درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 7 بهمن 1398 - 13:49   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  تبدیل 35درصد نفت خام به بنزین
  نگاهی به ظرفیت ها و صورت های مالی پالایشگاه های کشور
  گزارش مقایسه ای پالایشگاه ها
  پای خودروهای هوشمند به جاده های هلند باز می شود
  بنزین و CNG کدامیک
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  مضرات گاز cng برای موتور و راهکارها
  سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
  ضرورت مناسب سازی سرسیلندر برای خودروهای دوگانه سوز
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  سرسیلندر و اهمیت آن در خودروهای سی ان جی سوز
  فرهنگ‌سازی لازمه گسترش استفاده از سوخت CNG/افزایش قیمت با هدف اجرای الزام‌های ایمنی
  عمر مفید لوازم مصرفی و استهلاکی خودرو چقدر است؟
  تصاویر سرسیلندر و ضرورت مناسب سازی سرسیلندرموتورهای داخلی متناسب با خودروهای دوگانه سوز
  حذف کارت سوخت 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد
  تحقق آرزوی دیرینه صادرات بنزین
  یادداشت|ضرورت افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور
  مقایسه بین CNG و بنزین
  تصاویر سرسلندر و آشنایی با آن/ اصلاح سرسیلندر برای خودروهای سی ان جی
  خصوصی سازی بر بورس چه اثری دارد؟
  مقایسه خودروهای بنزین سوز و گاز سوز
  خسارت های سنگین و جبران ناپذیر حذف کارت سوخت
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  بنزین و گازوئیل قابل تحریم نیست/ اشتباه فاحش در عدم ساخت پالایشگاه های جدید
  صادرات ۲۰۰میلیون‌دلاری بنزین ایران هر هفته در بورس
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  فیلم آتش گرفتن باک خودرو
  سی ان جی فاقد ترکیبات سرطانزای بنزین است
  چرا باک خودروهای بنزینی آتش میگیرد
  ظرفیت مصرف 46 میلیون متر مکعب گاز(معادل 5درصد گاز تولیدی) در جایگاه های سی ان جی
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45111صفحه نخست » اخبار رسانه هاشنبه، 4 آبان 1398 - 13:47
حملات تند اصولگرایان به اظهارات روحانی درباره همه‌پرسی: برای تسلیم شدن مقابل آمریکا نیازی به همه‌پرسی نیست؛ نیم متر پارچه سفید را بالا بگیرید!
  
پیام نفت:

از زمان انتخاب روحانی بعنوان رئیس جمهور ایران در سال ۲۰۱۳، وی در مناسبت‌های مختلف، دعوت به ضرورت اجرای دو ماده ۶ و ۵۹ از قانون اساسی ایران کرده و ان‌ها را راه حل مشکلات و اختلافات در سیاست‌های داخلی و خارجی این کشور و تضمین بقای جمهوری اسلامی، می‌داند.
 
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

واکنش تند اصولگرایان به اظهارات روحانی درباره همه‌پرسی: برای تسلیم شدن مقابل آمریکا نیازی به همه‌پرسی نیست؛ نیم متر پارچه سفید را بالا بگیرید!

العربی الجدید نوشت: از زمان انتخاب روحانی بعنوان رئیس جمهور ایران در سال 2013، وی در مناسبتهای مختلف، دعوت به ضرورت اجرای دو ماده 6 و 59 از قانون اساسی ایران کرده و انها را راه حل مشکلات و اختلافات در سیاستهای داخلی و خارجی این کشور و تضمین بقای جمهوری اسلامی، می داند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: اساس این دو ماده، همه پرسی است؛ ماده ششم قانون اساسی ایران، یکی از راههای اداره امور کشور را انجام همه پرسی می داند و در ماده 59، مواردی که می توان از طریق همه پرسی در مورد انها تصمیم گیری کرد، مشخص شده است، که شامل مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم می شود.

اما موضوعاتی که روحانی طی این شش سال دعوت به انجام همه پرسی در مورد انها نموده است، برخی مربوط به سیاست داخلی است و بعضی دیگر، با سیاست خارجی ایران ارتباط دارد؛ همانطور که در ماه می گذشته، روحانی در جریان دیدار با روزنامه نگاران ایرانی، انجام همه پرسی را اصلی برای عبور از تنگناها دانسته و تصریح کرد که در سال 2006، به رهبر جمهوری اسلامی پیشنهاد داده است تا در مورد پرونده هسته ای، از مردم نظرخواهی کنند؛ که ظاهرا ایشان هم با پیشنهاد روحانی موافقت کرده، اما با تغییر دولت و روی کار آمدن احمدی نژاد اصولگرا، مسیر به سمت دیگری رفته است.

مساله ای که اخیرا روحانی در دانشگاه تهران مطرح نموده و همه پرسی را چاره آن دانسته است، به سیاست خارجی ایران و ارتباط آن با غرب باز می گردد. وی در این باره گفت:«40 سال است که در مورد ارتباط با غرب، به پاسخ صریح و قاطعی نرسیده ایم، برخی جریانهای داخلی می خواهند تعامل سازنده با جهان داشته باشند و برخی دیگر، به مقابله مستمر، فرا می خوانند. همچنانکه بعضی می گویند باید دشمن را در هم بشکنیم و بعضی دیگر، معتقدند امکان حل بسیاری از مشکلات با دشمن، وجود دارد..مساله اصلی آن است که ایا استراتژی تعامل را در پیش بگیریم یا مقابله؟».

این مساله استراتژیک از نظر روحانی، نیازمند انجام همه پرسی است؛ چرا که می گوید: «در صورتی که در مورد این مسائل به نتیجه ای نرسیدیم، باید از مردم نظرخواهی کنیم؛ به این دلیل که 40 سال است در این باره در حال مجادله هستیم.»

در این جا، منظور کاملا مشخص است؛ صحبت روحانی در مورد دو گانه «تعامل سازنده و مقابله مستمر»، به روابط با غرب و بویژه ایالات متحده اشاره دارد؛ چرا که در سیاست خارجی ایران، دو دیدگاه در مورد این روابط وجود دارد و در حالی که رئیس جمهور ایران به تعامل سازنده فرا می خواند، مخالفان محافظه کار او، گرایش دیگری داشته و به ادامه دشمنی با غرب و آمریکا دعوت می کنند.

در همین چارچوب، اظهارات روحانی اینگونه تفسیر شد که وی دعوت به انجام همه پرسی در خصوص مذاکره با ایالات متحده نموده است و در ادامه، طیفهایی از اصولگرایان، حمله سختی به روحانی کرده و موضعگیری وی را مخالف با موضع کلی نظام جمهوری اسلامی در مورد مذاکره با آمریکا دانستند. همچنانکه حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه اصولگرای کیهان، مستقیما صحبتهای رئیس جمهور را دعوتی به اجرای همه پرسی در مورد مذاکره با آمریکا دانست.

در ادامه حملات و اتهامات« سنگینی» که متوجه روحانی شد، مدیر مسئول کیهان تاکید کرد که موضوعاتی که امریکا و اروپا خواهان مذاکره در مورد انها هستند، مربوط به چشم پوشی ایران از صنایع موشکی خود و پایان دادن به نفوذ منطقه ای اش است و این مساله به معنای تسلیم در برابر آنهاست، بنابراین، تسلیم شدن نیازی به انجام همه پرسی یا مذاکره ندارد؛ بلکه کافی است که نیم متر پارچه سفید را در دستان خود مقابل آمریکا بالا بگیرید.

اما به دور از انتقادات و حملاتی که پس از هر بار طرح موضوع همه پرسی، از سوی روحانی، متوجه وی می شود، باید گفت انجام چنین همه پرسی، یک کار پیچیده است، که رئیس جمهور ایران حرف آخر را در آن مورد نمی زند. به لحاظ قانونی، این موضوع مستلزم موافقت یک سوم نمایندگان مجلس ایران و همچنین، اجازه رهبر ایران است. علاوه بر اینکه اختلافاتی در مورد موضوعاتی که امکان انجام همه پرسی داشته باشند، وجود دارد.

در سایه این پیچیدگی ها، سوالاتی در مورد انگیزه های روحانی در مورد تمرکز بر طرح همه پرسی در خصوص مسائلی که استراتژیک می نامد، مطرح می شود؛ بویژه آنکه وی بیش از هر کس دیگری از دشواریهایی که بر سر راه اجرای پیشنهادش وجود دارد، آگاه است.

برخی تحلیلها در این باره حکایت از آن دارد که روحانی در پی آن است تا قبل از انتخابات مجلس، بر رقبای سیاسی خود فشار وارد کند.

در همین چارچوب، تحلیلگران اصلاح طلب بر این عقیده اند که روحانی از طریق موضوع اختلافات در دیدگاهها در مورد روابط خارجی، می خواهد اینگونه وانمود کند که سعی دارد بوسیله توافق با اروپا و ایالات متحده، مشکلات کشور را حل کند، اما جریان رقیب او، خواهان ادامه مقابله با غرب و در نتیجه، ادامه مشکلات کشور است. این در حالی است که تحلیلگران اصولگرا، اظهارات روحانی را تلاشی برای فرار از مسئولیتها می دانند.

لازم به ذکر است که همه پرسی، تنها سازی نیست که رئیس جمهور اعتدال گرای ایران آن را می نوازد، بلکه در ماههای گذشته نیز وی تلاش کرد توپ را در زمین اصولگراها بیندازد و در پاسخ به انتقادات آنها در مورد سیاستهای رئیس جمهور در بخش اقتصادی، انتظارات آنها را فراتر از صلاحیتهای خود دانست.

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  عرضه ۲۱ هزار تن مواد پلیمری در بورس کالا
  مردم در پوشش صندوق‌های سرمایه‌گذاری، وارد بازار سرمایه شوند
  سوخت زمستانی در مناطق صعب العبور دیواندره توزیع شد
  بیش از ۹۴ درصد صادرات کشور در اختیار ۱۰۰ شرکت است
  آغاز تغییر در صنعت کشتیرانی ایران/ مشکل آلایندگی کشتی‌های ایران چگونه حل شد؟
  سهمیه بنزین بهمن‌ماه امشب واریز می‌شود
  نرخ بالای سود بانکی یک سیاست ضد تولید است
  روز پرتلاطم بورس تهران
  افتتاح واحد زیست محیطی جامد سازی گوگرد در شرکت پالایش نفت اصفهان
  تخت گاز بدون بنزین / هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ و هر لیتر بنزین غیرسهمیه‌ای ۳ هزار تومان قیمت دارد و ‌قیمت هر کیلوگرم ال.پی.جی ۲۳۰ تومان است/ سامان دهی مصرف کنندگان
  گازسوز شدنِ کدام خودروها رایگان است؟
  آیا گاز سوخت مناسبی برای خودرو است؟
  مالیات کالاهای نفتی، طلا و نوشابه مشخص شد
  زدن دکمه خروج کافی نیست، نازل را بگذارید!
  مردم نگران کسر سهمیه بنزین خود نباشند
  پرش بورس به ابرکانال 400
  قیمت نفت در بازارهای جهانی سقوط کرد
  قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی
  پیش بینی بازار بورس در اینده + جزئیات
  حفاری ۱۳۲ هزار متر چاه نفت و گاز در ۱۰ ماه امسال
  سقوط نفت از ترس کرونای چینی
  حمله ویروس مرگبار کرونا به جهان
  بنزین کم‌کیفیت گریبانگیر خودروهای وارداتی شد / شاتون زدن برندهای معروف!
  پیش بینی آینده بورس در سال 99
  استقرار مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار در فرودگاه امام
  محبوب‌ترین خودروهای الکتریکی در بازار چین
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار