درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   شنبه، 24 مهر 1400 - 18:21   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  ترکیه سردسیر 50 و ایران 270میلیارد متر مکعب گازمصرف می کنند
  مصرف گاز ترکیه 46 و ایران 270 میلیارد متر مکعب!
  اطلاعات مربوط به مدیریت انرژی در آمریکا(تولید مناطق مختلف، مصرف تک تک بخش ها)
  ​غیب شدن شناور 300 میلیون دلاری
  دمای میانگین اتاق چه مقدار بایستی باشد ؟
  دمای مناسب منزل در فصل سرما چقدر است؟
  زندگی عجیب آدمها در سردترین نقطه جهان + تصویر
  خانه های سراسر دنیا در زمستان چه دمایی دارند؟
  سردترین نقطه مسکونی جهان +تصاویر
  شورای عالی انرژی: تراز گاز کشور از سال ۱۴۰۰ منفی خواهد شد+ سند
  قطع صادرات گاز به ترکیه چقدر به کشور ضرر زده است؟
  قیمت گاز صادراتی به ترکیه چقدر است؟
  قیمت گاز صادراتی ایران به عراق چقدر است؟
  چگونه روسیه رویاهای گازی ایران را بر باد داد؟
  یارانه پنهان گاز حدود دو برابر منابع عمومی کشور در سال ۹۹
  روس‌ها مدیریت مصرف گاز را جدی می‌گیرند
  سردترین نقطه مسکونی جهان +تصاویر
  زندگی در سردترین شهرهای روسیه چگونه است؟
  سهم مصرف گاز طبیعی در مناطق مختلف دنیا چقدر است؟
  استفاده ایرانی‌ها از ارزان‌ترین برق دنیا/ مردم کشورهای جهان برای تامین برق چقدر هزینه می‌کنند؟
  گرمایش جهانی با ایران و جهان چه کرد؟
  مضرات گرمایش گاز مرکزی
  بیائید اروپایی زندگی کنیم
  بررسی الگوی مصرف انرژی در 4 کشور
  سیستم گرمایش مرکزی مسکو
  همدستی واشنگتن-مسکو برای تحریم تهران
  شکست روسیه از ژاپن و تأثیر آن بر انقلاب مشروطه
  افزایش تولید محصولات پلیمری روسیه
  شناسایی عوامل موثر بر بازار بانکرینگ ایران
  کالبدشکافی تحزب در ایران
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 47222صفحه نخست » محتواچهارشنبه، 23 تیر 1400 - 07:18
۹۰ درصد نیروگاه‌های جدید دنیا تجدیدپذیر هستند
۹۰ درصد نیروگاه‌های جدید دنیا تجدیدپذیر هستندانرژی خورشیدی «فتوولتائیک» در گسترش خود به ثبت رکوردها ادامه می‌دهد و انتظار می‌رود ظرفیت اضافه‌شده به آن سالانه تا سال ۲۰۲۲ به ۱۶۲ گیگاوات افزایش یابد. این میزان ۵۰ درصد بیشتر از ظرفیت سالانه اضافه‌شده در سال ۲۰۱۹ است.
  
پیام نفت:
 
 
پنپنجره‌ایرانیان؛ تولید برق بادی ۹۰ درصد و تولید برق خورشیدی ۵۰ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته درحالی‌که در همین مدت مشابه توسعه انرژی‌های فسیلی و درنتیجه رشد سالانه انرژی‌های هیدروکربن کاهش محسوسی داشته است. 
 
به گزارش برق نیوز، ولید خدوری کارشناس عراقی انرژی با نگاهی به تحولات بازار انرژی در بخش تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی و نیز با نگاهی به محدودسازی وسایل و خودروهایی که از انرژی‌های فسیلی استفاده می‌کنند، توسعه چشمگیر انرژی‌های پایدار و فاصله گرفتن از انرژی‌های فسیلی را ترسیم کرده است. ترجمه این گزارش را در زیر می‌خوانید.
 
سال اپیدمی کرونا در ۲۰۲۰ شاهد پدیده‌ای چشمگیر است، ظرفیت سالانه استفاده از انرژی‌های پایدار در تولید برق در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۴۵ درصدی، به حدود ۲۸۰ گیگاوات رسیده است. این بالاترین افزایش سالانه در ظرفیت این انرژی‌ها از سال ۱۹۹۹ است.
 
طبق داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی این الگوی سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های برق در طی سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت. همان‌طور که انرژی‌های پایدار حدود ۹۰ درصد از گسترش ایستگاه‌های الکتریکی مدرن را در سطح جهان تأمین می‌کنند.
 
گذار از دوران انرژی هیدروکربن به دوران انرژی‌های پایدار در حال گذر از چندین مرحله همپوشانی تشکیل می‌شود که نقطه شروع اولیه آن پس از افزایش قیمت نفت در دهه ۱۹۷۰ بود؛ جایی که از صاحبان ساختمان و مسکن خواسته شد تا ساختمان‌ها را طبق مشخصات و مقررات ویژه‌ای بازسازی کنند تا استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی را منطقی جلوه دهند. انگیزه اصلی برای تصویب این رهنمودها پیروی از تصمیمات رسمی و کاهش هزینه‌های تعرفه برق بود.
 
یعنی تمرکز بر کاهش مصرف و مصرف بهینه در بخش مصارف خانگی و تأمین انرژی برای گرمایش و یا سرمایش در ساختمان‌ها!
 
اولین نقطه شروع بیشتر محدود به ساختمان‌های کشورهای صنعتی غربی بود. بااین‌حال هم‌زمان با این جنبش، فعالیت‌های جهانی برای بهبود وضعیت آب‌وهوا و دستاوردهای علمی به‌منظور گسترش ظرفیت باتری‌های مورداستفاده در انرژی‌های سبز ادامه یافت تا باتری‌ها بتوانند انرژی‌های زیادی را ذخیره کنند و همچنین شب و روز با توجه به انرژی خورشیدی کار کنند.
 
علاوه بر این بهبود عملکرد توربین‌های بادی و تلاش برای جمع‌آوری و ذخیره دی‌اکسید کربن و امکان استفاده از هیدروژن در انرژی‌های سبز نیز در دستور کار قرار گرفت.
 
اولین موفقیت گسترده در انتقال از دوران هیدروکربن به دوران انرژی‌های پایدار استفاده از انرژی باد و خورشید برای نیروگاه‌ها بود.
 
کشورهای صنعتی غربی به‌ویژه کشورهای اروپایی به این تحول توجه کرده‌اند، اما انتظار می‌رود سایر کشورها نیز در دهه‌های آینده نزدیک همین رویکرد را در پیش بگیرند.
 
نرخ سالانه افزایش انرژی تولیدی از باد در طول سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش یافته و به ۱۱۴ گیگاوات رسیده است.
 
انتظار می‌رود کشورهای صنعتی غربی نگرانی‌های آینده خود را معطوف به تصویب قوانین اضافی برای منطقی سازی مصرف انرژی کنند. همچنین انتظار می‌رود منع فروش خودروهای دست‌دوم بنزینی و گازوئیلی از سال ۲۰۲۵ در انگلیس و از سال ۲۰۵۰ در بیشتر کشورهای صنعتی دیگر عملیاتی شود (به‌استثنای چین که هدف خود را سال ۲۰۶۰ قرار داده و ایالات‌متحده که انتظار می‌رود به زوی زمانی را تعیین کند)؛ البته وسایل نقلیه قدیمی اجازه دارند تا اطلاع بعدی رانندگی در جاده‌ها را ادامه دهند.
 
خاطرنشان می‌شود که تحقیقات در زمینه تولید تجهیزات فنی برای دوره جدید انرژی در حال انجام است، اگرچه این تجهیزات تاکنون در بازار موجود نبوده است.
 
همچنین شرکت‌های بزرگ در نیمه دوم این قرن چشم‌انتظار دارند به دلیل رقابت‌پذیری قیمتی تجهیزات و اتومبیل برقی استفاده از وسایل و ابزار منطقی مصرف برق خانگی و ماشین الکتریکی در سطح جهانی گسترش یابد.
 
به همین تناسب کالاهای جدید بازارهای جهانی را به دست می‌گیرند و سهم کالاهای قدیمی در بازار کوچک می‌شود و زیرساخت‌ها (جاده‌ها، جایگاه‌های سوخت و خدمات) نیز برای مواجهه با دوران انرژی‌های جدید، تغییر می‌کند. این امر همچنین در وسایل حمل‌ونقل طی دو دهه اول قرن بیستم در کشورهای صنعتی و پس از مدتی در کشورهای جهان سوم در آن زمان، با تسلط ماشین به‌جای کالسکه‌های اسب اتفاق افتاد.
 
داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) نشان می‌دهد که انرژی خورشیدی «فتوولتائیک» در گسترش خود به ثبت رکوردها ادامه می‌دهد و انتظار می‌رود ظرفیت اضافه‌شده به آن سالانه تا سال ۲۰۲۲ به ۱۶۲ گیگاوات افزایش یابد. این میزان ۵۰ درصد بیشتر از ظرفیت سالانه اضافه‌شده در سال ۲۰۱۹ است.
 
نرخ سالانه افزایش انرژی تولیدی از باد نیز در طول سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش یافته و به ۱۱۴ گیگاوات رسیده است.
 
آژانس خاطرنشان می‌کند: این افزایش‌های محسوس در انرژی‌های پایدار در همان زمان اتفاق افتاده است که در طی سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۲ کاهش سرعت رشد سالانه انرژی‌های هیدروکربن وجود داشته است.
 
با توجه به رشد سالانه انرژی‌های پایدار در کشورها، آژانس دریافت که در رشد بازار انرژی‌های پایدار چین کاهش اقتصادی ایجاد می‌شود.
 
در مورد آنچه مربوط به رشد سالانه انرژی‌های پایدار در کشورها است، این آژانس دریافت که رشد بازارهای چین برای انرژی‌های پایدار کند خواهد شد زیرا شرکت‌ها برای بهره‌مندی از حمایت‌های ارائه‌شده توسط مقامات، طی دوره قبل برای سرمایه‌گذاری هجوم آورده بودند.
 
همچنین با توجه به سیاست‌های کشورهای اروپایی برای تشویق به استفاده از انرژی‌های سبز، افزایش آشکاری در استفاده از انرژی‌های پایدار در اروپا برای تولید برق وجود دارد. این منجر به کاهش قابل‌توجهی در هزینه‌های تولید انرژی خورشیدی و بادی می‌شود.
 
با توجه به هر یک از تسهیلات مالیاتی فدرال برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و پروژه‌های زیرساختی که توسط رئیس‌جمهور جو بایدن پیشنهاد شده، در افزایش استفاده انرژی پایدار در ایالات‌متحده نیز خوش‌بینی چشمگیری به وجود آمده است. (به‌شرط آنکه کنگره آن را تایید کند!)
 
در همین حال پتانسیل هند برای گسترش در زمینه انرژی‌های پایدار در سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ درصد کمتر از میزان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۹ بوده است. این به دلیل گسترش اپیدمی "کووید ۱۹" است. بااین‌حال انتظار می‌رود که با توجه به تعداد پروژه‌هایی که پیش‌ازاین همه‌گیری توافق شده بود و کار بر روی آن‌ها از قبل آغاز شده بود، سرمایه‌گذاری‌های بالای انرژی‌های پایدار طی سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ در هند برگردد.
 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  اردن: تشکیل کشور مستقل فلسطینی تنها راه حل منازعه منطقه است
  امتناع حکمرانی حزبی؛ آسیب شناسی رابطه نظام حزبی و نظام انتخاباتی در جمهوری اسلامی ایران
  هدف فروغی از بقای سلطنت در ایران چه بود؟
  شکنجه‌گر ساواک درباره "شهید تندگویان" چه گفت؟
  بکارگیری انواع لوله و اتصالات پلیمری در صنعت ساختمان
  تاثیر نفوذ قدرت های بیگانه در ناکامی مشروطه
  مزیت های استانی شدن انتخابات مجلس برای احزاب
  غلبه سیاست در خط لوله گازی روسیه؟
  دختر صدام بعد از سه دهه پرونده شهید تندگویان را گشود
  ظریف: کلمه «تعلیق» در برجام نیست، بلکه در یکی از ضمائم است؛ آن هم مربوط به تحریم های آمریکا نیست، بلکه مربوط به اتحادیه اروپاست؛ در واقع موافقت کردند که آن تحریم های نظامی و.. در ابتدا «تعلیق» و پس از لغو قطعنامه های شورای امنیت، «لغو» شوند
  شهید تندگویان بعد از آزادی اسرا شهید شدند
  ۹۵ درصد صرفه جویی در مصرف نفت و گاز
  رازهای کشف نشده شهادت شهید تندگویان
  نظر صریح امام در مورد دخالت سپاه و ارتش در مسائل سیاسی چیست؟
  رازهای کشف نشده شهادت شهید تندگویان
  آمریکا و اروپا دیگر به نفت ایران نیاز ندارند/ لزوم تغییر راهبرد از اتکا به غرب به تعامل با گروه بریکس
  چرا فروغی اعلام جمهوری نکرد؟
  گفتگو با کوچکترین دختر شهید محمدجواد تندگویان
  ناگفته‌هایی از به توپ بستن گنبد مطهر رضوی در دهم ربیع ‌الثانی ۱۳۳۰ قمری/چه کسانی پشت ماجرا بودند؟
  احتمالا شهید تندگویان را خفه کردند
  تفاوت دو نوع حکومت در ایران و ژاپن/ شکست خفات بار روسیه از ژاپن همزمان با قرارداد ننگین 1907علیه ایران
  با «محمدعلی فروغی» بیشتر آشنا شوید
  افزایش بیش از 10 درصدی تولید محصولات پلیمری روسیه
  محمدعلی فروغی اولین و آخرین نخست وزیر رضا شاه
  ریشه‌یابی پیمان خفت بار 1970 روسیه و انگلیس علیه ایران
  دامی برای مشروطه نقش بیگانگان در انقلاب مشروطه
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار