درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 17 بهمن 1401 - 05:46   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  تاریخ روابط خسارت بار و تحقیر انگیز ایران و روسیه
  سید حسن خمینی: اگر فقری که احساس کنیم ناشی ظلم باشد، به پرخاشگری می‌انجامد / اتاق‌ها را شیشه‌ای و دیوار‌ها را نازک کنیم
  خضریان، نماینده مجلس: طرح «مجازات افراد برای اظهارنظرها» شامل افرادی است که به دلیل چهره شدن در جامعه، مرجعیت اجتماعی پیدا کرده‌اند / با افرادی که صرفاً به دلیل چهره بودن، جامعه را دچار ناامنی و خسارت می‌کنند، چه کار باید کرد؟ / اگر چنین قانونی وجود داشت، امروز شاهد بی‌مسئولیتی کلامی در محیط اجتماعی نبودیم
  تصاویری از یک روز عادی در کره شمالی
  قالیباف: مستضعف کسی است که استعداد و ظرفیت دارد، اما استبداد و استکبار اجازه بروز آن را نمی‌دهد
  بورل: سعی دارم برجام را زنده نگه دارم/ اتفاقاتی که در ایران می‌افتد، کار را بسیار دشوارتر می کند
  سازمان تعزیرات: یک شرکت خودروساز به دلیل گران فروشی ۱۴ هزار میلیارد تومان جریمه شد
  قوه قضاییه: رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات «جمع قابل توجهی از متهمان و محکومان حوادث اخیر» موافقت کردند
  فیلم مذاکرات خبرگان قانون اساسی درباره شورای نگهبان - قسمت دوم
  فیلم بسیاز مهم بررسی اصل ششم قانون اساسی در مجلس خبرگان قانون اساسی 1358
  فیلم از جلسه مجلس خبرگان قانون اساسی در بررسی اصل 9 و 10 در شهریور 1358
  روایت سردار مرتضی قربانی از اولین تا آخرین دیدار با شهید قاسم سلیمانی
  خاطره سردار مرتضی قربانی از شهید رحیم انصاری رهنانی
  آیت الله مکارم شیرازی: مملکت با شعار اداره نمی شود / درست است بعضی مسئولان در رفاه باشند ولی این همه مردم محروم وجود داشته باشد؟ / فاصله طبقاتی امنیت ما را متزلزل می کند
  وزارت کشور: دستور العمل برگزاری تجمعات قانونی تهیه شد / در مهرماه امسال همزمان با شروع اعتراضات، این دستورالعمل آماده ابلاغ نبود / دستورالعمل در همین روزها ابلاغ می‌شود
  باکو در مسیر استراتژی «مرگ با هزار چاقو» علیه ایران / مصائب تنهایی تهران در عرصه بین الملل همچنان ادامه دارد...
  ویدیو / علیرضا دبیر می‌گوید «برای خنده» کاندیدای شورای شهر شده بوده و مردم «نباید به من رای می‌دادند»
  قدری تردید دارم که امام گفته باشند اسرائیل باید از بین برود؛ در شورای دفاع بحث شد که این، موضع نظام باشد یا نه؟ که امام گفتند «نه» / بعضی از اصول و ساختار‌های نظام باید اصلاح شود؛ این یعنی «جمهوری دوم» / این خیانت است که، چون باهنر می‌خواهد رأی بیاورد، رقبایش را حذف کنیم
  علی باقری: ایران در چارچوب توافق گذشته حاضر به انجام مذاکرات است
  فیلم جلسه بسیار جذاب مجلس خبرگان قانون اساسی در بررسی اصل 54
  صورت مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی: جلسه چهل و یک
  صورت مشروح مذاکرات شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
  محاسبات بازده و تلفات ترانسفورماتور — به زبان ساده (+ دانلود فیلم آموزش رایگان)
  ترانسفورماتورهای جدید کم تلفات
  فرسودگی شبکه ها عامل بخشی از هدررفت انرژی برق است
  احداث ۹۸ هزار کیلومتر شبکه جدید برق/ توسعه خطوط انتقال، توزیع و فوق توزیع و رفع فرسودگی شبکه برق کشور
  ببینید| فیلم تمرینات زنان یگان‌های ویژه فراجا / قدرت نمایی دختران رزمی کار و قدرتمند
  شکست سنگین اردوغان در دادگاه قانون اساسی
  نگاهى به «شوراى قانون اساسى‏» فرانسه و «شوراى نگهبان‏» ایران
  هر قانونی که با اصل ششم قانون اساسی تعارض داشته باشد غیرقانونی است
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 49970صفحه نخست » نفتچهارشنبه، 4 آبان 1401 - 08:05
درآمد پنج برابری قطر نسبت به ایران در پارس جنوبی
  
پیام نفت:
درآمد پنج برابری قطر نسبت به ایران در پارس جنوبی

قطری‌ها با سرمایه‌گذاری گسترده، همکاری با غول‌های انرژی، استفاده از فناوری مدرن و صادرات گاز طبیعی به روش‌های گوناگون، از محل میدان پارس جنوبی درآمدی معادل ۵برابر درآمد ایران داشته‌اند.

 

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی تحقیقی به مقایسه درآمدهای ایران و قطر از حوزه مشترک گازی پارس جنوبی پرداخته است. میدان گازی غول‌آسای پارس جنوبی، بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است که بین ایران و قطر تقسیم شده و ایران با وجود تولید بیشتر گاز طبیعی، از نظر درآمدی از همسایه خود عقب مانده است.

 

این گزارش نشان می دهد که قطری‌ها با سرمایه‌گذاری گسترده، همکاری با غول‌های انرژی، استفاده از فناوری مدرن و صادرات گاز طبیعی به روش‌های گوناگون، از محل میدان پارس جنوبی درآمدی معادل ۵برابر درآمد ایران داشته‌اند. این در حالی است که ایران اکثر گاز تولیدی این میدان مشترک را برای مصارف خانگی- صنعتی و با پرداخت یارانه‌های‌ بسیار هنگفت عرضه می‌کند.

این گزارش در عین حال ثابت می کند که علی رغم بسیاری از ادعاها و عددسازی ها، وضعیت تحریم چگونه فرصت های ایران در یک موقعیت مشترک با قطر را از بین برده و کشوری با حدود ۳ درصد جمعیت ایران، چطور ۵ برابر ما موفق به کسب سود اقتصادی از این منبع مشترک شده است.

 

 

تمام سهم ایران از پارس جنوبی

 

اما جزئیات اعداد چگونه نشان می دهند که قطری ها در پارس جنوبی ۵ برابر ایران درآمد داشته اند؟

سقف تولید روزانه از میدان پارس جنوبی به‌ ۵۷۵ میلیون متر مکعب گاز در سال ۱۳۹۶ رسید که نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۳۳۴ میلیون متر مکعب۱۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که تولید قطر از این میدان در مدت مذکور معادل ۵۶۶ میلیون متر مکعب بود.

از سال ۱۳۹۰ تعرفه‌های گاز بخش‌های مختلف مصرف در چارچوب اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال،‌ در دو دامنه ۷ ماهه اول و ۵ ماهه‌ دوم تعیین شده است.

یارانه‌ی گاز طبیعی در سال ۱۳۹۵ که با در نظر گرفتن قیمت‌ منطقه‌ای گاز طبیعی در مقایسه با مقدار کل فروش داخلی به تفکیک بخش‌ها محاسبه شده نشان می‌دهد که یارانه مصرف گازطبیعی با توجه به افزایش مصرف و اجرای طرح پلکانی مصرف گاز در بخش‌های خانگی و تجاری و همچنین نرخ بالای تسعیر ارز افزایش یافته است.

 با احتساب یارانه‌ی گاز به عنوان هزینه‌ی فرصت گاز مصرفی، درمجموع ۲۳۳ میلیارد دلار درآمد از میدان گازی پارس جنوبی طی ۱۵ سال گذشته حاصل شده است.

 با توجه به درآمد ۴ میلیارد دلاری صادرات گاز ایران به ترکیه، طی ۱۵ سال درمجموع ۷۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی از محل صادرات گاز به این کشور حاصل شده است. با احتساب یارانه ۲۳۳ میلیارد دلاری ۷۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی، مجموع درآمدهای ایران از میدان گازی پارس جنوبی به ۳۰۳ میلیارد دلار می‌رسد.

 ایران تا ژانویه امسال، دو تریلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی استخراج کرده که کمتر از نصف تولید گاز قطر از این میدان طی سه دهه گذشته است.

 

hVK1gPYKFJ6n

 

 

قطر چگونه از فرصت مشترک با ایران سود برد؟

 

در آن سوی میدان، قطر توسعه‌ی میدان گنبد شمالی خود را از سال ۱۹۹۱ آغاز کرده اما ایران توسعه‌ی پارس جنوبی را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرد. در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۱ قطر حدود ۲۱۰ میلیارد مترمکعب گاز از این میدان استخراج کرد که به‌ارزش آن زمان، حدود ۶۰ میلیارد دلار درآمد برای قطر به‌دنبال داشته است.

 

قطر تمامی نیاز داخلی و صادراتی گاز خود را از گنبد شمالی تأمین می‌کند. طبق برآوردهای صورت‌گرفته میزان ذخایر گازی بخش قطری این میدان مشترک، ۳۶ تریلیون مترمکعب است که آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) میزان قابل استحصال گاز در بخش قطری را حدود ۲۶ تریلیون مترمکعب تخمین زده است. حدود ۶۰ درصد از مساحت میدان مشترک پارس جنوبی و ۶۰ درصد از حجم گاز درجای آن در سمت قطر قرار دارد.

این کشور در سال ۲۰۲۰ از مجموع ۲۱۱ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی تولید شده تنها ۲۲ میلیارد مترمکعب را با خط لوله‌ی دلفین به امارات و عمان صادر و ۱۰۶ میلیارد مترمکعب را به‌صورت LNG به کشورهای هندوستان، کره جنوبی، ژاپن، چین، انگلستان، پاکستان، کویت و سایر کشورها صادر کرده است.

قطر در سال‌های پیش‌رو، در نظر دارد تا سال ۲۰۲۷ ظرفیت صادراتی خود را با عملیاتی کردن دو فاز جدید، به سطح ۶۸ میلیارد مترمکعب افزایش دهد. قطر مشتاق است تا منابع گاز خود را در سریع‌ترین زمان ممکن توسعه دهد، زیرا اشتیاق مصرف‌کنندگان به سمت سوخت‌های پاک‌تر بسیار زیاد است.

 

جنگ اوکراین؛ فرصت قطر

 

پس از حمله‌ی روسیه به اوکراین، اروپا در حال رقابت برای یافتن جایگزین‌هایی برای گاز روسیه است. واردات گاز طبیعی مایع از قطر و ایالات‌متحده، بزرگ‌ترین صادرکنندگان جهان، بخش مهمی از این راه‌حل است.

چندین مقام ارشد اتحادیه اروپا (ازجمله جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه و رابرت هابک وزیر اقتصاد آلمان) در ماه‌های گذشته برای گفتگو در مورد عرضه گاز به قطر سفر کرده‌اند.

 درآمدهای حاصل از بخش‌های نفت‌وگاز طبیعی ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی قطر است. قطرگاز (Qatargas) بزرگ‌ترین شرکت گاز طبیعی مایع (LNG) جهان است. درآمدهای صادراتی این کشور در سال ۲۰۲۱ به بالاترین سطح از اواسط سال۲۰۱۴ رسید، زیرا به دلیل کمبود عرضه در بازار، قیمت LNG به بالاترین حد خود رسید.

بر اساس آمار منتشر شده توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF)، درآمدهای قطر از محل صادرات نفت و گاز (عمدتا از محل پارس جنوبی) به شرح جدول زیر است. به جهت قابلیت مقایسه با ایران همان دو دهه مورد بررسی قرار گرفته است. درآمدهای گازی قطر از میدان پارس جنوبی طی دو دهه‌ی گذشته بالغ بر ۱۴۵۳ میلیارد دلار بوده که پنج برابر درآمدهای ایران طی مدت مشابه است.

TjcstTOaGyTC (1)

 
 

 

   اخبار و تحلیل های مرتبط با قانون اساسی  
  پیشنهاد عجیب عباس آخوندی به احمد توکلی خبرساز شد
  مقایسه قدرت و اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی قبل و بعد 1368
  ضمانت های اجرایی در قانون اساسی مصوب 1358
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  غفلت نفتی؛ برداشت تا ۵۰ برابری همسایگان ایران از میادین مشترک نفت و گاز
  تحریم ایران بکام عراق عربستان کویت و امارات با برداشت صدهامیلیارد دلار از نفت و گاز ملت ایران
  تاراج سرمایه های ملت ایران در میادین مشترک نفت و گاز با عرق عربستان و کویت
  دکل‌های نفتی عراق در میدان‌های مشترک 10 برابر ایران است
  تاراج صدها میلیارد دلار سرمایه های ملت ایران در میادین مشترک نفت و گاز
  درآمد افسانه‌ای نفت عراق
  تحرکات عراق در میدان نفتی مشترک با ایران
  ویدیو / مقام سازمان بازرسی: وزرات نفت مقصر اصلی آلودگی هواست
  مگاپروژه بندر فاو چگونه عراق را به جای ایران به شاهراه استراتژیک خاورمیانه تبدیل می‌کند؟ / تهران اما هنور اندر خم یک کوچه مانده! / بودجه توسعه کریدوری ایران در ۱۴۰۲؛ تقریبا هیچ!
  راه نجات تهران افزایش بهره وری مترو
  متروی توکیو | منظم‌ترین
  می توانید شلوغ ترین متروهای جهان را حدس بزنید؟
  ریشه بدبختی هاضعف شدیدمدیریت است/ هوای پاک توکیو با جمعیت بیش از تهران
  مرگ سالانه «۴۵ هزار ایرانی» به خاطر آلودگی هوا
  عربستان بزرگترین صادرکننده نفت به چین شد
  پروژه های میلیارد دلاری امارات در حوزه انرژی سبز
  ادعای وزیر نفت: شدت مصرف انرژی در ایران دو و نیم برابر نرم جهانی ست / قرار باشد هر چه تولید می کنیم، اینطوری مصرف شود، همین مشکلات را خواهیم داشت
  روزنامه رسالت: میادین گازی ایران به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد تا بتواند ظرفیت فعلی تولید خود را حفظ کند
  چرا احیاء برجام به نفع روسیه نیست؟
  25 میلیارد دلار درآمد نفتی در یک ماه/عربستان سعودی در 9 ماه ابتدای سال جاری میلادی 278 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است/ایران چه می کند؟
  ضرورت های فوری تشکیل وزارت انرژی
  درآمد ۱۱۵ میلیارد دلاری عراق از فروش نفت
  پیشنهاد عجیب عباس آخوندی به احمد توکلی خبرساز شد
  مقایسه قدرت و اختیارات رئیس جمهور در قانون اساسی قبل و بعد 1368
  ضمانت های اجرایی در قانون اساسی مصوب 1358
  تحریم‌ها بزرگترین تاثیر را در آلودگی هوا گذاشته / تولید سوخت با کیفیت توسط پالایشگاه‌ها نیاز به همکاری‌هایی با مراکز خارجی دارد که تحریم روی آن اثرگذار است
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار