درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   یکشنبه، 6 مهر 1399 - 07:49   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  ۱۰ شباهت ایران با برترین جاذبه‌های جهان
  نگاهی به سازمان‌های خیریه مردم‌نهاد در دنیا و وضعیت تاسفبار ایران
  سَمَن ها مهم ترین نقش واسطه ای میان مردم و قوای حاکم/ مهم ترین مشکل سمن ها حمایت مالی است یا ناشناخته بودن؟!
  خسارت های سنگین آاقای زنگنه بر اقتصاد ایران
  اصرار مجلس یازدهم به شکایت از زنگنه / امضا‌های شکایت به ۲۰۰ رسید
  وضعیت تاسفبار NGO ها در ایران
  قانون اساسی مترقی دهه اول جمهوری اسلامی قبل از بازنگری
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 91 چقدر بود؟
  حکومت مطلوب کدام است؟
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 52، چقدر بود؟
  چه کسی باید حکومت کند
  درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟/فروش 132 میلیارددلاری در 67 سال
  توسعه صنایع پائین دستی با نگاه صادرات محصولات
  جایگزینی ۱۰ هزار خودرو ون گاز سوز به جای بنزینی
  گازسوز کردن 20 هزار خودروی سنگین در ایران/ چرا و چگونه؟
  آغاز تولید نخستین اتوبوس گازسوز یورو 6 در کشور
  اشتباه استراتژیک زنگنه در بی‌توجهی به ظرفیت ترکمنستان
  دومین نوع مخازن CNG برای گازسوز کردن اتوبوس ها ساخته می شود
  هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه
  جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروهای عمومی در خوزستان
  خودروهای عمومی به صورت رایگان گاز سوز می شوند
  گاز سوز کردن خودروها هیچ آسیبی به موتور خودرو نمی‌زند
  استراتژی پایدار تعیین قیمت خوراک مایع پتروشیمی ها پیش نیاز سرمایه گذاری
  مزایای تخفیف پلکانی در خوراک پتروشیمی
  آشنایی با تکنولوژی COTC درپالایش نفت و تولید محصولات پتروشیمیایی
  این فرمانده سپاه درسی بزرگ به نماینده مجلس داد +عکس
  رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران:قیمت برخی خودروها صد میلیون تومان ریخت
  تشریح تکنولوژی COTC در پتروپالایشگاه ها
  پرویز فتاح؛ تک ستاره اصولگرایان برای ۱۴۰۰/ دوگانه فتاح - حدادعادل چقدر جدی است؟
  تاثیر عجیب ویروس کرونا بر بازار مسکن/ قیمت‌ها افزایش می‌یابد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45426صفحه نخست » بورس و بازار سرمایهسه شنبه، 6 اسفند 1398 - 11:57
رشد شاخص بورس، بدون عملیات اقتصادی زنگ خطر است/ دولت رکودشکنی‌های بورس را بزرگنمایی می‌کند
علی حیدری گفت: رشد شاخص بورس، بدون هیچگونه عملیات اقتصادی در کشور زنگ خطری برای بدنه‌ اقتصادی کشور است و دلیل آن هم این است که در کشوری که هیچگونه فعالیت اقتصادی صورت نگرفته ، چطور ممکن است که شاخص رشد کند. این فرضیه فقط در شرایط تورمی ایجاد می شود.
  
پیام نفت:
رشد شاخص بورس
 
 اگرچه بازار سهام مدتی است که روند کاملا صعودی را طی می کند، اما گاهی برخی از تحولات سیاسی این بازار را تحت‌ تاثیر قرار داده و موجب اصلاح شاخص کل شده‌اند. در عین حال ورود ایران به لیست سیاه FATF با تحولات زودگذر سیاسی دیگر کمی تفاوت دارد، چرا که اثرات آن بلندمدت خواهد بود.
 
برخی از کارشناسان معتقدند با بازگشت ایران به لیست سیاه FATF ضمن دشوارتر شدن مبادلات پولی و تجاری اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی همزمان بانک‌ها و موسسات مالی نیز به عنوان نهادهای مالی پرریسک وارد لیست سیاه جهانی خواهند شد که این موضوع باعث می‌شود هزینه‌های مبادله اقتصاد ایران بالاتر رود و شرکت‌های بخش خصوصی نیز دچار محدودیت‌های تازه‌ای شوند.
 
اما این سوال مطرح می شود که با توجه به اینکه در یک سال گذشته هیچ عاملی در افت شاخص بورس تاثیری نداشته است، آیا می توان گفت کرونا و FATF  هم تاثیری بر بازار سهام ندارند؟ 
 
در عین حال همچنان این سوال جدی مطرح است که چرا با وجود بحران‌های متعددی (ترور سردار سلیمانی، سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر «خطای انسانی»، انتشار ویروس کرونا و این آخری قرار گرفتن در لیست سیاه FATF ) که طی چند وقت گذشته در ایران رخ داده است اما همچنان شاخص بورس در حال صعود است، در حالی که هر کدام از این بحران‌ها در گذشته بازار سرمایه را قفل و زمین گیر می کرد؟
 
در همین رابطه علی حیدری، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار اقتصاد ۲۴ مطرح کرد: FATF به زبان ساده یعنی بستن مرز‌های ایران به روی پول، یعنی بسته شدن هرگونه تراکنش‌های مالی برای بانک‌های ایران است.

وی افزود: قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و کشور‌های اروپایی، با پایان سال مالی شرکت‌ها هم همراه بوده است که این نوعی تهدید جدی است و بهتر است مسئولان قبل از آنکه پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع شود، راه حلی مطرح کنند چون در این شورا وضعیت از امروز بدتر می‌شود. همین عامل کافی است تا قیمت دلار در ماه‌های بعد به اوج خود برسد که این مسئله اگرچه برای صنایع صادرات محور، خوب است اما باعث افزایش تورم می‌شود؛ هرچند که این تورم قیمت سهام را نیز افزایش می‌دهد.
 
این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: سود‌های بازار سرمایه برای سهامداران کلان است، نه برای سهامدار خرد. بیشتر این سودها برای سهامداران خصولتی و اقوام و آشنایان مسئولان است که به هر نحوی در شرکت‌های مربوطه، سمت و مسئولیت دارند.

حیدری با بیان اینکه انتشار ویروس کرونا در ایران و عدم اطلاع رسانی شفاف سبب می‌شود دیواری به نام اعتماد از میان مردم و مسئولان از بین برود، تصریح کرد: در حال حاضر ایران به دلیل بسته شدن تمام مرز‌ها برای واردات و صادرات، دیگر نمی تواند با کشورهای دیگر مبادله کند و اگر این شرایط ادامه دار باشد ما حتی نمی توانیم با دو کشور چین و روسیه مبادله ای داشته باشیم. از آنجایی که مواد اولیه صنایع برای عمده شرکت‌های ایرانی، از چین وارد می‌شود و در ادامه فشار‌ها بر روی چین سبب می‌شود که از فروش کالا هم صرف نظر کند در نهایت ضرر آن به شرکت‌های ایرانی می‌رسد و سبب می‌شود در مدت چهار تا پنج ماه شرکت‌های ایرانی با مشکل مواد اولیه و عدم دسترسی مناسب به دلار برای خرید مواد اولیه مواجه شوند و وقوع این دو با هم تهدید بزرگی است و فرض کردن آن که در این سناریو نوعی فرصت است، خوش بینانه محسوب نمی‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه هیچ عاملی در طول یک سال اخیر موجب افت شاخص بازار سرمایه نشده است آیا می‌توان گفت که FATF و کرونا هم نوعی تهدید علیه بورس نیستند؟ بیان کرد: رشد شاخص بورس، بدون هیچگونه عملیات اقتصادی در کشور زنگ خطری برای بدنه‌ اقتصادی کشور است و دلیل آن هم این است که در کشوری که هیچگونه فعالیت اقتصادی صورت نگرفته ، چطور ممکن است که شاخص بورس رشد کند. این فرضیه فقط در شرایط تورمی ایجاد می شود.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: فشار‌های بین المللی تاثیر خود را بر شاخص بورس گذاشته است و کارایی شرکت‌ها به ۱۰ درصد رسیده است و عمده آن‌ها هم در حال بسته شدن هستند و می‌شود عنوان کرد که ۳۰ تا ۴۰ درصد از شرکت‌هایی که در بازار سرمایه وجود دارند، ثبت شده نیستند و یا موقعیت فیزیکی ندارند. فشار‌های بین المللی برخلاف گفته های مسئولان بر بازارهای اقتصادی و سهام فشار وارد کرده و آنچه که از بازار سهام تحت عنوان سود برداشت شد، برابر است با کاهش ارزش میزان سرمایه‌ای که داشتند.

حیدری اضافه کرد: میزان تورمی که در عمق جامعه حاکم است به همان میزان هم در بازار سرمایه وجود دارد و با افزایش قیمت دلار در سال آینده، بسیاری از سهام‌های صادرات محور هم افزایش قیمت خواهند داشت. چون دولت در سال ۱۳۹۸ کار اقتصادی انجام نداده است به همین خاطر رشد شاخص و بزرگنمایی آن یک نوع دستاورد در زمینه‌ عمومی برای دولت محسوب می‌شود به همین دلیل دولت برای جا انداختن بازار سرمایه، به تبلیغ آن کمک می‌کند که در پایان سال به عنوان نوعی دستاورد برای خود ذکر کند و این کار غلطی است که به درستی انجام داده می‌شود.

اقتصاد 24
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  ۱۰ شباهت ایران با برترین جاذبه‌های جهان
  تاثیرنیروگاه های کوچک برق آبی بر اقتصاد روستاهای مناطق کوهستانی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار