درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 4 مهر 1399 - 22:30   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  ۱۰ شباهت ایران با برترین جاذبه‌های جهان
  نگاهی به سازمان‌های خیریه مردم‌نهاد در دنیا و وضعیت تاسفبار ایران
  سَمَن ها مهم ترین نقش واسطه ای میان مردم و قوای حاکم/ مهم ترین مشکل سمن ها حمایت مالی است یا ناشناخته بودن؟!
  خسارت های سنگین آاقای زنگنه بر اقتصاد ایران
  اصرار مجلس یازدهم به شکایت از زنگنه / امضا‌های شکایت به ۲۰۰ رسید
  وضعیت تاسفبار NGO ها در ایران
  قانون اساسی مترقی دهه اول جمهوری اسلامی قبل از بازنگری
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 91 چقدر بود؟
  حکومت مطلوب کدام است؟
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 52، چقدر بود؟
  چه کسی باید حکومت کند
  درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟/فروش 132 میلیارددلاری در 67 سال
  توسعه صنایع پائین دستی با نگاه صادرات محصولات
  جایگزینی ۱۰ هزار خودرو ون گاز سوز به جای بنزینی
  گازسوز کردن 20 هزار خودروی سنگین در ایران/ چرا و چگونه؟
  آغاز تولید نخستین اتوبوس گازسوز یورو 6 در کشور
  اشتباه استراتژیک زنگنه در بی‌توجهی به ظرفیت ترکمنستان
  دومین نوع مخازن CNG برای گازسوز کردن اتوبوس ها ساخته می شود
  هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه
  جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروهای عمومی در خوزستان
  خودروهای عمومی به صورت رایگان گاز سوز می شوند
  گاز سوز کردن خودروها هیچ آسیبی به موتور خودرو نمی‌زند
  استراتژی پایدار تعیین قیمت خوراک مایع پتروشیمی ها پیش نیاز سرمایه گذاری
  مزایای تخفیف پلکانی در خوراک پتروشیمی
  آشنایی با تکنولوژی COTC درپالایش نفت و تولید محصولات پتروشیمیایی
  این فرمانده سپاه درسی بزرگ به نماینده مجلس داد +عکس
  رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران:قیمت برخی خودروها صد میلیون تومان ریخت
  تشریح تکنولوژی COTC در پتروپالایشگاه ها
  پرویز فتاح؛ تک ستاره اصولگرایان برای ۱۴۰۰/ دوگانه فتاح - حدادعادل چقدر جدی است؟
  تاثیر عجیب ویروس کرونا بر بازار مسکن/ قیمت‌ها افزایش می‌یابد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 44058صفحه نخست » ویژهجمعه، 1 دی 1396 - 17:12
عواقب عدم وجود استراتژی جامع توسعه صنعت پتروشیمی
وزارت نفت جهت توسعه پتروشیمی استراتژی ندارد
وزارت نفت جهت توسعه پتروشیمی استراتژی نداردواحدهای MTO اشتغال قابل توجهی به دنبال دارند و در بلند مدت از توان رقابت پذیری بسیار بالایی نسبت به سایر روش های تولید الفین ها برخوردار می باشند. حمایت از احداث واحدهای MTO و PDH و حتی GTL می بایست در راس برنامه های بلند مدت و استراتژیک وزارت نفت باشد
  

پیام نفت:

کافی است چند ساعت با مطالعه دقیق روند تصمیم گیری ها در مجلس و دولت در حوزه صنعت پتروشیمی را در ذهن مرور نمائید جمع بندی این تحقیق و تفکر هر ایرانی وطن دوست را متاسف و اندوهگین می کند. 

تا سال 1392 قیمت هر متر مکعب گاز متان خوراک پتروشیمی ها کمتر از 3 سنت بود بعد از آن به یکباره قیمت به 13 سنت افزایش یافت. دلیل این افزایش ناگهانی چه بود؟ آیا از سال 92 تا کنون قیمت جهانی گاز متان افزایش یافته؟ نه کاملا بلعکس است بعد از سال 92قیمت جهانی گاز متان کاهش یافته است. پس دلیل و منطق این افزایش سریع و ناگهانی و پر سر و صدا چه بوده است؟!

کلا چند درصد گاز متان یا همان گاز طبیعی در صنعت پتروشیمی به عنوان خوراک مورد استفاده قرار می گیرد؟ حدود 7 درصد گاز متان تولیدی در ایران به عنوان خوراک پتروشیمی ها( عمدتا در واحدهای تولید کننده آمونیاک و متانول با لحاظ واحدهای در  شرف راه انداز) مورد استفاده قرار می گیرد. حدود 30 درصد در نیروگاه های کشور و 40 الی 50 درصد هم در مصارف خانگی و تجاری که از این 80 درصد حداقل 35درصد آن به هدر می رود میزان گاز متانی که در این دو حوزه ضایع می شود و محیط زیست را آلوده می کند چندین برابر کل خوراک صنعت پتروشیمی کشور است و افسوس که هیچ کس با این هدر رفت کاری ندارد و آن را ظلم به ملت و مملکت نمی داند!!

تحویل 80 درصدگاز تولیدی کشور به حوزه خانگی و تجاری و نیروگاه های کم بهره چه مزیت و توسعه و اشتغالی به دنبال دارد؟ کم بهره ور ترین و نامناسب ترین مشتری برای شرکت گاز همین حوزه ها می باشند که گاز متان را با قیمت 2.5 سنت دریافت و بخش عمده آن را نابود می کنند محیط زیست را الوده و کمترین اشتغال و توسعه را به دنبال داشته اند.

آیا توسعه صنعت پتروشیمی اولویت کشور نیست؟ اگر این حوزه اولویت توسعه است گاز متان و خوراک مایع را به چه قیمتی تحویل واحدهای پتروشیمی دهیم تا جذابیت برای توسعه سرمایه گذاری در این صنعت افزایش یابد؟

آیا با گاز متان 10 سنتی و پروپان 400 دلاری می توان واحد های صنعتی،  بزرگ و اشتغال زای زیر شاخه راتوسعه داد؟ مگرایران برای جذب سرمایه گذار جز قیمت مناسب تر خوراک  چراغ چشمک زن  دیگری دارد؟  که آن را نیز با افزایش شدید قیمت خوراک واحدهای پتروشمی کور نمودند.

سرمایه گذاری که یک واحد بزرگ پتروشیمی احداث می کند در 5 سال اول بهره برداری واحد زیر سنگین ترین فشارها قرار دارد چرا که باید اصل وام هاو بهره های سنگین آن را بازپرداخت نمایدواحدهای بزرگ پتروشیمی معمولا در 3 تا 5 سال پس از بهره برداری با ظرفیت 70 و 80 و 90 درصد و کمتر از ظرفیت طراحی تولید می کنند و به مرور که مشکلات واحدها شناسایی و رفع می شوند و تیم بهره بردار سوار بر کار می شوند ظرفیت تولید گام به گام افزایش خواهد یافت تا به ظرفیت اسمی برسد. همچنین چند سال اول بهره برداری خرید مواد شیمیایی و تجهیزات و قطعات و غیره فشار زیادی به سرمایه گذار وارد می کند لذا منطق این است که  قیمت خوراک بصورت پلکانی تعیین شود و در 5 سال اول 30 درصد تخفیف در 3 سال بعد 20 درصد و بعد از آن خوراک با 10 درصد تخفیف در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد. چنانچه دولت از ابتدای سال 97 چنین مقررات منطقی و عاقلانه ای که اختیار آن را مجلس محترم 3 سال پیش در اختیار دولت قرار داده  ابلاغ نماید از سال 97 شاهد تحول و شکوفایی در صنعت پتروشیمی خواهیم شد. از زمان شروع عملیات اجرایی احداث واحدهای پتروشیمی تا زمان راه اندازی و دریافت خوراک 4 سال زمان می برد اما مجوز  تخفیف پلکانی یاد شده از زمان ابلاغ میلیاردها یورو سرمایه را روانه ایران خواهد نمود یعنی دولت فقط با یک برگه کاغذ مجوز و بدون اینکه یک سنت هزینه کند در مدت 4 سال شکوفایی و پویایی و اشتغال گسترده در صنعت پتروشیمی و شرکتهای قطعه ساز و انواع پیمانکاری ها ایجاد می کند.

میزان اتان تولیدی در ایران صرفا کفاف واحدهای الفینی احداث شده و در حال احداث را می دهد حتی از 5 سال آینده روند کمبود اتان مجدد آغاز و برای همیشه تداوم خواهد یافت( به دلیل افت فشار میادین گازی و کاهش میزان تولید آنها) لذا اگر ایران بخواهد در حوزه تولید الفین  با محصول پلی اتیلن ها روند رو به رشد داشته باشد چاره ای جز حمایت از احداث واحدهای MTO ندارد واحدهای MTO حجم سرمایه گذاری بالایی دارند لذا اگر بخواهیم بازگشت سرمایه را در دوره ده ساله محاسبه نمائیم حاشیه سود این واحدها مناسب نیست اما اگر بلند مدت نگاه کنیم این واحدها از جذابیت سرمایه گذاری بالایی برخوردار می باشند تنها راه افزایش حاشیه سود این واحد ها این است که قانون تخفیفات پلکانی خوراک برای این واحدها به مدت ده سال اجرایی شود و گاز متان به قیمت 5 سنت تحویل این واحدها شود در  آن صورت از IRR مناسب برخوردار خواهند شد. به دلبل وجود گاز متان در سراسر کشور می توان این واحدها را در نقاط مختلف کشور که زیرساخت و دست یابی به بازار را دارند احداث نمود. آیا وزارت نفت حاضر نیست بخشی از گاز متان که در نیروگاه ها و بخش خانگی و تجاری به هدر می رود را به دو برابر قیمتی که تحویل این حوزه ها می دهد به واحدهای MTO تحویل نماید؟

واحدهای MTO اشتغال قابل توجهی به دنبال دارند و در بلند مدت از توان رقابت پذیری بسیار بالایی نسبت به سایر روش های تولید الفین ها برخوردار می باشند. حمایت از احداث واحدهای MTO و PDH و حتی GTL می بایست در راس برنامه های بلند مدت و استراتژیک وزارت نفت باشد.

دولت و وزارت نفت باید بگونه ای برنامه ریزی نمایند که میزان تحویل گاز به مصارف خانگی و نیروگاه ها کاهش و معادل آن گاز متان در چارچوب ذکر شده تحویل واحدهای پتروشیمی شود. باید قوانین و مقررات و چارچوب هایی طراحی شود که نیروگاه های گاز به سمت سیکل ترکیبی حرکت کنند و نیروگاه های فرسوده از مدار تولید خارج شوند و سیاست های تشویقی و تنبیهی جهت کاهش مصارف خانگی وضع گردد. از توسعه نیروگاه های خورشیدی در نقاط مستعد کشور حمایت شود و حداقل 20 درصد انرژی مورد نیاز کشور طی 10 سال آینده از طریق نیروگاه های خورشیدی تامین شود چرا که ایران از مزیت ویژه ای در ان حوزه برخوردار است.  با توجه به اینکه قیمت گاز تحویلی به واحدهای پتروشیمی بین دو تا سه برابر گاز تحویلی به مصارف خانگی و نیروگاهی است هر چه بتوان گاز تحویلی به بخش خانگی و نیروگاه های غیر اقتصادی و مخرب محیط زیست را کاهش و تحویل واحدهای پتروشیمی نمود درآمدهای وزارت نفت افزایش و کشور در مسیر توسعه پایدار و اقتدار بیشتر قرار خواهد گرفت.

 

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  ۱۰ شباهت ایران با برترین جاذبه‌های جهان
  تاثیرنیروگاه های کوچک برق آبی بر اقتصاد روستاهای مناطق کوهستانی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار