درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 17 مرداد 1399 - 19:26   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  حکومت مطلوب کدام است؟
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 52، چقدر بود؟
  چه کسی باید حکومت کند
  درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟/فروش 132 میلیارددلاری در 67 سال
  توسعه صنایع پائین دستی با نگاه صادرات محصولات
  جایگزینی ۱۰ هزار خودرو ون گاز سوز به جای بنزینی
  گازسوز کردن 20 هزار خودروی سنگین در ایران/ چرا و چگونه؟
  آغاز تولید نخستین اتوبوس گازسوز یورو 6 در کشور
  اشتباه استراتژیک زنگنه در بی‌توجهی به ظرفیت ترکمنستان
  دومین نوع مخازن CNG برای گازسوز کردن اتوبوس ها ساخته می شود
  هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه
  جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروهای عمومی در خوزستان
  خودروهای عمومی به صورت رایگان گاز سوز می شوند
  گاز سوز کردن خودروها هیچ آسیبی به موتور خودرو نمی‌زند
  استراتژی پایدار تعیین قیمت خوراک مایع پتروشیمی ها پیش نیاز سرمایه گذاری
  مزایای تخفیف پلکانی در خوراک پتروشیمی
  آشنایی با تکنولوژی COTC درپالایش نفت و تولید محصولات پتروشیمیایی
  این فرمانده سپاه درسی بزرگ به نماینده مجلس داد +عکس
  رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران:قیمت برخی خودروها صد میلیون تومان ریخت
  تشریح تکنولوژی COTC در پتروپالایشگاه ها
  پرویز فتاح؛ تک ستاره اصولگرایان برای ۱۴۰۰/ دوگانه فتاح - حدادعادل چقدر جدی است؟
  تاثیر عجیب ویروس کرونا بر بازار مسکن/ قیمت‌ها افزایش می‌یابد
  تا سال 2050 انرژی خورشیدی منبع اصلی تولید برق در جهان خواهد بود
  نگاهی به تولید و مصرف برق در جهان - مجله اقتصادی
  سرمایه گذاری ۳۳۰ میلیارد دلاری هند در انرژی های تجدید پذیر
  کاهش وابستگی جهان به نفت با برق خورشیدی
  پیش‌بینی کاهش مصرف روزانه نفت جهان به ۱۰۴ میلیون بشکه در ۲۰۲۳
  اشتباه فاحش استالین در ایران
  جمعیت بالای روس تبارهادر اسرائیل و نفوذ پوتین در اسرائیل
  زیان ۲۷ هزار میلیاردی تومانی خودروسازان(جزئیات)/ملت نجیب ایران تا کی مجبور به خرید خودرو به چند برابر قیمت جهانی هستند؟
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 45111صفحه نخست » اخبار رسانه هاشنبه، 4 آبان 1398 - 13:47
حملات تند اصولگرایان به اظهارات روحانی درباره همه‌پرسی: برای تسلیم شدن مقابل آمریکا نیازی به همه‌پرسی نیست؛ نیم متر پارچه سفید را بالا بگیرید!
  
پیام نفت:

از زمان انتخاب روحانی بعنوان رئیس جمهور ایران در سال ۲۰۱۳، وی در مناسبت‌های مختلف، دعوت به ضرورت اجرای دو ماده ۶ و ۵۹ از قانون اساسی ایران کرده و ان‌ها را راه حل مشکلات و اختلافات در سیاست‌های داخلی و خارجی این کشور و تضمین بقای جمهوری اسلامی، می‌داند.
 
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

واکنش تند اصولگرایان به اظهارات روحانی درباره همه‌پرسی: برای تسلیم شدن مقابل آمریکا نیازی به همه‌پرسی نیست؛ نیم متر پارچه سفید را بالا بگیرید!

العربی الجدید نوشت: از زمان انتخاب روحانی بعنوان رئیس جمهور ایران در سال 2013، وی در مناسبتهای مختلف، دعوت به ضرورت اجرای دو ماده 6 و 59 از قانون اساسی ایران کرده و انها را راه حل مشکلات و اختلافات در سیاستهای داخلی و خارجی این کشور و تضمین بقای جمهوری اسلامی، می داند.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: اساس این دو ماده، همه پرسی است؛ ماده ششم قانون اساسی ایران، یکی از راههای اداره امور کشور را انجام همه پرسی می داند و در ماده 59، مواردی که می توان از طریق همه پرسی در مورد انها تصمیم گیری کرد، مشخص شده است، که شامل مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهم می شود.

اما موضوعاتی که روحانی طی این شش سال دعوت به انجام همه پرسی در مورد انها نموده است، برخی مربوط به سیاست داخلی است و بعضی دیگر، با سیاست خارجی ایران ارتباط دارد؛ همانطور که در ماه می گذشته، روحانی در جریان دیدار با روزنامه نگاران ایرانی، انجام همه پرسی را اصلی برای عبور از تنگناها دانسته و تصریح کرد که در سال 2006، به رهبر جمهوری اسلامی پیشنهاد داده است تا در مورد پرونده هسته ای، از مردم نظرخواهی کنند؛ که ظاهرا ایشان هم با پیشنهاد روحانی موافقت کرده، اما با تغییر دولت و روی کار آمدن احمدی نژاد اصولگرا، مسیر به سمت دیگری رفته است.

مساله ای که اخیرا روحانی در دانشگاه تهران مطرح نموده و همه پرسی را چاره آن دانسته است، به سیاست خارجی ایران و ارتباط آن با غرب باز می گردد. وی در این باره گفت:«40 سال است که در مورد ارتباط با غرب، به پاسخ صریح و قاطعی نرسیده ایم، برخی جریانهای داخلی می خواهند تعامل سازنده با جهان داشته باشند و برخی دیگر، به مقابله مستمر، فرا می خوانند. همچنانکه بعضی می گویند باید دشمن را در هم بشکنیم و بعضی دیگر، معتقدند امکان حل بسیاری از مشکلات با دشمن، وجود دارد..مساله اصلی آن است که ایا استراتژی تعامل را در پیش بگیریم یا مقابله؟».

این مساله استراتژیک از نظر روحانی، نیازمند انجام همه پرسی است؛ چرا که می گوید: «در صورتی که در مورد این مسائل به نتیجه ای نرسیدیم، باید از مردم نظرخواهی کنیم؛ به این دلیل که 40 سال است در این باره در حال مجادله هستیم.»

در این جا، منظور کاملا مشخص است؛ صحبت روحانی در مورد دو گانه «تعامل سازنده و مقابله مستمر»، به روابط با غرب و بویژه ایالات متحده اشاره دارد؛ چرا که در سیاست خارجی ایران، دو دیدگاه در مورد این روابط وجود دارد و در حالی که رئیس جمهور ایران به تعامل سازنده فرا می خواند، مخالفان محافظه کار او، گرایش دیگری داشته و به ادامه دشمنی با غرب و آمریکا دعوت می کنند.

در همین چارچوب، اظهارات روحانی اینگونه تفسیر شد که وی دعوت به انجام همه پرسی در خصوص مذاکره با ایالات متحده نموده است و در ادامه، طیفهایی از اصولگرایان، حمله سختی به روحانی کرده و موضعگیری وی را مخالف با موضع کلی نظام جمهوری اسلامی در مورد مذاکره با آمریکا دانستند. همچنانکه حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه اصولگرای کیهان، مستقیما صحبتهای رئیس جمهور را دعوتی به اجرای همه پرسی در مورد مذاکره با آمریکا دانست.

در ادامه حملات و اتهامات« سنگینی» که متوجه روحانی شد، مدیر مسئول کیهان تاکید کرد که موضوعاتی که امریکا و اروپا خواهان مذاکره در مورد انها هستند، مربوط به چشم پوشی ایران از صنایع موشکی خود و پایان دادن به نفوذ منطقه ای اش است و این مساله به معنای تسلیم در برابر آنهاست، بنابراین، تسلیم شدن نیازی به انجام همه پرسی یا مذاکره ندارد؛ بلکه کافی است که نیم متر پارچه سفید را در دستان خود مقابل آمریکا بالا بگیرید.

اما به دور از انتقادات و حملاتی که پس از هر بار طرح موضوع همه پرسی، از سوی روحانی، متوجه وی می شود، باید گفت انجام چنین همه پرسی، یک کار پیچیده است، که رئیس جمهور ایران حرف آخر را در آن مورد نمی زند. به لحاظ قانونی، این موضوع مستلزم موافقت یک سوم نمایندگان مجلس ایران و همچنین، اجازه رهبر ایران است. علاوه بر اینکه اختلافاتی در مورد موضوعاتی که امکان انجام همه پرسی داشته باشند، وجود دارد.

در سایه این پیچیدگی ها، سوالاتی در مورد انگیزه های روحانی در مورد تمرکز بر طرح همه پرسی در خصوص مسائلی که استراتژیک می نامد، مطرح می شود؛ بویژه آنکه وی بیش از هر کس دیگری از دشواریهایی که بر سر راه اجرای پیشنهادش وجود دارد، آگاه است.

برخی تحلیلها در این باره حکایت از آن دارد که روحانی در پی آن است تا قبل از انتخابات مجلس، بر رقبای سیاسی خود فشار وارد کند.

در همین چارچوب، تحلیلگران اصلاح طلب بر این عقیده اند که روحانی از طریق موضوع اختلافات در دیدگاهها در مورد روابط خارجی، می خواهد اینگونه وانمود کند که سعی دارد بوسیله توافق با اروپا و ایالات متحده، مشکلات کشور را حل کند، اما جریان رقیب او، خواهان ادامه مقابله با غرب و در نتیجه، ادامه مشکلات کشور است. این در حالی است که تحلیلگران اصولگرا، اظهارات روحانی را تلاشی برای فرار از مسئولیتها می دانند.

لازم به ذکر است که همه پرسی، تنها سازی نیست که رئیس جمهور اعتدال گرای ایران آن را می نوازد، بلکه در ماههای گذشته نیز وی تلاش کرد توپ را در زمین اصولگراها بیندازد و در پاسخ به انتقادات آنها در مورد سیاستهای رئیس جمهور در بخش اقتصادی، انتظارات آنها را فراتر از صلاحیتهای خود دانست.

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  حکومت مطلوب کدام است؟
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار