درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 28 بهمن 1398 - 10:09   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  تبدیل 35درصد نفت خام به بنزین
  نگاهی به ظرفیت ها و صورت های مالی پالایشگاه های کشور
  گزارش مقایسه ای پالایشگاه ها
  پای خودروهای هوشمند به جاده های هلند باز می شود
  بنزین و CNG کدامیک
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  مضرات گاز cng برای موتور و راهکارها
  سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
  ضرورت مناسب سازی سرسیلندر برای خودروهای دوگانه سوز
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  سرسیلندر و اهمیت آن در خودروهای سی ان جی سوز
  فرهنگ‌سازی لازمه گسترش استفاده از سوخت CNG/افزایش قیمت با هدف اجرای الزام‌های ایمنی
  عمر مفید لوازم مصرفی و استهلاکی خودرو چقدر است؟
  تصاویر سرسیلندر و ضرورت مناسب سازی سرسیلندرموتورهای داخلی متناسب با خودروهای دوگانه سوز
  حذف کارت سوخت 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد
  تحقق آرزوی دیرینه صادرات بنزین
  یادداشت|ضرورت افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور
  مقایسه بین CNG و بنزین
  تصاویر سرسلندر و آشنایی با آن/ اصلاح سرسیلندر برای خودروهای سی ان جی
  خصوصی سازی بر بورس چه اثری دارد؟
  مقایسه خودروهای بنزین سوز و گاز سوز
  خسارت های سنگین و جبران ناپذیر حذف کارت سوخت
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  بنزین و گازوئیل قابل تحریم نیست/ اشتباه فاحش در عدم ساخت پالایشگاه های جدید
  صادرات ۲۰۰میلیون‌دلاری بنزین ایران هر هفته در بورس
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  فیلم آتش گرفتن باک خودرو
  سی ان جی فاقد ترکیبات سرطانزای بنزین است
  چرا باک خودروهای بنزینی آتش میگیرد
  ظرفیت مصرف 46 میلیون متر مکعب گاز(معادل 5درصد گاز تولیدی) در جایگاه های سی ان جی
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 44911صفحه نخست » اخبار رسانه هاشنبه، 23 شهریور 1398 - 19:27
درآمد 25 میلیارد دلار از صادرات سالانه گاز
  
پیام نفت:

 

به گزارش «جوان»،‌مهندس رستم قاسمی در نشست خبری ویژه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: اگر روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز صادر کنیم، ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار به درآمد کشور اضافه خواهد شد. 
وی در پاسخ به پرسشی درباره منافع خرید گاز ایران برای عراق، اظهار داشت: اگر عراق یک متر مکعب گاز را به بهای ۵۰ سنت از ایران برای نیروگاه‌های خود و دیگر مصارف بخرد بسیار به‌صرفه‌تر از این است که یک لیتر فرآورده را براساس قیمت فوب ۲/۱ دلار از ایران خریداری کند که این مسئله به نفع ایران نیز است. 
وی در ادامه اظهار داشت: عدد ۲۵۰ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت در برنامه پنجم در نظر گرفته شده است که ما تصور می‌کنیم این عدد باید افزایش یابد. قاسمی گفت: پیشنهاد ما رسیدن به افزایش ظرفیت ۲/۱ میلیون بشکه نفت به جای هدف یک میلیونی برنامه پنجم در روز و تولید ۴۵۰ میلیارد مترمکعب به جای ۲۵۰ میلیارد متر مکعب گاز است. 
هزینه توسعه 
وی اضافه کرد: هزینه توسعه‌ای برای تولید یک بشکه نفت در مناطق خشکی و دریا بین ۲۷ تا ۳۵ هزار دلار است. 
قاسمی با بیان اینکه در سال‌های گذشته تکلیف ۲۰ میدان مشترک را تعیین و آنها را واگذار کردیم، ‌گفت: مثلاً در آزادگان جنوبی سال گذشته بالاخره چینی‌ها با نهایی شدن قرارداد شروع به کار کردند و با شدت پروژه را جلو می‌برند. 
وی افزود: مجموع تولید نفت در میادین آزادگان شمالی، جنوبی و یادآوران که با عراق مشترک است به ۷۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید، چنان که تولید زودهنگام از آزادگان شمالی به یادآوران آغاز شده است. 
توافق با شل 
وزیر نفت با تشریح توافق جدید ایران با شرکت انگلیسی شل برای وصول مطالبات معوق نفتی از این شرکت اروپایی اعلام کرد: با مجوز جدید اتحادیه اروپا و سازمان ملل به زودی بدهی چند‌میلیارد دلاری ایران از این شرکت انگلیسی اخذ می‌شود. وی با اعلام اینکه در حال حاضر هیچ‌گونه نفتی به شرکت انگلیسی شل فروخته نمی‌شود، تصریح کرد: بدهی‌های معوق نفتی این شرکت اروپایی هم افزایش نیافته است. 
این عضو کابینه دولت دهم در پاسخ به این سؤال که آیا فروش نفت به شرکت شل انگلیس از طریق واسطه‌ها انجام می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر هیچ‌گونه نفتی به صورت واسطه‌ای به این شرکت نفتی اروپایی فروخته نمی‌شود. 
وی همچنین در‌باره چگونگی وصول مطالبات نفتی از شرکت شل توضیح داد: پس از تحریم اتحادیه اروپا تمامی منابع مالی حاصل از فر‌وش نفت ایران به شرکت شل بلوکه شد. 
قاسمی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود به زودی بدهی‌های معوق شرکت شل به وزارت نفت ایران پرداخت شود. 
حمایت از سازندگان داخلی 
مهندس قاسمی در پاسخ به سؤالی در مورد سرنوشت صندوق حمایت از سازندگان کالای نفت گفت: پیشنهاد این صندوق ایده وزارت نفت بود که به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است و نمایندگان موافقت خود را برای طرح آن در مجلس اعلام کردند که امیدواریم به زودی نتایج آن مشخص شود. 
وی همچنین با تأکید بر اینکه رابطه ما با سازندگان داخلی در شرایط بسیار مطلوبی بسر می‌برد، گفت: اخیراً به منظور حمایت از سازندگان داخلی بخشنامه‌ای در وزارت نفت صادر شد که بر پایه آن قراردادهای ریالی و قراردادهای ریالی – دلاری به نفع سازندگان خواهد بود. 
وزیر نفت تأکید کرد: این بخشنامه از شش ماه گذشته با مدنظر قرار دادن تغییر قیمت پیمانکاری و کالاها صادر شده و توسط معاونت مهندسی به شرکت‌ها ابلاغ شده است. 
قاسمی با اعلام خبر تولید کمپرسور ایرانی در آینده نزدیک در کشور گفت: توربو کمپرسورها یکی از مهم‌ترین تجهیزات پالایشی است که تا کنون از خارج کشور وارد می‌شد و به زودی کشور در زمینه تولید این تجهیزات خودکفا خواهد شد. 
اوراق سلف نفتی 
قاسمی درباره فروش اوراق سلف نفتی گفت: این اوراق در بودجه سال ٩١ پیش بینی شده بود که در اواخر سال با توجه به تغییرات شدید نرخ ارز و اختلاف بین ارز مبادله‌ای و بازار آزاد، بانک مرکزی برای فروش این اوراق موافقت نکرد. 
وی افزود: حجم انتشار اوراق سلف نفتی در بودجه سال ٩٢، ١٠ میلیارد دلار پیش بینی شده است. 
شکست تحریم قاسمی تصریح کرد: در فازهای اول پارس جنوبی ما وابستگی زیادی به کشورهای خارجی داشتیم به نحوی که حتی پیچ و مهره نیز از خارج وارد می‌شد اما خوشبختانه با تبدیل تحریم به فرصت امروز سازنده بیشتر تجهیزات موردنیاز صنعت نفت هستیم. وی درباره اهداف تحریم ایران گفت: محروم کردن ایران از بازارهای جهانی اولین هدف تحریم بود که امروز کشورمان با حضور قدرتمند در عرصه صادرات نفت، گاز و فرآورده موفق به شکست این تحریم‌ها شده است و توانمندی انتقال نفت به هر نقطه‌ای از دنیا بدون نیاز به خارجی‌ها در کشور وجود دارد. وزیر نفت کشورمان همچنین با اشاره به اینکه با اقداماتی که در رابطه با بیمه کشتی‌ها صورت گرفت امروزه در ارتباط با حضور در بازارهای پتروشیمی، نفت خام و فرآورده مشکلی نداریم، گفت: با توجه به اینکه نفت ایران از کیفیت بالایی برخوردار است، امروزه این کشورهای خارجی هستند که به دلیل عدم خرید نفت از ایران ضررهای زیادی به پالایشگاه‌های آنها وارد می‌شود. 
قاسمی ایجاد اشکال در تولید داخلی نفت خام و فرآورده را دومین هدف تحریم‌ها اعلام کرد و گفت: هدف آنها ایجاد مشکل برای مردم کشورمان بود که خوشبختانه حاصل این کار نیز توسعه کمی و کیفی تولیدات فرآورده‌های پالایشگاهی در کشور بود و امروزه به لطف الهی بیشتر پالایشگاه‌های ما فراورده‌های با استاندارد یورو ٤ و ٥ تولید می‌کنند. 
وی با تأکید بر اینکه امروزه علاوه بر تأمین نیازهای داخلی در زمینه تأمین فرآورده، صادر‌کننده فرآورده‌هایی نظیر سوخت جت، نفت کوره و ال‌پی‌جی هستیم، گفت: همچنین با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که هم اکنون ٦٤ درصد پیشرفت فیزیکی دارد به زودی با تولید روزانه ٣٥ میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه جزو صادر‌کنندگان بنزین قرار خواهیم گرفت. 
وزیر نفت هدف سوم از تحریم‌ها را عدم توسعه صنعت نفت ایران اعلام کرد و گفت: خوشبختانه امروز با شکست تحریم‌ها پارس جنوبی در بهترین شرایط توسعه‌ای قرار گرفته است به نحوی که تا دو سال گذشته تنها هشت دستگاه ریگ حفاری در این طرح وجود داشت که تنها یک یا دو فروند از آن مالکیتی بود، اما امروز با اتکا به توان متخصصان توانمند داخلی و کمک‌های وزارت نفت به پیمانکاران ١٨ دستگاه ریگ حفاری در پارس‌جنوبی کار می‌کند. وی تأکید کرد: در سال‌های گذشته و تا دو سال پیش ١٠ فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسیده بود ولی امروز همزمان ١٩ فاز پارس جنوبی در حال توسعه داریم که به زودی این فازها به بهره‌برداری می‌رسند. 
فروش نفت 
وزیر نفت در مورد فروش نفت به بخش خصوصی اظهار کرد ما برای فروش نفت به بخش خصوصی آمادگی کامل داریم و تاکنون ٣٠٠ گروه با وزارت نفت در این زمینه مذاکره کرده که بیش از ده مورد آن منجر به عقد قرارداد شده است، اما برای صدور نفت از سوی بخش خصوصی شرایطی لازم است که یکی از آنها پرداخت به صورت نقدی یا ضمانت‌نامه بانکی معتبر است و از دیگر شرط‌های ما این است که پول نفت را به محل‌هایی که ما می‌گوییم پرداخت کنند و نفت را به مشتریان دائمی ما نفروشند. قاسمی تصریح کرد: مشتریان ایرانی می‌توانند ضمانت‌نامه ریالی برای فروش نفت ارائه کنند. 
صادرات نفت به کره‌شمالی 
وی در ادامه اظهارداشت: ما از وزرای بسیاری از کشورها از جمله وزیر انرژی کره شمالی برای بازدید از نمایشگاه امسال دعوت کرده‌ بودیم که ایشان با قبول این دعوت به ایران آمدند. 
وی افزود: کره شمالی مایل به واردات نفت از ایران است و رایزنی‌ها در این‌باره ادامه دارد. 
قاسمی گفت: بودجه سال ۹۲ کشور یک اتفاق جدید است به طوری که سال‌ها درباره جدا کردن بودجه جاری از نفت صحبت شده است اما امسال تا حدودی این اتفاق افتاده است که نشانه مقاومت با تحریم‌ها است و غربی‌ها متوجه می‌شوند اگر ما نتوانیم نفت صادر کنیم بازهم برای اداره کشور مشکلی نخواهیم داشت.
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  سناریوهای بورس در نقطه جوش
  جلوگیری از ۱۰ میلیارد دلار واردات سالانه با جایگزینی ساخت داخل
  تولید محصولات پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید/ ارزیابی صدور مجوز پتروپالایشگاه‌ها تا اردیبهشت ۹۹/ خرید تضمینی محصولات در صنعت نفت صورت بگیرد
  بزرگ‌ترین واردکننده ال‌ان‌جی‌چین برخی قراردادهای خود را معلق کرد
  عقب‌ماندگی‌های گذشته در اشتغال بومی‌ها در پارس جنوبی جبران شود
  فروش ۲۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ اموال به مردم با کد ملی
  ایران بزرگ‌ترین تولید کننده بنزین در اوپک
  عرضه پتروشیمی ارومیه و ایلام در بازار سرمایه
  خبر افزایش سرمایه ایران خودرو بورس را تکان داد
  درخواست چین برای لغو محدودیت های مسافرتی به این کشور
  سخنان مهم نماینده مجلس در مورد وضعیت یارانه ها و دهک های پردرآمد
  قیمت نفت پایین‌تر رفت
  رشد ۱۲ هزار واحدی بازار سرمایه/ مورد عجیب یک سهام
  وزیر اقتصاد: از رکود اقتصادی خارج شدیم
  افتتاح اولین مینی پالایشگاه تولید بنزین در مرز دوغارون
  مجوز افزایش سرمایه چادرملو، قدیمی ترین شرکت بورس و دو سهم دارویی
  احتمال کاهش قیمت خودرو با واردات خودرو‌های هیبریدی
  دولت آمریکا بار دیگر از ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفت برداشت می‌کند
  آیا لبنان به نفت و گاز می رسد؟
  رویداد حمایت از ساخت داخل پتروشیمی میزبان بیش از 20 توافق همکاری خواهد بود
  گلمرادی: فرودگاه ماهشهر، ویژه مدیران پروازی وزارت نفت است
  بیش از 3 میلیون خودروی سبک و تاکسی در روسیه LPG می‌سوزانند/ غفلت وزارت نفت از ظرفیت‌های LPG در صنعت حمل‌ونقل و پتروشیمی
  بکارگیری فناوری در صنعت خودرو در انتظار تصمیم متولیان / اجرای ماده 12 برای عرضه خودروهای پاک
  سهام صنایع معدنی، فلزی، پالایشگاهی و پتروشیمی حبابی است و فرو می‌ریزد
  بازداشت ۵ نفر از سوی وزارت دادگستری آمریکا به اتهام فروش نفت ایران
  رایزنی مقام‌های روس‌ درباره پیشنهاد تشدید کاهش تولید اوپک و غیراوپک
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار