درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 12 آذر 1400 - 19:10   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  تنها شش درصد نیروگاه ها سیکل ترکیبی هستند
  تحولی بزرگ در پتروشیمی غدیر
  ماجرای مطالبه پتروشیمی جم از پتروشیمی مهر
  تعمیرات در حین تولید ۱۱۵ درصدی توسط متخخصان پتروشیمی غدیر
  قاتل ستون فقرات خود را بشناسید
  قانون کاهش تصادفات و تلفات سوانح رانندگی و میزان تحقق آن
  بررسی یک خطای بزرگ راهبردی در توسعه ایران؛ چرا شهرها لوله‌کشی گاز شد؟
  نشت گاز در زمان زلزله، خطرناک تر از خود زلزله/غفلت‌هایی که به انفجار شهران منجر شد
  هشدار درباره خطر تلاقی شبکه گاز شهری با گسلهای تهران
  تهران، چهارمین شهر آلوده جهان
  نقش نیروگاه‌ها در آلودگی هوا
  یک مقایسه جالب بین LPG و بنزین
  مقایسه سوخت های بنزینی ، گازوئیل و گاز (LPG , GNG)
  آیا خودروهای CNG واقعا آلایندگی کمتری دارند؟
  مقایسه انتشار گازهای آلاینده حاصل از مصرف سوخت در استاندارهای حد آلایندگی یورو
  میزان مصرف گاز تهران در سال 1399
  مصرف گاز در تهران رکورد زد
  حذف مصرف گاز در تهران و جایگزینی آن با برق در آینده
  مصرف بیش از 120میلیون متر مکعب گاز در تهران
  میزان مصرف بنزین در تهران
  چرا پیمان ائتلاف جدید آلمان خبر خوبی برای ایران نیست؟
  بررسی موانع و مشکلات MIS در کشور
  ضرورت ایجاد سامانه اطلاعات جامع اقتصادی خانوار
  دسیسه‌هایی که در طول تاریخ باعث ضعف قشون ایران شد
  مقایسه‌ ساختار مدیریت بحران‌ در ایران، ژاپن، هند و ترکیه
  هدررفت ثروت ملی در پارس‌جنوبی/ سناریوهای جمع‌آوری گازهای فلر و وعده‌هایی که هر ساله تمدید می‌شود
  60 درصد کارکنان دولت در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند
  جریمه ۲ برابری مالکان در صورت عدم ثبت‌نام در سامانه املاک
  فولادساز اصفهانی در زمینه آب، کم‌مصرف‌ترین کارخانه فولاد جهان است
  سرمایه اجتماعی و چگونگی تاثیر آن بر اقتصاد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 47527صفحه نخست » محتوادوشنبه، 22 شهریور 1400 - 11:57
خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر توسط پتروشیمی جم
خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر توسط پتروشیمی جمبرنامه های زیادی برای افزایش ظرفیت تولید واحد الفین و به ظرفیت رساندن واحد LD داشتیم. به فکر این بودیم واحدهای پلیمری را تا حداقل 20 درصد افزایش ظرفیت دهیم. ما به فکر این بودیم که پتروشیمی جم را به هلدینگ بزرگی تبدیل کنیم که در آینده بتواند با سابیک عربستان رقابت کند
  

پیام نفت:

شرکت پتروشیمی امیرکبیر دارای یک واحد الفین با لایسنس شرکت لینده و سه واحد پلی اتیلن و یک واحد بوتادین و واحد بوتن1 می باشد. واحدهای الفین و پلیمری شرکت با زیر ظرفیت کار می کنند مثلا واحد LD با کمتر از 60 درصد ظرفیت کار می کند. واحد الفین نیز کمبود خوراک اتان دارد. از طرف دیگر پتروشیمی جم دارای اتیلن مازاد است و قابلیت های فنی و ارتباطی لازم جهت به ظرفیت رساندن واحد الفین را دارد. در سال 1395 مطالعه جهت خرید 52 درصد سهام بانک رفاه در پتروشیمی امیرکبیر را آغاز کردیم وFS طرح را آماده نمودیم سال 96 و 97 وقت زیادی را معطوف توجیه نمودن هیات مدیره پتروشیمی جم، هیات مدیره و مدیریت هلدینگ انرژی و هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری و سپس هیات امنای وزارت رفاه که شامل وزیر و دو معاون رئیس جمهور و سایر اعضا می شد نمودیم و بالاخره تا نیمه دوم سال 97 کلیه مجوزهای لازم را اخذ نمودیم و با موافقت وزیر محترم و با حضور نماینده ایشان تفاهمنامه خرید 52 درصدسهام پتروشیمی امیرکبیر را با مدیرعامل بانک رفاه و در حضور نماینده ویژه وزیر آقای احمدیان امضا نمودیم. ما می بایست مبلغ هزار میلیارد تومان را تا 29 اسفند و مابقی مبلغ را در چند قسط دیگر پرداخت می نمودیم. که یک قسط آن بهار سال 98 بود. ما با تلاش خستگی ناپذیر و بسیج همه نیروها و امکانات توانستیم تا 26 اسفند هزار میلیارد تومان تامین کنیم. این مبلغ را از طریق دریافت بخشی از مطالبات از پتروشیمی مهر و فرسا شیمی تامین نمودیم بخشی را با پیش فروش پروپیلن به شرکت pp جم و مابقی را از طریق وام از بانکها و بخشی را از طریق فروش محصولات پلیمری تامین نمودیم تلاش زیاد و شبانه روزی را معطوف تحقق این هدف نمودیم. بعد از امضای قرارداد خرید 52%سهام پتروشیمی امیرکبیر توسط  مدیرعامل بانک رفاه و مدیرعامل پتروشیمی جم که با حضور نماینده ویژه وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی آقای شریعتمداری انجام شد،  اوایل اسفند به اتفاق چند مدیر شرکت به پتروشیمی امیرکبیر رفتیم و در جلسه ای رسمی با حضور آقای سلیمانی سرپرست مجتمع و سایر مدیران اهداف و برنامه هایمان را برای آینده شرکت امیرکبیر ترسیم نمودیم و به اتفاق مدیران شرکت از واحدهای مختلف خصوصا واحد الفین بازدید نمودیم و بر افزایش ظرفیت تولید تاکید ویژه نمودم. برنامه های زیادی برای افزایش ظرفیت تولید واحد الفین و به ظرفیت رساندن واحد LD داشتیم. به فکر این بودیم واحدهای پلیمری را تا حداقل 20 درصد افزایش ظرفیت دهیم. ما به فکر این بودیم که پتروشیمی جم را به هلدینگ بزرگی تبدیل کنیم که در آینده بتواند با سابیک عربستان رقابت کند برای نیل به این اهداف برنامه های توسعه محصول و تولید کاتالیست را نیز در واحد تحقیق و توسعه به جد پیگیری می کردیم و به نتایج ماندگار و تحسین برانگیزی دست یافتیم.

برای تامین پول مورد نیاز برای اقساط سه ماهه وام حدود دو هزار میلیارد تومانی خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر، از نیمه دوم سال 1397 فشار زیادی را روی بازپس گیری 123 میلیون دلار پول ربوده شده از پتروشیمی جم که بین سالهای 1392 تا 1393 به شرکت بازنشگته بود متمرکز نمودم، سهامداران پتروشیمی جم را به جلسات وصول مطالبات دعوت و بعد از چند جلسه به امور حقوقی صندوق بازنشستگی کشوری وکالت داده شد تا شکایت کیفری از شرکت پیمود  را فعال نمایند از آبان 1397 بازپرس با جدیت وارد محتوای پرونده شد اما چند ماه بعد بازپرس تغییر کرد بازپرس بعدی نیز با جدیت پرونده را پیگیری نمودند که ایشان نیز بعد از چند ماه برکنار شدند و بنده نیز در فروردین 1398 برکنار شده و ظلم های غیرقابل تصوری به وقوع پیوست. 

اگر در کشوری هزینه دفاع از بیت المال زیاد باشد آن کشور در مسیر توسعه پایدار و تحکیم عدالت گام نمی نهد.

 بنده ازنیمه دوم سال 1394 که وارد پتروشیمی جم شدم پیگیری وصول مطالبه 162 میلیون دلاری از شرکت تجارت پارس سبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری بودم که حدود 39 میلیون دلار از مطالبات را وصول کردیم اما شرکت پارس سبا پولی برای تسویه بدهی اش به پتروشیمی جم نداشت لذا برای بازپس گیری مابقی پول باید شرکت پارس سبا پیگیر بازگرداندن مدیرعامل شرکت پیمود پترو از کشور کانادا می شد لذا تمام پیگیری های ما از شرکت طرف قرارداد جم یعنی شرکت تجارت پارس سبا بی نتیجه بود و وکیل آن شرکت می گفت پرونده در جریان است اینترپل پیگیر است و اینگونه سخنان؛  در سال 1391 قراردادی با ماهیت انحصاری بین پتروشیمی جم و شرکت تجارت پارس سبا جهت کارگزاری جابجایی وجوه ارزی حاصل از فروش محصولات جم منعقد گردیده بود که نتیجه نهایی عدم  نظارت دقیق و تصمیم به موقع منجربه ربوده شدن 123 میلیون دلار از منابع ارزی شرکت بود اینکه کجای کار ایراد داشت و چه کسانی  قصور یا تقصیر داشتند توسط نهادهای نظارتی و قضائی در حال بررسی می باشد. 

ما در سال 1396 با پیگیری و فشار بسیار بالاخره توانستیم مطالبه خود از شرکت تجارت پارس سبا را از حدود 400 میلیارد تومان ریالی به 123 میلیون دلار ارزی تغییر ماهیت دهیم تا با گذشت زمان مطالبه ما از آن شرکت ارزش خود را از دست ندهد.

بررسی ها جهت خرید 52 درصد سهام شرکت پتروشیمی امیر کبیر از سال 1395 آغاز شد ما ابتدا باید خودمان از نظر اقتصادی و فنی به این  جمع بندی می رسیدیم که خرید این سهام منافع کوتاه مدت و بلند مدت مطلوبی برای پتروشیمی جم به دنبال دارد. پس از انجام مطالعات در حوزه کارشناسی و مدیریت میانی FS طرح تهیه و در هیات مدیره ارائه گردید و هیات مدیره پس از بررسی های لازم خرید 52درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر را مصوب نمود.  در همین حین موافقت جناب دکتر اسلامیان مدیرعامل وقت صندوق بازنشستگی کشوری با کلیت موضوع جلب شد.  گام بعد باید موضوع در هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی و هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان دو سهامدار اصلی به تصویب می رسید که این فرآیند ماه ها به طول انجامید و پس از ارائه گزارش ها و مستندات مورد نیاز و جلسات متعدد بالاخره این موضوع در هیات مدیره هر دو هلدینگ به تصویب رسید در گام بعد می بایست موضوع به تائید هیات امنای سازمان تامین اجتماعی می رسید که این موضوع نیز با پیگیری خوب آقای تقی زاده مدیرعامل وقت صندوق و آقای شیرکانی دبیرهیات امنا و پیگیری مجدانه و مستمر ما به تصویب رسید همچنین این موضوع باید به تائید هیات امنای صندوق های بازنشستگی که وزیرکار تعاون و رفاه اجتماعی، آقای نوبخت و آقای نهاوندیان معاونین رئیس جمهور نیز از اعضای اصلی آن بودند به تصویب می رسید و قبل از آن به تائید کارگروه تخصصی ذیل هیات امنا می رسید که با تلاش های شبانه روزی و پشتکار و پیگیری های مستمر همه این مصوبات اخذ گردید و قرار بود در 26 اسفند 1397 با رعایت چارچوب های قانونی فروش 52درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به پتروشیمی جم انجام شود. 

به دلایلی که دقیقا نمی دانم چه بود روز 26 اسفند فرآیند خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر متوقف شد و تمامی تلاش ها و پیگیری های شبانه روزی چند ساله  و آن همه برنامه ریزی  با تغییر نظر  ناگهانی وزیر به هدر رفت و  کمتر از یک ماه بعد مدیر عامل پتروشیمی جم برکنار شد.  این معمایی است که بنده هنوز از پشت پرده و جزئیات آن اطلاع کافی ندارم. 

منبع

http://nedayahamvatan.blogfa.com/post/77

  مصرف بیش از 120میلیون متر مکعب گاز در تهران
  سه چهارم کربن هوای تهران ناشی از گاز طبیعی است
سه چهارم کربن هوای تهران ناشی از گاز طبیعی است
درتهران روزانه بیش از 120 میلیون متر مکعب گاز مصرف می شود میزان کربن ناشی از سوختن این میزان گاز بیش از 80 هزار تن است. کل مصرف خودروهای بنزین سوز و گازوئیل سوز درتهران روزانه 23 میلیون لیتر است که میزان کربن ناشی از سوختن آنها حدود 19 هزار تن است به این ترتیب میزان آلودگی هوای تهران ناشی از مصرف بی رویه گاز چهار برابر کل آلودگی ناشی از خودرهای بنزین سوز و گازوئیل سوز است
  پیشنهاد تعیین الگوی مصرف گاز در بودجه 1401 و پاداش به کم مصرف ها
پیشنهاد تعیین الگوی مصرف گاز در بودجه 1401 و پاداش به کم مصرف ها
قیمت گاز مشترکینی که بیش از معیار ، گاز مصرف نمایند را به ازای هر پله مصرف بیشتر معادل ۲۰ درصد قیمت گاز وارداتی افزایش می یابد همچنین مشترکینی که از معیار تعیین شده گاز کمتری مصرف نمایند به ازای هر متر مکعب مصرف کمتر از معیار، وجه گاز صرفه جویی شده به قیمت گاز وارداتی محاسبه و به حساب این مشترکین واریز می گردد.
  مرگ زودرس سالانه بیش از 41 هزار ایرانی بر اثر آلودگی هوا
رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ایران گفت که آلودگی هوا عامل مرگ زودرس سالانه بیش از 41 هزار شهروند این کشور است.
  چرا باید پر مصرف های گاز مجازات شوند
چرا باید پر مصرف های گاز مجازات شوند
کل کربن تولیدی تمام خودروها و وسایل گازوئیل سوز و بنزین سوز ایران سالانه حدود 72 میلیون تن است یعنی حدود یک سود آلودگی ناشی از مصرف بی رویه گاز طبیعی لذا به دلایل ذکر شده و دلایل دیگر از جمله موارد زیر ضروری است افراد و خانواده هایی که بی رویه گاز مصرف می کنند مجازات شوند
  ورود به ادارات بدون لباس گرم ممنوع
ورود به ادارات بدون لباس گرم ممنوع
ضرورت دارد کلیه کارکنان تحت مدیریت دولت و کارکنان نهادهای حکومتی و پادگان ها و بیمارستان ها و ... دمای 18 درجه را با جدیت رعایت نمایند برای جلوگیری از اعتراض کارکنان به این سیاست اصولی ضروری است طی بخشنامه ای از ورود کارکنانی که لباس گرم همراه خود ندارند به ادارات تحت مدیریت دولت جلوگیری شود
  ضرورت‌ و اهمیت آزاد سازی قیمت گاز ساختمان های دولتی
ضرورت‌ و اهمیت آزاد سازی قیمت گاز ساختمان های دولتی
حدود یکصد هزار ساختمان در اختیار وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها و ارگان‌های در سراسر کشور وجود دارد. این ساختمان ها در ایام سرد سال روزانه حدود 20 میلیون متر مکعب گاز مصرف می کنند. در برخی از این ساختمان ها به شدت هدر روی و اسراف انرژی وجود دارد. دمای برخی از این ساختمان ها در روزهای سرد سال به 28 درجه سانتی گراد می رسد. متوسط دمای خانه ها در سردترین کشورهای جهان 18 درجه سانتیگراد است در حالیکه دمای محیط کار می بایست چند درجه کمتر از دمای خانه ها باشد.
  خانه های سراسر دنیا در زمستان چه دمایی دارند؟
  قیمت گاز خانگی به تدریج افزایش می‌یابد/ ضرورت صرفه‌جویی جدی در مصرف گاز خانگی
  جنبش 18 درجه در مدیریت مصرف گاز
  صنایع درگیر قطعی گاز شدند
  بهینه‌سازی موتورخانه‌ها؛ اقدام حمایتی شرکت ملی گاز ایران
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  پیشنهاد تعیین الگوی مصرف گاز در بودجه 1401 و پاداش به کم مصرف ها
  مرگ زودرس سالانه بیش از 41 هزار ایرانی بر اثر آلودگی هوا
  سه چهارم کربن هوای تهران ناشی از گاز طبیعی است
  نقش نیروگاه‌ها در آلودگی هوا
  ورود به ادارات بدون لباس گرم ممنوع
  یک مقایسه جالب بین LPG و بنزین
  اگر سرمایه اجتماعی قوی داشتیم هرگز گاز صنایع بزرگ قطع نمی شدند
  تبدیل افراد مسلح کویر لوت به جان برکفان نظام و میهن
  چرا سونوشت محتوم همه شرکتهای دولتی سقوط است
  چرا باید پر مصرف های گاز مجازات شوند
  سرمایه اجتماعی و چگونگی تاثیر آن بر اقتصاد
  60 درصد کارکنان دولت در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند
  مقایسه‌ ساختار مدیریت بحران‌ در ایران، ژاپن، هند و ترکیه
  تحولی بزرگ در پتروشیمی غدیر
  تهران، چهارمین شهر آلوده جهان
  فولادساز اصفهانی در زمینه آب، کم‌مصرف‌ترین کارخانه فولاد جهان است
  هدررفت ثروت ملی در پارس‌جنوبی/ سناریوهای جمع‌آوری گازهای فلر و وعده‌هایی که هر ساله تمدید می‌شود
  نشت گاز در زمان زلزله، خطرناک تر از خود زلزله/غفلت‌هایی که به انفجار شهران منجر شد
  ماجرای مطالبه پتروشیمی جم از پتروشیمی مهر
  قانون کاهش تصادفات و تلفات سوانح رانندگی و میزان تحقق آن
  ضرورت ایجاد سامانه اطلاعات جامع اقتصادی خانوار
  چرا پیمان ائتلاف جدید آلمان خبر خوبی برای ایران نیست؟
  بررسی موانع و مشکلات MIS در کشور
  میزان مصرف بنزین در تهران
  دسیسه‌هایی که در طول تاریخ باعث ضعف قشون ایران شد
  هشدار درباره خطر تلاقی شبکه گاز شهری با گسلهای تهران
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار