درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   شنبه، 10 اسفند 1398 - 04:33   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  آیت الله اراکی: رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، تایید اصل نظام است
  همه‌ی رأی دهندگان، نظام و انقلاب را قبول دارند
  حضور گسترده ملت درانتخابات رای تایید نظام جمهوری اسلامی است
  تبدیل 35درصد نفت خام به بنزین
  نگاهی به ظرفیت ها و صورت های مالی پالایشگاه های کشور
  گزارش مقایسه ای پالایشگاه ها
  پای خودروهای هوشمند به جاده های هلند باز می شود
  بنزین و CNG کدامیک
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  مضرات گاز cng برای موتور و راهکارها
  سرمایه‌گذاری در صنعت CNG؛ محدودیت‌ها و مزایا
  ضرورت مناسب سازی سرسیلندر برای خودروهای دوگانه سوز
  مزیت های استفاده از CNG از دو منظر اقتصاد دولتی و خصوصی
  سرسیلندر و اهمیت آن در خودروهای سی ان جی سوز
  فرهنگ‌سازی لازمه گسترش استفاده از سوخت CNG/افزایش قیمت با هدف اجرای الزام‌های ایمنی
  عمر مفید لوازم مصرفی و استهلاکی خودرو چقدر است؟
  تصاویر سرسیلندر و ضرورت مناسب سازی سرسیلندرموتورهای داخلی متناسب با خودروهای دوگانه سوز
  حذف کارت سوخت 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد
  تحقق آرزوی دیرینه صادرات بنزین
  یادداشت|ضرورت افزایش سهم CNG در سبد سوخت کشور
  مقایسه بین CNG و بنزین
  تصاویر سرسلندر و آشنایی با آن/ اصلاح سرسیلندر برای خودروهای سی ان جی
  خصوصی سازی بر بورس چه اثری دارد؟
  مقایسه خودروهای بنزین سوز و گاز سوز
  خسارت های سنگین و جبران ناپذیر حذف کارت سوخت
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  بنزین و گازوئیل قابل تحریم نیست/ اشتباه فاحش در عدم ساخت پالایشگاه های جدید
  صادرات ۲۰۰میلیون‌دلاری بنزین ایران هر هفته در بورس
  حذف کارت سوخت چه بلایی بر سر مصرف بنزین آورد؟+نمودار
  فیلم آتش گرفتن باک خودرو
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 40267صفحه نخست » پتروشیمی پنجشنبه، 27 خرداد 1395 - 13:17
برگ برنده ایران در اوپک
برگ برنده ایران در اوپکایران با معرفی قراردادهای جدید خود برای اشتراک‌گذاری بخش تولید خود را در موقعیتی استثنایی قرار داده که می‌تواند سبب افزایش تولید نفت این کشور در میان‌مدت و تغییر ساختار قدرت در سازمان اوپک شود.
  
پیام نفت:

اعمال تحریم‌های یکجانبه غرب علیه ایران طی سال‌های گذشته اگرچه فشارهای فراوانی را متوجه صنعت نفت کشور کرد، اما ایران در مدت زمان کوتاه بعد از لغو تحریم‌های بین‌المللی توانست صادرات نفت خود را به بالاترین سطح در 4 سال و نیم گذشته برساند. تحریم‌های بین‌المللی طی سال‌های گذشته میزان تولید نفت ایران را کاهش داد و باعث شد سهم ایران در بازارهای بین‌المللی کاهش یابد.

از دیگر تبعات اعمال تحریم‌ها بازماندن ایران از کسب منفعت‌های ناشی از قیمت‌های بالای نفت طی سال‌های 2011 تا 2014 بود، با این حال صادرات نفت ایران در حال حاضر در سطحی خوب قرار گرفته است. در این شرایط، تلاش ایران برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش نفت‌و‌گاز که از طریق بازنگری در قراردادهای نفتی و معرفی مدل جدیدی برای قراردادهای نفتی نمودی عیان پیدا کرده است، می‌تواند موجب افزایش تولید و سهم بازار کشور در اوپک شود. افزایش بیشتر تولیدات ایران اتفاقی است که می‌تواند موجب تغییر ساختار قدرت در اوپک و تضعیف قدرت عربستان شود. سایت تحلیلی «اویل‌پرایس» در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشت که نام اوپک هر جا بر زبان‌ها بیاید نام عربستان سعودی را تداعی می‌کند. البته عربستان به‌عنوان تولیدکننده نفت، تنها یکی از اعضای سازمان اوپک است ولی نمی‌توان نادیده گرفت که تولید نفت این کشور بیش از 10 میلیون بشکه در روز است، یعنی معادل کل تولید نفت ایران، عراق و کویت. بدون تردید چنین عضوی از اوپک می‌تواند به‌عنوان رهبر غیررسمی این سازمان شناخته شود. به این ترتیب در میانه تلاش عربستان برای حفظ سهم بازار، برخی تغییرات پویا و بنیادین در داخل اوپک می‌تواند رهبری عربستان و میزان نفوذ و قدرت این کشور را در این سازمان تحت تاثیر قرار دهد.

 

ظهور دوران جدید تولید نفتی ایران

تحریم‌های چند سال اخیر نه تنها نفت ایران را از دروازه‌های آمریکا و اروپا دور نگه داشته بود بلکه سبب کاهش صادرات این کشور به چین، هند و ژاپن شده بود. حتی با وجود رفع تحریم‌ها، صادرات نفتی ایران هنوز به رقیبان اصلی خود در اوپک، عربستان و عراق، نرسیده است. البته در حال حاضر تولید نفت ایران به بالاترین میزان خود طی 4 سال و نیم گذشته رسیده است. از سال 2010 تا کنون عربستان سعودی و عراق تولید نفت خود را به ترتیب 15 و 90 درصد افزایش دادند در حالی که در همین مدت تولید نفت ایران 17 درصد کاهش یافت. علاوه بر از دست دادن سهم بازاری و کاهش میزان تولید نسبت به رقبای خود، ایران از منفعت‌های دوره قیمت‌های بالای نفت بین سال‌های 2011 تا 2014 نتوانست بهره‌مند بشود. ایران در حال حاضر در حال جنگ بر سر باز پس گرفتن سهم بازاری خود در جهان است. چهار جبهه اصلی این نزاع که حدود 36 درصد تقاضای جهانی نفت را شامل می‌شوند عبارتند از: اتحادیه اروپا، چین، ژاپن و هند. وجود تحریم‌ها محدودیت حضور ایران را در پی داشت و سبب شد عربستان در این مدت بتواند سهم بازاری خود را افزایش دهد. عراق طی همین بازه تولید خود را به دو‌برابر رساند و در این بازارهای چهارگانه سهم بازاری خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش داد. سهم بازاری عراق در بازار اروپا از 3 درصد در سال 2011 به 5/ 7 درصد و در چین از 7/ 4 درصد، در همین بازه، به 7/ 9 درصد رسید.

 

تصمیمات سرمایه‌گذاری ایران در صنعت نفت و گاز در دوران پساتحریم نه‌تنها موقعیت این کشور را در بازار جهانی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد بلکه تهدیدی برای رهبری و میزان نفوذ عربستان به‌شمار می‌رود. ایران برخلاف روند گذشته در تلاش است تا با جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی صنعت نفت‌و‌گاز خود را توسعه بدهد. مسیری که ایران پیش از این در برابر شرکت‌های نفتی خارجی قرار داده بود تا بتواند محیط سرمایه‌گذاری صنعت نفت‌و‌گاز خود را برای آنها جذاب کند قراردادهای همکاری برای اکتشاف و تولید با عنوان «مدل‌ سرمایه‌گذاری بیع متقابل» (buyback) بود. بر اساس این مدل از قراردادهای پیشنهادی ایران، شرکت‌های نفتی بین‌المللی به اکتشاف و بهره‌برداری از میادین توسعه داده شده می‌پرداختند و هنگامی که منطقه به مرحله تولید رسید پروژه‌ را به شرکت ملی نفت ایران تحویل می‌دادند. در صورتی که همه چیز با موفقیت به پایان می‌رسید و چاه تولید خود را آغاز می‌کرد، شرکت ملی نفت کلیه مخارج و سرمایه‌گذاری صرف شده شرکت‌های بین‌المللی را با نرخ بهره بین 15 تا 17 درصد به آنها برمی‌گرداند. این در حالی بود که هرگونه مازاد هزینه پیش‌بینی نشده، افزایش تولید یا ریسک‌های اضافی در فرآیند تولید در این قراردادها پوشش داده نمی‌شد.

ایراد این قراردادها این بود که شرکت‌های نفتی بین‌المللی باید تمامی ریسک‌های پروژه‌ها را قبول کنند و در ازای این ریسک‌ها بهره متناسب نیز دریافت نمی‌کردند و بدتر آنکه هنگام تولید در فرآیند تولید مشارکت نداشتند. به علاوه مدت زمان این قراردادها بین 3 تا 5 سال بود.

 

قرارداد جدید نفتی ایران

ایران در نوامبر 2015 پس از 20 سال استفاده از مدل قراردادهای بازخرید، مدل جدیدی را به شرکت‌های نفتی معرفی کرد. ساختار قراردادهای جدید سرمایه‌گذاری ایران به‌صورت سرمایه‌گذاری مشترک روی پروژه‌ها است به‌صورتی که شرکت ملی نفت ایران حداقل سهم 51 درصدی از این قراردادها را داشته باشد. در این قراردادهای جدید، شرکت‌های بین‌المللی در تمامی مراحل اکتشاف، توسعه و تولید دخیل هستند که ایراد اساسی مدل قبلی را حذف کرده است. جنبه جذاب دیگر قراردادهای جدید طول دوره همکاری مشترک آنهاست. شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های بین‌المللی طی این قراردادها می‌توانند بین 20 تا 25 سال همکاری داشته باشند و مهم‌تر آن‌که در صورت مواجهه با مناطق اکتشافی پرخطر با پرداخت‌های منعطف و مشخصی به این شرکت‌ها ریسک آنها پوشش داده می‌شود.

اگر یک سرمایه‌گذاری مشترک به مرحله تولید برسد شرکت‌ ملی نفت تمامی مخارج شرکت‌های بین‌المللی را برای اکتشاف و توسعه میدان نفتی پرداخت می‌کند و طی تولید نیز به ازای خدمات آنها برای حجم مشخصی از تولید به این شرکت‌ها پرداخت‌هایی صورت می‌گیرد. یک کمیته مدیریت سرمایه‌گذاری مشترک، متشکل از اعضای منتخب شرکت ملی نفت و شرکت بین‌المللی نفتی، وظیفه ارزیابی و بررسی هزینه‌های اکتشاف و توسعه را به‌صورت سالانه بر عهده خواهد داشت. جلب شرکت‌های نفتی بین‌المللی برای توسعه بازاری یک گام بزرگ و مهم برای ایران تلقی می‌شود. این نوع قراردادهای نفتی شیوه تغییریافته‌ای از قراردادهای مشارکت در تولید است که به گونه‌ای طراحی شده که با قانون اساسی ایران که مشارکت در تولید را ممنوع کرده، مطابقت داشته باشد. قراردادهای نفتی جدید بدون ایراد نیست. ابهام‌های موجود در ساختار این قراردادها سؤالات زیادی را با خود همراه کرده است: کمیته مدیریت بر سرمایه‌گذاری مشترک که در این قرارداد عنوان شده چه خصوصیات و شرایطی باید داشته باشد؟ صراحت نداشتن درباره فروش مستقل طرفین از نفت تولیدی و اینکه آیا شرکت‌های بین‌المللی می‌توانند ارزش نفت تولیدی را در ترازنامه خود وارد کنند یا نه.

 

احتمال دوقطبی شدن اوپک

با وجود ابهام‌ها و ایرادهای جزئی در قراردادهای نفتی جدید، رکن‌الدین جوادی، مدیر عامل سابق شرکت ملی نفت از تصمیم ایران برای معرفی نسخه نهایی قراردادهای نفتی جدید و آغاز به پذیرش پیشنهادهای شرکت‌های بین‌المللی در ماه جولای سال جاری میلادی خبر داده بود. گذار ایران از مدل‌های ضعیف buyback به قراردادهای نفتی جدید می‌تواند تا حد زیادی موقعیت ایران را در اوپک تحت تاثیر قرار دهد. ایران در بین کشورهای این سازمان رتبه سوم را از نظر ذخایر نفتی دارد و از بین سه کشور اول تنها کشوری است که به میزان چشمگیری بازارهای خود را به روی سرمایه‌گذاران خارجی گشوده است. «آرامکو» یا شرکت ملی نفت عربستان سعودی، مالک و کارگزار اصلی برای تولید نفت روی خشکی این کشور بوده است. عراق نیز در سطح بسیار محدودی اقدام به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی تحت قراردادهای ارائه خدمات کرده که به سبب ساختار ضعیف این قراردادها شرکت‌های نفتی تمایلی به ارائه خدمات و همکاری و سرمایه‌گذاری در عراق نشان نداده‌اند. در این بین، ایران با معرفی قراردادهای جدید خود برای اشتراک‌گذاری بخش تولید خود را در موقعیتی استثنایی قرار داده که می‌تواند سبب افزایش تولید نفت این کشور در میان‌مدت و تغییر ساختار قدرت در سازمان اوپک شود.

 
دنیای اقتصاد
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  اولویت تخصیص وام بلاعوض برای دوگانه‌سوزی با خودروهای عمومی است/ تاکسی‌های اینترنتی در اولویت‌ بعد
  درآمدهای نفتی بودجه 99 را بعد از تصمیم اخیر FATF اصلاح کنیم
  گازرسانی ۱۲۰ میلیون متر مکعبی به نیروگاه‌ها
  جهش هشت هزار و ۲۰۰ واحدی شاخص کل بورس
  کاهش ۹۰ میلیونی قیمت برخی خودروها
  بورس سبزپوش شد
  منشاء شیوع کرونا در قم مشخص شد
  آیت الله اراکی: رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، تایید اصل نظام است
  آخرین وضعیت ثبت‌نام و تحویل کارت‌های سوخت/ کارت های جدید چه زمانی صادر می شوند؟
  استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت پخش سراسری فرآورده های نفتی
  سومین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی نصب شد
  صادرات بنزین به عراق و پاکستان
  این تاکسی‌ها از مالیات معاف می‌شوند
  تراژدی اتوبوس‌های کاغذی
  رشد شاخص بورس، بدون عملیات اقتصادی زنگ خطر است/ دولت رکودشکنی‌های بورس را بزرگنمایی می‌کند
  ویروس کرونا قیمت نفت را کاهش داد
  تولید نخستین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا در وزارت دفاع
  واکنش بورس به قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF چیست؟
  بودجه سال آینده کمترین وابستگی را به نفت دارد/ ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین به مردم بازگردانده شده است
  رشد ۱۴۳ درصدی تامین مالی از طریق بازار سرمایه
  افزایش شدید قیمت سوخت کم سولفور در اروپا
  خام فروشی نقطه ضعف بزرگی اقتصاد کشور است
  عدم پیوستن به FATF، خودکشی مالی بود/ برخی‌ها با شایعه‌سازی قیمت سهام را بالا و پایین می‌کنند/ فعلا حسابرسی دولتی، حرف اول را می‌زند
  سهام استرالیا، کره‌جنوبی، ژاپن و هنگ‌کنگ سقوط کرد
  کرونا و FATF؛ ۲ ریسک سیستماتیک بورس
  تکلیف جدید برای عرضه ۵۰۰ میلیون لیتر فرآورده پالایشی در بورس انرژی
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار