيعتاً اگر بدانيد فردي سابقه مالي خوبي ندارد يا با او معامله نمي‌كنيد و يا با گرفتن ضمانت‌هاي سفت و سخت، كلاهبرداري اتفاق نمي افتد. 


** ايجاد سامانه‌هاي متعدد خودكاربري

در اين ۹ ماه، در حوزه تسهيل دسترسي مردم به عدالت و خدمات الكترونيكي، كارهاي متعددي را انجام داديم و سامانه‌هاي متعدد خودكاربري راه انداختيم كه فعلا براي مراجعين حرفه‌اي قوه قضائيه مانند وكلا، كارشناسان رسمي و نمايندگان حقوقي دستگاه‌هاست كه تمام كارهايشان را به شكل غيرحضوري از طريق سامانه انجام مي‌دهند كه شامل تنظيم دادخواست، ارسال لايحه، شكوائيه، لوايح اعتراضي و... است يعني تمهيدي كرديم كه وكلا بتوانند تمام كارهايشان را بدون مراجعه حضوري به قوه قضائيه انجام دهند.

يعني اگر وكيل خودش تمايل نداشته باشد، ما هيچ اجباري براي حضورشان در محكمه براي پيگيري كارهايشان نداريم مگر جلسه رسيدگي كه جلسه رسيدگي را هم با راه اندازي اتاق‌هاي دادرسي الكترونيكي، از راه دور زيرساختش را فراهم مي كنيم كه برگزار شود و تاكنون بيش از ۳۰ هزار جلسه رسيدگي به شكل آنلاين برگزار شده است.

* امكان فراهم كردن اين امكانات براي عموم مردم نيست؟

فعلا براي مراجعان حرفه‌اي است چرا كه براي مردم تبعات دارد. همه مردم دانش حقوقي ندارند و ممكن است دادخواستي را خوب تنظيم نكنند و موجب تضييع حقشان شود كه البته داريم روي اين موضوع كار مي‌كنيم.

* بازخورد اين طرح‌ها به شما مي‌رسد؟

يكي از كارهايي كه خودم انجام مي‌دهم اين است كه فضاي مجازي را رصد مي‌كنم و فيدبك هايي كه مردم و وكلا مي دهند را مشاهده مي‌كنم.

 مثلا امروز آخرين مهلت تجديدنظرخواهي در يك پرونده است؛ از يك ساعتي به بعد دفتر خدمات و دادگاه بسته است ولي از طريق سيستم مي‌توان تا پايان روز مدارك را فرستاد.


* آيا استفاده از اين امكانات اجباري است؟

استفاده از سامانه خودكاربري اجباري نيست البته يكي، دو مورد از سامانه‌ها اجباري است چون قانون تأكيد كرده است؛ سامانه ثبت قراردادهاي وكالت، تكليفي بود كه قانون بودجه امسال بر دوش قوه قضائيه گذاشت كه براي اولين بار در تاريخ قوه قضائيه، در موعد مقرر بعد از يك ماه، سامانه را راه انداختيم.

ارديبهشت آماده بود كه از اول آذر، رئيس قوه قضائيه بر اساس قانون تكليف كردند كه اجباري شود و همه بايد قراردادهايشان را در آن سيستم ثبت كنند. 

اما سامانه‌هاي خودكاربري فعلا حالت تشويقي و اعمال انگيزشي دارد. مثلا مركز وكلا و كارشناسان رسمي قوه قضائيه، ابلاغ كردند كه شرط تمديد پروانه اين است كه آنها يك دوره آموزشي ببينند تا در سامانه كار كنند. 

سامانه نوبت‌دهي را براي عموم مردم راه‌اندازي كرديم كه مراجعات مردم به حداقل ممكن برسد و اولين سامانه نوبت‌دهي كه راه‌اندازي كرديم براي دفاتر خدمات الكترونيكي قضايي است كه از فروردين بود.

در حال حاضر در همه شعب اجراي احكام سراسر كشور، نوبت دهي اينترنتي راه‌اندازي شده است

بعد از آن، براي مراجع قضايي با اولويت شعب اجراي احكام بود؛ حتما به گوشتان رسيده بود كه صف‌هاي طولاني جلوي مجتمع‌هاي قضايي براي گرفتن نوبت شكل مي گرفت. برخي هم از اين فضا استفاده مي كردند و صبح زود نوبت مي گرفتند و چند ساعت بعد مي فروختند كه با اجراي اين طرح، بساط اين كار جمع شد. در حال حاضر در همه شعب اجراي احكام سراسر كشور، نوبت دهي اينترنتي راه‌اندازي شده است و در بعضي از استان‌ها نيز براي ساير انواع شعب‌شان هم نوبت‌دهي اينترنتي راه انداخته‌اند مثلا در استان خراسان شمالي حتي ورود ارباب رجوع را به مراجع قضايي منوط به دريافت نوبت كرده‌اند كه افراد كارچاق‌كن و بي ربط به پرونده اجازه ورود به دادگستري را ندارند. با اين كار هم سر همكاران قضايي خلوت شده و تمركز و دقتشان به رسيدگي‌ها بيشتر شده و هم دست افراد غير مرتبط با پرونده‌ها از دادگستري كوتاه مي شود.


** برگزاري بيش از ۳۱ هزار جلسه رسيدگي در ارتباط الكترونيكي با زندان 

در حوزه تسهيل دسترسي، دو زيرساخت براي استفاده از ظرفيت ويديوكنفرانس و ارتباط تصويري براي برگزاري جلسه رسيدگي و ارتباط با زندان راه‌اندازي شد كه در حال حاضر تقريباً در ۵۰ درصد نقاط قضايي‌مان در هر ساختمان حداقل يك اتاق دادرسي الكترونيكي داريم و در تلاشيم تا آخر سال تمام نقاط قضايي را پوشش دهيم.

در برخي استان‌ها هم در شعبه وارد شديم و شعبه‌هايي كه بيشترين تعامل با زندان را دارد، تجهيز كرديم و آماري كه هفته پيش رئيس سازمان زندان‌ها داد در همين ۵ ماه اخير بيش از ۳۱ هزار جلسه رسيدگي از اين طريق با زندان برگزار شده است.

* كاهش اعزام‌ها به چه عددي رسيده است؟

شايد در حال حاضر ۲۵ يا ۳۰ درصد باشد اما با اين شيبي كه جلو مي‌رويم تا آخر سال اعزام و بدرقه حضوري را به ۱۰ درصد برسيم و آن هم در موارد خاص.

در تهران بخشنامه كردند كه از ۱۵ آذر هيچ اعزام و بدرقه‌اي انجام نشود مگر با تأييد بالاترين مقام در استان باشد. تمام زندان‌هاي استان تهران تجهيز شدند و تمام شعب مجتمع‌هاي جرايم سرقت را تجهيز كرديم. در زندان، صورت مجلس هم به صورت الكترونيكي امضا مي‌شود و اين موضوع به سرعت رسيدگي‌ها و تسهيل دسترسي مردم به خدمات قضايي منجر مي شود.

همين زيرساخت را به اسم دادگاه آنلاين و برخط داريم كه مردم مي‌توانند از خانه و محل كارشان در جلسه رسيدگي شركت كنند و عموما براي دعاوي حقوقي استفاده مي شود و تا كنون بيش از ۳۰ هزار جلسه از اين طريق برگزار شده و تعداد زيادي از آن هم با خارج از كشور بوده است مثلا ۲۰ تا ۳۰ جلسه نيز با آمريكا، كره جنوبي، انگليس بود براي كساني كه چندين سال نتونسته اند به ايران بيايند اما با يك ارتباط آنلاين توانسته‌اند مشكلات را حل كنند. 

 در حال حاضر اعداد و ارقام در تعداد رسيدگي‌ها، رقم هاي چشمگيري نيست اما همين كه اين زير ساخت راه اندازي شده و فرهنگ آن نهادينه شده، مهم است و به سرعت تلاش مي‌كنيم زيرساخت‌هاي سخت افزاري و نرم افزاري و تجهيزات را توسعه مي‌دهيم و اميدواريم كه ان‌شاءلله تا آخر سال در كل كشور بتوانيم اين دو زير ساخت ذكر شده را توسعه دهيم. 


* براي افزايش سرعت رسيدگي‌هاي قضايي چه كرديد؟

حوزه بعدي كه روي آن تمركز ويژه‌اي داشتيم، افزايش سرعت و دقت رسيدگي‌هاست. در همين فضا، بحث توسعه استعلام الكترونيك را در دستوركار خود قرار داديم؛ همانطور كه استحضار داريد در روند رسيدگي به پرونده استعلامات زيادي بايد از دستگاه‌هاي متعدد شود.

استعلامات يكي از گلوگاه‌هاي رسيدگي است و يكي از دلايل اطاله دادرسي در قوه قضائيه، استعلامات است

به عنوان مثال يك فردي دادخواست اعسار مي‌دهد؛ بايد قاضي به تمام بانك‌ها نامه بزند و تكليف موجودي حساب‌ها مشخص شود همچنين نامه به ثبت اسناد و ناجا بزند تا اعسار اين فرد را تأييد يا رد كند. 

استعلامات يكي از گلوگاه‌هاي رسيدگي است و يكي از دلايل اطاله دادرسي در قوه قضائيه، استعلامات است؛ هدف گذاري كرديم كه به سمتي پيش رويم كه تا آنجايي كه ممكن است اين استعلامات را الكترونيكي كنيم.

بر اساس بند «ت» ماده ۱۱۷ قانون برنامه ششم توسعه، همه دستگاه‌هاي اجرايي مكلف شدند كه پاسخ استعلامات قوه قضائيه را به شكل الكترونيكي بدهند؛ آيين‌نامه اجرايي آن تقريبا يك ماه و نيم پيش، تصويب شد و بر اساس قانون و آيين‌نامه اجرايي، همه دستگاه‌ها بايد الكترونيكي پاسخ دهند. 

**حدود ۲۵۰ نوع استعلام را در روند انواع پرونده ها نياز داريم

حدود ۲۵۰ نوع استعلام را در روند انواع پرونده ها نياز داريم كه امسال هدف‌گذاري‌مان اين است كه ان‌شاءالله حدود ۶۰ مورد را الكترونيكي كنيم و تاكنون حدود ۵۰ نوع الكترونيكي شده يا موافقت‌هاي آن گرفته شده است.

بعضي‌ از استعلامات ماهانه چند صد هزار بار استفاده مي‌شود يعني هركدام چندصد هزار بار مراجعه حضوري مردم به دستگاه‌هاست. به عنوان مثال يكي از سرويس‌هايي كه از بانك مركزي گرفتيم و جا دارد كه زحماتشان تشكر كنيم، فهرست استعلام حساب‌هاي يك شخص است. همچنين انسداد و رفع انسداد حساب را به صورت غيرالكترونيكي انجام داديم. 


** راه‌اندازي سامانه شناسايي و توقيف اموال محكوم عليه

حوزه اجراي احكام، يكي از بحث‌ جدي در قوه قضائيه هست كه بعد از اينكه رأي صادر مي‌شود، گرفتاري مردم بعضا براي اجرايش شروع مي‌شود؛ مخصوصا در حوزه محكوميت‌هاي مالي؛ اين سرويس‌ها و استعلاماتي كه فراهم كرديم، كمك مي‌كند تا سرعت اجراي احكام بالا برود و با كمك بانك مركزي و ساير جاهايي كه به هر نحو اطلاعاتي از اموال اشخاص دارند، سامانه شناسايي و توقيف اموال محكوم عليه را راه‌اندازي مي‌كنيم كه ان‌شاءالله يكي، دو ماه آينده راه‌اندازي مي‌شود.

باز هم طبق ماده ۱۱۷ بند «الف» همه كساني كه در كشور به نحوي اطلاعاتي از اموال و اشخاص محكوم عليه دارند مكلف شدند كه به صورت آنلاين و برخط، اين اطلاعات را در اختيار قوه قضائيه قرار دهند.

 در راستاي اجراي اين قانون و اجراي قانون محكوميت هاي مالي، به دستگاه‌ها تكليف كرده است و ما كمك مي كنيم كه انشاءالله آراي مربوط به محكوميت‌هاي مالي اجرا شود.

تلاش مي‌كنيم اغلب اين كارها انجام شود و منتها در صف افتتاح گذاشتيم و هر هفته ان‌شاءالله يك كار جديد در راستاي هوشمندسازي قوه قضائيه رونمايي مي‌كنيم. در همين راستا اين هفته سه طرح را رونمايي كرديم. چرا كه سه هفته پيش اين قول را در جلسه شوراي دادرسي الكترونيكي داديم كه هر هفته در راستاي دسترسي و هوشمندسازي قوه قضائيه يك كار جديد انجام دهيم.

* فوايد درگاه ملي قوه قضائيه چيست؟

مهمترين كاري كه رونمايي شد، درگاه ملي قوه قضائيه بود كه تمام اطلاعات و خدمات قوه قضائيه كه تا حالا الكترونيكي شده در قالب يك درگاه به مردم ارائه شده است. در گذشته براي هر سامانه يك بار بايد وارد مي شديد اما اكنون به همه خدمات دسترسي داريد و اسم آن را كارتابل يكپارچه قضايي گذاشتيم و در واقع هر خدمات و اطلاعاتي كه مردم از قوه قضائيه مي خواهند، از طريق «https://eadl.ir» انجام مي‌شود.

* پس تمام خدماتي كه عنوان كرديد از اين طريق انجام مي‌شود؟ 

اطلاعات تمام سازمان‌هاي تابعه قوه قضائيه، آدرس نقاط قضايي، دفاتر خدمات قضايي، دفاتر ثبت اسناد و تمام قوانين و مقررات لازم‌الاجرا در كشور در اين سايت موجود است.

* پس تمام فعاليت‌هايي كه در هفته‌هاي آينده هم افتتاح مي‌شود به اين سايت منتقل مي‌شود؟

بله دقيقا. ما براي اينكه مردم و كساني كه مخاطب ما هستند، آموزش لازم را ببينند، هم توضيحات و هم فيلم آموزشي در هر بخش ارائه داديم و براي تمام خدمات به مرور اين امكانات فراهم مي‌شود. 


** صدور حداكثر دو روزه گواهي عدم سوءپيشينه

* درباره گواهي عدم سوء پيشينه توضيح دهيد؟

 يك يا حداكثر دو روز كاري طول مي‌كشد كه گواهي عدم سوء پيشينه صادر شود. در صورتي كه فرد فاقد سوء پيشينه موثر كيفري باشد قبلا دو هفته طول مي‌كشيد و بايد انگشت نگاري مي‌شد اما اكنون كافي است كه افراد لاگين ثنا داشته باشند و مي‌توانند از اين خدمت استفاده كنند و هزينه آن ۲۰ هزار تومان است.

ان‌شاءلله ظرف يك يا دو هفته آينده سامانه احراز هويت از راه دور را نيز راه‌اندازي مي كنيم كه در آن ديگر نياز به ثبت در ثنا نيست. مخصوصا براي ايرانيان خارج از كشور خيلي مي تواند گره گشا باشد و ان‌شاءالله در آينده نزديك نسخه انگليسي گواهي عدم سوء پيشينه را همين جا پيش بيني مي‌كنيم.

* آيا امكان ارسال گواهي سوءپيشينه به طور مستقيم براي نهادها و شركت ها هم هست؟ چرا كه شائبه دست‌كاري در گواهي هم وجود دارد؟ 

ما يك پيش‌بيني كرديم مبني بر اينكه در سامانه عنوان مي‌كنيد كه گواهي براي خودم نياز دارم يا براي نهاد ديگر نياز است. در آينده نزديك براي آن مقصد هم، يك كارتابل تعريف مي‌كنيم كه به صورت الكترونيكي، يك نسخه براي آنها ارسال شود. 

* چقدر از خدمات اين درگاه را عموم مردم مي‌توانند استفاده كنند؟

مواردي وجود دارد. مثلا استعلام وكيل و كارشناس رسمي داريم يا اصالت اوراق قضايي را پيش بيني كرديم.

* آنجايي كه درباره قرارداد مالي صحبت كرديد، تكليف حريم شخصي چه مي‌شود، آيا صرف اينكه فردي مي خواهد با فردي وارد معامله شود، كافيست تا اطلاعات مالي او را به دست آورد؟

ما سوابق كيفري را به هيچ وجه اجازه نداريم در اختيار شخص ثالث قرار دهيم. ماده ۱۱۶ قانون برنامه ششم توسعه، تكليف به قوه قضائيه كرده است كه سامانه سجل شناسنامه محكومان را راه‌اندازي كرده و در اختيار بانك‌ها و مؤسسات مالي و اعتباري قرار دهد.

كسي كه محكوميت مالي دارد، طبيعتا صلاحيت ندارد كه وام چند صد ميليارد توماني بگيرد و بانك بايد دسترسي داشته باشد. در راستاي بحث شفاف شدن جامعه، رئيس قوه قضائيه بخشنامه‌اي كردند كه ما در حال پياده سازي هستيم مبني بر اينكه سوابق مالي فرد با اجازه خودش در اختيار فرد ديگري قرار داده مي‌شود. سامانه آن هم تا پايان سال راه اندازي مي شود.


** اجراي طرح مجازي سازي دفاتر خدمات الكترونيك تا پايان سال

* با ايجاد درگاه ملي قوه قضائيه، چند درصد از خدمات قوه قضائيه به صورت خدمات الكترونيكي ارائه مي‌شود؟

درصد نمي شود چرا كه برخي از خدمات را نمي‌توان به صورت الكترونيكي  و مستقيم ارائه داد اما طرح مجازي سازي دفاتر خدمات الكترونيك را داريم كه تا آخر سال اجرا مي شود. در حال حاضر ۱۲۰۰ دفتر خدمات قضايي داريم كه حضوري تنظيم دادخواست و شكوائيه انجام مي‌شود و تلاش مي‌شود كه از راه دور امكان ارائه خدمات باشد و بعد از تأييد مخاطب، به قوه قضائيه ارسال شود و مراجعه قضايي كم شود. زيرساخت هايي مانند احراز هويت از راه دور مي خواهد كه عرض كردم به زودي ايجاد مي‌شود.

مورد دوم، اعتبارسنجي اسناد الكترونيكي است كه در حال آماده سازي زيرساخت آن هستيم و در مجموع آنچه را كه مي‌توانيم انجام دهيم، نمودار بيشرفت ما ۵۰ درصد در دسترسي به اهداف در حوزه تسهيل دسترسي مردم به خدمات قضايي است. اگر كرونا نبود شايد روي ۲۰، ۳۰ درصد مي ماند اما اميدواريم تا پايان سال به ۷۰ درصد برسد. در حوزه افزايش سرعت رسيدگي‌ها، يك برنامه چهارساله ديديم كه يكسال آن گذشت و سالي ۲۵ درصد پيش بيني كرديم كه اين اتفاق بيفتد.

* خدمات پشتيباني از خدمات الكترونيكي قوه قضائيه به چه شكلي است؟

يكي از كارهايي كه هفته‌هاي آينده رسما افتتاح مي‌شود، مركز شبانه‌روزي پشتيباني خدمات الكترونيكي با شماره هاي ۱۴۷۰ و ۵۷۷۹۸۰۰۰ است و همكاران ما از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب پاسخگوي سؤالات مردم هستند.

* گاهي اوقات كندي و قطعي سامانه ها، مردم را از دريافت خدمات پشيمان مي‌كند براي اين موضوع چه كرديد؟

 مشكل كندي و قطعي سامانه‌ها يكي از مواردي است كه باعث زدگي كاربر مي‌شود؛ يعني زماني كه مي‌خواهيم طعم شيرين فناوري را به او بچشانيم تا وسط راه رفته و تشنه باز مي گردد. براي كاهش اين مشكلات، برنامه هاي متعددي پيش‌بيني كرديم از جمله مركز شبانه‌روزي پشتيباني خدمات قضايي است.

در بخش‌هاي كاري خودمان در زيرساخت و نرم‌افزار، شيفت كاري راه انداختيم تا اگر قطعي و كندي بود، خودمان متوجه شويم و قطعي را برطرف كنيم. اما درباره سرعت اينترنت، يك بخش آن به وزارت ارتباطات بر مي گردد كه بايد كمك كنند تا زيرساخت ها تقويت شود اما ما اقدامات زيادي انجام داديم تا قطعي و كندي را به حداقل برسانيم.

* هزينه ها در درگاه خدمات الكترونيك قوه قضائيه چگونه است؟

خدمات الكترونيك قضايي تعرفه اي دارند؛ تعرفه خدمات در سامانه الكترونيك ۲۰ درصد تعرفه خدمات حضوري است. يعني عامل انگيزشي ايجاد شده است كه افراد به دفاتر خدمات الترونيكي مراجعه كمتر كنند. 

* يعني هزينه ها براي استفاده كاربران كمتر است؟

بله كمتر از هزينه معمول است.  

* تا كنون اقداماتي را انجام داديد؟ بازخوردهايي داشتيد؟ نظرات چه بوده است؟

از اول خرداد، سامانه اي را سنجش رضايت مردمي را راه‌اندازي كرديم و هر كسي به قوه قضائيه مراجعه مي‌كند فعلا براي مرحله جلسه رسيدگي است ولي به مرور همه مراحل را فعال مي‌كنيم؛ يك ساعت بعد از اتمام كار فرد، يك پيامك مي‌فرستيم كه درباره آن نقطه قضايي و تمام افراد شعبه به اسم مي توان نظر داد. به شكل لحظه اي نظرات مردم را مي گيريم و بيش از ۸۰ درصد شركت كنندگان از عملكرد قوه قضائيه رضايت داشتند. 

منبع: فارس