درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 4 بهمن 1400 - 07:41   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  بزرگ‌ترین باتری خورشیدی جهان به زودی عملیاتی می شود
  تولید اولین خودرو برقی فراری در سال 2025
  فهرست خبرگان منتخب ملت
  ظهور باتری هایی با توانایی منسوخ کردن سوخت فسیلی
  چه تعداد از نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها نماینده مجلس خبرگان هم هستند؟
  تصاحب نصف بازار جهان توسط خودروهای برقی تا ۱۳سال آینده
  تسلا باتری ۱۰۰ مگاواتی می سازد
  پیشرفت ۷۵ درصدی بزرگترین باتری خورشیدی جهان
  کشتی های آینده به صادر کننده برق تبدیل می‌شوند
  ارزش یک میلیارد دلاری فناوری باتری یک استارت‌آپ نانویی
  ظهور فناوری های باتری بزرگ و متوقف شدن سوخت های فسیلی
  سوخت کم سولفور داخلی سال ۱۴۰۱ می‌رسد
  آیا خودروهای برقی جلوی رشد تقاضای نفت را می گیرند؟
  مشاهده یوزپلنگ ایرانی در یزد پس از ۶ سال
  تصاویر: بارش برف در سنندج بعد از دو سال
  معرفی نمایندگان مردم شریف کردستان در مجلس خبرگان ملت
  ویدیو / رقص و شادمانی مردم شهر مریوان در دریاچه زریبار بعد از بارش برف زمستانی
  پیشرفت در حوزه لغو تحریم‌ها و نحوه اجرای توافق احیای برجام طی چند ماه / بن بست در حوزه‌ی ارائه تضمین / ایده‌ی آمریکا: ارائه نامه تضمین سیاسی به بانک‌ها و کمپانی‌های بین المللی / مقامات غربی می‌گویند در اواسط فوریه درمورد پایان یافتن دیپلماسی تصمیم می‌گیرند
  ۴ مشکل اصلی بر سر راه احیای برجام
  چرا بایدن دیگر نمی‌تواند روابط ایران و چین را نادیده بگیرد؟
  وزیر خارجه امریکا: برای احیای برجام فقط چند هفته فرصت داریم
  عواقب بحران تغییرات اقلیمی؛ بخش بزرگی از کویت غیرقابل سکونت می‌شود
  نماینده مجلس: انتصاب افراد بی‌تجربه در وزارت کار، نمایندگان را پیگیر استیضاح عبدالملکی کرد / عبدالملکی در دولت قبل همیشه منتقد وضع موجود بود، حالا همه قدرت در اختیارش است؛ باید جوابگو باشد
  ولایتی: اینکه با روسیه تعامل کنیم و با آمریکا رابطه‌ای نداشته باشیم موجب نمی شود که سیاست «نه شرقی نه غربی» زیر سؤال برود ؟!
  ضرورت تولید نفت کوره کم سولفور
  چالش مازوت بر سر صنعت پالایش نفت
  سالاری: نفت کوره بی‌کیفیت ثمره کوتاهی زنگنه در پالایشگاه‌سازی/ فقط۱۰درصد، استانداردهای IMO دارد
  ایران؛ تنها تولیدکننده نفت کوره نیم درصد گوگرد در خاورمیانه
  چرا از «مازوت» استفاده می‌شود؟
  لزوم گوگرد زدایی از مازوت توسط پالایشگاه‌ها
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 48382صفحه نخست » ویژهیکشنبه، 12 دی 1400 - 06:47
معرفی تکنولوژی تلفیق واحدهایPDH و الفین با خوراک بوتان و پروپان
معرفی تکنولوژی تلفیق واحدهایPDH و الفین با خوراک بوتان و پروپانسیدحسین میرافضلی - هزینه های مازادی که با ترکیب واحد الفین در واحد PDH ایجاد می گردد در مدت حدود دو سال با سود حاصل از محصولات ارزشمند اتیلن و پروپیلن حاصل از کوره های بخش الفین بازگشت خواهد شد.
  

پیام نفت:

حدود ۸۷ درصد  گاز پروپان در واحد های PDH به پروپیلن تبدیل می شود. در این فرآیند  حدود ۱۰ درصد بوتان نیز حاصل می شود. در واحد های PDH گاز بوتان حاصله را یا در مخزن بوتان ذخیره و در داخل کشور یا بازار صادراتی می فروشند یا اینکه تحویل واحدهای الفین خوراک مایع می دهند.  چنانچه در کنار واحد PDH کوره های با خوراک بوتان احداث شوند می توان ترکیبی از واحد PDH و واحد الفین با خوراک مایع را راه اندازی نمود
 
در حال حاضر برخی واحدهای الفینی موجود از جمله پتروشیمی های جم، مارون، امیرکبیر و اراک دارای دو نوع کوره می باشند یکی کوره های مختص خوراک اتان و دیگری کوره های خوراک مایع، از جمله دلایل اصلی این نوع طراحی این است که با کاهش خوراک اتان واحد بتواند با خوراک مایع برنامه تولید را ادامه دهد بهر حال از پنج سال آینده به بعد تولید گاز اتان کاهش خواهد یافت و در آن شرایط واحدهایی که صرفا به خوراک اتان وابسته هستند مجبور به کاهش تولید خواهند شد اما واحدهای الفین چون جم و مارون و امیرکبیر  قادر هستند با کاهش خوراک اتان با خوراک‌های متنوع کوره های مایع را با ظرفیت کامل بهره برداری نمایند.
 
در طرح تلفیق واحد PDHبا واحد الفین نیز همین هدف قابل تامین است بهر حال با افت فشار میادین گاز تولید پروپان نیز کاهش می یابد لذا با تلفیق واحد های ذکر شده پایداری برنامه تولید به اطمینان بالایی ارتقاء می یابد.
 
در این طرح دو تکنولوژی،  کوره های واحد الفین و تکنولوژی PDH ترکیب می شوند.  خروجی رئاکتورهای واحد PDH پس از خنک سازی وارد یک دارم(تانک) می شود در کنار آن خروجی کوره های مایع نیز پس از جدا سازی ترکیبات سنگین در دو تاور مربوطه و سپس کاهش دما وارد همین درام(تانک) می شوند و خروجی این تانک به سمت کمپرسور اصلی جهت فشار گیری و مراحل جدا سازی هدایت می شود.  تاورهای جدا کننده ترکیبات سبک تر از اتیلن، گاز اتان و اتیلن را جدا می کنند. همچنین تاورهای جدا کننده ترکیبات سه سربنه گاز پروپان و پروپیلن را جدا می نمایند.  گاز اتان و اتیلن در تاور مربوطه از هم جدا می شود و گاز های پروپان و پروپیلن نیز در دو تاور مربوطه جدا می شوند. ترکیبات 4 کربنه و بالاتر در تاور دی بوتانایزر جدا می شوند  به این ترتیب  محصولات خالص شده خروجی از واحد عبارتند از:  پروپیلن، پروپان، اتیلن و بوتان سایر خروجی ها به عنوان سوخت در کوره ها مورد استفاده قرار می گیرند. 
 
 همانگونه که  تشریح گردید فرآیند بعد از رئاکتور های واحد PDH به این ترتیب است که خروجی رئاکتور آخر بعد از خنک سازی وارد کمپرسور می شود و پس از فشار گیری وارد تاورها می شود تا پروپیلن خالص از پروپان و بوتان و سایر ترکیبات سنگین تر جدا شود. پروپیلن خالص به سمت تانکهای ذخیره پروپیلن هدایت می شود و تریبات سنگین تر  در تاورها جدا می شوند ترکیبات اشباع نشده  و ترکیبات استایرنی نیز در  دو  رئاکتور مربوطه اشباع شده و جدا سازی می شوند. ترکیبات سبک تر نیز به عنوان سوخت قابل تزریق در کوره های واحد PDH می باشد.  در واحد های PDH کوره هایی وجود دارد که گاز پروپان قبل از ورود به رئاکتور تا دمای حدود 550 درجه در آن کوره ها گرم می شود. 
 
اجرای طرح فوق هزینه سرمایه گذاری واحد PDHرا افزایش می دهد از جمله این افزایش هزینه ها عبارتند از:
 
o هزینه کوره های الفین
 
o هزینه تاورهایی که اضافه می شوند
 
o هزینه افزایش ظرفیت کمپرسورها 
 
o هزینه افزایش ظرفیت دو رئاکتور مربوط به ترکیبات اشباع نشده 
 
o هزینه ارتقاء کولد باکس 
 
o هزینه مبدل های بخش گرم واحد الفین 
 
o هزینه دو تاور جدا کننده ترکیبات سنگین واحد الفین 
 
o هزینه افزایش ظرفیت PSA جهت تولید هیدروژن خالص
 
با این وجود کل افزایش هزینه حدود سی تا چهل درصد خواهد بود چرا که بخش عمده تجهیزات و ماشین آلات و تاورها بین دو واحد مشترک هستند هر چند همه آنها می بایست در طراحی افزایش حجم و ظرفیت داده شوند.
 
تعداد کوره های بخش الفین 3 کوره 50 تنی می باشد که حداکثر در هر ساعت 150 تن خوراک بوتان دریافت می کنند کوره های بگونه ای طراحی می شوند. که زمان دی کک آنها کمتر 120 روز نباشد. ترکیبات خروجی کوره ها بعد از جدا سازی ترکیبات سنگین عبارت خواهند بود از:
 
�" بین 30  تا 35 درصد اتیلن
 
�" بین 20 تا 25 درصد پروپیلن 
 
�" حدود 28 درصد بنزین پیرولیز 
 
�" مابقی ترکیبات از قبیل متان، بوتان، و سایر ترکیبات  
 
بوتان پس از شکسته شدن ترکیبات اشباع نشده با هیدروژن،  به عنوان خوراک مجدد وارد کوره ها می شود
 
کامل سازی و اجرای این طرح چند مزیت خاص دارد که عبارتند از:
 
➢ فروش بوتان به تنهایی مشتری کمی دارد و معمولا خریداران  متقاضی  LPG هستند که 50 تا 60 درصد آن پروپان است لذا با این روش مشکل فروش بوتان حل می شود.
 
➢ رفع نگرانی از بابت کاهش تولید متاثر از کاهش ذخایر پروپان طی چند دهه آینده
 
➢ با لحاظ اینکه با کاهش قیمت نفت و کاهش قیمت گاز بوتان کوره های با خوراک مایع نیز از توجیه اقتصادی مناسب تری برخوردار خواهند گردید.
 
➢ هزینه های مازادی که با ترکیب واحد الفین در  واحد PDH ایجاد می گردد در مدت حدود دو سال با سود حاصل از محصولات ارزشمند اتیلن و پروپیلن حاصل از کوره های بخش الفین بازگشت خواهد شد. شرکت لینده آلمان به تکنولوژی دست یافته که درصد تبدیل گاز بوتان به محصول ارزشمند پروپیلن را در کوره های خاص افزایش می دهد استفاده از این تکنولوژی توجیه اقتصادی این طرح را افزایش خواهد داد.
 
بنده از زمان حضور در پتروشیمی جم گاهی اوقات به این طرح می اندیشم و در حال تکمیل و رفع ایراد آن هستم انشالله در تجزیه وتحلیل بعدی مباحث فنی عمیق تری از این طرح ارائه خواهد شد. امید است این طرح پس از رفع ایراد به بلوغ برسد و بتوان در خصوص جزئیات اجرایی آن با شرکتهای طراح توانمند بین المللی جهت تهیه طراحی پایه (Basic Design ) و details آن به جمع بندی رسید.
 
  خسارت ۲۰ میلیارد دلاری مصرف بی رویه گاز
  چرا با کمبود گاز مواجه خواهیم شد؟
  افتخار روحانی به یک اشتباه فاحش استراتژبیک
سیاست گاز رسانی به همه روستاها و شهرهای کوچک یک اشتباه استراتژیک خسارت بار بود نه مایه افتخار، هیچ کشوری در جهان دچار چنین اشتباه فاحشی نشد
  تنها راه قابل اجرا جهت مدیریت مصرف گاز داخل و صادرات گاز
درآمد حاصل از جریمه پر مصرف ها هر سه ماه محاسبه و به خانوارهای کم مصرف متناسب با میزان مصرف کمتر از معیار، اختصاص یابد. به عنوان مثال چنانچه جمع جرایم دریافتی از پر مصرف ها معادل 100 میلیون متر مکعب در روز و سه میلیارد متر مکعب در ماه باشد. ارزش سه میلیارد متر مکعب گاز با لحاظ میانگین گاز 10 سنت می شود 300 میلیون دلار معادل حدود نه هزار میلیارد تومان، این مبلغ بین خانواده های کم مصرف متناسب با میزان مصرف کمتر از الگوی مصرف بهینه پرداخت گردد.
  پرمصرف‌ها بخوانند؛ یارانه‌تان قطع می‌شود
  قیمت گاز از دو دلار بر متر مکعب گذشت
  شورای عالی انرژی: تراز گاز کشور از سال ۱۴۰۰ منفی خواهد شد+ سند
  نحوه محاسبه پاداش گاز کم مصرف ها
اجرای این طرح منبع مالی جهت کمک به اقشار کم درآمد را فراهم خواهد نمود و منجر به کاهش چشمگیر مصرف گاز خواهد شد. مردم ایران نیز همچون مردم سایر نقاط جهان در روزهای سرد سال در خانه و محل کار لباس گرم خواهند پوشید و فرهنگ ویرانگر اسراف در مصرف انرژی و آلودگی هوا را کنار خواهند گذاشت
  افزایش بهای گاز طبیعی در اروپا بار دیگر رکورد زد
  پاداش صرفه‌جویی برای مشترکان گاز خانگی کم‌مصرف
  اولین جایی که گاز آن باید قطع شود مشترکین پر مصرف خانگی هستند نه تولید
  ارزیابی دلایل افزایش قیمت گاز طبیعی در انتهای سال ۲۰۲۱
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  ولایتی: اینکه با روسیه تعامل کنیم و با آمریکا رابطه‌ای نداشته باشیم موجب نمی شود که سیاست «نه شرقی نه غربی» زیر سؤال برود ؟!
  نماینده مجلس: انتصاب افراد بی‌تجربه در وزارت کار، نمایندگان را پیگیر استیضاح عبدالملکی کرد / عبدالملکی در دولت قبل همیشه منتقد وضع موجود بود، حالا همه قدرت در اختیارش است؛ باید جوابگو باشد
  پیشرفت در حوزه لغو تحریم‌ها و نحوه اجرای توافق احیای برجام طی چند ماه / بن بست در حوزه‌ی ارائه تضمین / ایده‌ی آمریکا: ارائه نامه تضمین سیاسی به بانک‌ها و کمپانی‌های بین المللی / مقامات غربی می‌گویند در اواسط فوریه درمورد پایان یافتن دیپلماسی تصمیم می‌گیرند
  ۴ مشکل اصلی بر سر راه احیای برجام
  چالش مازوت بر سر صنعت پالایش نفت
  خسارت ۲۰ میلیارد دلاری مصرف بی رویه گاز
  مشاهده یوزپلنگ ایرانی در یزد پس از ۶ سال
  تحلیل هزینه ـ فایده صادرات گاز ایران به اروپا با استفاده از خط لوله
  چرا بایدن دیگر نمی‌تواند روابط ایران و چین را نادیده بگیرد؟
  تصاویر: بارش برف در سنندج بعد از دو سال
  چرا از «مازوت» استفاده می‌شود؟
  ضرورت تولید نفت کوره کم سولفور
  عواقب بحران تغییرات اقلیمی؛ بخش بزرگی از کویت غیرقابل سکونت می‌شود
  کشتی های آینده به صادر کننده برق تبدیل می‌شوند
  سوخت کم سولفور داخلی سال ۱۴۰۱ می‌رسد
  ویدیو / رقص و شادمانی مردم شهر مریوان در دریاچه زریبار بعد از بارش برف زمستانی
  وزیر خارجه امریکا: برای احیای برجام فقط چند هفته فرصت داریم
  بازی سیاسی روسیه در صادرات گاز/ توان ایران برای دور زدن روس‌ها و صادرات به اروپا
  لزوم گوگرد زدایی از مازوت توسط پالایشگاه‌ها
  سالاری: نفت کوره بی‌کیفیت ثمره کوتاهی زنگنه در پالایشگاه‌سازی/ فقط۱۰درصد، استانداردهای IMO دارد
  دو سوم فروش جهانی خودرو به محصولات برقی اختصاص می یابد
  دورنمای خودروهای برقی در جهان
  تصاحب نصف بازار جهان توسط خودروهای برقی تا ۱۳سال آینده
  بزرگ‌ترین باتری خورشیدی جهان به زودی عملیاتی می شود
  تسلا باتری ۱۰۰ مگاواتی می سازد
  ظهور باتری هایی با توانایی منسوخ کردن سوخت فسیلی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار