درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 4 بهمن 1400 - 06:27   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  بزرگ‌ترین باتری خورشیدی جهان به زودی عملیاتی می شود
  تولید اولین خودرو برقی فراری در سال 2025
  فهرست خبرگان منتخب ملت
  ظهور باتری هایی با توانایی منسوخ کردن سوخت فسیلی
  چه تعداد از نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها نماینده مجلس خبرگان هم هستند؟
  تصاحب نصف بازار جهان توسط خودروهای برقی تا ۱۳سال آینده
  تسلا باتری ۱۰۰ مگاواتی می سازد
  پیشرفت ۷۵ درصدی بزرگترین باتری خورشیدی جهان
  کشتی های آینده به صادر کننده برق تبدیل می‌شوند
  ارزش یک میلیارد دلاری فناوری باتری یک استارت‌آپ نانویی
  ظهور فناوری های باتری بزرگ و متوقف شدن سوخت های فسیلی
  سوخت کم سولفور داخلی سال ۱۴۰۱ می‌رسد
  آیا خودروهای برقی جلوی رشد تقاضای نفت را می گیرند؟
  مشاهده یوزپلنگ ایرانی در یزد پس از ۶ سال
  تصاویر: بارش برف در سنندج بعد از دو سال
  معرفی نمایندگان مردم شریف کردستان در مجلس خبرگان ملت
  ویدیو / رقص و شادمانی مردم شهر مریوان در دریاچه زریبار بعد از بارش برف زمستانی
  پیشرفت در حوزه لغو تحریم‌ها و نحوه اجرای توافق احیای برجام طی چند ماه / بن بست در حوزه‌ی ارائه تضمین / ایده‌ی آمریکا: ارائه نامه تضمین سیاسی به بانک‌ها و کمپانی‌های بین المللی / مقامات غربی می‌گویند در اواسط فوریه درمورد پایان یافتن دیپلماسی تصمیم می‌گیرند
  ۴ مشکل اصلی بر سر راه احیای برجام
  چرا بایدن دیگر نمی‌تواند روابط ایران و چین را نادیده بگیرد؟
  وزیر خارجه امریکا: برای احیای برجام فقط چند هفته فرصت داریم
  عواقب بحران تغییرات اقلیمی؛ بخش بزرگی از کویت غیرقابل سکونت می‌شود
  نماینده مجلس: انتصاب افراد بی‌تجربه در وزارت کار، نمایندگان را پیگیر استیضاح عبدالملکی کرد / عبدالملکی در دولت قبل همیشه منتقد وضع موجود بود، حالا همه قدرت در اختیارش است؛ باید جوابگو باشد
  ولایتی: اینکه با روسیه تعامل کنیم و با آمریکا رابطه‌ای نداشته باشیم موجب نمی شود که سیاست «نه شرقی نه غربی» زیر سؤال برود ؟!
  ضرورت تولید نفت کوره کم سولفور
  چالش مازوت بر سر صنعت پالایش نفت
  سالاری: نفت کوره بی‌کیفیت ثمره کوتاهی زنگنه در پالایشگاه‌سازی/ فقط۱۰درصد، استانداردهای IMO دارد
  ایران؛ تنها تولیدکننده نفت کوره نیم درصد گوگرد در خاورمیانه
  چرا از «مازوت» استفاده می‌شود؟
  لزوم گوگرد زدایی از مازوت توسط پالایشگاه‌ها
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 48106صفحه نخست » اخبار رسانه هاچهارشنبه، 10 آذر 1400 - 09:48
نشت گاز در زمان زلزله، خطرناک تر از خود زلزله/غفلت‌هایی که به انفجار شهران منجر شد
  
پیام نفت:

نشت گاز در زمان زلزله، خطرناک تر از خود زلزله/غفلت‌هایی که به انفجار شهران منجر شد

با گذشت بیش از 50 ساعت از حادثه شهران، گرچه محل ایمن‌سازی شده و دیگر خطری شهران را تهدید نمی‌کند، اما همچنان کارشناسان در حال بررسی علت حادثه هستند، در این میان یک کارشناس ایمنی و حریق از منظری دیگر حادثه شهران را ریشه‌یابی کرده است.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا، داود براتی با بیان اینکه در سال‌های اخیر آمار حوادث گاز شهری همچون آتش‌سوزی و انفجار ناشی از نشت گاز شهری در حال افزایش است، گفت: در این رابطه سیستم انتقال و توزیع گاز شهری از مهم ترین کانون های خطر در اماکن و تاسیسات شهری است و حادثه انفجار گاز شهری که روز جمعه در فلکه اول شهر تهران رخ داد هم از آخرین نمونه‌های این دست حوادث است.

او با اشاره به ساعت وقوع انفجار شهران و خسارات جانی پایین آن افزود: آیا همواره ریسک و مخاطرات گاز شهری و بروز حوادث گاز شهری بدون مصدوم و تلفات جانی است ؟ متاسفانه حوادث گاز شهری عمدتا همراه با مصدوم و سوخته و با تلفات جانی همراه است.

این کارشناس ایمنی و حریق با اشاره به حادثه شهران تاکید کرد: آیا حادثه شهران و بسیار ی موارد مشابه که منجر به نشت گاز و انتقال آن به تاسیسات و ساختمانهای پیرامونی شده تاکنون به درستی ریشه یابی و در جهت ارتقای سطح ایمنی و پیشگیری از حوادث اقدام شده است؟ شواهد حاکی از آن است که این مهم مورد توجه جدی نبوده است.

براتی ادامه داد: از طرف دیگر کدام حلقه یا عنصر اصلی باید به این مهم بپردازد و تا حصول نتایج آن را مدیریت و هدایت کند؟ مستندات و قوانین و مقررات موجود بیانگر ان است که در این مقوله مهم که نقش زیربنائی در ساز و کار انتقال و توزیع گاز شهری دارد متاسفانه فاقد حلقه مدیریتی و راهبردی هستیم.

او با بیان اینکه به نظر می‌رسد خطوط انتقال و توزیع گاز شهری در محدوده کلانشهر تهران دارای نقشه های دقیق و مکانیزم های خودکار ایمنی از قبیل شیرهای قطع خودکار گاز در زمان هر گونه اختلال در شبکه لوله کشی گاز نیستند، گفت: آیا تعاملات و هماهنگی های لازم با سایر ارگانها برای تحقق اهداف پیشگیری وجود دارد؟ که در این رابطه نیز مشاهده میشود شرایط حاضر در تعارض با سیاست ها و اهداف سیستم مدیریت بحران است.

این کارشناس ایمنی و حریق با طرح این پرسش که آیا شرایط خاص زمین در کلان شهر تهران و سایر شهرهای مشابه کشور از نظر فرونشست زمین، انتقال آب های سطحی، تونل‌های مترو و توسعه آن، قنات‌ها و سایر فاکتورهای تاثیرگذار در کاهش ضرایب ایمنی در خطوط انتقال گاز شهری مورد توجه جدی قرار گرفته یا خیر؟ ادامه داد: باید پرسید که آیا اقدامات و تدابیر اصلاحی و پیشگیرانه به‌موقع اجرا شده؟ که در این رابطه ظواهر امر بیانگر آن است که متاسفانه فعالیت ها و اقدامات متناسب با اهمیت و حساسیت موضوع نیست .

نشت گاز در زمان زلزله، خطرناک تر از خود زلزله

براتی با اشاره به خطر حادثه زمین‌لرزه که همواره تهران را تهدید می‌کند، گفت: آیا خطوط انتقال و توزیع گاز شهری در برابر زلزله مقاوم است و تدابیر لازم برای کنترل و پیشگیری از آتش سوزی ها و انفجارات پراکنده و توزیع آن در بسیاری ساختمانها و تاسیسات شهری اندیشیده واجرا گذاشته است؟ در این رابطه با توجه به رفتار و الگوی نشت گاز و انتشار آن در فضای پیرامونی با توجه به راه های انتقال گاز ؛ نباید از این نکته غفلت کنیم که نشت گاز در نقاط مختلف و پراکنده در خطوط انتقال و توزیع گاز شهری، در زمان زلزله می تواند آثار و تبعات حتی شدید تر از تخریب و ریزش ساختمان ها را در پی داشته باشد و این مهم نیز تاکنون بدرستی و با سطح تعمیق و تدقیق لازمه مورد توجه حلقه های مرتبط نبوده است.

این کارشناس ایمنی و حریق و در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عوامل موثر در بروز حادثه شهران گفت: به نظر می‌رسد در این حادثه نبود یک سازمان مدیریت راهبردی ایمنی مقتدر و تحت حمایت ملی که هماهنگی ها، بهبود تعاملات، نقش پذیری حلقه های مرتبط، تکمیل و توسعه قوانین و مقررات گاز شهری و ایجاد سازوکار اصولی و منطبق بر استانداردهای معتبر در خطوط انتقال و توزیع گاز شهری را کند به چشم می‌آید.

او با تاکید بر اینکه با تقدم رویکرد مدیریت نرم افزار ی، باید در کوتاه ترین زمان ممکن، در زمینه تکمیل و توسعه قوانین و مقررات ، آموزش ها و تخصص ها، مسئولیت پذیری و ایفای نقش بایسته حلقه ها و عناصر مرتبط اقدام شود، گفت: از نگاه سخت افزار ی نیز باید به طور مرتب و مستمر و با استفاده از سیستم ها و مکانیزم های خودکار ایمنی، خطوط انتقال و توزیع گاز شهری را در شرایط مناسب کیفی و فنی مورد نگهداشت اصولی قرار داد.

براتی افزود:‌ با توجه به شرایط خاص تهران از نظر گسل‌ها و ریسک بروز زلزله و نشست زمین ؛ موضوع ایمن بودن خطوط گاز شهری در برابر زلزله و نشست زمین و سایرعوامل موثر در کاهش ضرایب ایمنی خطوط گاز، باید به طور جدی در فعالیت های فوق مد نظر قرار بگیرد.

او با تاکید بر اینکه باید در ساز و کار سیستم مدیریت بحران، لوله کشی گاز شهری به عنوان یکی از مهمترین کانون های خطر شهر مورد توجه جدی قرار گرفته و با تعاملات و همکاری های فیمابین حلقه های مرتبط، در جهت تحقق اهداف پیشگیری از حوادث گاز شهری اقدام شود، گفت:‌ تجربه سالیان گذشته و به ویژه پس از رویکرد تفکیک کنتورهای گاز شهری و افزایش قابل توجه در لوله کشی های ساختمانها بیانگر آن است که در مقوله گاز شهری ؛ نه تنها روند رو به رشد از نظر اقدامات و تدابیر ایمن سازی نداشته ایم بلکه همواره شاهد افزایش ریسک ها و مخاطرات بوده‌ایم.

انتقاد از مقررات ملی ساختمان

براتی اضافه کرد: در موضوع حوادث گاز شهری، با تقدم رویکرد مدیریت نرم‌افزاری باید به اصلاح رویه ها و روش‌های موجود و به ویژه تکمیل و توسعه قوانین و مقررات پرداخت و همچنین باید با اصلاح ساختار و سازوکار سیستم مدیریت بحران در سطح کلان و با حمایت ملی؛ نسبت به ایجاد هماهنگی‌ها و راهبرد اصولی و بایسته در زمینه ایمنی خطوط لوله کشی گاز شهری اهتمام کرد، در این رابطه به عنوان یک نمونه از کاستی های اساسی در مقررات موجود؛ به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان تحت عنوان لوله کشی گاز ساختمان‌هااشاره می‌کنم که بر اساس آن لوله کشی گاز ساختمان‌ها فاقد متولی اصلی و حلقه راهبردی و نظارت عالیه است و در مفاد آن مسئولیت ها به پیمانکار لوله کشی، مالک و مهندس ناظر تفویض شده است. به علاوه بسیاری ابهامات و کاستی‌های دیگر که در این مبحث مشهود است و معلوم نیست که کدام حلقه و عنصر اصلی باید آن را مدیریت راهبردی کند.

او با بیان اینکه همواره عادت کرده ایم در این گونه حوادث بجای پرداختن اساسی و رویکرد همه سونگر ؛ مسائل را سطحی نگریسته و بدون اصلاح ساختارها و زیر ساخت ها ؛ منتظر حوادث بعدی باشیم، تاکید کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع پیشنهاد می‌کنم گروهی متشکل ازکارشناسان و متخصصان دارای صلاحیت و اعتبار ، حادثه شهران را مورد بررسی دقیق کارشناسی از جنبه های مختلف قرار داده و گزارش هیات کارشناسان به همراه مدارک و مستندات در سطح عالی مدیریت بحران کشوری مطرح شده و بر اساس پیشنهادات هیات کارشناسان اقدامات بعدی با قید فوریت به منصه ظهور برسد و یا اینکه به هر طریق مقتضی این هشدارها و زنگ خطرها جدی تلقی شده و با استفاده از پتانسیل های سیستم مدیریت بحران و با مسئولیت پذیری و ایفای نقش بایسته حلقه های مرتبط از قبیل شرکت گاز و سایر عناصر مرتبط، چرخ مدیریت بحران را در این مقوله سریعتر و روانتر به حرکت واداریم و در غیر اینصورت با بروز حوادث مشابه و یا بحران ناشی از زلزله تعدد و توزیع حوادث گاز شهری شرایط را در تهران و سایر شهر ها بسیار پر مخاطره و با ریسک تلفات جانی و تشدید خسارات مالی همراه خواهد کرد.

 

  خسارت ۲۰ میلیارد دلاری مصرف بی رویه گاز
  چرا با کمبود گاز مواجه خواهیم شد؟
  افتخار روحانی به یک اشتباه فاحش استراتژبیک
سیاست گاز رسانی به همه روستاها و شهرهای کوچک یک اشتباه استراتژیک خسارت بار بود نه مایه افتخار، هیچ کشوری در جهان دچار چنین اشتباه فاحشی نشد
  تنها راه قابل اجرا جهت مدیریت مصرف گاز داخل و صادرات گاز
درآمد حاصل از جریمه پر مصرف ها هر سه ماه محاسبه و به خانوارهای کم مصرف متناسب با میزان مصرف کمتر از معیار، اختصاص یابد. به عنوان مثال چنانچه جمع جرایم دریافتی از پر مصرف ها معادل 100 میلیون متر مکعب در روز و سه میلیارد متر مکعب در ماه باشد. ارزش سه میلیارد متر مکعب گاز با لحاظ میانگین گاز 10 سنت می شود 300 میلیون دلار معادل حدود نه هزار میلیارد تومان، این مبلغ بین خانواده های کم مصرف متناسب با میزان مصرف کمتر از الگوی مصرف بهینه پرداخت گردد.
  پرمصرف‌ها بخوانند؛ یارانه‌تان قطع می‌شود
  قیمت گاز از دو دلار بر متر مکعب گذشت
  شورای عالی انرژی: تراز گاز کشور از سال ۱۴۰۰ منفی خواهد شد+ سند
  نحوه محاسبه پاداش گاز کم مصرف ها
اجرای این طرح منبع مالی جهت کمک به اقشار کم درآمد را فراهم خواهد نمود و منجر به کاهش چشمگیر مصرف گاز خواهد شد. مردم ایران نیز همچون مردم سایر نقاط جهان در روزهای سرد سال در خانه و محل کار لباس گرم خواهند پوشید و فرهنگ ویرانگر اسراف در مصرف انرژی و آلودگی هوا را کنار خواهند گذاشت
  افزایش بهای گاز طبیعی در اروپا بار دیگر رکورد زد
  پاداش صرفه‌جویی برای مشترکان گاز خانگی کم‌مصرف
  اولین جایی که گاز آن باید قطع شود مشترکین پر مصرف خانگی هستند نه تولید
  ارزیابی دلایل افزایش قیمت گاز طبیعی در انتهای سال ۲۰۲۱
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  ولایتی: اینکه با روسیه تعامل کنیم و با آمریکا رابطه‌ای نداشته باشیم موجب نمی شود که سیاست «نه شرقی نه غربی» زیر سؤال برود ؟!
  نماینده مجلس: انتصاب افراد بی‌تجربه در وزارت کار، نمایندگان را پیگیر استیضاح عبدالملکی کرد / عبدالملکی در دولت قبل همیشه منتقد وضع موجود بود، حالا همه قدرت در اختیارش است؛ باید جوابگو باشد
  پیشرفت در حوزه لغو تحریم‌ها و نحوه اجرای توافق احیای برجام طی چند ماه / بن بست در حوزه‌ی ارائه تضمین / ایده‌ی آمریکا: ارائه نامه تضمین سیاسی به بانک‌ها و کمپانی‌های بین المللی / مقامات غربی می‌گویند در اواسط فوریه درمورد پایان یافتن دیپلماسی تصمیم می‌گیرند
  ۴ مشکل اصلی بر سر راه احیای برجام
  چالش مازوت بر سر صنعت پالایش نفت
  خسارت ۲۰ میلیارد دلاری مصرف بی رویه گاز
  مشاهده یوزپلنگ ایرانی در یزد پس از ۶ سال
  تحلیل هزینه ـ فایده صادرات گاز ایران به اروپا با استفاده از خط لوله
  چرا بایدن دیگر نمی‌تواند روابط ایران و چین را نادیده بگیرد؟
  تصاویر: بارش برف در سنندج بعد از دو سال
  چرا از «مازوت» استفاده می‌شود؟
  ضرورت تولید نفت کوره کم سولفور
  عواقب بحران تغییرات اقلیمی؛ بخش بزرگی از کویت غیرقابل سکونت می‌شود
  کشتی های آینده به صادر کننده برق تبدیل می‌شوند
  سوخت کم سولفور داخلی سال ۱۴۰۱ می‌رسد
  ویدیو / رقص و شادمانی مردم شهر مریوان در دریاچه زریبار بعد از بارش برف زمستانی
  وزیر خارجه امریکا: برای احیای برجام فقط چند هفته فرصت داریم
  بازی سیاسی روسیه در صادرات گاز/ توان ایران برای دور زدن روس‌ها و صادرات به اروپا
  لزوم گوگرد زدایی از مازوت توسط پالایشگاه‌ها
  سالاری: نفت کوره بی‌کیفیت ثمره کوتاهی زنگنه در پالایشگاه‌سازی/ فقط۱۰درصد، استانداردهای IMO دارد
  دو سوم فروش جهانی خودرو به محصولات برقی اختصاص می یابد
  دورنمای خودروهای برقی در جهان
  تصاحب نصف بازار جهان توسط خودروهای برقی تا ۱۳سال آینده
  بزرگ‌ترین باتری خورشیدی جهان به زودی عملیاتی می شود
  ظهور باتری هایی با توانایی منسوخ کردن سوخت فسیلی
  ارزش یک میلیارد دلاری فناوری باتری یک استارت‌آپ نانویی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار