درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   چهارشنبه، 24 مهر 1398 - 03:34   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  چین چگونه مبارزه با مفاسد اقتصادی را حل می کند؟
  نقش و جایگاه احزاب در تقویت و ارتقای کارآمدی مجالس قانونگذاری
  از افغانستان چنین چیزی بعید است! + ویدئو
  میزان نفت ایران و عربستان نقش مهمی در رقابت آنها در جهان دارد.
  انتقاد از انتصاب مدیران سیاسی در پتروشیمی ها
  عمر‌ چاه‌های نفت ایران از نیمه گذشت/«نفت» تشنه «گاز»
  ضرورت کاشت درخت صنوبر/فاضلاب شهرهای بزرگ و تهران جنگلهای صنوبر تهران تا قم را سیراب می کند
  آیا هدف صادرات 200میلیون دلاری مبلمان محقق می شود؟
  چسب اوره فرمالدهید مصارف آن
  آمار اعلامی واردات و صادرات انواع چوب آلات، اوراق فشرده چوبی و مبلمان در سال 1395
  تولید نفت شیل آمریکا همچنان تحت فشار است
  درآمد ۳۶ هزار میلیارد تومانی دولت از محل جایگزینی بنزین
  تولید اسید استیک در متانول فن آوران
  قوه مقننه و حکومت داری خوب
  پشت پرده مشاوران برخی نمایندگان مجلس
  افت فشار در میادین مهم شیل گاز آمریکا
  ماجرای کتک‌ خوردن سردار سلیمانی ومرتضی قربانی
  وضعیت ذخایر میدان گازی پارس جنوبی
  محاسبه قیمت تمام شده تولید نفت شیل
  افت فشار و افزایش هزینه های تولید در میادین شیل گاز آمریکا
  تجارت جهانی نساجی و جایگاه پلیمر در این صنعت
  مشاور موگرینی: هشت کشور دیگر به اینستکس می‌پیوندند
  مصرف بنزین تهران به اندازه 10 استان
  ماراتن تولید و مصرف بنزین در ایران
  نتایج آنالیز بنزین و گازوئیل توزیعی تهران در سال98
  پشت پرده مشاوران برخی نمایندگان مجلس
  بی تدبیری یعنی این:یارانه بنزین تهرانی‌ها؛ 67درصد بیشتر از بودجه پایتخت
  سناریوهای اصلی قیمت بنزین در سال 98
  کنترل مصرف بنزین وظیفه کیست؟ + جدول مصرف بنزین خودروها در صد کیلومتر
  موفقیت محققان ایرانى در تولید سوخت جدید
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 44784صفحه نخست » اخبار رسانه هایکشنبه، 16 تیر 1398 - 13:35
ساخت بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا جزو اولویتهای اقتصاد مقاومتی است
  
پیام نفت:

 

ساخت بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا جزو اولویتهای اقتصاد مقاومتی است

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف گفت: ساخت بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی دنیا ،به عنوان اولویت اول برنامه ملی اقتصاد مقاومتی وزارت نفت در سال 1396 انتخاب شده است.

علیرضا صادق‌آبادی روز جمعه در گفت وگو باخبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره آخرین وضعیت ساخت پالایشگاه های هشت گانه سیراف، بیان داشت: طرح فراگیر پالایشی سیراف با ظرفیت 480 هزار بشکه میعانات گازی ،با هدف جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی، ایجاد ارزش افزوده و اشتغال‌زایی احداث می شود. 
صادق‌آبادی اضافه کرد: بر این اساس، «شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف» در سال 1393 با هدف انجام فاز توسعه طرح شامل طراحی مهندسی پایه، خرید تکنولوژی، اخذ مجوزهای قانونی از مراجع دولتی ذیربط و همچنین مذاکره با بانک ها و بیمه ها و شرکت های پیمانکاری برای اجرای پروژه مدیریت بر اجرای قرارداد ای.پی.سی (EPC) تأسیس شد و از خردادماه 1394 عملیات اجرایی خود را آغاز کرد. 
مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف ادامه داد: محصولات اصلی پالایشگاه های سیراف شامل گاز مایع تصفیه شده، نفتای سبک و سنگین تصفیه شده، سوخت جت و نفت گاز (مطابق با استاندارد یورو 5) است که ظرفیت تولید سالانه‌ آنها در مجموع هشت پالایشگاه حدود 20 میلیون تن در سال خواهد بود.  
صادق‌آبادی گفت: بر اساس اطلاعات ترازنامه هیدروکربوری سال 1393، مجموع ظرفیت پالایشی کشور با احتساب بهره برداری کامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس حدود 2.16 میلیون بشکه در روز است که بدین ترتیب پالایشگاه های میعانات گازی سیراف حدود 22 درصد به ظرفیت پالایشی کشور اضافه خواهند کرد. 
وی افزود: همچنین بر اساس اطلاعات ترازنامه هیدروکربوری کشور میزان خوراک مایع، میعانات گازی و خوراک فرآورده های نفتی پتروشیمی های کشور برابر 65.9 میلیون بشکه معادل نفت خام است، اما با احتساب مجموع ظرفیت گاز مایع تصفیه شده و نفتای سبک و سنگین تصفیه شده پالایشگاه های هشت-گانه سیراف که می تواند به عنوان خوراک مایع واحدهای پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد برابر با 86.7 میلیون بشکه معادل نفت خام خواهد شد .  
مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف اضافه کرد: بدین ترتیب با بهره برداری از پالایشگاه های سیراف، ظرفیت خوراک مایع که می تواند در صنعت پتروشیمی کشور مورد استفاده قرار گیرد، حدود 130 درصد افزایش می یابد. 
وی بیان داشت: از سوی دیگر مجموع خوراک گاز و مایع پتروشیمی های کشور معادل 151.4 میلیون بشکه معادل نفت خام اعلام شده و بنابراین مجموعه پالایشگاهی سیراف می تواند 57 درصد به ظرفیت خوراک گاز و مایع پتروشیمی های کشور بیفزاید. 
این مسئول صنعت نفت افزود: از نظر درآمدی نیز میزان درآمد ناخالص سالانه حاصل از فروش محصولات پالایشگاه های هشت گانه سیراف حدود 13 میلیارد دلار برآورد شده است؛ این در حالی است که ارزش افزوده ناخالص پالایشگاه‌های هشت گانه سیراف معادل 1.2 میلیارد دلار در سال بوده که این مقدار از حیث معادل درآمدی؛ چیزی حدود سه درصد تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2016 است. 
صادق‌آبادی با بیان این که پروژه‌ های عظیمی مانند پروژه فراگیر پالایشی سیراف، اهداف خرد و کلان متعددی را برآورده می‌کند، گفت: برای مثال از نظر اهداف کلان می‌توان به رشد و توسعه بخش خصوصی از طریق افزایش توانایی های مالی و اعتباری به واسطه نرخ بازگشت سرمایه بالای طرح برای سرمایه گذاری های جدید، و ورود به تامین منابع مالی از طریق بانک های بین المللی و بازارهای سرمایه درکنار افزایش توانایی های اجرای پروژه و حضور در بازارهای بین المللی اشاره کرد. 
مدیرعامل شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف افزود: تولید 20 میلیون تن در سال محصولات پالایشی و افزایش 22 درصدی ظرفیت پالایشی کشور، ایجاد سالانه 13 میلیارد دلار درآمد ناخالص حاصل از فروش محصولات پالایشی، ایجاد حدود 1.5 میلیارد دلار (معادل 57 هزار میلیارد ریال) کالا و خدمات برای سازندگان، مشاوران و پیمانکاران داخلی نیز از اهداف دیگر این طرح به شمار می رود. 
صادق‌آبادی اضافه کرد: ایجاد 17 هزار شغل در دوران ساخت و ایجاد 2 هزار شغل مستقیم در دوران بهره برداری، افزایش 130 درصدی ظرفیت خوراک مایع پتروشیمی در کشور و «افزایش 57 درصدی مجموع ظرفیت خوراک گاز و مایع پتروشیمی در کشور نیز از سایر اهداف این طرح محسوب می شود. 
به گزارش ایرنا، طرح فراگیر پالایشی سیراف با ظرفیت 480 هزار بشکه در روز به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی در دنیا شناخته می شود. این طرح با هدف جلوگیری از خام فروشی میعانات گازی، ایجاد ارزش افزوده، اشتغال‌زایی و تضمین تولید حداکثری از میدان گازی پارس جنوبی در قالب هشت پالایشگاه میعانات گازی مستقل هر یک به ظرفیت 60 هزار بشکه در روز با الگوی فرآیندی مشابه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی (سایت 2 - کنگان) بین فازهای 13 و 19 توسط شرکت ‌های واجد شرایط بخش‌ خصوصی احداث خواهد شد. 
شرکت فراگیر پالایشی سیراف که سهامش در اختیار کنسرسیوم‌ های ایرانی است، راهبری ساخت هشت پالایشگاه میعانات گازی سیراف را برعهده گرفته است. 
اکنون بخش قابل توجهی از تولید میعانات گازی کشور صادر می شود، اما با راه اندازی پالایشگاه های 480 هزار بشکه ای سیراف، صادرات میعانات گازی کشور تقریبا به صفر می رسد و بدین ترتیب میعانات گازی به محصولات با ارزش افزوده بیشتر تبدیل می شود. 
برای تسریع در تامین مالی این پالایشگاه ها با شرکت های کره ای توافقاتی انجام شده و قرار است که قرارداد نهایی آن به زودی امضا شود. 
بر این اساس، کنسرسیوم کره ای سه میلیارد دلار به این پروژه تزریق خواهد کرد. شرکت‌های هیوندا و دایلم کره جنوبی و چیودای ژاپن از اعضای این کنسرسیوم هستند. 
در این کنسرسیوم هیوندا ٣٤ درصد سهم دارد و دایلم و چیودا هرکدام ٣٣ درصد سهم گرفته‌اند.

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  ارائه استراتژی تولید متانول و‌مصرف گاز متان در صنعت پتروشیمی
  نقش و جایگاه احزاب در تقویت و ارتقای کارآمدی مجالس قانونگذاری
  انتقاد از انتصاب مدیران سیاسی در پتروشیمی ها
  ظرفیت تولید اتان پارس جنوبی به ۱۰ میلیون تن می‌رسد که بر اساس آن، می‌توان مقدار زیادی اتان به پتروشیمی‌ها تحویل داد که باعث ارزش افزوده و رونق اقتصادی کشور خواهد شد
  آمارهای پتروشیمی، بنزین و میعانات گازی وزارت نفت غلط است؟
  احتمال سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در سال آینده
  کدام بخش‌ها بیشترین یارانه انرژی را دریافت می‌کنند؟
  خادمی: شرکت پتروپارس توانایی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را دارد
  اطلاعیه جدید کارت سوخت / تا پایان مهرماه ۴ رقم آخر کد ملی رمز کارت سوخت است
  آمریکا از معاهده "آسمان‌های باز" خارج می‌شود
  قرن 21 قرن انرژی‌های تجدید پذیر خواهد بود/ برق‌سازی و تکنولوژی ذخیره‌سازی آینده دنیا را تسخیر می‌کند
  قیمت سوخت باید در بازار تعیین شود/ از 18 نفر اعضای کمیسیون انرژی مجلس بیش از 70 درصد افراد هیچ ارتباطی به بحث انرژی ندارند/ اگر مدیران تخصص لازم داشته باشند و بازارهای جهانی را بشناسند و با اقتصاد و انرژی و آمار و بودجه آشنا باشند، قطعا غیرت و همت و دانش آن ها اجازه نمی دهد یک اشتباه را سال ها انجام دهیم
  ۵.۵ میلیون بشکه نفت و گاز در هر شبانه‌روز آتش می‌زنیم/طومار کارهای زمین مانده در نفت بلند است
  میزان نفت ایران و عربستان نقش مهمی در رقابت آنها در جهان دارد.
  روسیه و عربستان در سفر پوتین به ریاض قراردادهای بزرگ امضا می‌کنند
  قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی
  از افغانستان چنین چیزی بعید است! + ویدئو
  پویش «الف، ب، ایران» تبلور همدلی در جامعه
  قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۷/۱۷|برنت ۵۸ دلار شد
  افزایش برداشت از میدان نفتی "بلال" با نانو سیالات/حضور نفتی‌ها در نمایشگاه نانو فناوری
  چین چگونه مبارزه با مفاسد اقتصادی را حل می کند؟
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار