درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   پنجشنبه، 1 اسفند 1398 - 23:43   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  آیت الله اراکی: رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، تایید اصل نظام است
  همه‌ی رأی دهندگان، نظام و انقلاب را قبول دارند
  حضور گسترده ملت درانتخابات رای تایید نظام جمهوری اسلامی است
  تبدیل 35درصد نفت خام به بنزین
  نگاهی به ظرفیت ها و صورت های مالی پالایشگاه های کشور
  گزارش مقایسه ای پالایشگاه ها
  پای خودروهای هوشمند به جاده های هلند باز می شود
  بنزین و CNG کدامیک
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  مضرات گاز cng برای موتور و راهکارها
  سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
  ضرورت مناسب سازی سرسیلندر برای خودروهای دوگانه سوز
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  سرسیلندر و اهمیت آن در خودروهای سی ان جی سوز
  فرهنگ‌سازی لازمه گسترش استفاده از سوخت CNG/افزایش قیمت با هدف اجرای الزام‌های ایمنی
  عمر مفید لوازم مصرفی و استهلاکی خودرو چقدر است؟
  تصاویر سرسیلندر و ضرورت مناسب سازی سرسیلندرموتورهای داخلی متناسب با خودروهای دوگانه سوز
  حذف کارت سوخت 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد
  تحقق آرزوی دیرینه صادرات بنزین
  یادداشت|ضرورت افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور
  مقایسه بین CNG و بنزین
  تصاویر سرسلندر و آشنایی با آن/ اصلاح سرسیلندر برای خودروهای سی ان جی
  خصوصی سازی بر بورس چه اثری دارد؟
  مقایسه خودروهای بنزین سوز و گاز سوز
  خسارت های سنگین و جبران ناپذیر حذف کارت سوخت
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  بنزین و گازوئیل قابل تحریم نیست/ اشتباه فاحش در عدم ساخت پالایشگاه های جدید
  صادرات ۲۰۰میلیون‌دلاری بنزین ایران هر هفته در بورس
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  فیلم آتش گرفتن باک خودرو
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 44058صفحه نخست » ویژهجمعه، 1 دی 1396 - 17:12
عواقب عدم وجود استراتژی جامع توسعه صنعت پتروشیمی
وزارت نفت جهت توسعه پتروشیمی استراتژی ندارد
وزارت نفت جهت توسعه پتروشیمی استراتژی نداردواحدهای MTO اشتغال قابل توجهی به دنبال دارند و در بلند مدت از توان رقابت پذیری بسیار بالایی نسبت به سایر روش های تولید الفین ها برخوردار می باشند. حمایت از احداث واحدهای MTO و PDH و حتی GTL می بایست در راس برنامه های بلند مدت و استراتژیک وزارت نفت باشد
  

پیام نفت:

کافی است چند ساعت با مطالعه دقیق روند تصمیم گیری ها در مجلس و دولت در حوزه صنعت پتروشیمی را در ذهن مرور نمائید جمع بندی این تحقیق و تفکر هر ایرانی وطن دوست را متاسف و اندوهگین می کند. 

تا سال 1392 قیمت هر متر مکعب گاز متان خوراک پتروشیمی ها کمتر از 3 سنت بود بعد از آن به یکباره قیمت به 13 سنت افزایش یافت. دلیل این افزایش ناگهانی چه بود؟ آیا از سال 92 تا کنون قیمت جهانی گاز متان افزایش یافته؟ نه کاملا بلعکس است بعد از سال 92قیمت جهانی گاز متان کاهش یافته است. پس دلیل و منطق این افزایش سریع و ناگهانی و پر سر و صدا چه بوده است؟!

کلا چند درصد گاز متان یا همان گاز طبیعی در صنعت پتروشیمی به عنوان خوراک مورد استفاده قرار می گیرد؟ حدود 7 درصد گاز متان تولیدی در ایران به عنوان خوراک پتروشیمی ها( عمدتا در واحدهای تولید کننده آمونیاک و متانول با لحاظ واحدهای در  شرف راه انداز) مورد استفاده قرار می گیرد. حدود 30 درصد در نیروگاه های کشور و 40 الی 50 درصد هم در مصارف خانگی و تجاری که از این 80 درصد حداقل 35درصد آن به هدر می رود میزان گاز متانی که در این دو حوزه ضایع می شود و محیط زیست را آلوده می کند چندین برابر کل خوراک صنعت پتروشیمی کشور است و افسوس که هیچ کس با این هدر رفت کاری ندارد و آن را ظلم به ملت و مملکت نمی داند!!

تحویل 80 درصدگاز تولیدی کشور به حوزه خانگی و تجاری و نیروگاه های کم بهره چه مزیت و توسعه و اشتغالی به دنبال دارد؟ کم بهره ور ترین و نامناسب ترین مشتری برای شرکت گاز همین حوزه ها می باشند که گاز متان را با قیمت 2.5 سنت دریافت و بخش عمده آن را نابود می کنند محیط زیست را الوده و کمترین اشتغال و توسعه را به دنبال داشته اند.

آیا توسعه صنعت پتروشیمی اولویت کشور نیست؟ اگر این حوزه اولویت توسعه است گاز متان و خوراک مایع را به چه قیمتی تحویل واحدهای پتروشیمی دهیم تا جذابیت برای توسعه سرمایه گذاری در این صنعت افزایش یابد؟

آیا با گاز متان 10 سنتی و پروپان 400 دلاری می توان واحد های صنعتی،  بزرگ و اشتغال زای زیر شاخه راتوسعه داد؟ مگرایران برای جذب سرمایه گذار جز قیمت مناسب تر خوراک  چراغ چشمک زن  دیگری دارد؟  که آن را نیز با افزایش شدید قیمت خوراک واحدهای پتروشمی کور نمودند.

سرمایه گذاری که یک واحد بزرگ پتروشیمی احداث می کند در 5 سال اول بهره برداری واحد زیر سنگین ترین فشارها قرار دارد چرا که باید اصل وام هاو بهره های سنگین آن را بازپرداخت نمایدواحدهای بزرگ پتروشیمی معمولا در 3 تا 5 سال پس از بهره برداری با ظرفیت 70 و 80 و 90 درصد و کمتر از ظرفیت طراحی تولید می کنند و به مرور که مشکلات واحدها شناسایی و رفع می شوند و تیم بهره بردار سوار بر کار می شوند ظرفیت تولید گام به گام افزایش خواهد یافت تا به ظرفیت اسمی برسد. همچنین چند سال اول بهره برداری خرید مواد شیمیایی و تجهیزات و قطعات و غیره فشار زیادی به سرمایه گذار وارد می کند لذا منطق این است که  قیمت خوراک بصورت پلکانی تعیین شود و در 5 سال اول 30 درصد تخفیف در 3 سال بعد 20 درصد و بعد از آن خوراک با 10 درصد تخفیف در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد. چنانچه دولت از ابتدای سال 97 چنین مقررات منطقی و عاقلانه ای که اختیار آن را مجلس محترم 3 سال پیش در اختیار دولت قرار داده  ابلاغ نماید از سال 97 شاهد تحول و شکوفایی در صنعت پتروشیمی خواهیم شد. از زمان شروع عملیات اجرایی احداث واحدهای پتروشیمی تا زمان راه اندازی و دریافت خوراک 4 سال زمان می برد اما مجوز  تخفیف پلکانی یاد شده از زمان ابلاغ میلیاردها یورو سرمایه را روانه ایران خواهد نمود یعنی دولت فقط با یک برگه کاغذ مجوز و بدون اینکه یک سنت هزینه کند در مدت 4 سال شکوفایی و پویایی و اشتغال گسترده در صنعت پتروشیمی و شرکتهای قطعه ساز و انواع پیمانکاری ها ایجاد می کند.

میزان اتان تولیدی در ایران صرفا کفاف واحدهای الفینی احداث شده و در حال احداث را می دهد حتی از 5 سال آینده روند کمبود اتان مجدد آغاز و برای همیشه تداوم خواهد یافت( به دلیل افت فشار میادین گازی و کاهش میزان تولید آنها) لذا اگر ایران بخواهد در حوزه تولید الفین  با محصول پلی اتیلن ها روند رو به رشد داشته باشد چاره ای جز حمایت از احداث واحدهای MTO ندارد واحدهای MTO حجم سرمایه گذاری بالایی دارند لذا اگر بخواهیم بازگشت سرمایه را در دوره ده ساله محاسبه نمائیم حاشیه سود این واحدها مناسب نیست اما اگر بلند مدت نگاه کنیم این واحدها از جذابیت سرمایه گذاری بالایی برخوردار می باشند تنها راه افزایش حاشیه سود این واحد ها این است که قانون تخفیفات پلکانی خوراک برای این واحدها به مدت ده سال اجرایی شود و گاز متان به قیمت 5 سنت تحویل این واحدها شود در  آن صورت از IRR مناسب برخوردار خواهند شد. به دلبل وجود گاز متان در سراسر کشور می توان این واحدها را در نقاط مختلف کشور که زیرساخت و دست یابی به بازار را دارند احداث نمود. آیا وزارت نفت حاضر نیست بخشی از گاز متان که در نیروگاه ها و بخش خانگی و تجاری به هدر می رود را به دو برابر قیمتی که تحویل این حوزه ها می دهد به واحدهای MTO تحویل نماید؟

واحدهای MTO اشتغال قابل توجهی به دنبال دارند و در بلند مدت از توان رقابت پذیری بسیار بالایی نسبت به سایر روش های تولید الفین ها برخوردار می باشند. حمایت از احداث واحدهای MTO و PDH و حتی GTL می بایست در راس برنامه های بلند مدت و استراتژیک وزارت نفت باشد.

دولت و وزارت نفت باید بگونه ای برنامه ریزی نمایند که میزان تحویل گاز به مصارف خانگی و نیروگاه ها کاهش و معادل آن گاز متان در چارچوب ذکر شده تحویل واحدهای پتروشیمی شود. باید قوانین و مقررات و چارچوب هایی طراحی شود که نیروگاه های گاز به سمت سیکل ترکیبی حرکت کنند و نیروگاه های فرسوده از مدار تولید خارج شوند و سیاست های تشویقی و تنبیهی جهت کاهش مصارف خانگی وضع گردد. از توسعه نیروگاه های خورشیدی در نقاط مستعد کشور حمایت شود و حداقل 20 درصد انرژی مورد نیاز کشور طی 10 سال آینده از طریق نیروگاه های خورشیدی تامین شود چرا که ایران از مزیت ویژه ای در ان حوزه برخوردار است.  با توجه به اینکه قیمت گاز تحویلی به واحدهای پتروشیمی بین دو تا سه برابر گاز تحویلی به مصارف خانگی و نیروگاهی است هر چه بتوان گاز تحویلی به بخش خانگی و نیروگاه های غیر اقتصادی و مخرب محیط زیست را کاهش و تحویل واحدهای پتروشیمی نمود درآمدهای وزارت نفت افزایش و کشور در مسیر توسعه پایدار و اقتدار بیشتر قرار خواهد گرفت.

 

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  درخواست چین برای لغو محدودیت های مسافرتی به این کشور
  گلمرادی: فرودگاه ماهشهر، ویژه مدیران پروازی وزارت نفت است
  سهام صنایع معدنی، فلزی، پالایشگاهی و پتروشیمی حبابی است و فرو می‌ریزد
  افت اقتدار صادرکنندگان خاورمیانه با کاهش قیمت نفت به ۴۰ دلار
  دعوت ائتلاف "برای ایران" از مردم جهت مشارکت در انتخابات
  نفت سنگین ایران ارزان شد
  سوخت‌های فسیلی مسبب مرگ زودرس میلیون‌ها نفر در جهان
  بهره‌برداری از پروژه انتقال خط اتیلن از میاندوآب به پتروشیمی تبریز/پروژه طراحی و ساخت مخزن چهارم ذخیره نفتا پتروشیمی تبریز به بهره‌برداری رسید
  چین قوانین وام‌گیری مجدد شرکتهای بورسی را تسهیل کرد
  تمدید معافیت عراق از تحریم واردات گاز از ایران/ شاخص بورس بر قله جدید نشست/ کرونا، خط مونتاژ خودروساز آمریکایی در کره‌جنوبی را زمین‌گیر کرد
  عرضه اولیه یک شرکت شیمیایی در بورس تهران
  آغاز صعودی شاخص کل بورس در روز شنبه
  ویروس کرونا؛ شمار قربانیان به ۱۵۲۶ و مبتلایان به بیش از ۶۷ هزار نفر رسید
  قیمت نفت جهش کرد/رشد دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی
  راه اندازی معاملات فروش تعهدی در 5 نماد
  موتور یورو ۵ هست اما بنزینش نیست! / یک عامل موثر بر قیمت خودرو در سال ۹۹
  سهمیه‌بنزین تاکسی‌ها در بازار سیاه سوخت
  غول‌های نفتی برای اکتشاف به مصر می‌روند
  عرضه نفت خام در بورس به کجا رسید؟
  حرکت دولت از خام فروشی نفت به فروش فرآورده‌
  ۲۹۰۰ میلیارد درآمد دولت از تامین سوخت LPG
  تمرکز نقدینگی در بازار بورس برای توسعه صنعت نفت
  ۴۵۰ هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی عرضه می‌شود
  رشد اقتصادی بدون نفت ۰.۹ درصد و با نفت منفی ۱.۷ درصد شد
  خودروهای ارزان قیمت وارداتی و تنظیم بازار
  اوج‌گیری بورس تهران با عبور شاخص از مرز ۴۷۰ هزار واحد
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار