درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   جمعه، 28 مرداد 1401 - 02:29   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  وزیر صنعت: واردات خودرو نهایی شده؛ شنبه آینده خبر قطعی اعلام می‌شود / خودرو دست دوم وارد نمی‌شود / مدل واردات، به بازرگانان بستگی دارد
  آیا تایوان به خارپشتی تبدیل می‌شود که هضم آن برای چین سخت خواهد بود؟ / آیا آمریکا برای دفاع قاطع از تایوان به تردید افتاده؟ / شرایط منحصربه فردی که در آن، نه جنگ، قریب الوقوع است نه صلح، پایدار / چگونه می‌توان از جنگ آمریکا و چین بر سر تایوان جلوگیری کرد؟
  واکنش ترانه علیدوستی به ممنوع الفعالیت کردن هنرمندان: با بادی به غبغب، قصد دارید اسم بد‌ها را اعلام کنید تا عبرتی برای بقیه بسازید؟ / این قانون‌مداری نیست، اعمال زور است
  لغو سیاست ۶۰ساله فیدل کاسترو؛ کوبا درهایش را به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز می‌کند
  رشد بیش از 11 درصدی اقتصاد عربستان در سه ماهه دوم سال 2022
  عربستان سعودی فراسوی نفت: تحول در سرمایه‌گذاری و بهره‌وری
  از جانب ایران جدیتی کم سابقه برای احیای برجام مشهود است / از نظر آمریکا هم، متن در جهت مناسبی پیش رفته / اگر آمریکا دوباره از برجام خارج شود، برای حفاظت از شرکت‌هایی که وارد ایران شده اند، در برجام تدابیر لازم اتخاذ شده / در بند ۱۴ و ۱۵ قطعنامه ۲۲۳۱ و بند ۳۷ برجام تصریح شده که توقف اجرای برجام یا خروج عضوی از آن، در ارتباط با قرارداد‌های منعقده پیش از آن، عطف به ماسبق نمی‌شود
  ویدیو / نخست‌وزیر اُنتاریوی کانادا وسط سخنرانی یک زنبور را قورت داد
  تماشا کنید: مستقیم، ته دره! / ورشکستگی سنگین ایران‌خودرو و سایپا؛ چه اتفاقی در پیش است؟
  روایت ابراهیم یزدی از نامۀ محرمانه بازرگان و آخرین دیدار با امام
  وقتی امام نامه مرحوم بازرگان را پاره کرد/ علت عصبانیت بازرگان از مردم
  نقد و بررسی نظریه امام خمینی (ره)
  عراق در رتبه دوم بیشترین رشد اقتصادی جهان در 2022
  تاثیرات مخرب شهردار کم تجربه و کم تخصص در نابودی عمر و زندگی مردم
  تماشا کنید: اگر بنزین گران شود...
  نقش فراماسون ها در تاریخ معاصر ایران ( نقد و تحقیق تاریخی 1 )
  آیه «اولی الامر» در شأن چه کسانی نازل شده است؟
  از ممنوع‌التصویری رؤسای جمهور رسیدیم به ممنوع التصویری مجری و فوتبالیست!
  «دومین ایرانی ثروتمند» دنیا در چلسی؛ از بهداد اقبالی چه می‌دانیم؟
  تماشا کنید: شکست یک وعده دیگر اقتصادی؟ / ماجرای شاخص تعدیل، موج جدید بیکاری و چوب سازمان برنامه لای چرخ اقتصاد ایران
  اتهامات تاج‌زاده از زبان سخنگوی قوه قضاییه: تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام
  مرکز آمار: ۲۳.۲ درصد ایرانی‌ها مستاجرند / ۸.۵ درصد در خانه‌های سازمانی، وقفی و رایگان زندگی می‌کنند / میانگین درآمد خانوار‌های شهری در سال گذشته ۹.۳ میلیون در ماه بود / بیشترین درآمد در تهران و البرز به ترتیب با ۱۳.۳ و ۱۱ میلیون در ماه / کمترین درامد در کرمان با ۵.۹ میلیون در ماه
  امیرعبداللهیان: مجلس می‌گوید پیش نویس ایراداتی دارد، خب بالاخره طرف مقابل هم مطالباتی دارد / طرف مقابل ما، شش کشورند، ملاحظاتی هم دارند؛ توافق نتیجه تضارب آرا ما و ۱+۵ است
  پدر علم ژنتیک ایران: از قرار معلوم غربالگری و سقط جنین شرطی و قانونی" با چراغ خاموش" مسیر خود را طی کرده / اگر یکی از افراد سهیم در این دستورالعمل غیر علمی یک یا دو بچه معلول داشتند، هرگز چنین افاضاتی نمی‌فرمودند / گفته شده که غربالگری موجب نگرانی (چند روزه) مادران می‌شود اگر با خانواده‌های دارای کودک معلول گفتگو می‌شد، معنی "عسر و حرج" را می فهمیدید
  پرونده آژانس در مورد ایران چگونه می تواند مختومه شود؟
  مرکز فراماسونری ایران دست کیست؟ + عکس
  200 سال گاردین؛ روزنامه‌ای به قدمت سه سلسله حکومتی در ایران
  پرونده تاج‌زاده زیر دست 2 الف است
  ایران وارد جنگ روسیه و اوکراین می شود؟ / ترور سردار سلیمانی بنام ترامپ تمام شد اما واقعا کار موساد است
  ورود ایران به جنگ اوکراین، به نفع روسیه و اسرائیل
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 35378صفحه نخست » پتروشیمی-اخبار و تحلیل هایکشنبه، 31 خرداد 1394 - 18:34
نامه تولید کنندگان کود شیمیایی به رییس جمهور
  

پیام نفت:

گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، انجمن صنفی تولیدکنندگان کود شیمیایی مرکب از 300کارخانه‌دار در نامه به ریاست جمهوری اسلامی ایران از هدر روی یارانه این بخش و عدم خرید محصول داخلی انتقاد کردند. 
در این نامه به محمود احمدی نژاد ، نقدی بر چگونگی انتخاب کودهای یارانه‌ای ذکر شده و خواستار رسیدگی به هدر رفتن یارانه در این بخش شده‌اند. 
این نامه حاکی است: عدم مصرف بهینه کود و یارانه تولید در این بخش و تعطیلی کارخانجات کود داخلی و بیکاری کارگران ناشی از عملکرد مسئولان جهاد کشاورزی است. 
انجمن صنفی تولید کنندگان کود در این نامه نوشته است: نگاهی به جداول فهرست کودهای یارانه‌ای و مقادیر و مبالغ هر یک نشان می‌دهد که سالهاست بیش از 900 درصد از یارانه‌ 650 تا 1100 میلیارد تومانی کود به توزیع کودهای شیمیایی تک عنصری هدایت شده و کود اوره با مقدار 2 میلیون و 200هزار تن همچنان یکی از بزرگ ترین مصرف کننده اعتبار یارانه محسوب می‌شود، اما کودهای آلی و زیستی و ریزمغذی‌ها و کود کامل ماکرو که در دنیا عمده مصرف کود کشاورزان را تشکیل می‌دهد، برای تولید یارانه‌ای کمتر از 10 درصد مقدار اوره را به خود اختصاص داده است. 
در این نامه آمده است: در کشور ما به همین منظور متجاوز از 300 واحد تولیدی کود کامل احداث شد و اشتغال‌زایی بسیار زیادی نیز دارند،اما یارانه‌ای برای تولید کمتر از ده درصد مقدار اوره در نظر گرفته شده است، این در شرایطی است که در سال جاری تمام سرمایه‌گذاری و تأمین مواد رأسا توسط این کارخانجات صورت گرفته و به گواهی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، تولیدات بسیار مرغوبی نیز عرضه نموده‌اند. 
تولید کنندگان کود ماکرو در نامه خود نوشته‌اند: این روند تصمیم گیری مسئولان کود وزارت جهاد کشاورزی هر چند در گذشته نیز حکیمانه نبوده است، امروز که طرح هدفمند نمودن یارانه‌ها در دولت دهم شجاعانه در دست اجرا است، به هیچ عنوان قابل توجیه نیست که از تولید داخلی حمایت نشود و تداوم روند گذشته خلاف سیاست دولت و مصالح ملی بوده که علاوه بر هدر دادن یارانه، موجبات تطعیلی کارخانجات کود داخلی و بیکاری هزاران نفر خواهد شد. 
در این نامه آمده است: متأسفانه مسئولان تأمین کود وزارت جهاد کشاورزی که اصلی‌ترین عامل تعطیلی سه ساله کارخانجات کود هستند، با همان تفکر گذشته همچنان بودجه یارانه تخصیصی را به سمت خرید کودهای تک عنصری و توزیع آن به قیمت نازل هدایت می‌نماید و حتی شنیده شده است که در نظر دارند، در سال آتی این اندک سهمیه یارانه کود کامل را نیز حذف و یا کاهش دهند. 
در این نامه آمده است: این انجمن صنفی و علمی به این تصمیم خلاف مصالح ملی به دلایل زیر اعتراض نموده و از مقامات عالی رتبه نظام درخواست دارد، تصمیم گیری در امر کود و یارانه بسیار سنگین آن را به یک کارگروه خبره و جامع نگر متشکل از تمام دست‌اندرکاران از جمله انجمن صنفی تولید کنندگان کود واگذار شود و عملکرد گذشته مسئولان کود در هدر رفتن یارانه و به تطعیلی کشیدن سه ساله کارخانجات کود و میلیاردها تومان ضرر و زیان وارده و بیکاری هزاران کارگر بدون جانبداری اداری و تنها در جهت مصالح ملی مورد رسیدگی و ارزیابی مجدد قرار گیرد. 
در نامه انجمن صنفی تولیدکنندگان کود آمده است: بخشی از زیان‌های وارده ناشی از توزیع یارانه‌ای کود تک عنصری و حذف ماکرو عبارتند از مصرف بی‌رویه و چند برابر استاندارد جهانی کود تک عنصری، خروج اوره و فسفات از طریق قاچاق به خارج از کشور و نیز مصرف غیر کشاورزی آن، به تعطیلی کشیده شدن واحدهای تولیدی انواع کود کامل با جابجایی اعتبار خرید کود ماکرو به سمت کودهای تک عنصری و ایجاد بیکاری و ورشکستگی واحدها و عدم وصول مطالبات بانک‌ها و آلوده شدن آب‌های زیرزمینی به نیترات و به خطر افتادن سلامت و بهداشت جامعه را می‌توان برشمرد. 
در این نامه آمده است: حذف یارانه کود امری ضروری و اجتناب ناپذیر است، اما باید حکیمانه و مدبرانه و با کمترین تنش صورت گیرد، به طوری که کود اوره و فسفات طی یک برنامه سه سال و هر بار با حذف 33 درصد یارانه‌ آن و سایر کودها از جمله کودهای کامل در یک دوره چهارساله و هر بار با حذف 25 درصد از یارانه ان آزاد سازی شوند. 
دیگر پیشنهاد انجمن این است: به جای یک فرمول کودی n.p.k برای کل کشور فرمولهای متناسب هر منطقه و محصولات متنوع تعیین شود و به منظور هدایت و رضایت کشاورزان و فرهنگ سازی در مصرف بهینه کود، آزمایشگاه‌های ساده تجزیه خاک در مناطق مختلف تأسیس و خدمات ازمایشگاهی و تعیین فرمول کودی رایگان ارائه شود و کودهای یارانه‌ای منحصرا بر اساس نتایج آزمایش خاک توزیع شود. 
در نامه تولید کنندگان کود شیمیایی آمده است: از آنجائی که کود ماکرو دارای سه عنصر غذایی اصلی است، جایگزین بسیار مناسبی برای حذف یارانه کودهای تک عنصری خواهد بود باتولید و توزیع سالیانه 500 هزار تن ماکرو یارانه‌ای می‌توان بدون ایجاد تنش هر ساله درصد بالایی از یارانه کود اوره و فسفات را کاهش داد. 
در پایان این نامه خطاب به رییس جمهور آمده است: تصمیم‌گیری در مورد کود و یارانه سنگین آن به یک کارگروه کارشناسی متشکل از متخصصان معاونت‌های زراعت، برنامه‌ریزی، خاک و آب، صنایع و زیربنائی وزارت جهاد کشاورزی و سلامت وزارت بهداشت و معاونت‌های تولیدی و استاندارد وزارت صنایع و طرح تحول اقتصادی و انجمن تولید کنندگان کودهای شیمیایی، بیولوژیکی و الی و استادان و صاحب نظران دانشگاهی در زمینه خاک و آب واگذار شود.

   جنبش 20 درجه  
  راندمان دو برابری نیروگاه های CHP
  افزایش راندمان نیروگاه ها به 80درصد با تولید همزمان بخار و آب شیرین
  مصرف بیش از ۲۳۸ میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه های کشور
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   بازخوانی خبرها و تحلیل ها  
  سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد دلاری عراق در بخش صنعت
  یک فرصت مناسب برای نفت و گاز ایران
  افزایش سهمیه صادرات نفت عراق در اوپک
  عزم چین برای واردات گاز مایع از ترکمنستان
  صادرات ده ها میلیارد دلاری گاز ترکمنستان به چین با خط لوله
  سرمایه‌گذاری ۹۳ میلیارد دلاری ترکمنستان در نفت و گاز
  اعراب خلیج فارس چگونه در حال استفاده از درآمد‌های نفت ۱۰۰ دلاری اند؟ / شاید این آخرین موج افزایش قیمت طلای سیاه باشد
  قطری ها پردرآمدترین مردم دنیا
  چین تا سال ۲۰۳۰ یک چهارم برق مورد نیازش را با انرژی بادی تامین می‌کند
  مردم قطر دارای بیشترین درآمد سرانه در جهان شدند
  دلایل افزایش بی‌سابقه صادرات نفت و گاز قطر چیست؟
  افزاش ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی در ترکیه تا سال 2030
  پیشبینی ظرفیت انرژی بادی
  افزاش ظرفیت نصب شده انرژی خورشیدی در ترکیه تا سال 2030
  چین ابرقدرت انرژی خورشیدی در دنیاست
  صنعت انرژی تجدیدپذیر هند ۱۵۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ سرمایه جذب می‌کند
  انرژی خورشیدی ارزان‌ترین سوخت تولید برق می‌شود
  عراق رکورد فروش نفت را ثبت کرد
  باگاز ارزشمند LPG چه کنیم
  وزیر نفت: افزایش عرضه نفت و گاز ایران در بازار جهانی، نیازمند اراده سیاسی کشورهای مصرف‌کننده است / زمستان امسال برای اروپایی‌ها بسیار مهم است؛ امیدوارم دولت‌های بزرگ غربی با درک صحیح از حساسیت‌ها، رفتاری منطقی در پیش گیرند
  پاناسونیک احتمالا از سال 2023 تولید انبوه باتری‌های جدید تسلا را آغاز می‌کند
  تولید نسل جدیدی از باتری‌ها با افزایش ۵ برابری تولید انرژی نسبت به باتری‌های لیتیومی در کشور
  شرکت CATL چین در سال 2023 تولید نسل جدید باتری خودروهای الکتریکی را آغاز می کند.
  عصر نفت رو به پایان است؟
  درآمد نفتی یک ماه عربستان: ۳۱ میلیارد دلار
  صنعت انرژی تجدیدپذیر هند ۱۵۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۳۰ سرمایه جذب می‌کند
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com
طراحی و اجرا: خبرافزار