درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   پنجشنبه، 6 آذر 1399 - 23:02   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  حضوریک شرکت ایرانی دربین ۱۰شرکت برترنفتیMENA
  الکتروموتورسنگین ضدانفجارراخواهیم ساخت حتی اگرشرکت نفت ازماخریدنکند
  عدم النفع ۴میلیارد دلاری خام فروشیLPGبه جای استفاده درپتروشیمی
  مردم مراجعه به پمپ بنزین هارابه ساعت شروع منع ترددموکول نکنند
  جیب ثروتمندان ازمنابع دولتی پرمیشود|لزوم اصلاح نظام تعرفه گذاری انرژی پرمصرف ها
  رئیس اژانس بین المللی انرژی:گازهای گلخانه ای چین افزایش می یابد
  ۹۵درصدبهای تمام شده محصولات شرکت های ملی نفت،گازوپالایش وپخش ارقام حسابداری هستند
  پتروشیمی لردگان صددرصدبه دست متخصصان داخلی راه اندازی شد
  تاسیسات ذخیره سازی پارس جنوبی پایانه اصلی توزیع میعانات گازی است
  پالایشگاه های پارس۲به مخازن ذخیره سازی میعانات گازی پارس جنوبی متصل میشوند
  امادگی نفت برای مقابله باشرایط نامساعدجوی درپایانه خارک
  افتتاح طرح های ملی نفت باسرمایه گذاری۳۰هزارمیلیاردتومانی
  قیمت سبدنفتی اوپک درمرز۴۷دلار
  زنگنه:افتتاح طرح های نفتی همسوبابرنامه های اقتصادمقاومتی است
  بازگشت یکی ازبازنشستگان صنعت نفت به زندگی باتلاش کادر درمانی نفت
  قانون تبدیل وضعیت ایثارگران وخانواده معززانهابالاخره به خوزستان رسید
  تعطیلی واحدهای ستادی شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب درهفته اینده
  افتتاح سه طرح نفتی درلردگان،خوزستان وبوشهر
  سوزاندن قرارداد دارسی توسط رضاخان
  انفجاردرنفتکش یونانی درسواحل عربستان
  برگزاری مراسم روزبسیج درپتروشیمی بندرامام
  امادگی زاگرس جنوبی برای مقابله باشرایط اضطراری
  تحویل کامل کاتالیست هایHDSپتروشیمی پردیس
  پتروشیمی لردگان به بهره برداری رسمی رسید
  بهره برداری ازواحدپیش ساخته فراورش نفت
  رونمایی ازدومیدان نفتی جدید درکشور
  تداوم توسعه صنعت پتروشیمی دردوران سخت
  نفت تاتابستان اینده٦٠دلارمیشود
  پتروشیمی لردگان هم جهش تولیداست هم صادرات
  بهره برداری ازپتروشیمی لردگان برای محرومیت زدایی
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45535صفحه نخست » ویژهشنبه، 17 آبان 1399 - 08:13
چرا روی مزیت ویژه کشور در صادرات بنزین و گازوئیل سرمایه گذاری نکردیم
چرا روی مزیت ویژه کشور در صادرات بنزین و گازوئیل سرمایه گذاری نکردیمایران مزیت های کم نظیری جهت احداث و بهره برداری از پالایشگاه و صادرات فرآورده های نفتی دارد اما با کمال تاسف و اندوه جایگاهی در بین صادرات کنندگان بزرگ فرآورده های پالیشگاهی ندارد. کشورهای های پاکستان و ترکیه دو همسایه ایران وارد کننده بزرگ گازوئیل و بنزین می باشند و ما می توانستم با ایجاد قطب پالایشگاهی در یکی از مرزهای مشترک کل نیاز این دو کشور را تامین نمائیم
  

پیام نفت:

 
۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند، وسعت هلند دو سوم استان خوزستان است و زمستان های بسیار سرد و یخبندان دارد، تنها 5ماه از سال هوای این کشور حدودا معتدل است.
 
ایران مزیت های کم نظیری جهت احداث و بهره برداری از پالایشگاه و صادرات فرآورده های نفتی دارد اما با کمال تاسف و اندوه جایگاهی در بین صادرات کنندگان بزرگ فرآورده های پالیشگاهی ندارد. کشورهای های پاکستان و ترکیه دو همسایه ایران وارد کننده بزرگ گازوئیل و بنزین می باشند و ما می توانستم با ایجاد قطب پالایشگاهی در یکی از مرزهای مشترک کل نیاز این دو کشور را تامین نمائیم
 
 
روسیه: 58.2 میلیارد دلار (%9.3 )🇷🇺

سنگاپور: 45.8 میلیارد دلار (7.3% )🇲🇨

هلند: 44.2 میلیارد دلار (7% )🇳🇱
 
کره جنوبی: 33.5 میلیارد دلار (5.3%)🇰🇷

عربستان سعودی: 31.7 میلیارد دلار (5.1%)🇸🇦
 
بلژیک: 25.5 میلیارد دلار (4.1%)🇧🇪
 
چین: 25.5 میلیارد دلار (4.1%)🇨🇳
 
امارات متحده عربی: 25.2 میلیارد دلار (4%)🇸🇩
 
هند: 24.1 میلیارد دلار (3.9%)🇮🇳

ایتالیا: 14.5 میلیارد دلار (2.3%)🇮🇹
 
مالزی:13.2 میلیارد دلار (2.1%)🇱🇷
 
اسپانیا: 12.7 میلیارد دلار (2%)🇪🇸
 
آلمان: 12.3 میلیارد دلار (2%)🇩🇪
 
کانادا: 11.3 میلیارد دلار (1.8%)🇨🇦

این 15 کشور در مجموع 72.7 درصد صادرات فراورده های نفتی جهان را در اختیار دارند
 
 
حال مرور می کنیم سرمایه گذاری و استراتژی هدفمند کشور کوچک و سردسیر هلند را تا بتوانیم ضعف ها و اشتباهات گذشته خود را بهتر درک کنیم:
رتردام هلند پس از هوستون آمریکا، دومین پایانه نفتی بزرگ جهان است/ سالانه حدود 100 میلیون تن نفت خام به این بندر وارد می‌شود/ پنج شرکت بی.پی، شل، اکسون موبیل، کویت نفت و کخ در رتردام پالایشگاه دارند/ 45 شرکت شیمیایی در رتردام فعالیت می‌کنند/ 1500 کیلومتر خط لوله کار انتقال نفت از کشتی به مراکز پالایشی و برعکس را انجام می‌دهد/ رتردام برای ذخیره حدود 30 میلیون بشکه نفت ظرفیت دارد/ شرکت ملی نفت ایران پیش از تحریم در رتردام، مخازن ذخیره‌سازی نفت تحت اجاره داشت/ سوپرتانکرهای نفتی نیم میلیون تنی در رتردام به راحتی پهلو می‌گیرند/ ظرفیت سالانه 12 میلیارد مترمکعبی واردات و صادرات ال.ان.جی در رتردام/ در طول سال بیش از ٣٠ هزار کشتی و نفتکش در رتردام پهلو می‌گیرند
بندر نفتی رتردام در غرب هلند در کناره دریای شمال - عصر نفت
بندر نفتی رتردام در غرب هلند در کناره دریای شمال - عصر نفت
به گزارش میزنفت ، بندر نفتی  تجاری رتردام در شمال غرب اروپا، رهبر مطلق عملیات تخلیه و بارگیری نفت خام و یک مرکز بزرگ توزیع نفت و بزرگترین بندر کانتینری اروپاست. این بندر که پس از پایانه هوستون در آمریکا، دومین پایانه بزرگ نفتی در جهان به شمار می‌رود، در موقعیتی استراتژیک و در محل دلتای رودهای بزرگی همچون راین، و میوس و اسخلد قرار دارد.
نقشه هوایی بخشی از بندر نفتی رتردام
کمابیش حدود 100 میلیون تن نفت خام در سال به این بندر وارد می‌شود که حدود نیمی از آن به پنج پالایشگاه مستقر در این بندر و حدود نیمی دیگر هم برای پالایشگران دیگری در کشورهای هلند (ولیسینگن و آنتورپ)، بلژیک، فرانسه و  آلمان ارسال می‌شود.
یکی از ترمینال های بندر رتردام
وجود پنج پالایشگاه نفت از شرکت‌های بریتیش پترولیوم، کویت نفت یوروپورت، کخ، شل و اکسون موبیل در بندر رتردام و فعالیت 45 شرکت شیمیایی و پتروشیمی در این منطقه، رتردام را به یک قطب انرژی، صنعتی و اقتصادی در جهان تبدیل کرده است.
مخازن ذخیره سازی نفت در بندر رتردام
بندر رتردام به دلیل ماهیت پالایشگاهی خود، بیش از ١٥٠٠ کیلومتر خط لوله دارد که می‌توانند نفت و فرآورده‌های نفتی را به طور مستقیم از کشتی‌ها تخلیه و دوباره محصولات را به کشتی‌ها بارگیری کنند.
تولدی برق با توربین‌های بادی در نقاط مختلف بندر نفتی رتردام
همچنین در این بندر نفتی، برای ذخیره سازی حدود 30 میلیون بشکه نفت خام ظرفیت ایجاد شده است.
مخازن ذخیره سازی نفت و فرآورده های نفتی در بندر رتردام
بیشترین نفت از شرق میانه، روسیه و دریای شمال به بندر رتردام وارد و پس از پالایش، فرآورده‌های آن همچون سوخت دیزل، نفت سفید، بنزین، نفتا و قیر، دوباره به خاورمیانه و خاور دور ارسال می‌شود.
یکی از ترمینال‌های تخلیه و بارگیری نفت خام در بندر رتردام
شرکت ملی نفت ایران هم برای دسترسی به موقع به بازار نفت، پیش از تحریم فروش نفت، در بندر رتردام، مخازن ذخیره‌سازی نفت خام را از یک شرکت بین‌المللی هلندی اجاره کرده بود تا به عنوان ابزاری برای فروش نفت خام از آن استفاده کند.
یکی از پایانه‌های نفتی در بندر رتردام
رتردام، بزرگ‌ترین بندر اروپا و دومین بندر بزرگ جهان پس از بندر توکیو است که در استان هلند جنوبی در غرب کشور هلند واقع شده است که به دلیل جایگاه راهبردی آن در کناره دریای شمال و در قلب سامانه‌ای انبوه از راه آهن‌ها، جاده‌ها و راه‌های هوایی و آبی باعث شده تا به «دروازه اروپا» شهرت پیدا کند.
ترمینال تخلیه و بارگیری نفت در بندر رتردام
نیمی از جمعیت حدود 700 هزار نفری شهر بندری رتردام که پس از آمستردام (پایتخت هلند) دومین شهر بزرگ هلند به شمار می‌رود، خارجی‌تبار هستند.
مخازن ذخیره میعانات گازی در یکی از پایانه های نفتی رتردام
این بندر یکی از مهم‌ترین و شلوغ‌ترین بنادر جهان است و بسیاری از کشورهای اروپایی از طریق این بندر تجارت خود را انجام می‌دهند. با توجه به وجود رودخانه‌های بزرگ و عمیق و مناسب برای تردد کشتی‌ها، کالای بسیاری از کشورهای اروپایی به این بندر رتردام ارسال یا از این بندر برای آنها فرستاده می‌شود.
نمای هوایی بخشی از بندر نفتی رتردام
همچنین این بندر به راه‌آهن پیوسته اتحادیه اروپا متصل است و حمل و نقل ریلی یکی از بسترهای ارتباطی این بندر است. همچنین یک راه جدید آبی نیز برای اتصال دریایی بندر به شهر رتردام و اتصال به فرودگاه بین‌المللی ایجاد شده است.
اسکله تخلیه و بارگیری نفت خام در رتردام
سالانه در بندر رتردام بیش از ٣٠ هزار کشتی و نفتکش پهلو می‌گیرند و بیش از ٥٠٠ کشتی در هفته، این بندر را به یکهزار بندر در سراسر جهان متصل می‌کنند. این بندر با داشتن ٣٣ ایستگاه رادار، تا عمق ٦٠ کیلومتری درون دریا را کنترل، نظارت و راهبری می‌کند.
پالایشگاه نفت متعلق به شرکت بریتیش پترولیوم در بندر رتردام
فضای اسکله‌ها، حوضچه‌ها و محوطه‌های بندر رتردام ١٠٥ کیلومترمربع وسعت دارد و عرض دریایی آن ٤٠ کیلومتر است.
نمایی از محوطه‌ها، حوضچه‌ها و اسکله‌های نفتی در رتردام
همچنین به دلیل ماهیت خاص حوضچه‌های بندر رتردام و عمق مناسب آنها و اثر نگرفتن‌شان از جزر یا مد، بزرگترین سوپر تانکرها، نفتکش‌های غول پیکر (VLCC) و حتی کوه پیکر (ULCCs) با ظرفیت 500 هزار  تن و بزرگترین کشتی‌های دنیا در این بندر به راحتی پهلو می‌گیرند.
تانکرهای سنگین هم امکان پهلوگیری در اسکله های رتردام را دارند
بر اساس داده‌های وبسایت بندر رتردام، مجموعه بندر رتردام یک پایگاه اقتصادی، صنعتی و ترابری است که با هدف انجام حمل و نقل دریایی، تولید صنعتی، ارائه خدمات دریایی و ایجاد ارزش افزوده برای کشور هلند مدیریت می‌شود.
بندر نفتی رتردام
همچنین با وجود شرکت‌های بین‌المللی حمل و نقل در این بندر، رتردام مجرای ورود بسیاری از واردات و خروج صادرات اروپا شده است.
یک روز بارانی در بندر نفتی رتردام
این بندر سالانه بیش از ٣٢٠ میلیون تن حمل و نقل کالای فله‌ای دارد که عمدتاً شامل نفت و مواد معدنی و شیمیایی است. حدود 10 درصد از تولید ناخالص ملی کشور هلند از طریق این بندر حاصل می‌شود.
نمای هوایی از بندر رتردام
در مجموعه بندری رتردام بیش از ٥٧ هزار نفر نیروی انسانی مشغول به فعالیت هستند. این بندر در کل ٦٠ ترمینال دارد که هشت ترمینال آن کانتینری، ٢٠ ترمینال کالای فله و ١٧ ترمینال چند منظوره اکثریت حمل و نقل دریایی را به خود اختصاص می‌دهند.
نمای هوایی از دومین بندر نفتی بزرگ جهان
این بندر هشت میلیون مترمربع محوطه و فضای نگهداری در انواع فضای روباز، نگهداری میعانات گازی و نگهداری سردخانه‌ای را شامل می‌شود و به همین دلیل می‌توان محوطه‌ها و فضاهای این بندر را به‌عنوان بزرگترین سیستم انبارداری اروپا معرفی کرد.
یکی از ترمینال‌های نفتی در بندر رتردام
در بندر رتردام امکان ذخیره‌سازی، نفت، بنزین، گازوییل، نفت سفید، نفتا و دیگر فرآورده‌های نفتی وجود دارد که ظرفیت حدود هشت میلیون مترمکعبی ذخیره‌سازی سوخت در 20 ترمینال این بندر، این قابلیت را ایجاد کرده تا کشتی‌هایی که مقصدشان رتردام است، برنامه سوخت‌گیری خود را طوری تنظیم کنند که مخازن سوخت خود را در رتردام پر کنند؛ مجموعه این شرایط، رتردام را به یکی از سه مرکز بزرگ بانکرینگ و سوخت‌گیری کشتی‌ها در دنیا تبدیل کرده است.
نمایی هوایی یکی از اسکله‌های نفتی رتردام
همچنین بخش چشمگیری از سوخت مورد نیاز جایگاه‌های توزیع سوخت در اروپا از طریق تانکرهای حمل فرآورده‌های سوختی از رتردام تأمین می‌شود.
نمایی دور از شهر و بندر نفتی رتردام در حاشیه دریای شملل
یکی از بزرگترین خوشه‌های صنعت پتروشیمی در این بندر با مشارکت هلند، بلژیک و آلمان ایجاد شده است که «ARRRA» (آنتورپ - روتردام، راین و روهر، Area) نام دارد و با قابلیت اتصال به خط لوله یکپارچه، حدود 40 درصد از محصولات پتروشیمی مورد نیاز در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را تأمین می‌کند.
پایانه تخلیه و بارگیری ال.ان.جی در رتردام
بندر روتردام همچنین یکی از پایانه‌های اصلی واردات و صادرات ال.ان.جی جهان در مقیاسی بزرگ معادل 12 میلیارد مترمکعب در سال است. ال.ان.جی از شرق میانه، استرالیا، آسیا، شمال آفریقا و مکان های دیگر در جهان به رتردام حمل می‌شود و در ترمینال گیت در «MAASVLAKTE»، این گاز طبیعی مایع شده برای صادرات مجدد به کشتی‌ها یا تانکرهای ال.ان.جی‌بر کوچک‌تر منتقل و یا در شکل گازی به خطوط لوله متصل به شبکه گاز اروپا تزریق می‌شود.
نمای یکی از شیپ یاردهای بندر نفتی رتردام
در بندر رتردام، شیپ یاردهای خصوصی بزرگی با اسکله‌هایی به عمق 26 متر وجود دارد که بزرگترین کرین‌ها و بزرگترین ناوگان جرثقیل شناور در اروپا برای جابه‌جایی و بلند کردن کشتی‌ها و سکوهای نفتی ساخته شده، در آنجا فعال هستند که افزون‌بر آن به کشتی‌ها خدمات تعمیر و نگهداری و دیگر خدمات دریایی را ارائه می‌دهند.
یک جفت سد نیم دایره متحرک بر روی رودخانه «Rotte» در بندر رتردام
نام «Rotterdam» از دو واژه «Rotte» که نام رودخانه‌ای گل‌آلود است و «dam» به معنای سد تشکیل شده است. بر روی این رودخانه هم‌اکنون یک جفت سد نیم دایره متحرک قرار دارد که با چرخش آن، عمق کانال برای تردد کشتی‌ها با آبخور بیشتر ممکن می‌شود.
نمایی از ساختمان‌های تجاری و مقر شرکت‌های نفتی در شهر رتردام
ترجمه و گزارش از امیرحسین هاشمی‌جاوید

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  اوپک اعلام اماده باش کرد
  نگاهی به قیمت جهانی نفت
  بیشترجایگاه هایLPGغیرمجازهستند
  ثبت ملی اولین اسکله صادرات نفت خلیج فارس
  ارتقای سامانه تزریق پساب نمک زدایی درنفت وگازکارون
  سیاست های انرژی دولت بایدن
  اتفاقی عجیب درصنعت پتروشیمی
  تبدیل وضعیت خانواده ایثارگران نفتی باکدام مدرک تحصیلی قابل اجرا است؟
  ثبت رکوردجدیدتولیددرپتروشیمی تندگویان
  قوی‌ترین و فوق پیشرفته‌ترین پهپاد‌های نظامی دنیا+عکس
  حمله سایبری به شبکه گازتکذیب شد
  اطلاعاتی ارزشمند از نرخ تورم و بیکاری چند دهه گذشته آمریکا
  بولتون: حمله نظامی به ایران بعید است / ترامپ در ۳۰ روز آینده احتمالاً به دنبال دیدار با مقام‌های ایران و توافق با تهران خواهد بود
  ژاپن چگونه به یک قدرت اقتصادی تبدیل شد؟
  کاهش صادرات نفت اذربایجان
  کسب سود۲هزارو۱۱۲میلیاردریالی درپتروشیمی لاله
  ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و اصرار پشت اصرار دانشجویان موسوی خوئینی برای قطع صادرات نفت به آمریکا / شوروی چگونه پس از اشعال سفارت، به سرعت جای آمریکا را گرفت؟ / روزه سیاسی مشکوک در ایران چگونه به نفع شوروی تمام شد؟
  خوش بینی روسیه به تقاضای جهانی نفت
  عرضه اولیه سهام بوعلی پیش اززمستان
  اتش سوزی درپتروشیمی خارک/یک نفرجان باخت
  دستورالعمل نحوه جبران اثارافزایش قیمت ارزدرپیمان های صنعت نفت ابلاغ شد
  قیمت جهانی نفت امروز۹۹/۸/۲۸
  هم داستانی امریکا،روسیه وترکیه برای توقف صادرات گازایران/روزگارگازازنفت سیاه تراست
  انتظارات کارکنان رسمی نفت ازوزارت نفت درسال۱۴۰۰چیست
  داعش مسئول انفجارخط لوله گازدرمصر
  نفتای سبک وسنگین؛عرضه های امروزبورس انرژی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار