درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   یکشنبه، 30 شهریور 1399 - 14:59   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  نگاهی به سازمان‌های خیریه مردم‌نهاد در دنیا و وضعیت تاسفبار ایران
  سَمَن ها مهم ترین نقش واسطه ای میان مردم و قوای حاکم/ مهم ترین مشکل سمن ها حمایت مالی است یا ناشناخته بودن؟!
  خسارت های سنگین آاقای زنگنه بر اقتصاد ایران
  اصرار مجلس یازدهم به شکایت از زنگنه / امضا‌های شکایت به ۲۰۰ رسید
  وضعیت تاسفبار NGO ها در ایران
  قانون اساسی مترقی دهه اول جمهوری اسلامی قبل از بازنگری
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 91 چقدر بود؟
  حکومت مطلوب کدام است؟
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 52، چقدر بود؟
  چه کسی باید حکومت کند
  درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟/فروش 132 میلیارددلاری در 67 سال
  توسعه صنایع پائین دستی با نگاه صادرات محصولات
  جایگزینی ۱۰ هزار خودرو ون گاز سوز به جای بنزینی
  گازسوز کردن 20 هزار خودروی سنگین در ایران/ چرا و چگونه؟
  آغاز تولید نخستین اتوبوس گازسوز یورو 6 در کشور
  اشتباه استراتژیک زنگنه در بی‌توجهی به ظرفیت ترکمنستان
  دومین نوع مخازن CNG برای گازسوز کردن اتوبوس ها ساخته می شود
  هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه
  جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروهای عمومی در خوزستان
  خودروهای عمومی به صورت رایگان گاز سوز می شوند
  گاز سوز کردن خودروها هیچ آسیبی به موتور خودرو نمی‌زند
  استراتژی پایدار تعیین قیمت خوراک مایع پتروشیمی ها پیش نیاز سرمایه گذاری
  مزایای تخفیف پلکانی در خوراک پتروشیمی
  آشنایی با تکنولوژی COTC درپالایش نفت و تولید محصولات پتروشیمیایی
  این فرمانده سپاه درسی بزرگ به نماینده مجلس داد +عکس
  رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران:قیمت برخی خودروها صد میلیون تومان ریخت
  تشریح تکنولوژی COTC در پتروپالایشگاه ها
  پرویز فتاح؛ تک ستاره اصولگرایان برای ۱۴۰۰/ دوگانه فتاح - حدادعادل چقدر جدی است؟
  تاثیر عجیب ویروس کرونا بر بازار مسکن/ قیمت‌ها افزایش می‌یابد
  تا سال 2050 انرژی خورشیدی منبع اصلی تولید برق در جهان خواهد بود
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45501صفحه نخست » اخبار رسانه هایکشنبه، 2 شهریور 1399 - 12:47
وضعیت تاسفبار NGO ها در ایران
  
پیام نفت:

ایسنا/مرکزی مدیرکل سازمان‌های مردم نهاد وزارت بهداشت سازوکار خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی را شاخص و قابل تعمیم به سایر استان‌های کشور دانست.

مدیرکل سازمان‌های مردم نهاد وزارت بهداشت سازوکار خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی را شاخص و قابل تعمیم به سایر استان‌های کشور دانست.

به گزارش ایسنا، مصطفی جمالی در نشست هم‌اندیشی با علوم پزشکی اراک و سازمان‌های مردم نهاد بخش سلامت استان مرکزی، بر اساس ارائه گزارش از چارچوب خانه سازمان‌های مردم نهاد استان مرکزی در این جلسه، گفت: این اقدامات و این نوع ساماندهی تقریبا در هیچ یک از استان‌های کشور انجام نشده است. این قالب مورد بررسی قرار می‌گیرد و از تجارب استان مرکزی برای ساماندهی سمن‌های بخش سلامت دیگر استان‌ها نیز استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کشور برای هر 10 هزار نفر یک سازمان مردم نهاد وجود دارد، افزود: تعداد سمن‌ها در هند دو میلیون، آمریکا 1.5 میلیون و در فرانسه یک میلیون است و در کل در کشورهای پیشرفته به ازاء هر یک نفر 64 موسسه وجود دارد. این آمار نشان می‌دهد در کشور باید سمن‌های بیشتری تشکیل شوند.

سازمان‌های مردم‌نهاد حلقه وصل دولت و مردم

مدیرکل سازمان‌های مردم نهاد وزارت بهداشت با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد حلقه وصل دولت و مردم هستند، بیان کرد: این نهادها با ارتباطی که با مردم و از سوی دیگر با دولت دارند زمینه اعتماد مردم نسبت به دولت را فراهم می‌کنند. این اعتماد به دنبال آگاهی بخشی به مردم و مطالبه موثر ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه نسبت به کمیت و کیفیت سازمان‌های مردم نهاد بخش سلامت کشور اطلاعات دقیقی نداشتیم، عنوان کرد: بر این اساس برنامه‌ریزی‌هایی جهت تشکیل جلسه با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور جهت جمع‌آوری اطلاعات مذکور و بررسی وضعیت سمن‌های بخش درمان صورت گرفت که تاکنون این جلسه با تعدادی از دانشگاه‌های کشور برگزار شده است.

مدیر کل سازمان‌های مردم نهاد وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه سازمان‌های مردم نهاد باید نسبت به مراحل تشکیل و روند فعالیت این نهادها اشراف کامل داشته باشند، افزود: موفقیت و اثر بخشی سازمان‌های مردمی بستگی به تسلط هیات مدیره بر سازوکار این نهادها و رعایت قوانین مربوط به سازمان‌های مردم نهاد دارد.

جمالی تکیه بر دو اصل مهم غیر انتفاعی و غیر سیاسی بودن را از الزامات نهادهای مردمی دانست و عنوان کرد: سمن‌ها باید با کار داوطلبانه مقید به ارزش‌های اجتماعی باشند و هر منفعتی را برای مجموعه و در جهت اهداف تعیین شده به کار ببرند و از ادغام منافع موجود به نفع منافع شخصی اجتناب کنند.

برابری اجتماعی از الزامات توسعه پایدار

وی برابری اجتماعی را از مهم‌ترین اهداف سازمان‌های مردم نهاد عنوان کرد و افزود: مهم‌ترین عامل تشکیل سمن‌ها این هدف است و تمامی فعالیت‌ها بر این اساس تعریف می‌شود. برابری اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار در یک کشور محسوب می‌شود.

مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت بیان کرد: در برخی کشورها وظایفی از سوی دولت به سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار می‌شود . سمن‌ها به دلیل ارتباط مستقیم با مردم از نیازهای جامعه آگاهی بیشتری دارند و با اختیاری که دولت می‌دهد می‌توانند در رفع نیازهای جامعه گام‌های موثری بردارند.

جمالی به نقش موثر سازمان‌های مردم‌نهاد در مواقع تحریم اشاره و عنوان کرد: در این مواقع سازمان‌های مردم نهاد با توجه به ارتباط‌های بین‌المللی می‌توانند بخشی از نیازهای کشور را وارد کنند.

وی افراد داوطلب فعال در بخش سازمان‌های مردم‌نهاد را افرادی نوع‌دوست توصیف و بیان کرد: این افراد با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند در کنار پرورش این خصلت انسانی در درون خود، آنرا در جامعه نیز تعمیم می‌دهند.

ارزش‌ها، چشم‌انداز و ماموریت سمن‌ها باید مشخص شود

مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت تعیین ارزش‌ها، چشم‌انداز و ماموریت را سه اصل مهم برای ساختار سمن‌ها دانست و افزود: مسائل مالی سازمان‌های مردم نهاد باید کاملا شفاف بوده و در این رابطه در برابر اذهان عمومی پاسخ‌گو باشند.

جمالی ادامه داد: سمن‌ها باید برنامه مشخص و تعریف شده‌ای داشته و و ایده‌آل‌های خود را در قالب برنامه استراتژیک سه تا پنج سال تعیین کنند و بر این اساس ماموریت و نحوه اجرا برنامه‌ها را ترسیم کرده و طبق برنامه‌ریزی پیش روند.

وی بیان کرد: هیات مدیره باید ترکیبی از متخصصین در بخش‌های مختلف باشند و نظارت دقیق بر حسن اجرای پروژه‌ها صورت گیرد.

مدیر کل سازمان‌های مردم نهاد وزارت بهداشت تاکید کرد: سمن‌ها باید بنگاه‌های اقتصادی را بر اساس وظایف اجتماعی که دارند در اجرای برنامه‌ها به نفع جامعه هدف دخیل کنند، اما باید دقت داشت که به هیچ عنوان پول شبهه‌برانگیز نباید به سمن‌ها ورود پیدا کند و همه موارد در نهایت شفافیت انجام شود.

جمالی با بیان اینکه یکی از مسئولیت‌های مهم سمن‌ها آگاهی بخشی به جامعه است، افزود: سمن‌ها باید در مقابل جامعه پاسخگو باشند و با تلاش‌هایی که انجام می‌دهند به عنوان نمونه در بخش سلامت با آگاهی بخشی به جامعه بستر کاهش ابتلا به یک سری از بیماری‌ها و در کل کاهش نرخ شیوع را ایجاد کنند.

وی با تاکید بر اینکه جلسه‌های مشترک دانشگاه علوم پزشکی با سمن‌های بخش سلامت باید به صورت مستمر برگزار شود، عنوان کرد: دانشگاه‌ علوم پزشکی با دعوت از دستگاه‌ها و ایجاد بستر جهت رفع مسائل مرتبط سمن‌ها با نهادهای دولتی می‌تواند گام موثری در جهت کاهش مشکلات بردارد.

به گزارش ایسنا، بر اساس ارائه گزارش عملکرد سازمان‌های مردم‌نهاد استان مرکزی در قالب خانه سازمان‌های مردم نهاد، سازوکار مذکور در استان مرکزی از نظر مدیرکل سازمان‌های مردم نهاد وزارت بهداشت شاخص عنوان شد.

بر این اساس مقرر شد خانه سازمان‌های مردم‌نهاد گزارشی مکتوب از سازوکار این مجموعه به بخش سازمان‌های مردم نهاد وزارت بهداشت ارائه کند تا در سمن‌های بخش سلامت دیگر استان‌ها این برنامه‌ها اجرا شود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار