درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   دوشنبه، 28 بهمن 1398 - 11:09   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  تبدیل 35درصد نفت خام به بنزین
  نگاهی به ظرفیت ها و صورت های مالی پالایشگاه های کشور
  گزارش مقایسه ای پالایشگاه ها
  پای خودروهای هوشمند به جاده های هلند باز می شود
  بنزین و CNG کدامیک
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  مضرات گاز cng برای موتور و راهکارها
  سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
  ضرورت مناسب سازی سرسیلندر برای خودروهای دوگانه سوز
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  سرسیلندر و اهمیت آن در خودروهای سی ان جی سوز
  فرهنگ‌سازی لازمه گسترش استفاده از سوخت CNG/افزایش قیمت با هدف اجرای الزام‌های ایمنی
  عمر مفید لوازم مصرفی و استهلاکی خودرو چقدر است؟
  تصاویر سرسیلندر و ضرورت مناسب سازی سرسیلندرموتورهای داخلی متناسب با خودروهای دوگانه سوز
  حذف کارت سوخت 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد
  تحقق آرزوی دیرینه صادرات بنزین
  یادداشت|ضرورت افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور
  مقایسه بین CNG و بنزین
  تصاویر سرسلندر و آشنایی با آن/ اصلاح سرسیلندر برای خودروهای سی ان جی
  خصوصی سازی بر بورس چه اثری دارد؟
  مقایسه خودروهای بنزین سوز و گاز سوز
  خسارت های سنگین و جبران ناپذیر حذف کارت سوخت
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  بنزین و گازوئیل قابل تحریم نیست/ اشتباه فاحش در عدم ساخت پالایشگاه های جدید
  صادرات ۲۰۰میلیون‌دلاری بنزین ایران هر هفته در بورس
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  فیلم آتش گرفتن باک خودرو
  سی ان جی فاقد ترکیبات سرطانزای بنزین است
  چرا باک خودروهای بنزینی آتش میگیرد
  ظرفیت مصرف 46 میلیون متر مکعب گاز(معادل 5درصد گاز تولیدی) در جایگاه های سی ان جی
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 44664صفحه نخست » اخبار رسانه هاجمعه، 13 اردیبهشت 1398 - 19:36
نقش پررنگ بورس و فرابورس در خصوصی سازی
  
پیام نفت:

از سال 1380 یعنی ابتدای تاسیس سازمان خصوصی سازی تا به امروز، بیش از 147 هزار میلیارد ریال از سهام بنگاه های دولتی به بخش خصوصی واگذار شده که 79 هزار میلیارد آن از طریق بورس صورت گرفته است.


 

سید جعفر سبحانی گفت: تاکنون 147 هزار میلیارد ریال سهم از بنگاه های مشمول اصل 44 ، خصوصی سازی شده که سهم بورس و فرابورس از عرضه این بنگاه ها بیش از 66 درصد بوده است.

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی با اشاره به فعالیت های این سازمان در 17 سال اخیر در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، ابراز داشت: از سال 1380 یعنی ابتدای تاسیس سازمان خصوصی سازی تا به امروز، بیش از 147 هزار میلیارد ریال از سهام بنگاه های دولتی به بخش خصوصی واگذار شده که 79 هزار میلیارد آن از طریق بورس صورت گرفته است.

وی با تاکید بر نقش پررنگ بورس و فرابورس در اجرای بهتر فرآیند خصوصی سازی گفت: از ابتدای تاسیس این سازمان 54 درصد از کل واگذاری ها از طریق بورس،12 درصد از طریق فرابورس و 34 درصد نیز از طریق مزایده بوده است.

 

سهم بخش خصوصی واقعی از واگذاری ها به 100 درصد رسیده است

سید جعفر سبحانی درباره سهم دولت ها در واگذاری های صورت گرفته به بخش خصوصی واقعی از ابتدای تاسیس سازمان تا به امروز تصریح کرد: این نرخ از شروع فعالیت سازمان خصوصی سازی تا شروع دولت یازدهم یعنی شهریور 92، حدود 18 درصد بوده که در 4 سال فعالیت دولت یازدهم به حدود 67 درصد رسید.

وی ادامه داد: این در حالی است که میزان واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی از ابتدای فعالیت دولت دوازدهم و طی یک سال اخیر به 100 درصد رسیده است. این مساله به این معنی است که در این مدت حتی یک ریال از سهام شرکت های دولتی به شبه دولتی ها و خصولتی ها واگذار نشده است.

 

حضور 100 درصدی بخش خصوصی واقعی اتفاقی نبوده است

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی دستیابی این سازمان به بالاترین نرخ خصوصی سازی واقعی را اتفاقی ندانست و تاکید کرد: سازمان همواره برای رساندن این نرخ از 18 درصد به 100 درصد متحمل سختی هایی شده است. حتی در برخی موارد خود را ملزم به رویارویی با منتقدین و مخالفان کرده و برای حمایت از واگذاری های خود به بخش خصوصی واقعی حتی با حضور در دادگاه به دفاع از واگذاری خود پرداخته است.

وی افزود: در دولت یازدهم و دوازدهم برای افزایش حضور بخش خصوصی واقعی در واگذاری ها و شرکت در مزایده ها، مشوق هایی ایجاد شده است که در کنار سایر حمایت های دولت و سازمان خصوصی سازی نتیجه بخش بوده و باعث افزایش نرخ حضور بخش خصوصی واقعی در واگذاری ها شده است.

این مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی در تشریح برخی از این مشوق ها گفت: در واگذاری بنگاه ها بر اساس صلاحدید هیات واگذاری، به صورت نقد و اقساط عمل می شود. اگر بنگاهی به بخش شبه دولتی یا همان خصولتی واگذار شود، نرخ سود فروش اقساطی آن  14 درصد و اگر این واگذاری به بخش خصوصی واقعی صورت گیرد نرخ سود می تواند تا 3 درصد کاهش یابد. همچنین نحوه بازپرداخت برای یک بنگاه شبه دولتی به هر میزان باشد، بخش خصوصی واقعی می تواند یک سوم به این مدت زمان اضافه کند یعنی مثلابه جای 6 ساله، 9 ساله پرداخت کند یا این که اقساط را به صورت پلکانی پرداخت کند.

سبحانی به بیان برخی مقاومت های این سازمان در واگذاری های 5 ساله اخیر پرداخت و تصریح کرد: وقتی بنگاهی به بخش خصوصی واگذار می شود،انتقادها یا حتی مخالفت هایی نیز با حضور این بخش صورت می گیرد.در 5 سال اخیر این مخالفت ها در مواردی حتی به شکایت نیز منجر شده است. در این میان سازمان خصوصی سازی به مقاومت و دفاع از واگذاری ها و حمایت از حضور بخش خصوصی واقعی پرداخته است. نتیجه این امر این بوده که بخش خصوصی واقعی جرات پیدا کرده تا جلو بیاید.

وی به برخی از این موارد اشاره کرد و گفت: اگر در پرونده هایی مانند آهن المهدی سازمان خصوصی سازی کوتاه می آمد، امروز شاهد خریداری  کشت و صنعت مغان را به ارزش بیش از حدود هزار و 800 میلیارد تومان توسط یک خریدار بخش خصوصی واقعی نبودیم.

 

واگذاری ها در سازمان خصوصی سازی در کمال صحت و شفافیت است

مشاور سازمان خصوصی سازی درباره تکالیف این سازمان در واگذاری بنگاه های مشمول اصل 44 خاطرنشان کرد: سازمان برای واگذاری این بنگاه ها یک تکلیف قانونی دارد و آن این است که بنگاه های موجود در گروه یک و دو را به بخش خصوصی واگذار کند. بنگاه های گروهیک بنگاههایی هستند که 100 در صد سهام آن ها باید به بخش خصوصی واگذار شود.اما در واگذاری بنگاه های گروه 2 بر اساس قانون دولت می تواند تا حداکثر 20 درصد سهام آنها را نگه دارد و بقیه را واگذار کند. مثلا در بخش صنعت پالایشگاهی دولت 20 درصد خود را حفظ کرده است در بعضی بنگاه ها مانند بیمه ها این سهم را کمتر حفظ کرده است.

وی درباره رای های صادره در پرونده های این سازمان در دادگاه ها تاکید کرد: در 5 سال اخیر حتی یک رای هم علیه سازمان خصوصی سازی صادر نشده است.این امر به این دلیل است که واگذاری ها در سازمان خصوصی سازی بر اساس ضابطه و قانون و با شفافیت لازم صورت می گیرد.

 

واگذاری های 97 نشان از عملکرد بهتر سازمان نسبت به سال قبل دارد

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی در تشریح عملکرد این سازمان در سال جاری خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 97 بیش از 22 هزار میلیارد ریال واگذاری صورت گرفته که با وجود گذشت تنها 5 ماه از سال، نشان دهنده عملکرد بهتر سازمان نسبت به سال قبل بوده است.

سبحانی با بیان این که بخش عمده واگذاری های سال 97 هنوز در مرحله قیمت گذاری و طی کردن پروسه عرضه است گفت: ادامه واگذاری های امسال، سازمان خصوصی سازی را به آمارهای بهتری در سال 97 می رساند که نشان از جدیت این سازمان در واگذاری بنگاه های دولتی به بخش خصوصی دارد.

 

وی ادامه داد: امسال حدود 630 بنگاه کوچک و بزرگ در لیست واگذاری ها قرار دارد که تاکنون 30 الی 40 بنگاه به فروش رسیده است. برنامه بعدی سازمان این است که 20 بنگاه دیگر در دوازدهم شهریورماه برای واگذاری عرضه شود که ارزش تقریبی قیمت پایه آنها در حدود 250 میلیارد تومان است. این امر چه از طریق بورس و فرابورس و چه از طریق مزایده دنبال می شود تا همه بنگاه هایی که در سایت سازمان قرار داده شده است تا پایان سال قیمت گذاری و فرآیند عرضه آن ها انجام شود.

 

کدام بنگاهها از طریق بورس خصوصی سازی می شود؟

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی درباره نحوه عرضه بنگاه های مشمول اصل 44 در شرایط فعلی گفت: همه بنگاه هایی که نماد آن ها در بورس باز است، توسط بورس عرضه خواهد شد ولی بنگاه ها و شرکت هایی که نماد بورسی ندارند از طریق مزایده واگذار خواهند شد.این بنگاه ها شامل تعدادی سردخانه، پیست های سوارکاری متعلق به شرکت تجهیز اماکن ورزشی،تعدادی اماکن ورزشی، تعدادی کشتارگاه، جایگاه های سوخت،تعدادی نیروگاه است که دوازدهم شهریورعرضه خواهد شد.

وی افزود:برخی بنگاه های بزرگ مانند کشت و صنعت مغان، کشت و صنعت و دامپروری سفیدرود رشت، نیشکر هفت تپه، کیش ایر، توسعه نیشکر و...شرکت های بزرگی هستند که در لیست واگذاری سال 97 سازمان خصوصی سازی قرار دارد.این شرکت ها اکنون در مرحله قیمت گذاری هستند و پس از تعیین قیمت نهایی تلاش خواهیم کرد که امسال به مرحله واگذاری برسد.

سبحانی درباره مرجع قیمت گذاری این بنگاهها نیز تشریح کرد:هیات واگذاری مرجع رسمی قیمت گذاری نهایی بنگاه های در حال واگذاری است.این هیات متشکل از دو وزیر دادگستری و وزیر اقتصاد و دارایی، دو نماینده  بخش خصوصی که رئیس اتاق تعاون و رئیس اتاق بازرگانی هستند، به علاوه دو نفر از نمایندگان مجلس و سازمان مدیریت به عنوان ناظر و بدون حق رای است که جلسات آن ها به ریاست وزیر اقتصاد و دارایی برگزار می شود.

 

دو موفقیت سازمان خصوصی سازی در هفته دولت اطلاع رسانی می شود

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی با بیان برخی موفقیت های این سازمان در یک سال گذشته گفت: تلاش داریم تا در هفته دولت موفقیت های سازمان و به خصوص دو موفقیت را برای عموم مردم اطلاع رسانی کنیم. اول این که با تلاش مضاعف، همه واگذاری های سازمان خصوصی سازی در دولت دوازدهم در یک سال گذشته تنها به بخش خصوصی واقعی صورت گرفته است. دوم مسائل مربوط به سهام عدالت که در طول یک ساله گذشته اتفاق خوبی در این بخش افتاده است و حدود 49 میلیون از مشمولین به ما مراجعه کرده اند و 40 میلیون از آنها شماره شبای خود را نزد سازمان خصوصی سازی ثبت کرده اند.

سبحانی درباره میزان تقسیم سود سهام عدالت تا به امروز نیز گفت: از دی ماه سال گذشته با موافقت ریاست جمهوری سود عملکرد سال 95 شرکت های سرمایه پذیر پس از برگزاری مجامع آن ها در تابستان 96 برای 40 میلیون مشمول تقسیم شد.این امر بدون نیاز به حضور مشمولان، به صورت الکترونیکی و از طریق سامانهsamane.sd.ir  و ثبت مشخصات و شماره شبای آنان انجام شد.در حال حاضر بیش از 98 درصد مشمولان سود سال 95 خود را در سال گذشته دریافت کرده اند.بقیه که موفق به دریافت این سود نشده اند به این دلیل بوده که شماره شبای خود را با تاخیر در سامانه وارد کرده اند.

وی میزان سود تعلق گرفته به مشمولین را بر حسب گروه آن ها متفاوت خواند و افزود: سه گروه در سال 96 بیشترین سود را گرفته اند؛ گروه اول و دوم که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند و از تخفیف 50 درصدی مابه التفاوت برخوردار بوده اند، سود 100 درصدی گرفته اند که به میزان 150 تومان بوده است.گروه سوم که باید سهام خود را با پرداخت مابه التفاوت افزایش می دادند نیز کف سود یعنی 75 تا 80 تومان را سود دریافت کرده اند.

این مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی درباره زمان و میزان سود سال 96 نیز گفت: در حال حاضر برخی از شرکت ها مجامع خود را برگزار کرده اند و برخی دیگر نیز منتظر اتمام سال مالی و برگزاری مجامع در مهرماه هستند. اکنون مشخص نیست که این سود چه میزان خواهد بود،اما آنچه مشخص است این است که سود سال 96 قطعا از سود سال 97 بیشتر خواهد بود.

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  سناریوهای بورس در نقطه جوش
  جلوگیری از ۱۰ میلیارد دلار واردات سالانه با جایگزینی ساخت داخل
  تولید محصولات پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید/ ارزیابی صدور مجوز پتروپالایشگاه‌ها تا اردیبهشت ۹۹/ خرید تضمینی محصولات در صنعت نفت صورت بگیرد
  بزرگ‌ترین واردکننده ال‌ان‌جی‌چین برخی قراردادهای خود را معلق کرد
  عقب‌ماندگی‌های گذشته در اشتغال بومی‌ها در پارس جنوبی جبران شود
  فروش ۲۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ اموال به مردم با کد ملی
  ایران بزرگ‌ترین تولید کننده بنزین در اوپک
  عرضه پتروشیمی ارومیه و ایلام در بازار سرمایه
  خبر افزایش سرمایه ایران خودرو بورس را تکان داد
  درخواست چین برای لغو محدودیت های مسافرتی به این کشور
  سخنان مهم نماینده مجلس در مورد وضعیت یارانه ها و دهک های پردرآمد
  قیمت نفت پایین‌تر رفت
  رشد ۱۲ هزار واحدی بازار سرمایه/ مورد عجیب یک سهام
  وزیر اقتصاد: از رکود اقتصادی خارج شدیم
  افتتاح اولین مینی پالایشگاه تولید بنزین در مرز دوغارون
  مجوز افزایش سرمایه چادرملو، قدیمی ترین شرکت بورس و دو سهم دارویی
  احتمال کاهش قیمت خودرو با واردات خودرو‌های هیبریدی
  دولت آمریکا بار دیگر از ذخیره‌سازی‌های راهبردی نفت برداشت می‌کند
  آیا لبنان به نفت و گاز می رسد؟
  رویداد حمایت از ساخت داخل پتروشیمی میزبان بیش از 20 توافق همکاری خواهد بود
  گلمرادی: فرودگاه ماهشهر، ویژه مدیران پروازی وزارت نفت است
  بیش از 3 میلیون خودروی سبک و تاکسی در روسیه LPG می‌سوزانند/ غفلت وزارت نفت از ظرفیت‌های LPG در صنعت حمل‌ونقل و پتروشیمی
  بکارگیری فناوری در صنعت خودرو در انتظار تصمیم متولیان / اجرای ماده 12 برای عرضه خودروهای پاک
  سهام صنایع معدنی، فلزی، پالایشگاهی و پتروشیمی حبابی است و فرو می‌ریزد
  بازداشت ۵ نفر از سوی وزارت دادگستری آمریکا به اتهام فروش نفت ایران
  رایزنی مقام‌های روس‌ درباره پیشنهاد تشدید کاهش تولید اوپک و غیراوپک
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار