درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   پنجشنبه، 26 فروردین 1400 - 04:44   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  عرضه های امروز در بورس انرژی چیست؟
  قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۱۲/۱۶
  مهندس شیری مشاور مدیرعامل در حوزه طرح و توسعه تاپیکو شد
  کمک پتروشیمی‌های منطقه ویژه پارس به بوشهر
  ساخت بزرگترین پایانه نفتی در دریای عمان
  آتش سوزی ۲ مخزن سوخت در مرز ماهیرود
  مشکل اصلی ایران در فروش نفت چیست؟
  آغاز عملیات حفاری در میدان نفتی رامین
  پتروشیمی غدیر در بورس درج شد
  مخازن منفجر شده در افغانستان برای پخش نیست
  خبری از سهمیه بنزین نوروزی نیست
  اختلال در جایگاه‌های سوخت
  به دنبال توافق موقت با ایران
  آماری تلخ از میدان فروزان
  تویوتا هشدار داد
  قیمت نفت کاهش یافت
  نظر بانک جی پی مورگان درباره قیمت نفت
  خبری از کارت سوخت
  پیشنهادی که زنگنه رد کرد
  پیشنهاد عجیب ونزوئلا به مکزیک
  پرونده صادرات گاز ایران به هند به کجا رسید؟
  آمریکا ناکام در تحریم پروژه گازی روسیه
  سقف منابع حاصل از درآمدهای نفتی مشخص شد
  آیا صعود نفت سرآغاز اتفاق بزرگتری است؟
  روسیه به دنبال امتیازگیری از اوپک پلاس
  اضافه شدن LPG به سبد سوخت کشور
  ایا ایران وارد کننده گاز مایع می شود؟
  درآمد نفتی کشور در دولت روحانی چقدر بود؟
  دو عامل افزایش ۵ تا ۱۰ دلاری قیمت نفت
  رکوردهای جدید تولید در پتروشیمی جم
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 31049صفحه نخست » نفتجمعه، 23 خرداد 1393 - 14:00
بورس انرژی میزبان مطمئن فرآورده های نفتی است
  
پیام نفت:

بورس انرژی آمادگی دارد تا محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی جدید را پذیرش کرده و میزبان معامله های جدید باشد.

 

به گزارش  خبرنگار شانا مدیر عامل بورس انرژی در جمع خبرنگاران از امکان معامله اوراق آلایندگی و نفت کوره سبک پالایش نفت اصفهان در بورس انرژی در آینده نزدیک خبر داد.

سید علی حسینی افزود: میزان معاملات بورس انرژی روند مطلوبی دارد و خوشبختانه سطح آن در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته تلاش شده است علاوه بر افزایش حجم و ارزش معاملات، هر دو هفته بین 60 تا 70 میلیارد تومان معاملات در برق و سایر حامل های انرژی معامله شود، گفت : امیدواریم در پایان دوره 6 ماهه سال 93 به سود عملیاتی برسیم.

وی با بیان اینکه تعامل بورس انرژی با عرضه کننده های حامل های انرژی خوب است، افزود: با توجه به مزایای عرضه ها، عرضه کننده ها ترغیب شدند که عرضه را افزایش دهند، به طوریکه امروز عرضه کننده های بزرگ حامل های انرژی، بدون استثنا از فعالان بورس انرژی هستند.

حسینی ادامه داد: در چند ماه گذشته سعی کردیم در عرضه فرآورده های ویژه، اقدام هایی انجام دهیم که این فرآورده ها غیر از 5 فرآورده های اصلی است؛ از جمله فرآورده های ویژه می توان به نفتا، حلال، آیزوریسایکل اشاره کرد.

وی  اظهار کرد: مقرر شده است از این پس 95 درصد نفت کوره سبک پالایشگاه نفت اصفهان در بورس انرژی در رینگ بین الملل عرضه شود.

وی افزود: در چند ماه گذشته ارتباط تنگاتنگی با وزارتخانه های نیرو و نفت برقرار شد و عرضه های موفقی در بورس انرژی صورت گرفت.

مدیر عامل بورس انرژی  ادامه داد: در حال حاضر با طرحی که در پالایش نفت بندرعباس به بهره برداری رسیده ، قرار است تا یک ماه و نیم آینده میعانات گازی در حجم نامحدود در بورس انرژی عرضه شود، این عرضه علاوه بر رینگ داخلی امکان عرضه صادراتی هم دارد که این یکی از دستاوردهای مهم بورس انرژی است.

مدیرعامل بورس انرژی در پاسخ به پرسشی که چرا عرضه های نفت خام در بورس انرژی بدون مشتری است، گفت: هدف ما از عرضه نفت خام در بورس انرژی علاوه بر جلب توجه وزارت نیرو و نفت به اهمیت ایجاد بورس انرژی، جلوگیری از خام فروشی در کشور بود.

حسینی تصریح کرد: مصرف کنندگان واقعی نفت خام به جز پالایشگاه های بزرگ زیاد نیستند، اما به دلیل اهمیت حضور شرکت ملی نفت در بورس انرژی سعی شد این کار در حداکثر سرعت زمانی انجام شود.

وی ادامه داد : از سوی دیگر ما تلاش کردیم بطور مشخص نظر وزیر نفت را معطوف به این موضوع کنیم که اگر قرار است بازار نفت خام در دسترس همگان قرار گیرد و توسعه پیدا کن،د باید قیمتگذاری مشابه پالایشگاه های بزرگ داشته باشد. به عبارت دیگر همانطور که قیمت نفت خام برای پالایشگاه های بزرگ 95 درصد فوب خلیج فارس و تسویه آن بر اساس ارز مبادلاتی و ریالی است، اگر این رویکرد در بورس انرژی هم اجرا شود خریداران به خرید نفت خام در بورس انرژی جلب می شوند.

وی به عملکرد بازار برق در بورس انرژی اشاره کرد و افزود: ابتدا قرار بود بورس برق با توجه به پتانسیل های بالا ایجاد شود بطوریکه ابتدای فعالیت بورس انرژی با قرارداد سلف برق آغاز شد و در کنار آن یکی دو محصول با پایه انرژی مانند قطران و کک عرضه شد.

وی با بیان اینکه ساختار وزارت نیرو بر اساس عرضه برق به همه متقاضیان در اسرع وقت شکل گرفته است، تصریح کرد: این نگاه مشکلاتی ایجاد کرد و باعث شد که قیمت برق کمتر از قیمت تعادلی تعیین شود، این در حالیست که با پیگیری های که توسط بورس انرژی با وزیر نیرو و با معاونان وی برقرار شد، توانستیم پروژه هایی طراحی و اجرا کنیم که قیمت برق به قیمت تعادلی خود برسد.

حسینی ادامه داد: برای ایجاد بازار کارا، پذیرش نیروگاه ها، تسویه و مبادلات پایاپای، توسعه سامانه معاملاتی و تعاملات بانکی بخوبی صورت گرفت به طوریکه اولین پروژه ای که در سال گذشته با وزارت نیرو تعریف شد به لحاظ اجرایی و عملیاتی به نقطه صد در صد رسید.

وی با بیان اینکه قرار بود این پروژه از ابتدای خرداد ماه اجرایی شود، خاطر نشان کرد: وزارت نیرو بدلیل مشکلاتی که در قبض های برق ایجاد شد در تنگنایی نقدینگی قرار گرفت و نتوانست افزایش نقدینگی توافق شده را فراهم کند، اما در آخرین مذاکراتی که با وزارت نیرو صورت گرفته، قرار است این پروژه تا اوایل تیر ماه اجرا شود که با اجرای این پروژه حجم و ارزش معاملات برق افزایش یابد.

به گفته حسینی متأسفانه نحوه قیمت دهی نیروگاه ها واقعی نبوده و بسیار پایین تر از مدیریت شبکه برق بود، اما با تمهیدات که انجام شده است قیمت ها راه به تعادل رسانده است و اکنون قیمت ها مطلوبیت نسبی برای خریداران و نیروگاه ها دارد.

حسینی با بیان اینکه در حوزه بازار برق، فعالان بزرگ و برندها را وارد این بازار کردیم، گفت: در سال جاری شرکت مپنا به این بازار پیوسته است که نوید بخش همکاری بیشتر بورس و بازار انرژی است.

وی در ادامه به اهمیت مقوله فرهنگ سازی در بورس انرژی پرداخت و افزود: فرهنگ سازی بطور خاص در دست اندارکاران دولتی و خصوصی انجام شد و اکنون در بخش انرژی در دنیا حائز اهمیت هستیم بطوریکه در حوزه برق علاوه بر خودکفایی و صادرات آن فعال هستیم که این نشان دهنده پتانسیل بالای کشور در حوزه انرژی است.

حسینی با اشاره به اینکه در حوزه بازار برق برنامه های دیگری از جمله معاملات مستقیم و بدون واسطه بین مصرف کنندگان بزرگ و تولید کنندگان بزرگ در برنامه داریم، گفت: معاملات گواهی ظرفیت تولید برق از دیگر برنامه های بورس انرژی است که امکان می دهد سرمایه گذاران از ابتدا به فکر تولید برق باشند و تولید کنندگان برق با اطمنیان خاطر برق تولید کرده و مطمئن باشند که مشتری دارند که این موضوع تا پایان سال پیگیری و عملیاتی می شود.

وی از راه اندازی بازار آلایندگی یا کربن خبر داد و گفت: در جلسه ای که با حضور رییس سازمان بورس و رییس سازمان محیط زیست برگزار شد، مقرر شد که بازار سرمایه می تواند به حفظ محیط زیست از طریق این اوراق کمک کند که در این راستا قرار است بازار آلایندگی یا کرب راه اندازی شود.

حسینی درباره هدف این بازار توضیح داد: هدف این است که صنایع تشویق شده و کمتر آلاینده ها را وارد محیط زیست کنند که سازمان بورس وظیفه راه اندازی این بازار را بر عهده بورس انرژی قرار داده است.

   
  
کلیدواژه ها: بورس انرژی - معاملات - سهام


اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  نفت زیر سایه خورشیدمحو می شود
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار