درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 30 مهر 1400 - 20:48   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  بررسی نقش احزاب در شکل گیری جوامع مدنی کشورهای جهان سوم
  نظام انتخاباتی و تأثیر آن بر نظام حزبی در ایران
  کرسی ژاپنی یا کوتاتسو چیست؟ چرا ژاپنی ها هنوز خانه های خود را با کرسی گرم می کنند؟
  آثار فقر وتهیدستی در کلام امام علی (ع)
  موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیچ؟
  میانگین قیمت نفت اوپک از سال 1960 تا سال 2020
  اثر شوک‌های نفتی بر رشد اقتصادی برخی کشورهای وارد‌کننده و صادر کننده‌ نفت
  سبک زندگی در چین، سیستم های گرمایشی(1)
  شهریور ۲۰ به روایت فرزند فروغی: مردم ایران امشب به من احتیاج دارند
  ضرورت رفع سوء تفاهم با اروپا جهت احیای منافع ملی
  قانون اساسی مترقی دهه اول انقلاب و تغییرات ایجاد شده در آن
  خواص درمانی کرسی در زمستان
  نحوه مواجهه دو حزب ادبا و چوی با کشتار مردم درحملات طولانی مغولان به کره
  محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت های نهم و دهم در توئیتی از ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه درباره طالبان سوال کرد.
  واکنش همسر احمدی نژاد به موهای زن نامحرم روی سر شوهرش ! + فیلم
  وضعیت بحرانی یتیم خانه بزرگ کابل با آمدن طالبان + تصاویر
  عکس| طالبان والیبالیست افغانستانی را سر بُرید/ تصویر این دختر را ببینید
  مقتدی صدر چگونه عراق را در مشت خود گرفت؟
  استقبال آیت الله جنتی از نزدیکی و مذاکره ایران و عربستان: اگر مشکلات بین این دو کشور مسلمان حل شود، اقدامی مهمی صورت گرفته
  ضرورت و فوریتهای انتصاب معاون رئیس جمهور در امور انرژی
  بررسی تاثیر فقر بر سلامت و بهداشت روانی
  استقبال اتریش از صادرات برق ایران به اروپا
  انزوای رو به افزون ایران بیشتر به صورت خودخواسته بود
  خانه های سراسر دنیا در زمستان چه دمایی دارند؟
  قدیمی ترین و بهترین سیستم گرمایشی برای سلامت
  تحلیلی بر نظام‌نامة انتخابات سال 1285 مجلس شورای ملّی
  سه خواسته اقتصادی روس‌ها از ایران/ دولت جدید مراقب فرابحران‌ها باشد/ ارزش کارت ایران برای چین کوچک‌تر شده است/ دولت صنعت نفت را به شرکت سهامی عام تبدیل کند
  آخوندی که وزیر پهلوی شد+عکس
  جبهه مارب؛ ضربات سنگین نیروهای یمنی به ائتلاف سعودی
  رزمندگان یمنی در آستانه فتح مأرب به گواه تحلیلگران و ناظران امور یمن
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 47663صفحه نخست » اخبار رسانه هاچهارشنبه، 14 مهر 1400 - 07:00
سامانه‌های خورشیدی؛ موج سوم تولید برق در جهان/ جایگزینی مزارع خورشیدی با مزارع کشاورزی در شرایط بی‌آبی
  
پیام نفت:

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد:

 

در بسیاری از استان‌های کشور هزاران هکتار زمین وجود دارد که از کم‌آبی رنج می‌برند و کشاورزی دیگر در آنها امکان پذیر نیست؛ می‌توان این تهدید را به یک فرصت تبدیل کرد. در صورتی که برنامه‌ریزی و شرایط فراهم شود، می‌توان بجای مزارع کشاورزی، مزارع خورشیدی احداث کرد و بجای بذر و نهال، پنل‌های خورشیدی کاشت.

به گزارش ایلنا، امروزه در جهان سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک روی سقف خانه‌ها، سوله‌های صنعتی و ... به تعداد زیاد یعنی چند میلیون سامانه نصب می‌شوند و بتدریج نقش مهمی در تولید برق ایفا می‌کنند. این سامانه‌ها موج سوم تولید برق در جهان هستند که همراه با خود هزاران کسب و کار جدید را ایجاد می‌کنند و توسعه می‌دهند.

دو سوم از کل این ظرفیت خورشیدی نصب‌شده در آلمان مربوط به سامانه‌های خورشیدی کمتر از 500 کیلووات هستند. در کشور ما نیز  کسب و کار خورشیدی در همه استان‌ها و شهرستان‌های پتانسیل رشد دارد، اما بعضا شاهد خاموشی در شهرک‌های صنعتی در پیک مصرف برق در تابستان بوده‌ایم، در حالی که سقف سوله کارخانجات صنعتی یکی از محل‌های بسیار مناسب برای نصب سامانه‌های خورشیدی هستند. در حال حاضر می‌توان تهدید کم‌آبی برای کشاورزی را به یک فرصت تبدیل کرد. در صورتی که برنامه‌ریزی شود و شرایط فراهم شود، می‌توان بجای مزارع کشاورزی، مزارع خورشیدی احداث کرد و بجای بذر و نهال، پنل‌های خورشیدی کاشت.

وقتی یک سامانه خورشیدی روی یک زمین کشاورزی نصب می‌شود، نه تنها معیشت جایگزین برای کشاورز ایجاد می‌کند، بلکه به مدت 20 سال نیز از استفاده از آب برای کشاورزی جلوگیری می‌شود و البته از مهاجرت روستائیان به حاشیه کلان شهرها نیز کاسته می‌شود. در کنار همه این موارد به اشتغال فراگیر آن برای افراد بومی اعم از تحصیلکرده و ... نیز می‌توان اشاره کرد.

توسعه سامانه‌های خورشیدی، نه تنها برای تولید برق بلکه از منظر حفظ منابع آبی، ایجاد معیشت جایگزین برای کشاورزان و نیز جلوگیری از مهاجرت کشاورزان و ساکنین مناطق محروم به حاشیه کلان شهرها دارای اهمیت فراوان است.

سید محمد جواد موسوی، عضو هیات مدیره انجمن انرژی‌های تجدید پذیر اتاق بازرگانی ایران و نایب رئیس کمیته تجدیدپذیر سندیکای صنعت برق در گفت‌وگویی با ایلنا به موضوع توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران پرداخته که در ادامه می‌آید:

در رابطه با اینکه موج سوم تولید برق در جهان مربوط به سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس است، توضیح بفرمایید.

همانطور که می‌دانید، در صد سال گذشته تامین برق کشورها از طریق نیروگاه‌های بزرگ فسیلی چند هزار مگاواتی یا چند صد مگاواتی انجام شده است. این را می‌توانیم موج اول تولید برق در جهان بنامیم. در بیست سال اخیر شاهد ظهور نیروگاه‌های تجدیدپذیر بخصوص نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در ابعاد چند ده مگاواتی هستیم. بصورتی که در سال 2019، حدود 70 درصد از کل ظرفیت برق نصب‌شده در جهان از نوع تجدیدپذیر بوده است، که می‌توانیم آن را موج دوم تامین برق بنامیم.

در سال‌های اخیر شاهد ظهور موج سوم تولید برق یا همان سامانه‌های خورشیدی خانگی کیلوواتی هستیم. با کاهش هزینه سرمایه‌گذاری سامانه‌های خورشیدی، امروزه در جهان سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک روی سقف خانه‌ها، سوله‌های صنعتی و ... به تعداد زیاد یعنی چند میلیون سامانه نصب می‌شوند و بتدریج نقش مهمی در تولید برق ایفا می‌کنند. این سامانه‌ها موج سوم تولید برق در جهان هستند که همراه با خود هزاران کسب و کار جدید را ایجاد و توسعه می‌دهند.

آیا این موج سوم به کشور ایران نیز رسیده است؟

در کشور ایران در سال‌های اخیر با اجرای روش خرید تضمینی برق 20 ساله از سامانه‌های خورشیدی بخش خصوصی، که توسط شرکت‌های توزیع برق و به نمایندگی از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران صورت می‌گیرد، متقاضیان زیادی به سمت نصب سامانه‌های خورشیدی روی سقف ساختمان‌ها و سوله‌های صنعتی و زمین‌های کشاورزی بلااستفاده روی آورده‌اند. در ایران تاکنون حدود 4 هزار سامانه خورشیدی کوچک مقیاس (کمتر از 100 کیلوات)  برابر ظرفیت مجموعا 45 مگاوات نصب شده است که البته در مقایسه با حدود 900 مگاوات ظرفیت نصب‌شده تجدیدپذیر در کشور، ظرفیت زیادی نیست و 5 درصد از ظرفیت کل را تشکیل می‌دهد، ولی پتانسیل رشد بسیار بالایی دارد.

می‌توانید مثالی از کشورهای دیگر که موج سوم توسعه نیروگاه‌های خورشیدی کوچک مقیاس در آنها تحقق یافته است، بزنید؟

در کشور آلمان تا پایان سال 2019 مجموعا حدود 50 گیگاوات (هزار مگاوات) نیروگاه خورشیدی نصب شده است که این ظرفیت در تعداد 1.8 میلیون سیستم خورشیدی تجمیع شده‌اند و حیرت‌انگیز است که 66درصد یا دو سوم از کل این ظرفیت (بیش از 33 گیگاوات) مربوط به سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس یعنی کمتر از 500 کیلووات هستند.

نصب 1.8 میلیون سامانه خورشیدی چطور امکان‌پذیر است؟ چگونه در کشور توزیع شده‌ و اثرات اقتصادی داشته‌اند؟

 دقیقا همینطور است. ویژگی جالب انرژی خورشیدی این است که برای مثال در کشور ایران آفتاب بر سراسر کشور می‌تابد، و جایی در کشور نیست که از تابش خورشید محروم باشد. کمترین تابش خورشید در شمال کشور ایران، تقریبا برابر با بیشترین تابش خورشید در جنوب کشور آلمان است. بنابراین کسب و کار سامانه‌های خورشیدی یکی از معدود زمینه‌های کسب و کار است که شما می‌توانید آن را نه تنها در کلانشهر تهران و در مراکز استان‌ها، بلکه در شهرستان‌های دورافتاده و حتی مرزی و در روستاها ایجاد کرد و موجب توسعه آن منطقه شد.

آیا این کسب و کارها در کشور ایران شکل گرفته‌اند؟

تا حد زیادی بله. در سال‌های اخیر بالغ بر 200 شرکت فعال در زمینه مهندسی، پیمانکاری، مشاوره، تامین‌کننده و تولیدکننده تجهیزات سامانه‌های خورشیدی در سراسر کشور شکل گرفته‌اند. این شرکت‌ها در سراسر استان‌ها و شهرستان‌های کشور پراکنده هستند و هم‌اکنون مشکلات و راهکارهای توسعه این فعالیت‌ها در قالب شورای سیاست‌گذاری کشوری شرکت‌های پیمانکار، مشاور، تامین‌کننده و تولیدکننده تجهیزات پیگیری می‌شود. البته هم‌اکنون مشکلات بسیار است و بیم آن وجود دارد که ما بسیاری از این شرکت‌ها را از دست دهیم، یعنی یا دچار تعدیل نیرو شوند یا شرکت را تعطیل کنند.

می‌توانید به این مشکلات اشاره کنید.

 ما کارگروه‌های چهارگانه‌ای را با مشارکت شرکت‌ها تشکیل داده‌ایم. یکی از اولویت‌های اصلی که در جلسات شورای سیاست‌گذاری و سپس در کارگروه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت، عدم تناسب نرخ خرید تضمینی برق با افزایش هزینه سرمایه‌گذاری سامانه‌های خورشیدی در ماه‌های اخیر است. با توجه به این که در کشور ما، برق خانگی بصورت یارانه‌ای و با نرخ ارزان در اختیار مردم قرار می‌گیرد، مصرف برق خورشیدی در خانه اقتصادی نیست و برق تولیدی سامانه‌های خورشیدی باید بصورت کامل توسط دولت طی قراردادهای خرید تضمینی برق بلندمدت خریداری شود. بنابراین کسب و کار این شرکت‌ها بشدت به نرخ خرید برق اعلامی از طرف وزارت نیرو وابسته است. علیرغم اینکه هزینه سرمایه‌گذاری سامانه‌های خورشیدی در جهان رو به کاهش است، بدلیل تورم و افزایش نرخ ارز و در حقیقت کاهش ارزش پول ملی که در کشور ما اتفاق افتاده است، هزینه سرمایه‌گذاری این سامانه‌ها به ریال افزایش یافته است. بنابراین توجیه‌پذیری اقتصادی سرمایه‌گذاری در این سامانه‌ها زیر سوال رفته است.

این موضوع قبلا نیز اتفاق افتاده است. برای مثال پس از افزایش بی‌رویه و چند برابری قیمت‌ها در سال 97، حدود 1.5 سال (تا مهرماه سال 98) طول کشید تا وزارت نیرو نرخ خرید برق خورشیدی را 30 درصد افزایش داد. هم‌اکنون نیز شاهد افزایش قیمت تمام شده سامانه‌های خورشیدی هستیم و امیدواریم با توجه به نظر مثبت مدیریت جدید ساتبا و وزارت نیرو نسبت به توسعه سامانه‌های خورشیدی، اقدامات مناسب برای افزایش نرخ خرید برق انجام گیرد.

 آیا اگر یک واحد مسکونی قصد نصب سامانه خورشیدی داشته باشد، وام مناسبی الان وجود دارد؟

اعطای تسهیلات مناسب برای متقاضیان نصب سامانه‌های خورشیدی در کنار خرید تضمینی برق نقش مهمی دارد. ما همراه با مجموعه شرکت‌های فعال در زمینه سامانه‌های خورشیدی در سال گذشته با رایزنی با نمایندگان مجلس، تعداد ده هزار تسهیلات خورشیدی 40 میلیون تومانی با نرخ بهره حداکثر 8درصد و یک سال تنفس را در تبصره 16 قانون بودجه سال 1399 مصوب کردیم که همراه با خرید تضمینی برق می‌تواند موجب توسعه این صنعت شود. از وزارت نیرو درخواست داریم که اجرایی شدن این تسهیلات را با جدیت پیگیری کند.

 آیا جدا از برق خانگی، زمینه‌های دیگری نیز برای توسعه سامانه‌های خورشیدی وجود دارد؟

سقف کارخانجات در شهرک‌های صنعتی یکی از زمینه‌های بسیار مناسب برای توسعه سامانه‌های خورشیدی است. واحدهای صنعتی نیاز به مصرف برق دارند و ما در تابستان با مشکل تامین برق واحدهای صنعتی روبرو هستیم و بعضا شاهد خاموشی شهرک‌های صنعتی در پیک مصرف برق در تابستان بوده‌ایم، در حالی که سقف سوله کارخانجات صنعتی یکی از محل‌های بسیار مناسب برای نصب سامانه‌های خورشیدی هستند. واحدهای صنعتی می‌توانند با نصب سامانه خورشیدی و فروش برق به شرکت‌های توزیع، درآمد مناسبی در کنار کار اصلی خود داشته باشند. این موضوعات اخیرا در کارگروه توسعه سامانه‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی در حال پیگیری است.

آیا امکان نصب سامانه‌های خورشیدی برای کشاورزان و ایجاد معیشت جایگزین برای آنها وجود دارد؟

در بسیاری از استان‌های کشور هزاران هکتار زمین وجود دارد که از کم‌آبی رنج می‌برند و کشاورزی دیگر در آنها امکان پذیر نیست؛ می‌توان این تهدید را به یک فرصت تبدیل کرد. در صورتی که برنامه‌ریزی و شرایط فراهم شود، می‌توان بجای مزارع کشاورزی، مزارع خورشیدی احداث کرد و بجای بذر و نهال، پنل‌های خورشیدی کاشت. در صورت توجه جدی از سوی وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست، سازمان برنامه وبودجه، دولت و البته مجلس، می‌توان یک طرح برای نصب سامانه‌های خورشیدی روی زمین‌های کشاورزی همراه با تسهیلات مناسب در سراسر کشور تهیه و اجرا کرد. وقتی یک سامانه خورشیدی روی یک زمین کشاورزی نصب می‌شود، نه تنها معیشت جایگزین برای کشاورز ایجاد می‌کند، بلکه از استفاده از آب برای کشاورزی برای 20 سال نیز جلوگیری می‌شود و البته از مهاجرت روستائیان به حاشیه کلان شهرها نیز کاسته می‌شود. در کنار همه این موارد به اشتغال فراگیر آن برای افراد بومی اعم از تحصیلکرده و ... نیز می‌توان اشاره کرد.

 آینده انرژی‌های تجدیدپذیر را در ایران چگونه می‌بینید؟

خوشبختانه در یک و نیم سال اخیر، شرکت‌های فعال در زمینه سامانه‌های خورشیدی در سراسر کشور به این نتیجه رسیده‌اند که در صورت متشکل شدن و همکاری می‌توانند موارد مبتلابه خودشان را در کارگروه‌ها بررسی و برای رفع چالش‌ها و توسعه بازار خود اقدام کنند. اگر بتوان این همبستگی را حفظ کرد، علیرغم شرایط نامناسب اقتصادی، تورم و افزایش نرخ ارز، شاهد برکات این مشارکت و همبستگی خواهیم بود. خوشبختانه بخش خصوصی به این نتیجه رسیده که می‌تواند نقش خود را در تصمیم‌گیری ها ایفا کند و آینده را خود بسازد.

از طرف دیگر وزارت نیرو نیز توجه مناسبی به توسعه سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس در کشور دارد و این موضوع از تلاش جهت اجرایی کردن مصوبه الزام ادارات دولتی به تامین 20 درصد از برق مصرفی از انرژی‌های تجدیدپذیر نیز مشهود است، در کنار مجموعه وزارت نیرو انتظار ما از دولت این است که توجه داشته باشد توسعه سامانه‌های خورشیدی، نه تنها برای تولید برق (بخصوص در ساعات پیک مصرف تابستان) که زیربنای صنعت و اشتغال است، ضروری است؛ بلکه از منظر حفظ منابع آبی، ایجاد معیشت جایگزین برای کشاورزان و نیز جلوگیری از مهاجرت کشاورزان و ساکنین مناطق محروم به حاشیه کلان شهرها دارای اهمیت فراوان است. بنابراین نه تنها توجه وزارت نیرو بلکه توجه مجموعه دولت و مجلس را می‌طلبد. بخش خصوصی نیز با تمام توان آمادگی دارد برای توسعه این سامانه‌ها در کشور و مشاوره به دولت گام بردارد.

   یارانه ها و انرژی  
اگر گاز خانه ها چند ماه قطع شود مردم مناطق مختلف چه می کنند
اگر گاز خانه ها چند ماه قطع شود مردم مناطق مختلف چه می کنند
از برق برای پختن غذا استفاده می کنند 2 - در خانه لباس گرم می پوشند 3 - مردم در زمستان از کرسی های برقی در خانه ها استفاده خواهند نمود 4 - شبها زودتر می خوابند همچون اروپاییان و سایر مناطق سردسیر 5- شبها از چراغ نفتی برای گرمایش استفاده می کنند
اگر گاز گران شود چه می کنیم
اگر گاز گران شود چه می کنیم
گاز مثل بنزین نیست که اگر گران شد راهی نداشته باشیم چون نه اختیار ترافیک دست ماست نه اختیار میزان مصرف بنزین موتور خودرو دست ماست و نه تغییر محل کار به محل نزدیک خانه ممکن است
۴۵۰ میلیارد تومان یارانه روزانه بنزین در ایران
۴۵۰ میلیارد تومان یارانه روزانه بنزین در ایران
براساس اعلام شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، روزانه فقط ۴۵ میلیون دلار یارانه به بنزین پرداخت می‌شود
دغدغه‌ای از جنس تاریکی
دغدغه‌ای از جنس تاریکی
پیک مصرف برق در تابستان سال گذشته برابر با ۵۲ هزار و ۶۹۲ مگاوات بوده که پیش بینی می شود در تابستان سال جاری به حدود ۵۵ هزار مگاوات برسد که همین مساله دغدغه‌ خاموشی کشور را افزایش داده است.
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  رزمندگان یمنی در آستانه فتح مأرب به گواه تحلیلگران و ناظران امور یمن
  سه خواسته اقتصادی روس‌ها از ایران/ دولت جدید مراقب فرابحران‌ها باشد/ ارزش کارت ایران برای چین کوچک‌تر شده است/ دولت صنعت نفت را به شرکت سهامی عام تبدیل کند
  تحلیلی بر نظام‌نامة انتخابات سال 1285 مجلس شورای ملّی
  رقابت بدون حزب شوخی با دمکراسی است
  جبهه مارب؛ ضربات سنگین نیروهای یمنی به ائتلاف سعودی
  گاز مورد نیاز اضافی ترکیه از آذربایجان تامین خواهد شد
  قدیمی ترین و بهترین سیستم گرمایشی برای سلامت
  قطر ساخت ۴ خط تولید غول پیکر جدید LNG در خلیج فارس را آغاز کرد
  تناقض در تیم سیاست خارجی رئیسی در ماجرای مذاکرات احیای برجام
  آخوندی که وزیر پهلوی شد+عکس
  امضای قرارداد پروژه ۲۹ میلیارد دلاری توسعه LNG قطر
  خانه های سراسر دنیا در زمستان چه دمایی دارند؟
  استقبال اتریش از صادرات برق ایران به اروپا
  ساخت بخش جنوبی خط لوله گاز چین – روسیه شرقی کلید خورد
  انزوای رو به افزون ایران بیشتر به صورت خودخواسته بود
  بررسی تاثیر فقر بر سلامت و بهداشت روانی
  انتقاد از عدم اجرای قانون توسط آقای زنگنه
  حیف میلیارد ها دلار در پروژه ایران ال ان جی
  ترکیه سردسیر 50 و ایران 270میلیارد متر مکعب گازمصرف می کنند
  ویدیو / تصاویری از بازدید احمدی نژاد از نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی
  موتورخانه مرکزی یا پکیج، مسئله این است
  دمای مناسب منزل در فصل سرما چقدر است؟
  عکس| طالبان والیبالیست افغانستانی را سر بُرید/ تصویر این دختر را ببینید
  واکنش همسر احمدی نژاد به موهای زن نامحرم روی سر شوهرش ! + فیلم
  محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت های نهم و دهم در توئیتی از ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه درباره طالبان سوال کرد.
  چگونه روسیه رویاهای گازی ایران را بر باد داد؟
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار