درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 9 اسفند 1398 - 06:13   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  آیت الله اراکی: رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، تایید اصل نظام است
  همه‌ی رأی دهندگان، نظام و انقلاب را قبول دارند
  حضور گسترده ملت درانتخابات رای تایید نظام جمهوری اسلامی است
  تبدیل 35درصد نفت خام به بنزین
  نگاهی به ظرفیت ها و صورت های مالی پالایشگاه های کشور
  گزارش مقایسه ای پالایشگاه ها
  پای خودروهای هوشمند به جاده های هلند باز می شود
  بنزین و CNG کدامیک
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  مضرات گاز cng برای موتور و راهکارها
  سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
  ضرورت مناسب سازی سرسیلندر برای خودروهای دوگانه سوز
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  سرسیلندر و اهمیت آن در خودروهای سی ان جی سوز
  فرهنگ‌سازی لازمه گسترش استفاده از سوخت CNG/افزایش قیمت با هدف اجرای الزام‌های ایمنی
  عمر مفید لوازم مصرفی و استهلاکی خودرو چقدر است؟
  تصاویر سرسیلندر و ضرورت مناسب سازی سرسیلندرموتورهای داخلی متناسب با خودروهای دوگانه سوز
  حذف کارت سوخت 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد
  تحقق آرزوی دیرینه صادرات بنزین
  یادداشت|ضرورت افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور
  مقایسه بین CNG و بنزین
  تصاویر سرسلندر و آشنایی با آن/ اصلاح سرسیلندر برای خودروهای سی ان جی
  خصوصی سازی بر بورس چه اثری دارد؟
  مقایسه خودروهای بنزین سوز و گاز سوز
  خسارت های سنگین و جبران ناپذیر حذف کارت سوخت
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  بنزین و گازوئیل قابل تحریم نیست/ اشتباه فاحش در عدم ساخت پالایشگاه های جدید
  صادرات ۲۰۰میلیون‌دلاری بنزین ایران هر هفته در بورس
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  فیلم آتش گرفتن باک خودرو
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45224صفحه نخست » بورس و بازار سرمایهیکشنبه، 29 دی 1398 - 10:29
پرش بورس به ابرکانال 400
توقف شاخص کل بورس پشت مرز 400هزار نیز به درازا نکشید و در اولین جلسه معاملاتی این هفته نماگر اصلی بازار سهام با رشد بیش از 10هزار واحدی در یک قدمی کانال 410هزار ایستاد. به این ترتیب بازدهی بورس تهران از ابتدای سال جاری به 130درصد رسیده تا سهام همچنان پیشتاز بلامنازع بازارهای داخلی باشد. با این وجود سقف‌شکنی‌های بورس تهران در اولین جلسه معاملاتی هفته تنها به ورود قاطع شاخص کل به ابرکانال جدید محدود نمی‌شود.
  
پیام نفت:
پرش بورس به ابرکانال 400
 
به گزارش خبرگزاری آریا، ارزش معاملات خرد بورسی نیز روز گذشته برای نخستین بار از مرز تاریخی 3600میلیارد تومان گذر کرد و این در حالی بود که 500میلیارد تومان تقاضای منتظر در سقف‌های قیمتی از خرید سهام باز ماند. آماری که از تقابل دیدنی عرضه و تقاضای سهام در روز گذشته حکایت دارد. پس از 6جلسه متوالی تجربه رشد قیمت‌ها، گروهی از معامله‌گران، به خصوص بازیگران بزرگ حقوقی انگیزه‌های قدرتمندی برای شناسایی سود دارند.
از سوی دیگر همچنان جریان ورود نقدینگی به حدی قدرتمند است که اجازه نداده عرضه‌های حجیم و گسترده مسیر قیمت‌ها را معکوس کند. مساله‌ای که رصد جریان پول‌های ورودی را برای پیش‌بینی ادامه مسیر ضروری می‌کند. در صورتی که این جریان با وقفه‌ای محسوس همراه شود، آن‌گاه بهانه‌های صعودی سهام و انگیزه‌های خریداران محک خواهد خورد.
اولین جلسه معاملاتی این هفته با رشد 10517واحدی شاخص کل بورس تهران دنبال شد و این بار نماگر اصلی بازار سهام در ابرکانال 400هزار واحدی مستقر شد. ریسک‌هایی که بازار سهام را به مدت یک هفته احاطه کرده بود رفته‌رفته رنگ باخته و جریان نقدینگی بار دیگر راه بورس را در پیش گرفته است. به این ترتیب همزمان با سقف‌شکنی نماگرهای بازار سرمایه، ارزش معاملات خرد بورس تهران نیز رکورد تاریخی دیگری را به ثبت رساند. سرمایه‌هایی که در هفته پرتنش کشور راه خروج از بازار را در پیش گرفته بودند بار دیگر در سهام جاگیری می‌کنند و محرک قوی‌تری برای جذب سرمایه‌های بیشتر می‌شوند.
معاملات روز گذشته بورس تهران با رشد 11223واحدی شاخص کل آغاز شد. با وجود این در نیمه دوم معاملات عرضه سهام تا حدودی شدت گرفت و برآیند تغییرات نماگر اصلی بازار به 10517واحد در جهت مثبت رسید.
به این ترتیب شاخص کل در سطح 409962واحدی متوقف شد. از سوی دیگر تشدید عرضه‌ها سبب شد ارزش معاملات خرد بورسی نیز رکورد تازه‌ای را به ثبت برساند و به رقم قابل‌توجه 3627میلیارد تومان برسد. اوج‌گیری ارزش معاملات عموما نشانه‌ای از احتمال تغییر روند در معاملات بورس تعبیر می‌شود؛ با این حال حصول چنین نتیجه‌ای از معاملات روز گذشته چندان آسان نیست. نخست آنکه اگرچه عرضه‌ سهام در بسیاری از نمادها شدت گرفت با وجود این تقاضا همچنان قدرتمند ظاهر شده و امکان چرخش محسوس قیمت‌ها را نداده است.
به همین دلیل است که فاصله شاخص از سقف روزانه معاملات دیروز از 706واحد فراتر نرفت. از سوی دیگر باید در نظر داشت معاملات روز گذشته در شرایطی به پایان رسید که همچنان 500میلیارد تومان نقدینگی در صفوف خرید بورس انتظار خرید سهام را می‌کشیدند و ارزش صف خرید 38نماد در فرابورس به 110میلیارد تومان بالغ می‌شد. به این ترتیب اگر چه رشد قیمت‌ها و انگیزه‌های شناسایی سود دلایلی را برای عرضه بیشتر سهام فراهم کرده است آنچه سمت و سوی اصلی معاملات را در این برهه تعیین می‌کند قدرت‌نمایی تقاضا و میزان نقدینگی ورودی به بازار است.
بازگشت سرمایه‌های خرد
بورس تهران روز گذشته ششمین جلسه سبزپوشی متوالی خود را به ثبت رساند تا بازدهی شاخص کل از ابتدای هفته بعد از شوک به 9/ 15درصد برسد. طی هفته سوم دی ماه و در مقطعی که احتمال تقابل نظامی ایران و آمریکا اوج گرفته بود شاخص کل بورس بیش از 30هزار واحد از ارتفاع خود را از دست داد و تا کانال 353هزار واحدی عقب نشست. با وجود این کمرنگ‌ شدن این احتمال، بازگشت پرقدرت سرمایه‌های حقیقی را در پی داشت.
در چهار جلسه معاملاتی بورس که در فاصله 14تا 18دی ماه برگزار شد خالص تغییر مالکیت‌های سهام، تنها در بورس به 3743میلیارد تومان به سمت سهامداران حقوقی بازار رسید. این عدد در رابطه با فرابورس بیش از 700میلیارد تومان بود. این در حالی است که خالص نقدینگی وارد شده به بورس از سمت بازیگران حقیقی در جلسات بعد از شوک به 3515میلیارد تومان رسیده است و به نظر می‌رسد به زودی سرمایه‌های خردی که به‌صورت موقت از بازار سهام فاصله گرفتند به جریان معاملات بازخواهند گشت. برای تکمیل این فرض، ذکر دوباره این نکته نیز مفید خواهد بود که ارزش صفوف خرید بورسی در روز گذشته در حدود 500میلیارد تومان بود.
در 6جلسه اخیر برخی مقیاس‌های معمول بازار سهام به هم ریخته‌اند. پس از سقف‌شکنی‌های متوالی و بدون توقف بورس، همچنان مشخص نیست جریان ورودی پول تا کجا ادامه خواهد داشت و این مساله پیش‌بینی روند آتی سهام در کوتاه‌مدت را دشوار می‌سازد. کسب بازدهی بیش از 20درصدی در تعداد زیادی از نمادها می‌تواند موج شناسایی سود را تا حدودی تقویت کند. کما اینکه بسیاری از صف‌های خرید مطرح بازار در روز گذشته، بعد از چند جلسه، از سقف قیمت جدا شدند و تعادل نسبی را در معاملات تجربه کردند. نگاهی به جزئیات معاملات روز گذشته این وضعیت را روشن‌‌تر می‌سازد.
در اولین جلسه معاملاتی این هفته از میان 309نماد فعال بورسی، 301نماد رشد قیمت پایانی سهم را تجربه کردند. با این حال در معاملات پایانی 273نماد توانستند در مدار مثبت باقی بمانند و 36نماد در محدوده منفی معامله شدند. مساله‌ای که نشان از تشدید عرضه در نیمه دوم معاملات دارد.
این مساله به خصوص پس از 6جلسه رشد متوالی قیمت سهام چندان هم دور از انتظار به نظر نمی‌رسید. در سوی دیگر همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد نقش حمایتی بازیگران بزرگ در هفته پرتنش بورس این انتظار را به وجود آورده بود که این دسته از سهامداران بازار نیز همزمان با رشد قیمت‌ها در پی جبران نقدینگی دست به عرضه پرقدرت سهام بزنند. با وجود این به‌نظر می‌رسد بین نقش حمایتی و عرضه‌کننده این بازیگران تناسبی وجود دارد که صعود بیش از پیش قیمت‌ها را میسر ساخته است.
عوامل و بهانه‌های صعود سهام
در روزهای اخیر عوامل بسیاری دست به دست هم داده‌اند تا تقاضا برای سهام بار دیگر شدت بگیرد. از تصویب معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی گرفته تا بهبود قیمت کالاهای پایه مصرفی در بازار جهانی انگیزه‌های گسترده‌ای را برای خریداران سهام ایجاد کرده است.
همچنین بعد از هفته پرتلاطم کشور، اگر چه نرخ ارز در مسیر اصلاح قرار گرفت، با وجود این، این نرخ در نیمه اول کانال 13هزار تومانی آرام گرفته و این مساله سبب شده میانگین هفته‌ای نرخ دلار نیمایی به بیش از 11800تومان برسد. کاهش ریسک سیستماتیک، قوت گرفتن محرک‌های سودآوری، انگیزه‌ها برای تقویت رغبت سرمایه‌گذاران به سهامداری، انتظار برای رونمایی از صورت‌های مالی پاییزی و موارد دیگری از این دست مهم‌ترین عوامل صعودهای بی‌وقفه سهام هستند. با این حال عامل مهم دیگری را نباید نادیده گرفت و آن اثری است که صعودهای پیشین قیمت سهم بر ذهنیت معامله‌گران نسبت به آینده سهم دارد. در واقع این عامل را بیشتر باید به بهانه‌ای بی‌پشتوانه تعبیر کرد.
هنگامی که قیمت یک سهم برای مدت قابل‌توجه و چشمگیری بر مدار صعود ممتد قرار می‌گیرد بعضا به این چشم‌انداز دامن می‌زند که این روند می‌تواند بدون انقطاع ادامه پیدا کند. در این بین جوسازی‌های گروهی و فضاسازی‌های گمراه‌کننده نیز بعضا مساله ارزندگی سهام را به حاشیه برده و بر جریان‌های لحظه‌ای تاکید می‌کنند. نکته آنجاست که این فضا می‌تواند کاملا شکننده باشد و در صورتی که عاملی معنادار روند قیمت سهم را توجیه نکند چرخش روند، جاماندگی سهامدار از پتانسیل‌های کسب سود را در پی خواهد داشت.
تاکید بر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که هنگامی که از عوامل و بهانه‌های صعود صحبت به میان می‌آید لزوما پتانسیل‌های سودآوری بنگاه‌ها مورد بحث نیست؛ با این حال باید در نظر داشت که عواملی که می‌تواند نقدینگی را طی یک فرآیند بلندمدت به سمت یک نماد جذب کند، با اصلاح‌های مقطعی قیمت سهام محو و نابود نمی‌شود؛ در حالی که نقطه پایان بهانه‌ها می‌تواند اولین مرحله از اصلاح قیمت سهام باشد.
تمرکز معاملات بورس در آخرین موج صعود
در بین تمام عواملی که پیش‌تر مطرح شد بورس تهران بار دیگر بر مساله افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها متمرکز شده است. روز گذشته بار دیگر بیشترین ارزش معاملات در دو گروه «خودرو و قطعات» و «بانک‌ها» کلید خورد و این دو گروه بیش از 25درصد ارزش معاملات را در اختیار گرفتند. همچنین بازیگران حقیقی بازار بیش از همه در این دو گروه خریدار بودند. در این میان معاملات نماد «وتجارت» در نوع خود جالب توجه بود.
روز گذشته بیش از یک درصد سهام این بانک دست به دست شد و صف‌های خرید حجیم این نماد چند بار عرضه شد. با وجود این معاملات این سهم در سقف مجاز قیمتی به پایان رسید. در سوی مقابل در نمادهایی همچون «خودرو» و «وبملت»، از میانه جلسه معاملاتی، عرضه‌ها توانست معاملات را از سقف قیمتی فاصله دهد و بعد از نزدیک به 6جلسه معاملاتی، دادوستدهای متعادلی را در این نمادها رقم بزند.
به‌صورت مشخص چهار گروه «خودرو»، «بانک‌»، «فلزات اساسی» و «محصولات شیمیایی» صنایع پرمعامله روزهای اخیر هستند. همان‌گونه که مطرح شد در دو صنعت نخست انگیزه‌های تجدید ارزیابی حرف اول را می‌زند؛ در حالی که در بزرگان کالایی امضای فاز نخست توافق تجاری، بهبود قیمت کالاهای پایه، رشد نرخ ارز و همچنین انتظار برای انتشار صورت‌های مالی پیشران قیمت‌ها هستند.
به عبارت دیگر در نمادهای بزرگ این دسته از صنایع همچنان می‌توان به نسبت‌های قیمت ‌به درآمدی در رابطه با برآورد ارزندگی قیمت سهم اعتنا کرد. به خصوص در برهه‌ای که انتشار صورت‌های مالی می‌تواند در جهت‌دهی به نقدینگی موجود در بازار سهام تعیین‌کننده باشد، مساله تفکیک عوامل رشد قیمت و بهانه‌های صعود ضروری خواهد بود.
09-01
-->
 
 
لینک کوتاه:
کد خبر:
کد خبرنگار:مطالب پیشنهادی

 
 
پرش بورس به ابرکانال 400
 
 
 
 
 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  محسن شاطرزاده:اخلاق و دیپلماسی در تفکر ترامپ
  اولویت تخصیص وام بلاعوض برای دوگانه‌سوزی با خودروهای عمومی است/ تاکسی‌های اینترنتی در اولویت‌ بعد
  محمدنبی ابراهیمی: جریان رقیب از توجه مردم به اصلاح طلبان احساس خطر کرده است/ ابوالفضل رباطی: باید قوانینی برای 30 سال آینده خودمان تصویب کنیم/ محمدهادی انتشاری: جوانان پای صندوق بیایند و به جوانان رأی دهند
  آیت الله اراکی: رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، تایید اصل نظام است
  درآمدهای نفتی بودجه 99 را بعد از تصمیم اخیر FATF اصلاح کنیم
  گازرسانی ۱۲۰ میلیون متر مکعبی به نیروگاه‌ها
  بورس سبزپوش شد
  تراژدی اتوبوس‌های کاغذی
  منشاء شیوع کرونا در قم مشخص شد
  استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت پخش سراسری فرآورده های نفتی
  جهش هشت هزار و ۲۰۰ واحدی شاخص کل بورس
  کاهش ۹۰ میلیونی قیمت برخی خودروها
  همه‌ی رأی دهندگان، نظام و انقلاب را قبول دارند
  سومین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی نصب شد
  آخرین وضعیت ثبت‌نام و تحویل کارت‌های سوخت/ کارت های جدید چه زمانی صادر می شوند؟
  محسن شاطرزاده:ظرفیت تجارت ۲۳۰میلیارد دلاری با ۱۵کشور همسایه
  این تاکسی‌ها از مالیات معاف می‌شوند
  واکنش بورس به قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF چیست؟
  الیاس نادران : خیلی ها از من خواستند کاندیدا شوم/ رای نیاورم مثل دوره قبل برمی گردم دانشگاه /مجلس هفتم مخالف افزایش قیمت بنزین نبود!
  خام فروشی نقطه ضعف بزرگی اقتصاد کشور است
  توانگر: باید دولت وادار به تاسیس پالایشگاه و پترو پالایشگاه شود
  صادرات بنزین به عراق و پاکستان
  ویروس کرونا قیمت نفت را کاهش داد
  کرونا و FATF؛ ۲ ریسک سیستماتیک بورس
  تولید نخستین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا در وزارت دفاع
  نادران: رئیس مجلس باید پاسخگوی فاجعه بنزینی باشد/مجلس در جریان بسیاری از امور نیست
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار