درباره ما   |  تماس   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   چهارشنبه، 1 خرداد 1398 - 10:44   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  نماینده دادستان: سید هادی رضوی ۱۰۷ میلیارد تومان از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش کرده / متهم: داماد شریعتمداری، وزیر کار هستم نه نتانیاهو
  افزایش درخواست‌ ها برای استعفای روحانی
  مقایسه بورس تهران با 10 بازار سهام منطقه
  بازار سرمایه بستر تزریق پول ارزان به تولید است
  ارزش حدود 17 میلیارد دلاری دارایی‌های شستا و الزامات واگذاری سهام شستا به مردم
  هم صادرات محصولات شستا در سال گذشته ۱.۲ میلیارد دلار بود
  عوامل ورود پرشتاب نقدینگی به بازارسرمایه
  سهم شستا در پتروشیمی؛فولاد، دارو، سیمان و حمل ونقل دریایی چقدر است
  واگذاری شرکت های شستا وعده ای که تا پایان دولت نیز محقق نخواهد شد
  ارزش اندک بورس ایران در مقابل بورس های جهانی و لزوم واگذاری سهام شرکتهای دولتی بصورت سهام خرد از کانال بورس
  ارزش دارایی های شستا 5 سال پیش 40هزارمیلیارد تومان حالا چقدر
  نقش پررنگ بورس و فرابورس در خصوصی سازی
  مقایسه چنگیزخان و برخی مقامات دولتی در واگذار امور به متخصصین و توجه به دانش و تجربه و تخصص
  دو خبر جنجالی از درون "حزب‌الله" که تکذیب شد
  پنج نکته درباره انتصاب سرلشکر سلامی به عنوان فرمانده سپاه
  سه علت عمده دشمنی ایران و آمریکا
  سه علت عمده دشمنی ایران و آمریکا
  نگاه تحلیلی به ریشه های سیاسی- تاریخی تقابل آمریکا با ایران
  ریشه اختلافات ایران و آمریکا از نظر دکتر سریع القلم
  ریشه واقعی اختلاف های ایران - آمریکا
  مشکل ایران و آمریکا با تغییر دولت‌ها حل نمی‌شود/ خاصیتی در دیدار با ترامپ نمی‌بینم
  چرایی دشمنی ایران با اسراییل. هدفی مقدس؟ یا نقشه ای استراتژیک
  آلودگی هوا برای اقتصاد جهانی ۵ هزار میلیارد دلار هزینه دارد
  تولید انبوه خودروهای گازسوز؛ برنامه تازه فولکس واگن برای کاهش آلودگی هوا
  مصرف برق در ایران و جهان به روایت آمار
  مقایسه قیمت برق در ایران و سایر کشورهای جهان
  ماموریت سیا به معاون رئیس جمهور«در سپردن پست‌ها به افراد غیرتخصصی عمل کنم»
  قیمت برق در ایران ارزانترین در دنیا است
  آلودگی هوای عسلویه نگران‌کننده است
  واکنش روزنامه اسرائیلی «معاریو» به اقدام ترامپ درباره جولان: این تصمیم، بخشی از نبرد اسرائیل - آمریکا علیه ایران بود؛ حتی از درگیری مستقیم با روس‌ها هم جلوگیری کرد / باید بر ساکنان جولان بیفزاییم / برخی فکر می‌کردند خروج ترامپ از سوریه، از پشت چاقو زدن به اسرائیل است، اما او ثابت کرد که قصد رها کردن هم پیمان خود را ندارد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 44667صفحه نخست » اخبار رسانه هاشنبه، 14 اردیبهشت 1398 - 08:57
ارزش دارایی های شستا 5 سال پیش 40هزارمیلیارد تومان حالا چقدر
  
پیام نفت:
اعلام میزان دارایی شرکت شستا / 40 هزار میلیارد تومان ارزش پروژه‌های نیمه تمام تامین اجتماعی

معاون اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی با تشریح آخرین وضعیت و عملکرد شرکت سرمایه گذاری شستا گفت: در حال حاضر این شرکت سهامدار 400 شرکت زیرمجموعه خود است که از این تعداد در مدیریت 150 شرکت به صورت مستقیم دخالت دارد و مابقی شرکت ها سهام زیر 50 درصد آن متعلق به تامین اجتماعی است که در برخی شرکتها میزان سهام به 5 یا 2 درصد می رسد.

نجات امینی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص شرکت سرمایه گذاری شستا گفت: 100 درصد سهام این شرکت متعلق به سازمان تامین اجتماعی است و بر اساس قانون تجارت اعضای هیات مدیره و مدیرعامل باید از سوی سهامداران انتخاب شوند و در نهایت به دلیل سهام داری سازمان تمامی انتخابها با نظر  تامین اجتماعی انجام می شود. البته ممکن است دیگران به واسطه تاثیرگذاری که این شرکت در فضای اقتصادی دارد نظراتی داشته باشند اما نمی توانند آن را به طور واضح اعمال کنند.

وی تاکید کرد: در دوره  مدیریت سعید مرتضوی این شرکت از قالب اقتصادی خارج شد و احساس می شود بیش از آن چیزی که بود در اذهان عمومی مطرح شد.

35 هزار میلیارد تومان ارزش دارایی شستا

نجات امینی با اشاره به این که شرکت شستا 35 هزار میلیارد تومان دارایی دارد گفت: 10 درصد ارزش کل بازار بورس متعلق به شستا است و در مقایسه با سایر شرکتهای سرمایه گذاری ارزش زیادی ندارد اما شرکت های دیگر مانند شستا در اذهان عمومی مطرح نشده اند.

بازگشست شستا از فضای سیاسی به اقتصادی

به گفته وی، شستا در گذشته وارد فضای سیاسی شده که امیدواریم به نقش و جایگاه اقتصادی خود برگردد و اگر این چنین باشد در مقابل تعهدات سازمان و سایر شرکتها مانند نفت، غدیر، امید و ... عدد بزرگی نیست و آنها آنقدر که شستا سیاسی است سیاسی نیستند.

 معاون اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این سوال که آیا شستا در دوران مرتضوی سیاسی شد، گفت: قبل از وی نیز این گونه بوده به طوریکه در سال های 85 و 86 یک مقداری در اذهان عمومی مطرح شد اما در سال های 81 و 82 این گونه نبوده است.

وی در مورد فعالیت اکنون شستا گفت: این شرکت یکسال است که به شدت به سازمان تامین اجتماعی نزدیک شده یعنی ترکیب هیات مدیره آن از معاونین سازمان هستند و درک متقابل بین سازمان و شستا به وجود آمده است.

نجات امینی گفت: باید به مسایل شستا مانند پروژه های نیمه تمام و نیازهای نقدی آن توجه کنیم و همچنین شستا نیز متوجه شده که برای ایفای تعهدات سازمان باید همپای آن باشد یعنی جاهایی که نیاز به تامین مالی داریم آن را پذیرفته و کنار سازمان حرکت می کند؛ در نهایت رابطه شستا و سازمان بسیار حسنه است. این در حالی است که در طول 10 سال گذشته این گونه نبوده است.

400 شرکت زیر مجموعه شستا

وی به شرکت های زیرمجموعه شستا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این شرکت سهامدار 400 شرکت زیرمجموعه خود است که از این تعداد در مدیریت 150 شرکت به صورت مستقیم دخالت دارد و مابقی شرکت ها سهام زیر 50 درصد آن متعلق به تامین اجتماعی است که در برخی  شرکتها به 5 یا 2 درصد می رسد.

معاون اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی در مورد سود سالیانه شستا گفت: سیاست تقسیم سود مبتنی بر نیاز سازمان است. اگر سازمان نیازش قابل توجه باشد سعی می کنیم درصد بیشتری از سود را تقسیم کنیم و در مجموع راجع به آن تصمیم بگیریم و همچنین اگر نیازش کم باشد در اختیار شرکت ها قرار می گیرد و مجدداً آنها سرمایه گذاری می کنند و حتی اگر سود تقسیم شود به واسطه این که سازمان نیاز مالی ندارد بر می گردد و در قالب افزایش سرمایه مجدداً سرمایه گذاری می شود.

وی در پاسخ به این که آیا چالشی برای تکمیل پروژه های تامین اجتماعی وجود دارد گفت: چالش ما متاثر از فضای ملی و منابع نقدی در پروژه ها است و همچنین دسترسی به تکنولوژی به واسطه فضای تحریم چالش جدی برای همه سرمایه گذاری های مالی است.

وی گفت: بنابراین ریسک بزرگ پروژه های بزرگ دسترسی به منابع نقد و سرمایه گذاری است و در مجموع چالش ما داخل سازمان نیست بلکه از محیط به پروژه ها منتقل می شود.

40 هزار میلیارد تومان ارزش پروژه های نیمه تمام تامین اجتماعی

به گفته نجات امینی در حال حاضر 40 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در دستور کار داریم که از منابع داخلی سازمان تامین نمی شود که این پروژه ها نیازمند پشتیبانی نهادهای تامین کننده منابع مالی است.

وی تاکید کرد: چنانچه نقطه ضعفی بروز کند این چالش به سازمان تامین اجتماعی منتقل می شود و به دلیل این که پروژه ها نیمه تمام است منابع بازدهی نخواهد داشت بنابراین زمان اجرا طولانی تر و در نهایت ممکن است برخی پروژه ها غیراقتصادی شود و این موضوع چالش ما در این حوزه محسوب می شود.

معاون اقتصادی سازمان تامین اجتماعی گفت: دو تا سه پروژه بزرگ داریم مانند ستاره خلیج فارس که سازمان تامین اجتماعی در 50 درصد پروژه مشارکت دارد که ارزش سرمایه گذاری آن 20 هزار میلیارد تومان می شود.

وی گفت: وقتی این پروژه با تنگناهای دسترسی به منابع مالی و تکنولوژی مواجه شود هر چه مدت طولانی تر شود بازدهی و عدم دسترسی به سود به سازمان تامین اجتماعی تحمیل می شود و از این جهت است که با چالش مواجه خواهیم شد.

سود آوری رایتل با واگذاری 9 میلیون سیم کارت تا پایان سال

نجات امینی به پروژه بزرگ رایتل اشاره کرد و گفت: 100 درصد سهام رایتل متعلق به تامین اجتماعی است و جزء اولویت های سرمایه گذاری سازمان محسوب می شود به طوریکه هزار تا هزار و 500 میلیارد تومان سالانه در این پروژه از منابع داخلی سازمان سرمایه گذاری می شود.

وی گفت: روند گذشته پروژه رایتل خیلی قابل دفاع نیست ولی در این چند ماه گذشته روند رو به رشد قابل توجهی از لحاظ بازار داشته که امیدواریم تا پایان سال این رشد شتاب بیشتری بگیرد و تبدیل به یک پروژه اقتصادی شود.

به گفته معاون اقتصادی سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر دو میلیون سیم کارت رایتل به بازار تحویل داده شده که برنامه ریزی های لازم برای رسیدن این عدد به 9 تا 10 میلیون سیم کارت تا پایان سال انجام شده است که اگر به آنجا برسد از مرز استرس عبور کرده به فضای اقتصادی می رسیم.

وی گفت: در حال حاضر شرکت رایتل هزینه های جاری را تامین می کند ولی منابع سرمایه گذاری را ما تزریق می کنیم و چنانچه به 9 میلیون سیم کارت برسد به مرز سودآوری خواهد رسید.

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  نماینده دادستان: سید هادی رضوی ۱۰۷ میلیارد تومان از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش کرده / متهم: داماد شریعتمداری، وزیر کار هستم نه نتانیاهو
  ضرورت های خصوصی سازی؛ سرنوشت محتوم همه شرکتهای دولتی نابودی است
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار