درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   یکشنبه، 4 مهر 1400 - 21:35   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  چرا تهران برای استفاده از فرصت‌های اقتصادی عضویت کامل در سازمان شانگهای، به اقداماتی در زمینه تجارت خارجی و استاندارد‌های بین المللی نیاز دارد؟
  خشم اردوغان از واشنگتن چقدر واقعی است؟ / رئیس جمهوری که تهدیداتش علیه بشار اسد، اسرائیل و قاتلان خاشقچی را عملی نکرد
  آلمانی‌ها پای صندوق‌های رای؛ شماره معکوس برای تعیین جانشین آنگلا مرکل
  آن روی مرکل
  جانشین اصلی لنین چه کسی بود؟+تصاویر
  اسناد یهودی بودن لنین
  آمارهایی تکان دهنده از تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران/ خسارت روزانه 150 میلیون دلار
  برق و گاز را چطور نجات دهیم؟
  هرچقدر در احیای برجام تعلل شود، نقش عوامل منفی‌ساز بیشتر می‌شود/ مردم در حال تاوان دادن برای تحریم‌ها هستند نه مسئولان
  چین و روسیه برندگان تحریم نفت و گاز ایران
  بررسی تحولات قیمت نفت در 40 سال اخیر
  جدول واردات نفت خام آمریکا از سال 1920
  منحنی رشد اقتصادی آمریکا از سال 1970
  نرخ بهره 200سال گذشته در آمریکا
  بیش از 50 سال حاکمیت دلار بر جهان، ارزش دلار صد سال پیش سه برابر امروز بود + نمودار نرخ مبادله و ارزش دلار در برابر طلا در 100 سال اخیر
  نقش خاتمه جنگ ایران و عراق در فروپاشی شوروی
  نقش آفرینی آموزش و پرورش در ستاد مدیریت مصرف گاز زمستانه
  سهم ۷۰ درصدی خوراک از هزینه متغیر در پتروشیمی های PDH
  نمودار نرخ تورم در آمریکادر صد سال
  قیمت طلای جهانی طی صد سال گذشته
  افزایش تولید پلی پروپیلن از طریق احداث واحدهای پتروشیمی PDH
  حذف «یارانه پنهان پرمصرف‌ها» راهبرد بهینه‌سازی مصرف انرژی
  همگرایی و تعارض منافع ایران و روسیه
  برجام نشود چه می‌شود؟
  بایدن: آمریکا به دنبال بازگشت به برجام است
  محدودیت سنی واکسیناسیون در تهران برداشته شد
  تصاویر: زندگی مهاجران افغان در حاشیه شهر اصفهان
  چرا وزارت نفت LPG به خودروها نمی‌دهد؟
  بهانه واهی وزارت نفت برای حذف LPG از سبد سوخت کشور
  رای 872میلیون دلاری /آیا سهام پتروشیمی جم متعلق به دولت است؟
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 47527صفحه نخست » محتوادوشنبه، 22 شهریور 1400 - 11:57
خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر توسط پتروشیمی جم
خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر توسط پتروشیمی جمبرنامه های زیادی برای افزایش ظرفیت تولید واحد الفین و به ظرفیت رساندن واحد LD داشتیم. به فکر این بودیم واحدهای پلیمری را تا حداقل 20 درصد افزایش ظرفیت دهیم. ما به فکر این بودیم که پتروشیمی جم را به هلدینگ بزرگی تبدیل کنیم که در آینده بتواند با سابیک عربستان رقابت کند
  

پیام نفت:

شرکت پتروشیمی امیرکبیر دارای یک واحد الفین با لایسنس شرکت لینده و سه واحد پلی اتیلن و یک واحد بوتادین و واحد بوتن1 می باشد. واحدهای الفین و پلیمری شرکت با زیر ظرفیت کار می کنند مثلا واحد LD با کمتر از 60 درصد ظرفیت کار می کند. واحد الفین نیز کمبود خوراک اتان دارد. از طرف دیگر پتروشیمی جم دارای اتیلن مازاد است و قابلیت های فنی و ارتباطی لازم جهت به ظرفیت رساندن واحد الفین را دارد. در سال 1395 مطالعه جهت خرید 52 درصد سهام بانک رفاه در پتروشیمی امیرکبیر را آغاز کردیم وFS طرح را آماده نمودیم سال 96 و 97 وقت زیادی را معطوف توجیه نمودن هیات مدیره پتروشیمی جم، هیات مدیره و مدیریت هلدینگ انرژی و هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری و سپس هیات امنای وزارت رفاه که شامل وزیر و دو معاون رئیس جمهور و سایر اعضا می شد نمودیم و بالاخره تا نیمه دوم سال 97 کلیه مجوزهای لازم را اخذ نمودیم و با موافقت وزیر محترم و با حضور نماینده ایشان تفاهمنامه خرید 52 درصدسهام پتروشیمی امیرکبیر را با مدیرعامل بانک رفاه و در حضور نماینده ویژه وزیر آقای احمدیان امضا نمودیم. ما می بایست مبلغ هزار میلیارد تومان را تا 29 اسفند و مابقی مبلغ را در چند قسط دیگر پرداخت می نمودیم. که یک قسط آن بهار سال 98 بود. ما با تلاش خستگی ناپذیر و بسیج همه نیروها و امکانات توانستیم تا 26 اسفند هزار میلیارد تومان تامین کنیم. این مبلغ را از طریق دریافت بخشی از مطالبات از پتروشیمی مهر و فرسا شیمی تامین نمودیم بخشی را با پیش فروش پروپیلن به شرکت pp جم و مابقی را از طریق وام از بانکها و بخشی را از طریق فروش محصولات پلیمری تامین نمودیم تلاش زیاد و شبانه روزی را معطوف تحقق این هدف نمودیم. بعد از امضای قرارداد خرید 52%سهام پتروشیمی امیرکبیر توسط  مدیرعامل بانک رفاه و مدیرعامل پتروشیمی جم که با حضور نماینده ویژه وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی آقای شریعتمداری انجام شد،  اوایل اسفند به اتفاق چند مدیر شرکت به پتروشیمی امیرکبیر رفتیم و در جلسه ای رسمی با حضور آقای سلیمانی سرپرست مجتمع و سایر مدیران اهداف و برنامه هایمان را برای آینده شرکت امیرکبیر ترسیم نمودیم و به اتفاق مدیران شرکت از واحدهای مختلف خصوصا واحد الفین بازدید نمودیم و بر افزایش ظرفیت تولید تاکید ویژه نمودم. برنامه های زیادی برای افزایش ظرفیت تولید واحد الفین و به ظرفیت رساندن واحد LD داشتیم. به فکر این بودیم واحدهای پلیمری را تا حداقل 20 درصد افزایش ظرفیت دهیم. ما به فکر این بودیم که پتروشیمی جم را به هلدینگ بزرگی تبدیل کنیم که در آینده بتواند با سابیک عربستان رقابت کند برای نیل به این اهداف برنامه های توسعه محصول و تولید کاتالیست را نیز در واحد تحقیق و توسعه به جد پیگیری می کردیم و به نتایج ماندگار و تحسین برانگیزی دست یافتیم.

برای تامین پول مورد نیاز برای اقساط سه ماهه وام حدود دو هزار میلیارد تومانی خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر، از نیمه دوم سال 1397 فشار زیادی را روی بازپس گیری 123 میلیون دلار پول ربوده شده از پتروشیمی جم که بین سالهای 1392 تا 1393 به شرکت بازنشگته بود متمرکز نمودم، سهامداران پتروشیمی جم را به جلسات وصول مطالبات دعوت و بعد از چند جلسه به امور حقوقی صندوق بازنشستگی کشوری وکالت داده شد تا شکایت کیفری از شرکت پیمود  را فعال نمایند از آبان 1397 بازپرس با جدیت وارد محتوای پرونده شد اما چند ماه بعد بازپرس تغییر کرد بازپرس بعدی نیز با جدیت پرونده را پیگیری نمودند که ایشان نیز بعد از چند ماه برکنار شدند و بنده نیز در فروردین 1398 برکنار شده و ظلم های غیرقابل تصوری به وقوع پیوست. 

اگر در کشوری هزینه دفاع از بیت المال زیاد باشد آن کشور در مسیر توسعه پایدار و تحکیم عدالت گام نمی نهد.

 بنده ازنیمه دوم سال 1394 که وارد پتروشیمی جم شدم پیگیری وصول مطالبه 162 میلیون دلاری از شرکت تجارت پارس سبا وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری بودم که حدود 39 میلیون دلار از مطالبات را وصول کردیم اما شرکت پارس سبا پولی برای تسویه بدهی اش به پتروشیمی جم نداشت لذا برای بازپس گیری مابقی پول باید شرکت پارس سبا پیگیر بازگرداندن مدیرعامل شرکت پیمود پترو از کشور کانادا می شد لذا تمام پیگیری های ما از شرکت طرف قرارداد جم یعنی شرکت تجارت پارس سبا بی نتیجه بود و وکیل آن شرکت می گفت پرونده در جریان است اینترپل پیگیر است و اینگونه سخنان؛  در سال 1391 قراردادی با ماهیت انحصاری بین پتروشیمی جم و شرکت تجارت پارس سبا جهت کارگزاری جابجایی وجوه ارزی حاصل از فروش محصولات جم منعقد گردیده بود که نتیجه نهایی عدم  نظارت دقیق و تصمیم به موقع منجربه ربوده شدن 123 میلیون دلار از منابع ارزی شرکت بود اینکه کجای کار ایراد داشت و چه کسانی  قصور یا تقصیر داشتند توسط نهادهای نظارتی و قضائی در حال بررسی می باشد. 

ما در سال 1396 با پیگیری و فشار بسیار بالاخره توانستیم مطالبه خود از شرکت تجارت پارس سبا را از حدود 400 میلیارد تومان ریالی به 123 میلیون دلار ارزی تغییر ماهیت دهیم تا با گذشت زمان مطالبه ما از آن شرکت ارزش خود را از دست ندهد.

بررسی ها جهت خرید 52 درصد سهام شرکت پتروشیمی امیر کبیر از سال 1395 آغاز شد ما ابتدا باید خودمان از نظر اقتصادی و فنی به این  جمع بندی می رسیدیم که خرید این سهام منافع کوتاه مدت و بلند مدت مطلوبی برای پتروشیمی جم به دنبال دارد. پس از انجام مطالعات در حوزه کارشناسی و مدیریت میانی FS طرح تهیه و در هیات مدیره ارائه گردید و هیات مدیره پس از بررسی های لازم خرید 52درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر را مصوب نمود.  در همین حین موافقت جناب دکتر اسلامیان مدیرعامل وقت صندوق بازنشستگی کشوری با کلیت موضوع جلب شد.  گام بعد باید موضوع در هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی و هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان دو سهامدار اصلی به تصویب می رسید که این فرآیند ماه ها به طول انجامید و پس از ارائه گزارش ها و مستندات مورد نیاز و جلسات متعدد بالاخره این موضوع در هیات مدیره هر دو هلدینگ به تصویب رسید در گام بعد می بایست موضوع به تائید هیات امنای سازمان تامین اجتماعی می رسید که این موضوع نیز با پیگیری خوب آقای تقی زاده مدیرعامل وقت صندوق و آقای شیرکانی دبیرهیات امنا و پیگیری مجدانه و مستمر ما به تصویب رسید همچنین این موضوع باید به تائید هیات امنای صندوق های بازنشستگی که وزیرکار تعاون و رفاه اجتماعی، آقای نوبخت و آقای نهاوندیان معاونین رئیس جمهور نیز از اعضای اصلی آن بودند به تصویب می رسید و قبل از آن به تائید کارگروه تخصصی ذیل هیات امنا می رسید که با تلاش های شبانه روزی و پشتکار و پیگیری های مستمر همه این مصوبات اخذ گردید و قرار بود در 26 اسفند 1397 با رعایت چارچوب های قانونی فروش 52درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به پتروشیمی جم انجام شود. 

به دلایلی که دقیقا نمی دانم چه بود روز 26 اسفند فرآیند خرید سهام پتروشیمی امیرکبیر متوقف شد و تمامی تلاش ها و پیگیری های شبانه روزی چند ساله  و آن همه برنامه ریزی  با تغییر نظر  ناگهانی وزیر به هدر رفت و  کمتر از یک ماه بعد مدیر عامل پتروشیمی جم برکنار شد.  این معمایی است که بنده هنوز از پشت پرده و جزئیات آن اطلاع کافی ندارم. 

منبع

http://nedayahamvatan.blogfa.com/post/77

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  دکتر احمد اسدزاده معاون بین الملل و بازرگانی وزیر نفت شد
  ضرورت اطلاع رسانی به پرمصرفهای گاز جهت انجام اقدامات اصلاحی
  همگرایی و تعارض منافع ایران و روسیه
  مجید چگنی به‌عنوان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران منصوب شد.
  حذف «یارانه پنهان پرمصرف‌ها» راهبرد بهینه‌سازی مصرف انرژی
  برجام نشود چه می‌شود؟
  محدودیت سنی واکسیناسیون در تهران برداشته شد
  افزایش تولید پلی پروپیلن از طریق احداث واحدهای پتروشیمی PDH
  تصاویر: زندگی مهاجران افغان در حاشیه شهر اصفهان
  بایدن: آمریکا به دنبال بازگشت به برجام است
  تودهنی سپاه به پادشاهی خاندان علیف
  جهش صادرات محصولات پتروشیمی سنگاپور
  قیمت طلای جهانی طی صد سال گذشته
  بهانه واهی وزارت نفت برای حذف LPG از سبد سوخت کشور
  روش های مدیریت مصرف انرژی در آلمان
  چرا وزارت نفت LPG به خودروها نمی‌دهد؟
  رای 872میلیون دلاری /آیا سهام پتروشیمی جم متعلق به دولت است؟
  آشنایی با راهکارهای فوری برای کاهش مصرف گاز در خانه ها
  روش محاسبه قیمت گاز خانگی در جهان
  بررسی مکانیسم های قیمت گذاری گاز طبیعی در مناطق مختلف
  نمودار نرخ تورم در آمریکادر صد سال
  نخستین روز کاری مدیرعامل جدید شرکت ملی گاز ایران
  همگرایی یا واگرایی منافع ملی ملت ایران با دولت روسیه
  افزایش قیمت برق و گاز هر خانواده بریتانیایی به سالانه ۱۱۴۰ پوند
  تقسیم کار مدیریت مصرف گاز در زمستان
  مدل آمریکا در مدیریت قیمت و مصرف گاز، قابل استفاده برای ایران
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار