درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 4 مهر 1399 - 23:25   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  ۱۰ شباهت ایران با برترین جاذبه‌های جهان
  نگاهی به سازمان‌های خیریه مردم‌نهاد در دنیا و وضعیت تاسفبار ایران
  سَمَن ها مهم ترین نقش واسطه ای میان مردم و قوای حاکم/ مهم ترین مشکل سمن ها حمایت مالی است یا ناشناخته بودن؟!
  خسارت های سنگین آاقای زنگنه بر اقتصاد ایران
  اصرار مجلس یازدهم به شکایت از زنگنه / امضا‌های شکایت به ۲۰۰ رسید
  وضعیت تاسفبار NGO ها در ایران
  قانون اساسی مترقی دهه اول جمهوری اسلامی قبل از بازنگری
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 91 چقدر بود؟
  حکومت مطلوب کدام است؟
  درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 52، چقدر بود؟
  چه کسی باید حکومت کند
  درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟/فروش 132 میلیارددلاری در 67 سال
  توسعه صنایع پائین دستی با نگاه صادرات محصولات
  جایگزینی ۱۰ هزار خودرو ون گاز سوز به جای بنزینی
  گازسوز کردن 20 هزار خودروی سنگین در ایران/ چرا و چگونه؟
  آغاز تولید نخستین اتوبوس گازسوز یورو 6 در کشور
  اشتباه استراتژیک زنگنه در بی‌توجهی به ظرفیت ترکمنستان
  دومین نوع مخازن CNG برای گازسوز کردن اتوبوس ها ساخته می شود
  هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه
  جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروهای عمومی در خوزستان
  خودروهای عمومی به صورت رایگان گاز سوز می شوند
  گاز سوز کردن خودروها هیچ آسیبی به موتور خودرو نمی‌زند
  استراتژی پایدار تعیین قیمت خوراک مایع پتروشیمی ها پیش نیاز سرمایه گذاری
  مزایای تخفیف پلکانی در خوراک پتروشیمی
  آشنایی با تکنولوژی COTC درپالایش نفت و تولید محصولات پتروشیمیایی
  این فرمانده سپاه درسی بزرگ به نماینده مجلس داد +عکس
  رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران:قیمت برخی خودروها صد میلیون تومان ریخت
  تشریح تکنولوژی COTC در پتروپالایشگاه ها
  پرویز فتاح؛ تک ستاره اصولگرایان برای ۱۴۰۰/ دوگانه فتاح - حدادعادل چقدر جدی است؟
  تاثیر عجیب ویروس کرونا بر بازار مسکن/ قیمت‌ها افزایش می‌یابد
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 43124صفحه نخست » ویژهشنبه، 26 فروردین 1396 - 20:58
سرمایه گذاری خارجی تنها راه دست یابی به مزیت های ویژه ایران است
سرمایه گذاری خارجی تنها راه دست یابی به مزیت های ویژه ایران استسیدحسین میرافضلی - سرمایه‌گذاری پنج یا 10هزار میلیاردتومانی در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی با نرخ متوسط بهره بانکی 20 درصد کوچک‌ترین توجیه اقتصادی نداشته و ندارد چراکه سود یک‌واحدی که با سه میلیارد دلار یا 11 هزار میلیارد تومان احداث می‌شود، سالانه حدود دوهزار میلیارد تومان است. براین‌اساس سرمایه‌گذار هر سال فقط می‌تواند سود سرمایه‌گذاری را پرداخت کند و چنانچه به دلیل نوسانات بازار و با مشکلات فنی نتواند چنین سودی در هر ماه کسب کند، در مدت کوتاهی به سمت ورشکستگی پیش خواهد رفت. اما سرمایه‌گذاری‌های خارجی با بهره حدود چهار یا 5 درصد در مدت حدود پنج یا هفت سال اصل و بهره وام دریافتی را پرداخت و برای سال‌های طولانی مالک یک واحد بزرگ سودده خواهد شد.
  

پیام نفت:

مزیت ایران در توسعه اقتصادی چیست؟ در کشور کم‌آبی مانند ایران مزیت ویژه ما توسعه کشاورزی درون مرزهای کشورمان نیست، حوزه معدن نیز مزیت‌های خوبی دارد، اما در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های انبوه متناسب با ظرفیت‌های کشور در آن حوزه انجام نشده است. در حوزه صنعت، مهم‌ترین مزیت ایران صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه است. قطر و عربستان به‌خوبی به این مزیت ویژه خود پی برده و صدها میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده و اکنون سود سالانه آنها از حوزه‌های یادشده به بیش از صد میلیارد دلار می‌رسد. روسیه از مزیت ذخایر عظیم گاز و امکان صادرات گاز با قیمت‌های بالا به اروپا بهره برده و چین مزیت خود در حوزه زغال‌سنگ را شناسایی و بر آن تمرکز کرده و انقلابی در آن حوزه ایجاد کرده است. چه کسی باور و تصور می‌کرد که بتوان از زغال‌سنگ پاک‌‌ترین بنزین و گازوئیل و حتی بنزین هواپیما تولید و در مقیاس کلان به بازار‌های جهانی عرضه کرد؛ به گونه‌ای که قیمت آن از قیمت بنزین و گازوئیل تولیدی با نفت خام بسیار ارزان‌تر باشد؟ چه کسی باور می‌کرد از زغال‌سنگ بتوان به تولید محصولات پلی‌اتیلن پلی‌پروپیلن، متانول، آمونیاک و اوره دست یافت و کک ته‌مانده آن را به قیمت بالا به واحد‌های تولیدکننده فولاد فروخت؟ 

همه این غیرممکن‌ها با تمرکز چین بر مزیت ویژه آن کشور یعنی ذخایر عظیم زغال‌سنگ محقق شد و امروز چین با زغال‌سنگ خود اقتصاد جهانی قیمت‌های نفت، بنزین، گازوئیل و بسیاری از حوزه‌های دیگر را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. مزیت آمریکا ذخایر عظیم «شیل گاز» است. آمریکا از حدود یک دهه پیش به این مزیت ویژه خود توجه خاص کرد و امروز آمریکایی‌ها توانسته‌اند ضمن کاهش شدید واردات نفت، تأثیرگذاری در کاهش قیمت نفت، میلیون‌ها تن اتان، اتیلن و محصولات پلی‌الفین خود را که حاصل از شیل گاز است، به بازار‌های جهانی عرضه کنند؛ دستاوردی که باعث شد اقتصاد در رکود فرورفته و واردات‌محور در حوزه نفت گاز و پتروشیمی آمریکا در اوایل حضور اوباما به اقتصاد صادرات‌محور در حوزه نفت و گاز و صنایع پتروشیمی تبدیل شود. این تحولات در حالی به وقوع پیوست که هزینه تولید نفت و گاز از زغال‌سنگ و شیل گاز بسیار بالاتر از هزینه تولید نفت و گاز در ایران و دردسرهای آن نیز بسیار زیادتر است اما آنها با تمرکز بر مزیت ویژه خود و تولید انبوه و دستیابی به تکنولوژی‌های پیشرفته، از ضعف خود نقطه قوت بزرگی ساخته‌اند. اما ایران در هشت سال دولت قبل، مسیری برخلاف مسیر کشورهای یادشده را طی کرد. قطر از ذخایر مشترک گاز با ما به سرعت بهره‌برداری و ده‌ها میلیارد دلار سود و ارزش افزوده برای کشور خود ایجاد کرد. همچنین کشورهای همسایه ازجمله عراق روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت از میادین مشترک با ایران از سهم ایران برداشت کرده و می‌کند. خساراتی که در این مدت به کشور و مردم ایران وارد شده صدها میلیارد دلار برآورد می‌شود.

اما چرا ما در این حوزه‌ها سیاست‌گذاری بلندمدت و منسجم نداشتیم و سرمایه‌گذاری نکردیم؟ سرمایه‌گذاری در حوزه‌های یادشده بسیار کلان است و امکان چنین سرمایه‌گذاری از منابع داخلی ممکن نیست. برای احداث هر یک از این واحدها بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است و جمعا باید در 12 سال گذشته ما صد میلیارد دلار در حوزه‌های یادشده سرمایه‌گذاری می‌کردیم که بخش کوچکی از آن محقق شد. به دلیل سیاست‌های خارجی اتخاذشده در دولت گذشته و تحریم‌های سخت، امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی وجود نداشت. سرمایه‌گذاری پنج یا 10هزار میلیاردتومانی در حوزه‌های یادشده با نرخ متوسط بهره بانکی 20 درصد کوچک‌ترین توجیه اقتصادی نداشته و ندارد چراکه سود یک‌واحدی که با سه میلیارد دلار یا 11 هزار میلیارد تومان احداث می‌شود، سالانه حدود دوهزار میلیارد تومان است. براین‌اساس سرمایه‌گذار هر سال فقط می‌تواند سود سرمایه‌گذاری را پرداخت کند و همیشه بدهکار خواهد بود و چنانچه به دلیل نوسانات بازار و با مشکلات فنی نتواند چنین سودی در هر ماه کسب کند، در مدت کوتاهی به سمت ورشکستگی پیش خواهد رفت. اما سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشورهای یادشده با بهره حدود چهار درصد است بنابراین سرمایه‌گذار در مدت حدود پنج یا هفت سال اصل و بهره وام دریافتی را پرداخت و برای سال‌های طولانی مالک یک واحد بزرگ سودده خواهد شد. بنابر این توسعه در واحد‌های بزرگ نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها و جلوگیری از تاراج سالانه میلیاردها دلار از ذخایر نفت و گاز کشور و همچنین تحول در حوزه‌ای که مزیت خاص و ویژه کشور ایران است، بدون سرمایه‌گذاری خارجی و استفاده از منابع ارزی ارزان‌قیمت مقدور نیست. در سال‌های گذشته به دلیل شدت تحریم‌ها، صندوق توسعه ملی نیز نتوانست در این حوزه نقش چندانی ایفا کند. دولت دکتر روحانی در سه‌سال‌ونیم گذشته، تمرکز ویژه‌ای برای توسعه این بخش و جبران عقب‌ماندگی‌ها داشت اما تا زمانی که پیام مناسبی از ثبات و نگاه موافق همه ارکان کشور برای پذیرش سرمایه مستقیم خارجی مخابره نشود و البته موانع متعدد داخلی نظیر بوروکراسی پیچیده کنار نرود، نمی‌توان به آنچه شایسته ایران در حوزه انرژی است دست یافت.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  ۱۰ شباهت ایران با برترین جاذبه‌های جهان
  تاثیرنیروگاه های کوچک برق آبی بر اقتصاد روستاهای مناطق کوهستانی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار