درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 29 دی 1399 - 17:21   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  اختصاص بنزین تشویقی ایام کرونا صحت ندارد
  تولید نفت روسیه در ژانویه ۲۰۲۱ افزایش یافت
  عراق درباره جبران تخطی از سهمیه‌اش با اوپک پلاس رایزنی نمی‌کند
  شمار دکل‌های نفت و گاز آمریکا برای هشتمین هفته پیاپی افزایش یافت
  اتان با خلوص ۹۸ درصد در پالایشگاه گاز ایلام تولید می‌شود
  مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی گواهینامه‌های استاندارد مدیریت یکپارچه کسب کرد
  گزارش عملکرد نفت فلات قاره به کمیسیون انرژی مجلس ارائه شد
  پنجمین محموله از محصولات پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس صادر شد
  آمادگی ایران برای افزایش تولید نفت به میزان پیش از تحریم
  دسترسی کلانشهرها به بنزین یورو ٤
  هشدار آمریکا به شرکت‌های اروپایی
  قرنطینه چین ترمز صعود نفت را کشید
  تولید روزانه نفت روسیه افزایش یافت
  درآمد نفت اوپک به پایین‌ترین رقم خود رسید
  پیش بینی عراق از قیمت نفت
  بهره برداری از پالایشگاه نفت قشم
  درخشش هلدینگ خلیج فارس در همایش مسئولیت اجتماعی وزارت نفت
  هراس عربستان از شرایط نفتی در دوران بایدن
  بازدید مدیرعامل پتروشیمی پارس از نمایشگاه نفت
  نفت سنگین ایران گران شد
  افتتاح ساختمان مرکزی شرکت نفت
  افزایش تولید گوگرد در پالایشگاه گاز ایلام
  واردات نفت چین رکورد زد
  رونمایی از کتاب جدید پتروشیمی نوری
  سقف ۱.۵میلیون بشکه‌ای فروش نفت در بودجه
  افزایش ۷۴۰ میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت ایران
  قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۱۰/۲۷
  درآمد نفت اوپک به پایین‌ترین رقم رسید
  عرضه های امروز در بورس انرژی چیست؟
  بنزین تشویقی ایام کرونایی صحت ندارد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45832صفحه نخست » اخبار رسانه هاسه شنبه، 4 آذر 1399 - 19:00
پالایشگاه سازی؛حربه ای برای سیاسی بازی مدعیان/رانت یامنافع ملی؛کدام اولویت دارد؟
یک کارشناس حوزه انرژی اظهار داشت: ما اکنون به دولت‌های گذشته نقد داریم که چرا زمانی مجوز موسسسات مالی و اعتباری را صادر کردند، چرا نظارت کم بود و باعث شد این موسسات ده‌ها هزار میلیارد تومان به دولت و کشور زیان وارد کنند. اگر در زمینه ساخت پالایشگاه هم محکم‌کاری نشود چه کسی در آینده پاسخگو است؟
  
پیام نفت:

به گزارش ایلنا، طی ماه‌های گذشته نساختن پالایشگاه و پتروپالایشگاه در حالی مورد انتقاد قرار گرفته که حتی یک دلیل فقط برای اقناع افکار عمومی و نه مسئولین امر آورده نشده است. ابرپروژه‌هایی ارزبر و نه ارزآور که اکنون نه تنها  در کشور بلکه منطقه و جهان به لحاظ محصولات تولیدی آن اشباع شده و بازار داغی ندارد.

همگان بر این موضوع اذعان دارند که باید از مرحله خام‌فروشی عبور و وارد عرصه تولید محصول با ارزش افزوده بالا شویم و گفته می‌شود تولید محصولات پالایشگاهی یکی از راه‌ها است، اما در واقع این ظاهر قضیه است، زیرا پالایشگاه‌سازی برای تولید محصولی که دنیای امروز که هر روز از آن فاصله می‌گیرد و تلاش می‌کند به سمت سوخت‌هایی با آلایندگی کم، حرکت کند، دیگر توجیهی ندارد. در واقع باید گفت علاقمندان به انتخاب این مسیر برای گذار از خام‌فروشی فقط از چیزی انتقاد می‌کنند آنهم با اهداف سیاسی.   

پیش‌تر عباس کاظمی مدیر عامل سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه روش‌های دیگری غیر از پالایشگاه‌سازی برای به خام نفروختن نفت وجود دارد، به ایلنا گفته بود: سیاست سرمایه‌گذاری روی گاز به جای نفت بجا بوده است، یک میزان پولی داشتیم که وزارت نفت روی گاز سرمایه‌گذاری کرده و نتایج مثبت آن را هم می‌بینیم. در هر خانه‌ای گاز وجود دارد. واقعیت این است که تولید و تصفیه نفت گران‌تر است و اگر روی نفت تمرکز می‌کردیم، مزیت گاز را از دست می‌دادیم.

به گفته یک نماینده سابق مجلس امروز انتقاد می‌شود که چرا زمانی مجوز موسسسات مالی و اعتباری را صادر کردند، چرا نظارت کم بود و باعث شد این موسسات ده‌ها هزار میلیارد تومان به دولت و کشور زیان وارد کنند. اگر در زمینه ساخت پالایشگاه هم محکم‌کاری نشود چه کسی در آینده پاسخگو است؟

چرا راه دور برویم؟ نیم‌نگاهی به توسعه برخی پتروشیمی‌ها که شاید روزی همین‌گونه و با سیاسی‌کاری توسعه پیدا کردند، نیز می‌تواند به روشن شدن اذهان کمک کند؛ با توسعه پارس‌جنوبی و تسریع در تولید گاز، پتروشیمی‌هایی که خوراک‌شان گاز و محصول‌شان اوره، امونیاک و متانول بوده، به طرز وصف‌ناپذیری توسعه یافت. بدین ترتیب که در صنعت پتروشیمی تولید ماده‌ای مانند متانول بدون شناخت و مطالعه کافی در زنجیره ارزش محصولات این صنعت، منجر به عرضه بیش از حد به بازار و با اشباع شدن آن، بازار جهانی با یک سقوط آزاد قیمتی مواجه شد. اکنون آیا قرار است با عدم مطالعه کافی در ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه به تکرار تجربه‌ای مشابه مبتلا شویم؟ آیا فقط می‌خواهیم بدون یک مطالعه واقعی و کارشناسی دقیق بودجه هنگفتی صرف کنیم و یک سازه را سرهم‌بندی کنیم تا بنزین و گازوئیلی تولید کنیم که روی دست‌مان بماند؟

سوی دیگر ماجرا را هم ببینیم، کشور ما قرار نیست برای همیشه تحریم بماند و خواهیم توانست نفت بیشتری صادر کنیم. شاید فردا نیازی نباشد برای تولید یک محصول برای عرضه در بازاری که وجود ندارد، بودجه هنگفتی را چندین سال هزینه کنیم، اگر هدف عدم خام‌فروشی و دور زدن تحریم فروش نفت است، حتما راه‌های کم‌هزینه‌تری هم وجود دارد.

بهتر است به تجربه‌ها نیز در کشور خودمان در حوزه‌های دیگر و هم کشورهایی که همچنان بر طبل رقابت بر سر فروش بیشتر نفت می‌کوبند توجه کنیم، به هر روی آزموده را آزمودن خطاست؛ بدانیم نفت سرمایه ملی است، نباید صرف آزمون و خطا و خرج بازی‌هایی با منویات سیاسی شود.

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در این‌باره اظهار داشت: در سال‌های اخیر راجع به موضوع پالایشگاه‌سازی هم از سوی نفتی‌ها و هم افراد سیاسی مباحثی شده اما از سوی یک اقتصاددان و کسی که با موضوع مدیریت مالی آشنا باشد و بتواند در زمینه لزوم ساخت پالایشگاه استدلال بیاورد، اظهارنظری مطرح نشده است، واقعیت اینکه ما در این زمینه کمتر به تجارب دیگران از جمله برخی کشورهای نفت‌خیز توجه می‌کنیم، مثلا سه کشور بزرگ تولیدکننده و صادرکننده نفت‌ عربستان، روسیه و امریکا در سال‌های اخیر رقابت نزدیکی برای صادرات نفت‌خام دارند و هیچگاه اینگونه مطرح نکرده‌اند که چرا نفت را خام صادر می‌کنیم و باید آن را تبدیل به فرآورده کنیم. چون پیش‌بینی این است که در سال‌های آینده مصرف و تقاضای نفت‌خام پایین می‌آید، بنابراین صاحب‌نظران بازار نفت به این جمع‌بندی رسیدند که اگر نفت بیشتری بفروشند و پول آن را صرف زیرساخت، تولید بیشتر و بخشی را نیز ذخیره کنند و با منافع حاصل از آن کشورشان را به سمت صنعتی شدن ببرند، بیشتر به نفع‌شان است تا اینکه پالایشگاه بسازند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون سوال این است که اگر دولت سوبسید را از پالایشگاه‌هایی که اکنون فعالیت می‌کنند، بردارد و مواد اولیه و خام را با قیمت تمام‌شده در اختیار آنها قرار دهد، آیا باز هم علاقمندان لزوم ساخت پالایشگاه را مطرح می‌کنند؟ در صورت قطع یارانه از سوی دولت چه بسا پالایشگاه‌ها توان رقابت نداشته باشند و شاید فعالیت و تولید به‌صرفه‌شان نباشد، به فرض که پالایشگاه بسازند چگونه و با چه قیمتی صادر می‌کنند؟ عمدتا هزینه تولید در ایران علیرغم نیروی کار ارزان و فراوانی مواد اولیه در مقایسه با کشورهایی مثل هند و چین سنگاپور ایران بالا است. کسانی که راجع به پالایشگاه‌سازی صحبت می‌کنند بیشتر نگاه‌شان به برخی رانت‌ها است، نگاه بلندمدتی ندارند.

 عضو سابق کمیسیون انرژی مجلس گفت: اکنون بازار داخلی محصولات پالایشگاهی اشباع است، مازاد تولید داریم و صادر می‌کنیم، امروز ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه حربه‌ای شده که برخی از آن بهره‌برداری سیاسی می‌کنند. عنوان ساخت پالایشگاه ظاهر زیبا و خوبی دارد اما در مورد باطن و واقعیت قضیه، اینکه چگونه بسازند، پالایشگاه از چه مزایایی برخوردار است، منابع را چگونه تهیه می‌کنند، آیا منافع اقتصادی دارد، اینکه اگر دولت حمایت نکند، می‌توانند در بازار رقابتی منطقه ورود کنند و آیا واقعا می‌توانند ارزآوری داشته باشند، کمتر صحبت می‌کنند. تابحال در مورد اینکه چگونه بازاریابی می‌کنند، چگونه پول دولت را پس می‌دهند و اصلا صرفه اقتصادی دارد یا خیر، بحث کرده‌اند؟ فقط می‌گویند پالایشگاه باید ساخته شود.

وی تاکید کرد: علاقه‌مندان پتروپالایشگاه و پالایشگاه‌سازی نگاه‌شان به نوعی استفاده از برخی امتیازات است، مثلا دولت چندین سال نفت‌خام در اختیارشان قرار دهد و بتوانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنند، اما خودشان آورده‌ای نداشته باشند، فقط انتظار دارند دولت کمک ویژه داشته و ثروت ملی را با ملاحظات خاص در اختیارشان قرار دهد.

میرزایی یادآور شد: اگر ساخت پالایشگاه و پتروپالایشگاه صرفه اقتصادی و ارزش افزوده دارد، طرفداران آن باید خودشان آورده داشته باشند، برای مردم توضیح دهند و نقدینگی را به این سمت سوق دهند، بارها اشاره کرده‌اند که نقدینگی بالایی در جامعه وجود دارد، چرا دولت استفاده نمی‌کند، این افراد اگر مدعی‌اند که  سرمایه‌گذاری در این بخش ارزش افزوده بالایی دارد، خودشان سرمایه مردم را جمع کنند، به بانک‌ها تضمین بدهند و کار را شروع کنند. فقط انتظار دارند دولت نفت‌خام را در اختیارشان قرار دهد، به صندوق توسعه معرفی و ضمانت شوند و بعد از دوره یک‌ساله استراحت هزینه‌ها را شروع به پرداخت کنند؟

وی گفت: ما اکنون به دولت‌های گذشته نقد داریم که چرا زمانی مجوز موسسسات مالی و اعتباری را صادر کردند، چرا نظارت کم بود و باعث شد این موسسات ده‌ها هزار میلیارد تومان به دولت و کشور زیان وارد کنند. اگر در زمینه ساخت پالایشگاه هم محکم‌کاری نشود چه کسی در آینده پاسخگو است؟

این کارشناس حوزه انرژی خاطرنشان کرد: اینان بحث پالایشگاه و پتروپالایشگاه‌ها را از ماهیت اقتصادی خارج کردند و حربه سیاسی پررنگ‌تر است، در اقتصاد باید راجع به سود، توجیه سرمایه‌گذاری و بازار صادراتی هدف صحبت شود نه طرح یک موضوع فقط برای انتقاد آنهم با اهداف سیاسی.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  تامین مالی طرح نگهداشت تولید با فروش 5 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت
  راه‌اندازی فاز نخست پالایشگاه نفت خام فوق سنگین قشم/ 60 درصد از تجهیزات ساخت داخل است
  تقاضای جهانی نفت در 2021 افزایش می‌یابد؟
  عراق قیمت نفت خود برای بازارهای آسیایی را افزایش داد
  ایجاد ظرفیت‌های تازه صادرات، انتقال و دریافت پول نفت در شرایط تحریم
  صیانت از مخازن نفت و گاز، راهکار کاهش وابستگی به نفت است
  شهری با کربن صفر در عربستان ساخته می‌شود
  منطقه سبزوار برای تأمین سوخت‌ زمستانی آماده است
  سهم‌مان را از بازار نفت می‌گیریم
  ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر می‌شود
  کاهش تولید نفت عربستان سبب کاهش ذخیره‌سازی نفت می‌شود
  تولید روزانه گاز زاگرس جنوبی به ۱۷۰ میلیون متر مکعب رسید
  ظرفیت انبارش میعانات گازی در فاز ۱۴ پارس جنوبی افزایش می‌یابد
  خبری از امضا 8 قرارداد نفتی
  وزارت نفت می‌تواند با انتشار اوراق مالی اسلامی در میدان‌های مشترک سرمایه‌گذاری کند
  اجرای بیش از ۴ هزار پروژه گازرسانی در استان گلستان
  انتقال نفت قزاقستان به‌دلیل سرمای هوا مختل شد
  بازگشت قرنطینه‌ها قیمت نفت را کاهش داد
  بیش از ۸ هزار علمک گاز در استان کردستان نصب شد
  ۳۱ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در قم کشف شد
  همه چیز درباره استفاده از مازوت در ایران
  زدودن آلودگی‌های شهری با خودروهای برقی
  عراق قیمت نفت خود را افزایش داد
  بسته قراردادی لالی بنگستان طی ۲ سال اجرا می‌شود
  فرودگاه نفتی گچساران واگذار شد
  عراق: از ایران پیشنهاد واردات گاز داشته‌ایم
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار