پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : چرا كارنامه وزير نفت قابل دفاع است؟
شنبه، 23 آبان 1394 - 19:30 کد خبر:35916
قرارداد ملغي شده كرسنت را بهتر از سوخت شدن و هدر رفت گازهاي ميدان سلمان بود اگر قرارداد كرسنت از لحاظ قيمت مشكلي هم داشت در حين انجام آن امكان اصلاح قيمت، طبق مفاد قرارداد اوليه في مابين در بندهاي ۶/۱۰ و ۷/۱۰ وجود داشت و في نفسه قرارداد درست بود.

پيام نفت:

مديرعامل پتروشيمي خراسان گفت: بيژن نامدار زنگنه وزير پاكي است كه زندگي‌اش را وقف نظام و آباداني كشور كرده و تمركزش بر روي توسعه صنعت نفت، گاز و پتروشيمي است .گزارش‌هاي مختلف ديوان محاسبات و دستگاه قضايي مويد اين
 موضوع است.
سيد حسين ميرافضلي در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع رساني KHPC. IR ضمن تاكيد بر تلاش‌هاي بي‌وقفه وزير نفت براي توسعه و آباداني مراكز نفتي و پتروشيمي طرح استيضاح زنگنه را غير حرفه‌اي قلمداد كرد وگفت: وزارت نفت يك وزارتخانه تخصصي و حرفه‌اي است نبايد با آن رفتارهاي سياسي و جنجالي داشت.
اين تحليلگر ارشد حوزه انرژي اجراي قرارداد ملغي شده كرسنت را بهتر از سوخت شدن و هدر رفت گازهاي ميدان سلمان تحليل كرد و اظهار داشت: اگر قرارداد كرسنت از لحاظ قيمت مشكلي هم داشت در حين انجام آن امكان اصلاح قيمت، طبق مفاد قرارداد اوليه في مابين در بندهاي ۶/۱۰ و ۷/۱۰ وجود داشت و في نفسه قرارداد درست بود.
عضو هيئت مديره پتروشيمي خراسان گفت: اجراي قرارداد كرسنت ضمن جلوگيري از سوخت گازهايي كه به همراه نفت از ميدان سلمان استحصال مي‌شد و طي اين ساليان، باعث آلودگي محيط زيست هم مي‌گشت فايده سياسي و امنيتي هم براي كشور در مراودات با كشور امارات متحده بخاطر وابستگي به گاز ما بوجود مي‌آمد به همراه است.
ميرافضلي در بخش ديگري از سخنانش درباره ابعاد طرح استيضاح وزير نفت درخصوص سر باز زدن وزارت نفت از تعهداتش در حوزه تاسيس پتروشيمي‌ها در برخي از استان‌ها اظهارداشت: به طور كلي پروژه‌هاي پتروشيمي توسط بخش خصوصي انجام مي‌شود، به عنوان مثال در پروژه ۳/۱ ميليارد دلاري GTPP پتروشيمي خراسان كل سرمايه گزاري توسط بخش خصوصي صورت مي‌پذيرد و آقاي زنگنه ‌‌نهايت همكاري در اين زمينه را با ما داشته‌اند و شركت پتروشيمي خراسان مشكلي در اين خصوص ندارد و در اعطاي مجوز، برخورد منطقي و علمي با اين پروژه داشتند.
مديرعامل پتروشيمي خراسان با توجه به سياست‌هاي كلان وزارت نفت در خصوص حمايت از بخش صنايع پتروشيمي بيان داشت: آنجايي كه مشكل تامين آب، گاز و بازار‌هاي هدف محصولات توليدي نباشد و سرمايه گذار توانمند وجود دارد بايد سرمايه‌گذار حمايت شود و وزارت نفت حداكثر حمايت را براي احداث طرح‌هاي پتروشيمي مي‌نمايد و توقع داشت اين وزارتخانه با يك طرحي كه توجيه اقتصادي و فني ندارد موافقت كند و براي يك استان ايجاد
 هزينه كند.
طي دو سالي كه ايشان وزير نفت بوده‌اند، كشور در شرايط تحريم به سر مي‌برد و به ميزان زيادي وقت وزير صرف تهيه ۳۶ هزار ميليارد تومان يارانه ساليانه شده و عملا وزارت نفت در خصوص پرداخت يارانه نقش وزارت رفاه را ايفا مي‌نمايد. با اين شرايط چطور مي‌توان انتظار داشت بدون منابع مالي لازم طرح‌هاي جديدي احداث شود كه پر هزينه و بي‌افايده باشد؟
ميرافضلي با اشاره به توجه وزير نفت به حوزه پتروشيمي گفت: انتصاب آقاي مهندس شعري مقدم به مديرعاملي  «شركت صنايع ملي پتروشيمي» كه از مديران با سابقه و توانمند و خوش نام اين صنعت هستند، نشان دهنده اين واقعيت است كه ايشان چقدر به اين حوزه توجه دارند.
اصلاح قيمت گاز خوراك پتروشيمي‌ها
عضو هيئت مديره پتروشيمي خراسان با اشاره به انتقادات قبلي‌اش به نحوه تعيين نرخ خوراك ۱۳ سنتي پتروشيمي‌ها توسط وزارت نفت گفت: اگر انتقادي هم به وزارت نفت وارد است بايد از مجراي استدلال، روش‌هاي علمي، منطقي و با پيگيري آنرا مطرح كرد، كما اينكه ما به تعيين قيمت ۱۳ سنت براي خوراك گاز پتروشيمي‌ها اعتراض علمي و منطقي داشتيم ادله خود را در مكاتبه‌هاي مختلف مطرح كرديم و اميد داريم اين مشكل حل شود. در اين خصوص ما خواهان اجراي قانون هستيم. بر اساس محاسبه كار‌شناسان مرتبط قيمت گاز خوراك پتروشيمي‌ها در شرايط كنوني كمتر از ۹ سنت است.
 دولت يازدهم از وزراي با تجربه و قابل اعتمادي مثل مهندس زنگنه، دكتر ربيعي دكتر طيب نيا دكترنوبخت مهندس حجتي دكترجهانگيري معاون اول و وزاري توانمندي هستند.