درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   سه شنبه، 17 تیر 1399 - 10:23   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  آشنایی با تکنولوژی COTC درپالایش نفت و تولید محصولات پتروشیمیایی
  این فرمانده سپاه درسی بزرگ به نماینده مجلس داد +عکس
  رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران:قیمت برخی خودروها صد میلیون تومان ریخت
  تشریح تکنولوژی COTC در پتروپالایشگاه ها
  پرویز فتاح؛ تک ستاره اصولگرایان برای ۱۴۰۰/ دوگانه فتاح - حدادعادل چقدر جدی است؟
  تاثیر عجیب ویروس کرونا بر بازار مسکن/ قیمت‌ها افزایش می‌یابد
  تا سال 2050 انرژی خورشیدی منبع اصلی تولید برق در جهان خواهد بود
  نگاهی به تولید و مصرف برق در جهان - مجله اقتصادی
  سرمایه گذاری ۳۳۰ میلیارد دلاری هند در انرژی های تجدید پذیر
  کاهش وابستگی جهان به نفت با برق خورشیدی
  پیش‌بینی کاهش مصرف روزانه نفت جهان به ۱۰۴ میلیون بشکه در ۲۰۲۳
  اشتباه فاحش استالین در ایران
  جمعیت بالای روس تبارهادر اسرائیل و نفوذ پوتین در اسرائیل
  زیان ۲۷ هزار میلیاردی تومانی خودروسازان(جزئیات)/ملت نجیب ایران تا کی مجبور به خرید خودرو به چند برابر قیمت جهانی هستند؟
  آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان ۲۳۳۶ نفر، فوتی ها ۷۷ نفر، بهبودیافتگان ۴۳۵ نفر
  قیمت جهانی انواع خودرو ها در جهان در سال2019/قیمت ظالمانه خودرو در ایران
  ویتنام چگونه ویروس کرونا را سر جای خود نشاند و مهار کرد؟
  آمریکا، اسرائیل و روسیه بخواهند ایران و ترکیه را در سوریه در مقابل یکدیگر قرار دهند / می خواهند از هر دو امتیاز بگیرند / باید مراقب باشیم بازی نخوریم
  راهکارهای رشد پایدار ذوب آهن اصفهان
  ایران اجازه ندهد ادلب بین ایران و ترکیه فاصله ایجاد کند.
  چرا استالین کشور اسرائیل را تأسیس کرد؟
  آیت الله اراکی: رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، تایید اصل نظام است
  همه‌ی رأی دهندگان، نظام و انقلاب را قبول دارند
  حضور گسترده ملت درانتخابات رای تایید نظام جمهوری اسلامی است
  تبدیل 35درصد نفت خام به بنزین
  نگاهی به ظرفیت ها و صورت های مالی پالایشگاه های کشور
  گزارش مقایسه ای پالایشگاه ها
  پای خودروهای هوشمند به جاده های هلند باز می شود
  بنزین و CNG کدامیک
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45477صفحه نخست » ویژهچهارشنبه، 6 فروردین 1399 - 13:00
افول امپراتوری آمریکا و جایگزینی چین در سال 1399
افول امپراتوری آمریکا و جایگزینی چین در سال 1399ویروس کرونا و کاهش شدید قیمت نفت و کاهش نفوذ دلار در مبالات جهانی و عوامل متعدد دیگر اقتصاد آمریکا را در سال 99 دچار رکود خواهد نمود و در برخی ایالت ها بحران های اقتصادی حاصل خواهد شد. سقوط قیمت نفت منجر به غیر اقتصادی شده تولید نفت شیل می شود.اما چین منافع سرشاری از این کاهش قیمت نفت کسب خواهند نمود و سالانه100 الی 130 میلیارد دلار از هزینه خرید نفت این کشور کاسته خواهد شد
  
پیام نفت:

ویروس کرونا و کاهش شدید قیمت نفت و کاهش نفوذ دلار در مبالات جهانی و عوامل متعدد دیگر اقتصاد آمریکا را در سال 99 دچار رکود خواهد نمود و در برخی ایالت ها بحران های اقتصادی حاصل خواهد شد. سقوط قیمت نفت  منجر به غیر اقتصادی شده تولید نفت شیل می شود.

مشخص نیست ویروس کرونا ساخته دست بشر است یا پاسخ طبیعت به ظلم انسان ها به طبیعت است اما این ویروس که از چین آغاز شد و با تمهیدات از قبل تبیین شده در چین به سرعت کنترل گردید اقتصاد جهان را تحت تاثرات عمیق خود قرار داد و منافع سرشار و خارج از تصوری برای چین به دنبال داشت. چین توانست از این بحران استفاده کند و زمانی که سهام شرکتهای آمریکایی و اروپایی فعال در چین  به واسطه ویروس کرونا سقوط کردند، سهام آنها را خریداری نماید، مصرف انرژی در این کشور کاهش و تولیدملی آن بزودی افزایش خواهد یافت. تفاوت اقتصا آمریکا و چین در این است که در آمریکا کنترل اقتصاد عمدتا در اختیار بخش خصوصی است اما در چین دولت همچنان بر بسیاری از شرکتهای مهم کنترل  دارد لذا در امریکا با وقوع بحران های اقتصادی و کاهش تولید، شرکتهای خصوصی اقدام به تعدیل نیرو و اخراج کارکنان می کنند بنا بر این ادامه این روند منجر به افزایش بیکاری در حوزه های مختلف تولیدی و خدماتی ایالت های مختلف آمریکا خواهد شد.

در این تحلیل دلایل افول ابرقدرتی آمریکا و قرارگرفتن چین در راس قدرت اقتصاد جهان مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. عامل این جایگزینی ویروس مرگبار کرونا، تحولات سال جاری و پیش زمینه هایی است که استراتژی ها و اقدامات  ترامپ فراهم نموده است.

* تاثیر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد چین و آمریکا:

از ابتدای سال جدید قیمت نفت به 25 دلار بر بشکه رسیده یعنی در چند ماه قیمت نفت نصف شد  این اتفاق قطعا تاثیرات زیادی بر اقتصاد کشورهای صادر کننده و خصوصا کشورهایی چون آمریکا، چین هند، ژاپن و کره جنوبی دارد. در قیمت 25 دلار تولید نفت شیل غیر اقتصادی می شود لذا اگر تا انتهای سال قیمت نفت همین حدود باشد تولید نفت شیل آمریکا از 4 میلیون بشکه در روز به حدود یک میلیون بشکه خواهد رسید و واردات نفت آمریکا از 7 میلیون به 10 میلیون بشکه در روز خواهد رسید. از نگاه کلان آمریکا قبلا 7 میلیون بشکه در روز یا 2.5 میلیارد بشکه در سال به ارزش 128 میلیارد دلار نفت وارد می کرد و در سال جدید باید 10 میلیون بشکه در روز یا 3.65 میلیارد بشکه در سال به ارزش 91 میلیارد دلار وارد کند یعنی اقتصاد آمریکا 37 میلیارد دلار هزینه کمتری برای واردات نفت پرداخت خواهد نمود اما  کاهش تولید نفت شیل شرکتهای زیادی را ورشکست و روی اقتصاد و اشتغال حداقل 2 ایالت آمریکا تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

اما چین منافع سرشاری از این کاهش قیمت نفت کسب خواهند نمود و سالانه100 الی 130 میلیارد دلار از هزینه خرید نفت این کشور کاسته خواهد شد بسیاری از پروژه های بزرگ اقتصادی از جمله ساخت نیروگاه های خورشیدی، حمل و نقل و قیمت محصولات پتروشیمی تحت تاثیر کاهش قیمت نفت قرار می گیرند. در شرایط معمول با کاهش قیمت نفت  و به دنبال آن کاهش قیمت بنزین و گازوئیل میزان ترددبیشتر و تمایل به خرید خودروهای کم مصرف گران قیمت کمتر می شود لذا بطور طبیعی  تا پایان سال مصرف گازوئیل و بنزین افزایش خواهد یافت اما اگردوره درمان بیماری کرونا طولانی شود روی مصرف بنزین و گازوئیل تاثیر می گذارد و منجر به کاهش تردد و کاهش مصرف سوخت خودروها خواهد گردید. کاهش قیمت نفت قطعا منجر به کاهش قیمت اتان و بوتان و پروپان و نفتا خواهد شد لذا شرکتهای پتروشیمی مصرف کننده گازهای فوق و نفتا  با حداکثر ظرفیت تولید خواهند نمود لذا قیمت محصولات پلیمری نیز کاهش خواهد یافت و ارزش سهام شرکتهای خوراک مایع افزایش خواهد یافت و از نظر سود آوری به واحدهای با خوراک گاز نزدیک تر خواهند شد.

* کاهش نقش دلار در مبادلات جهانی وتاثیر آن بر اقتصاد آمریکا:

ثیر آن بر یکی دیگر از منابع درآمدی آمریکا از طریق تولید دلار بدون پشتوانه تامین می شود سود آمریکا مبادلات جهانی بر پایه دلار است آمریکا با تولید دلار بدون پشتوانه سالانه صدها میلیارد دلار درآمد کسب می کند و بخشی از تورم ناشی از چاپ دلار بدون پشتوانه را به دیگر کشورها منتقل می کند. تفاهم های اخیر بین روسیه هند و چین جهت حذف دلار از مبالات اقتصادی فی مابین و تفاهم های قبلی بین ایران ترکیه و چند کشور دیگر در این خصوص از قدرت دلار خواهد کاست و در آینده نزدیک دلار جایگاه قبلی خود در اقتصاد جهانی را از دست خواهد داد لذا از این منظر نیز چشم انداز روشنی برای اقتصاد آمریکا در سال 1399 متصور نیست

چنانچه ویروس کرونا در مدت کوتاهی کنترل نشود و آمریکا نتواند بر عواقب یاد شده به سرعت فائق آید  سال 1399 سال شروع مرحله جایگزینی ابرقدرتی آمریکا با چین خواهد شد.

 

http://nedayehamvatan.blogfa.com

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار