درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 17 بهمن 1401 - 07:32   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  تاریخ روابط خسارت بار و تحقیر انگیز ایران و روسیه
  سید حسن خمینی: اگر فقری که احساس کنیم ناشی ظلم باشد، به پرخاشگری می‌انجامد / اتاق‌ها را شیشه‌ای و دیوار‌ها را نازک کنیم
  خضریان، نماینده مجلس: طرح «مجازات افراد برای اظهارنظرها» شامل افرادی است که به دلیل چهره شدن در جامعه، مرجعیت اجتماعی پیدا کرده‌اند / با افرادی که صرفاً به دلیل چهره بودن، جامعه را دچار ناامنی و خسارت می‌کنند، چه کار باید کرد؟ / اگر چنین قانونی وجود داشت، امروز شاهد بی‌مسئولیتی کلامی در محیط اجتماعی نبودیم
  تصاویری از یک روز عادی در کره شمالی
  قالیباف: مستضعف کسی است که استعداد و ظرفیت دارد، اما استبداد و استکبار اجازه بروز آن را نمی‌دهد
  بورل: سعی دارم برجام را زنده نگه دارم/ اتفاقاتی که در ایران می‌افتد، کار را بسیار دشوارتر می کند
  سازمان تعزیرات: یک شرکت خودروساز به دلیل گران فروشی ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه شد
  قوه قضاییه: رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات «جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر» موافقت کردند
  فیلم مذاکرات خبرگان قانون اساسی درباره شورای نگهبان - قسمت دوم
  فیلم بسیاز مهم بررسی اصل ششم قانون اساسی در مجلس خبرگان قانون اساسی 1358
  فیلم از جلسه مجلس خبرگان قانون اساسی در بررسی اصل 9 و 10 در شهریور 1358
  روایت سردار مرتضی قربانی از اولین تا آخرین دیدار با شهید قاسم سلیمانی
  خاطره سردار مرتضی قربانی از شهید رحیم انصاری رهنانی
  آیت الله مکارم شیرازی: مملکت با شعار اداره نمی شود / درست است بعضی مسئولان در رفاه باشند ولی این همه مردم محروم وجود داشته باشد؟ / فاصله طبقاتی امنیت ما را متزلزل می کند
  وزارت کشور: دستور العمل برگزاری تجمعات قانونی تهیه شد / در مهرماه امسال همزمان با شروع اعتراضات، این دستورالعمل آماده ابلاغ نبود / دستورالعمل در همین روزها ابلاغ می‌شود
  باکو در مسیر استراتژی «مرگ با هزار چاقو» علیه ایران / مصائب تنهایی تهران در عرصه بین الملل همچنان ادامه دارد...
  ویدیو / علیرضا دبیر می‌گوید «برای خنده» کاندیدای شورای شهر شده بوده و مردم «نباید به من رای می‌دادند»
  قدری تردید دارم که امام گفته باشند اسرائیل باید از بین برود؛ در شورای دفاع بحث شد که این، موضع نظام باشد یا نه؟ که امام گفتند «نه» / بعضی از اصول و ساختار‌های نظام باید اصلاح شود؛ این یعنی «جمهوری دوم» / این خیانت است که، چون باهنر می‌خواهد رأی بیاورد، رقبایش را حذف کنیم
  علی باقری: ایران در چارچوب توافق گذشته حاضر به انجام مذاکرات است
  فیلم جلسه بسیار جذاب مجلس خبرگان قانون اساسی در بررسی اصل 54
  صورت مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی: جلسه چهل و یک
  صورت مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
  محاسبات بازده و تلفات ترانسفورماتور — به زبان ساده (+ دانلود فیلم آموزش رایگان)
  ترانسفورماتورهای جدید کم تلفات
  فرسودگی شبکه ها عامل بخشی از هدررفت انرژی برق است
  احداث ۹۸ هزار کیلومتر شبکه جدید برق/ توسعه خطوط انتقال، توزیع و فوق توزیع و رفع فرسودگی شبکه برق کشور
  ببینید| فیلم تمرینات زنان یگان‌های ویژه فراجا / قدرت نمایی دختران رزمی کار و قدرتمند
  شکست سنگین اردوغان در دادگاه قانون اساسی
  نگاهى به «شوراى قانون اساسى‏» فرانسه و «شوراى نگهبان‏» ایران
  هر قانونی که با اصل ششم قانون اساسی تعارض داشته باشد غیرقانونی است
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 50216صفحه نخست » اخبار رسانه هاجمعه، 11 آذر 1401 - 09:53
واکنش متکی به زمزمه تغییر قانون اساسی
  
پیام نفت:
 
رئیس خانه احزاب کشور گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی هم در کشور می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود. در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

به گزارش «تابناک»، منوچهر متکی رئیس خانه احزاب در گفت‌وگو با ایلنا، درباره آنکه آقای وحیدی وزیر کشور از تشکیل کمیته صیانت از حقوق مردم در جریان اعتراضات صحبت کرد و خانه احزاب چه مناسباتی با وزارت کشور درباره این موضوع خواهد داشت که بتواند هم صدای معترضان و هم صدای حاکمیت را منتقل کند تا به جمع‌بندی مناسبی برسند، گفت: آقای رئیس‌جمهور در اوایل تحولات اخیر، درباره بیان مطالبات اخیر موضوعاتی را مطرح کردند که ما باید شنیدن صدای معترضان را تسهیل کنیم. وزارت کشور برنامه‌ای تحت عنوان گفت‌وگو تدارک دیده که در حال بررسی است و آقای غلامرضا گفتند که ما برای اجرای برنامه گفت‌وگو به کمک خانه احزاب نیاز داریم.

وی افزود: ما هم اعلام آمادگی کردیم و قرار شد از هر فراکسیونی دو نفر انتخاب شوند. در وزارت کشور، در جلساتی که برای بررسی موضوعاتی از این دست تشکیل می‌شود، این ۶ نفر از سوی ۳ گرایش سیاسی خانه احزاب شرکت می‌کنند. اما در مورد صحبت‌های آقای وحیدی، ما گفت‌وگویی در این زمینه با وزارت کشور نداشتیم. اما از دیدگاه ایشان، خانه احزاب برای تشکیل یک کمیته جهت بررسی خسارت‌هایی که به آسیب‌دیدگان وارد شده و جبران این خسارت‌ها قویا موافق است.

متکی در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره اهمیت تشکیل گفت‌وگوی ملی چیست، گفت: گفت‌وگویی که امروز براساس صحبت آقای رئیسی شکل گرفته و وزارت کشور در حال طراحی آن هست، ممکن است مدارک و مراحل مختلفی داشته باشد. در گام نخست، شنیدن سخن مطالبه‌گران و معترضان است که مقام معظم رهبری در فرمایشات خودشان تفکیکی بین اغتشاشگران و معترضان مطرح کردند و نگاه‌شان را مشخص کردند که دولت هم همین خط را دنبال می‌کند. من گمان می‌کنم در گفت‌وگوی ملی با آن وفاق جمعی که به وجود می‌آید، احزاب می‌توانند میدان‌داری‌ این بحث را به عهده بگیرند.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که مردم نسبت به احزاب دیدگاه مثبتی ندارند و اعلام می‌کنند وقتی احزاب جایگاهی ندارند و دولت‌ها به آن‌ها توجهی نمی‌کنند، احزاب چطور می‌توانند صدای ما را نمایندگی کنند و مطالبات ما را به گوش حاکمیت برسانند، گفت: البته اینطور هم نیست که اصلا قبول نداشته باشند. احزاب اگر خودشان را به شکل جدی قبول داشته باشند؛ معتقدم دولتی که قانون احزاب را نوشته، این دولت و آن دولت ندارد.

وی افزود: دولت‌هایی که این قانون را نوشتند و برای آن ساختاری تعریف کردند؛ وزارت کشور را متکلف پیگیری امورات آن کردند. یعنی دولت به احزاب توجه دارد. منتهی اگر احزاب آن تحرک جدی را نداشته باشند، دولت هم خیلی نمی‌خواهد کسانی باشند که امروز و فردا مدام حرف بزنند و انتقاد کنند. ممکن است دولت بیشتر این موضوع را دوست داشته باشد. اما اگر تعامل باشد امکان بیان نقد ما فراهم می‌شود و زمینه به وجود می‌آید.

متکی تصریح کرد: مردم امروز بی‌خبرند. چند روز پیش مسئول گفت‌وگوهای ویژه صداوسیما به من گفت خانه احزاب چه کار می‌کند؟ گفتم شما که مسئول گفت‌وگوهای ویژه صدا‌و‌‌سیما هستید هر روز یک موضوعی را بررسی می‌کنید، نمی‌دانید خانه احزاب چه کار می‌کند؟‌ اگر به آن طرف خیابان بروید از مغازه‌دار بپرسید خانه احزاب چه کار می‌کند، نمی‌داند. بنابراین اگر خانه احزاب خودش را معرفی کند، یعنی احزاب خودشان را به مردم معرفی کنند، مردم دیدشان نسبت به احزاب تغییر می‌کند.

منوچهر متکی در پاسخ به این سوال که آقای خاتمی در گذشته بحث آشتی ملی را مطرح کردند که آن زمان توسط حاکمیت چندان مورد استقبال قرار نگرفت. با توجه به آنکه این روزها بحث گفت‌وگوی ملی مطرح شده فکر نمی‌کنید اگر آن موقع پیشنهاد آقای خاتمی مورد استقبال قرار می‌گرفت الان شاهد شکاف بین حاکمیت و مردم نبودیم، گفت: من خیلی معتقد نیستم که شکافی وجود دارد. ما معترضانی داریم که حرف دارند و حرف‌شان باید شنیده شود. گفت‌وگوی ملی حرکتی است که باید الزامات آن را فراهم کنیم. الزامات گفت‌وگوی ملی این است که ما اشتراکات‌مان را روی میز بریزیم. پایبندی‌مان را به اشتراکات‌مان اعلام کنیم.

وی تصریح کرد: یعنی نمی‌شود ما زمانی که در حاکمیت هستیم و دولت را در دست داریم و چه زمانی که در اپوزیسیون هستیم رفتار اپوزیسیونی داشته باشیم. بنابراین حرف‌مان این است چه در حاکمیت و چه در اپوزیسیون ما مشترکات‌مان را مرور کنیم؛ کاری که در خانه احزاب هم داریم انجام می‌دهیم. ما می‌خواهیم در خانه احزاب بدانیم مشترکاتمان چیست؟‌ پایبندی‌مان به نظام، قانون اساسی و ولایت فقیه جزو این اشتراکات است. بنابراین این موارد الزاماتی دارد و اگر ما آن الزامات را فراهم کردیم گفت‌وگوی ملی هم فراهم می‌شود.

منوچهر متکی در پاسخ به این سوال که مردم در برخی از تغییر قوانین قانون اساسی مانند موضوعات فرهنگی به طور مشخص درباره حجاب، مسائل اقتصادی، سیاسی خواسته‌هایی دارند. خانه احزاب می‌تواند درباره لزوم تغییر برخی از قوانین اساسی کاری انجام دهد، گفت: ما زمزمه تغییر قانون اساسی را داریم و حرف‌هایی در کشور هم می‌شنویم. اولا باید بدانید، در این موضوع افرادی خاص، به دنبال مواردی خاص و ارکانی خاص در قانون اساسی هستند. در قانون اساسی که حجاب ذکر نمی‌شود. در قانون اساسی امهات و ارکان اساسی کشور ذکر می‌شود.

وی افزود: قانون اساسی آمریکا ۲۰۰ سال است که تغییر نکرده یعنی از آن ابتدا که قانون اساسی به وجود آمده، تغییری نکرده است. ۳ بار فقط مواردی را به آن افزودند. وگرنه رفراندومی برای تغییر قانون اساسی ایجاد نشده است. بنابراین گمان می‌کنم ما در بحث اولی که داشتیم یعنی الزامات و اشتراکات اگر به هم نزدیک شویم، حرف‌های همدیگر را بهتر می‌فهمیم که ما در خانه احزاب این موضوع را تمرین می‌کنیم.


 

 

   اخبار و تحلیل های مرتبط با قانون اساسی  
  پیشنهاد عجیب عباس آخوندی به احمد توکلی خبرساز شد
  مقایسه قدرت و اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی قبل و بعد 1368
  ضمانت های اجرایی در قانون اساسی مصوب 1358
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  غفلت نفتی؛ برداشت تا ۵۰ برابری همسایگان ایران از میادین مشترک نفت و گاز
  تحریم ایران بکام عراق عربستان کویت و امارات با برداشت صدهامیلیارد دلار از نفت و گاز ملت ایران
  تاراج سرمایه های ملت ایران در میادین مشترک نفت و گاز با عرق عربستان و کویت
  دکل‌های نفتی عراق در میدان‌های مشترک 10 برابر ایران است
  تاراج صدها میلیارد دلار سرمایه های ملت ایران در میادین مشترک نفت و گاز
  درآمد افسانه‌ای نفت عراق
  تحرکات عراق در میدان نفتی مشترک با ایران
  ویدیو / مقام سازمان بازرسی: وزرات نفت مقصر اصلی آلودگی هواست
  مگاپروژه بندر فاو چگونه عراق را به جای ایران به شاهراه استراتژیک خاورمیانه تبدیل می‌کند؟ / تهران اما هنور اندر خم یک کوچه مانده! / بودجه توسعه کریدوری ایران در ۱۴۰۲؛ تقریبا هیچ!
  راه نجات تهران افزایش بهره وری مترو
  متروی توکیو | منظم‌ترین
  می توانید شلوغ ترین متروهای جهان را حدس بزنید؟
  ریشه بدبختی هاضعف شدیدمدیریت است/ هوای پاک توکیو با جمعیت بیش از تهران
  مرگ سالانه «۴۵ هزار ایرانی» به خاطر آلودگی هوا
  عربستان بزرگترین صادرکننده نفت به چین شد
  پروژه های میلیارد دلاری امارات در حوزه انرژی سبز
  ادعای وزیر نفت: شدت مصرف انرژی در ایران دو و نیم برابر نرم جهانی ست / قرار باشد هر چه تولید می کنیم، اینطوری مصرف شود، همین مشکلات را خواهیم داشت
  روزنامه رسالت: میادین گازی ایران به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد تا بتواند ظرفیت فعلی تولید خود را حفظ کند
  چرا احیاء برجام به نفع روسیه نیست؟
  25 میلیارد دلار درآمد نفتی در یک ماه/عربستان سعودی در 9 ماه ابتدای سال جاری میلادی 278 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است/ایران چه می کند؟
  ضرورت های فوری تشکیل وزارت انرژی
  درآمد ۱۱۵ میلیارد دلاری عراق از فروش نفت
  پیشنهاد عجیب عباس آخوندی به احمد توکلی خبرساز شد
  مقایسه قدرت و اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی قبل و بعد 1368
  ضمانت های اجرایی در قانون اساسی مصوب 1358
  تحریم‌ها بزرگترین تاثیر را در آلودگی هوا گذاشته / تولید سوخت با کیفیت توسط پالایشگاه‌ها نیاز به همکاری‌هایی با مراکز خارجی دارد که تحریم روی آن اثرگذار است
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار