درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   چهارشنبه، 20 فروردین 1399 - 15:08   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  پرویز فتاح؛ تک ستاره اصولگرایان برای ۱۴۰۰/ دوگانه فتاح - حدادعادل چقدر جدی است؟
  تاثیر عجیب ویروس کرونا بر بازار مسکن/ قیمت‌ها افزایش می‌یابد
  تا سال 2050 انرژی خورشیدی منبع اصلی تولید برق در جهان خواهد بود
  نگاهی به تولید و مصرف برق در جهان - مجله اقتصادی
  سرمایه گذاری ۳۳۰ میلیارد دلاری هند در انرژی های تجدید پذیر
  کاهش وابستگی جهان به نفت با برق خورشیدی
  پیش‌بینی کاهش مصرف روزانه نفت جهان به ۱۰۴ میلیون بشکه در ۲۰۲۳
  اشتباه فاحش استالین در ایران
  جمعیت بالای روس تبارهادر اسرائیل و نفوذ پوتین در اسرائیل
  زیان ۲۷ هزار میلیاردی تومانی خودروسازان(جزئیات)/ملت نجیب ایران تا کی مجبور به خرید خودرو به چند برابر قیمت جهانی هستند؟
  آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان ۲۳۳۶ نفر، فوتی ها ۷۷ نفر، بهبودیافتگان ۴۳۵ نفر
  قیمت جهانی انواع خودرو ها در جهان در سال2019/قیمت ظالمانه خودرو در ایران
  ویتنام چگونه ویروس کرونا را سر جای خود نشاند و مهار کرد؟
  آمریکا، اسرائیل و روسیه بخواهند ایران و ترکیه را در سوریه در مقابل یکدیگر قرار دهند / می خواهند از هر دو امتیاز بگیرند / باید مراقب باشیم بازی نخوریم
  راهکارهای رشد پایدار ذوب آهن اصفهان
  ایران اجازه ندهد ادلب بین ایران و ترکیه فاصله ایجاد کند.
  چرا استالین کشور اسرائیل را تأسیس کرد؟
  آیت الله اراکی: رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، تایید اصل نظام است
  همه‌ی رأی دهندگان، نظام و انقلاب را قبول دارند
  حضور گسترده ملت درانتخابات رای تایید نظام جمهوری اسلامی است
  تبدیل 35درصد نفت خام به بنزین
  نگاهی به ظرفیت ها و صورت های مالی پالایشگاه های کشور
  گزارش مقایسه ای پالایشگاه ها
  پای خودروهای هوشمند به جاده های هلند باز می شود
  بنزین و CNG کدامیک
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  مضرات گاز cng برای موتور و راهکارها
  سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
  ضرورت مناسب سازی سرسیلندر برای خودروهای دوگانه سوز
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45166صفحه نخست » اخبار رسانه هایکشنبه، 17 آذر 1398 - 07:22
یادداشت|ضرورت افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور
  
پیام نفت:

جایگزینی هرچه بیشتر مصرف گاز طبیعی فشرده به جای بنزین در سوخت خودروها و به تبع آن کاهش تقاضای بنزین و واردات این فرآورده، یکی از بابت صرفه‌جویی اقتصادی، دوم ملاحظات زیست محیطی و سوم شرایط سیاسی و استراتژیک کشور برای دولت حائز اهمیت است.

یادداشت|ضرورت افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور

خبرگزاری تسنیم - اهمیت و ضرورت افزایش سهم مصرف گاز طبیعی فشرده(CNG) در کشور از دو منظر شناختی؛ یعنی وضعیت موجود به لحاظ کمیت، کیفیت، عوامل و سرمایه و کاربردی؛ یعنی فایده و ذینفعان حائز اهمیت است.

از منظر شناختی؛ افزایش آلاینده‌های هوا در سال‌های اخیر مخصوصاً در شهرهای بزرگ و به تبع آن افزایش خطرات ناشی از آن بر سلامت افراد جامعه که بر اساس اظهارات مسئولین سازمان محیط زیست، از رسانه‌های صمعی و بصری منتشر شده حاکی از مشکلات زیست محیطی آلودگی هوا است.

هزینه بالای تهیه سوخت و پرداخت یارانه‌های عظیم انرژی در بخش حمل و نقل همواره چالش جدی اقتصاد ایران در دهه‌های اخیر بوده و وابستگی چرخه تحرک کشور به فرآورده‌های نفت وارداتی از دو منظر سیاسی و اقتصادی نقطه بسیار آسیب پذیر محسوب می‌شود.

داشتن رتبه اول ذخایر گازی و رتبه چهارم تولیدکننده گاز در جهان که در گزارش شرکت بریتیش پترولیوم مطرح شده، هزینه کمتر تهیه گاز طبیعی نسبت به بنزین و گازوئیل با توجه به منابع غنی ذخایر گاز طبیعی و همچنین داشتن خطوط انتقال گاز گسترده و وسیع در کشور، وضعیت توسعه ایستگاه‌های گاز طبیعی فشرده با راه اندازی بیش از 2400 جایگاه CNG، منابع محدود نفت در کشورهای مختلف جهان که آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش سالانه خود پیرامون چشم‌انداز جهانی انرژی هشدار داده که وفور فعلی نفت در حال حاضر ممکن است گذرا باشد و در واقع، در صورت عدم افزایش قابل توجه سطح تولید، بازارهای نفت در سال‌های آتی با کمبود عرضه مواجه خواهد شد، وضعیت اشتغال و کمبود شغل در کشور و از منظر کاربردی، افزایش سهم مصرف CNG در سبد سوخت کشور و به تبع آن جایگزینی بیشتر مصرف گاز طبیعی به جای بنزین در خودروها، نهایتاً کاهش آلایندگی هوا که یکی از اهداف سازمان محیط زیست بوده را به همراه خواهد شد، از ضرورت‌های افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور است.

افزایش مصرف سوخت CNGموجب ایجاد مشتریان جدید و به تبع آن افزایش تقاضا و ظرفیت‌های بیشتر برای فروش گاز طبیعی و همچنین موجب تقویت بخش خصوصی در صنایع پایین دستی و توزیع گاز به عنوان یکی از استراتژی‌های شرکت ملی گاز ایران خواهد شد. صنعت CNG یکی از شاخه‌های صنعتی در وزارت صنعت معدن و تجارت محسوب و به عنوان یکی از صنایع با تکنولوژی بالا و به روز در جهان امروز مطرح است، که موجب قرارگیری ایران در سطوح بالای استفاده کننده از انرژی‌های نو شده و در نتیجه باعث گسترش بخش تولید تجهیزات و حتی صادرات آن به کشورهای دیگر خواهد شد.

ایجاد شغل و افزایش میزان اشتغال در کشور اولین اولویت و یکی از مهم‌ترین چالش‌های وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی است که با توسعه صنعتCNG بخشی از مشکل مطروحه مرتفع خواهد شد.

افزایش سهم مصرف گاز طبیعی فشرده(CNG) و به تبع آن جایگزینی سوخت گاز طبیعی به جای بنزین موجب کاهش تقاضای بنزین و همچنین کاهش واردات بنزین شده و شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران می‌تواند فشارهایی که از سوی تأمین بنزین مصرفی دارد را کاهش داده و به ایجاد زیرساخت‌ها و تقویت پروژه‌های دیگر بپردازد.

صاحبان وسایل نقلیه گازسوز به جهت کم هزینه و مقرون به صرفه بودن خرید سوخت گاز طبیعی فشرده به جای بنزین برای خودروهایشان یکی دیگر از گروه‌های ذینفعان محسوب می‌شوند.

عموم مردم به دو جهت از افزایش سهم مصرف گاز طبیعی فشرده(CNG نفع می‌برند، یکی از بابت کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و به تبع آن کاهش بیماریهای مرتبط با آلودگی هوا که با جایگزینی گاز طبیعی به جای بنزین در سوخت خودروها صورت می‌گیرد و دیگری بابت کاهش هزینه‌های حمل و نقل با توجه به استفاده از خودروهای گازسوز، منتفع خواهند شد.

جایگزینی هرچه بیشتر مصرف گاز طبیعی فشرده به جای بنزین در سوخت خودروها و به تبع آن کاهش تقاضای بنزین و واردات این فرآورده، یکی از بابت صرفه‌جویی اقتصادی، دوم ملاحظات زیست محیطی و سوم شرایط سیاسی و استراتژیک کشور برای دولت حائز اهمیت بوده و در اصل می‌توان گفت ذینفع همه موارد نامبرده فوق دولت است؛ زیرا برای رسیدن به هر یک از مواردی که ذکر شد می‌بایست دولت هزینه‌های کلانی پرداخت نماید. تمام موارد بیان شده گویای اهمیت و ضرورت افزایش سهم مصرف گاز طبیعی فشرده(CNG) در سبد سوخت کشور است.

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار