پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : خوش قولي گازي زنگنه به رئيس‌جمهور
چهارشنبه، 3 دی 1393 - 08:10 کد خبر:31332
پيام نفت: هم اكنون ظرفيت پالايش و فرآورش گازهاي ترش در پالايشگاه فاز 12 پارس جنوبي به مرز 60 ميليون مترمكعب در روز رسيده است كه بخشي از اين پالايشگاه با استفاده از خوراك گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبي فعاليت مي كند.

پيام نفت:
نشان آنلاين:  افزايش 100 ميليون مترمكعبي توليد روزانه گاز طبيعي از پارس جنوبي مهمترين برنامه شركت ملي نفت ايران در سال جاري است كه با گذشت حدود 9 ماه از سال ظرفيت فرآورش گازهاي ترش از ميدان مشترك با قطري ها نزديك به 100 ميليون مترمكعب در روز افزايش يافت.

به گزارش نشان آنلاين به نقل از مهر، بيژن زنگنه وزير نفت فروردين ماه سال جاري با ارائه برنامه‌اي به حسن روحاني رئيس جمهوري از افزايش 100 ميليون مترمكعبي توليد گاز از پارس جنوبي، تاكيد كرده بود: تا پايان سال جاري ظرفيت برداشت و فرآورش گازهاي ترش از اين ميدان مشترك دست كم حدود 100 ميليون مترمكعب در روز افزايش مي يابد.

بر اين اساس از ابتداي سال جاري تاكنون 13 رديف پالايشگاهي در قالب طرح توسعه فاز 12، 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبي راه اندازي شده است كه در كنار راه اندازي واحدهاي پالايشگاهي، تاكنون چهار سكوي دريايي هم در اين ميدان مشترك با قطر راه اندازي و در مدار توليد گار قرار گرفته اند.

راه‌اندازي بزرگترين فاز پارس جنوبي در غياب خارجي‌ها

از سال 1386 تاكنون كه عمليات اجرايي طر توسعه فاز 12 به عنوان بزرگترين فاز پارس جنوبي منعقد شده است با وجود مذاكرات متعدد با شركت‌هاي اروپايي همچون او.ام.وي اتريش و شركت هاي غير اروپايي همچون شركت نفت ونزوئلا و برخي از شركت‌هاي هندي، اما تاكنون پاي هيچ يك از شركت هاي خارجي به اين مگا پروژه گاز ايران باز نشده است.

علاوه بر اين در ميانه توسعه فاز 12 پارس جنوبي هم شركت سونانگول آنگولا كه 10 درصد سهام اين پروژه را در اختيار داشت به دليل شرايط تحريم و محدوديت‌هاي بين‌المللي از طرح توسعه بزرگترين فاز پارس جنوبي كناره گيري كرد.

با اين وجود با مشاركت متخصصان داخلي تاكنون از مجموع سه سكو، دو سكوي فراساحلي اين پروژه گازي در خليج فارس راه اندازي شده است و به طور متوسط روزانه نزديك به 40 ميليون مترمكعب گازهاي ترش اين فاز به پالايشگاه هاي ساحلي انتقال داده مي شود.

در بخش ساحلي هم از مجموع 6 رديف شيرين سازي گاز تاكنون پنج رديف گاز در مدار بهره برداري قرار گرفته است كه پيش بيني مي شود اخرين رديف پالايشگاهي تا بهمن ماه امسال راه اندازي شود.

هم اكنون ظرفيت پالايش و فرآورش گازهاي ترش در پالايشگاه فاز 12 پارس جنوبي به مرز 60 ميليون مترمكعب در روز رسيده است كه بخشي از اين پالايشگاه با استفاده از خوراك گاز فاز 6 تا 8 پارس جنوبي فعاليت مي كند.

بهره برداري زودهنگام از طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبي همچنين منجر به افزايش ظرفيت توليد و صادرات ميعانات گازي ايران شده است به طوري‌كه تاكنون پاي يك محموله 1.5 ميليون بشكه‌اي ميعانات گازي اين پروژه به بازارهاي جهاني باز شده است.

ثبت ركوردهاي جهاني در غياب غول‌هاي نفتي

طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبي هر چند دي ماه سال جاري هفت ساله شده است اما در طول 6 ماه گذشته تاكنون يك ركورد جهاني در راه اندازي اولين سكوي گاز ترش اين پروژه در غياب شركت‌هاي بزرگ نفت و گاز جهان همچون توتال فرانسه، شل انگليس و گازپروم روسيه به ثبت رسيده است.

در حال حاضر اولين سكوي دريايي و نخستين رديف شيرين سازي گاز در پالايشگاه طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبي انجام شده است و ظرفيت توليد گاز در اين پروژه به 12.5 ميليون مترمكعب در روز رسيده است.

علاوه بر اين مسئولان اين پروژه مشترك گازي وعده داده اند تا پايان بهمن ماه سال جاري دومين سكوي دريايي و دو رديف واحدهاي شيرين سازي گاز در پالايشگاه فاز 17 و 18 پارس جنوبي را در مدار بهره برداري قرار دهند كه در اين صورت ظرفيت فرآورش گاز اين پروژه از مرز 37 ميليون مترمكعب در روز عبور مي كند.

طرح توسعه فاز 15 و 16 هم در كنار فاز 17 و 18 پارس جنوبي در طول چند سال گذشته تاكنون بيشترين تاخير را داشته اند با اين وجود پائيز سال جاري اولين سكوي دريايي اين پروژه راه اندازي شد تا با احتساب سه رديف شيرين سازي گاز ظرفيت فرآورش اين پروژه به حدود 30 تا 35 ميليون مترمكعب در روز افزايش يابد.

هم اكنون انتقال گازهاي ترش از اولين سكوي دريايي به پالايشگاه فاز 15 و 16 پارس جنوبي آغاز شده است و مابقي خوراك مورد نياز پالايشگاه اين پروژه از محل فاز 6 تا 8 پارس جنوبي تامين مي شود.

ايران وارد خط قرمز گازي قطري‌ها شد

ظرفيت توليد گاز ايران از پارس جنوبي در طول چند سال گذشته در محدوده 300 ميليون مترمكعب در روز تثبيت شده بود كه با بهره برداري از سكوها و رديف هاي جديد شيرين سازي گاز، ظرفيت فرآورش گاز به حدود 400 ميليون مترمكعب و ظرفيت استخراج گازهاي ترش به حدود 350 ميليون مترمكعب در روز افزايش يافته است.

با اين وجود در صورتي كه طرح افزايش 100 ميليون مترمكعبي افزايش توليد گاز از فازهاي جديد به ويزه طرح توسعه فاز 19 پارس جنوبي سال اينده وارد مدار بهره برداير شود عملا ظرفيت توليد گاز ايران در پارس جنوبي به مرز 500 ميليون مترمكعب در روز خواهد رسيد.

اين در حالي است كه برنامه نهايي ايران براي استخراج گازهاي ترش از پارس جنوبي روزانه 750 ميليون مترمكعب بوده كه مطابق با برنامه زمان بندي شركت ملي نفت ايران اين افزايش توليد گاز بايد تا سه سال آينده محقق شود.

با افزايش توليد گاز پارس جنوبي به محدوده 750 ميليون مترمكعب در روز نه تنها توليد گاز ايران از قطر پيشي مي گيرد كه شانس احتمال توقف روند مهاجرت گاز را هم ارتقا مي دهد.