درباره ما   |  پیوندها   |  RSS  
  صفحه اول    نفت    گاز     پتروشیمی     پالایش و پخش    بورس و بازار سرمایه     بین الملل     اقتصاد انرژی   شنبه، 24 مهر 1400 - 19:09   
 
 
   اخبار رسانه ها  
  ترکیه سردسیر 50 و ایران 270میلیارد متر مکعب گازمصرف می کنند
  مصرف گاز ترکیه 46 و ایران 270 میلیارد متر مکعب!
  اطلاعات مربوط به مدیریت انرژی در آمریکا(تولید مناطق مختلف، مصرف تک تک بخش ها)
  ​غیب شدن شناور 300 میلیون دلاری
  دمای میانگین اتاق چه مقدار بایستی باشد ؟
  دمای مناسب منزل در فصل سرما چقدر است؟
  زندگی عجیب آدمها در سردترین نقطه جهان + تصویر
  خانه های سراسر دنیا در زمستان چه دمایی دارند؟
  سردترین نقطه مسکونی جهان +تصاویر
  شورای عالی انرژی: تراز گاز کشور از سال ۱۴۰۰ منفی خواهد شد+ سند
  قطع صادرات گاز به ترکیه چقدر به کشور ضرر زده است؟
  قیمت گاز صادراتی به ترکیه چقدر است؟
  قیمت گاز صادراتی ایران به عراق چقدر است؟
  چگونه روسیه رویاهای گازی ایران را بر باد داد؟
  یارانه پنهان گاز حدود دو برابر منابع عمومی کشور در سال ۹۹
  روس‌ها مدیریت مصرف گاز را جدی می‌گیرند
  سردترین نقطه مسکونی جهان +تصاویر
  زندگی در سردترین شهرهای روسیه چگونه است؟
  سهم مصرف گاز طبیعی در مناطق مختلف دنیا چقدر است؟
  استفاده ایرانی‌ها از ارزان‌ترین برق دنیا/ مردم کشورهای جهان برای تامین برق چقدر هزینه می‌کنند؟
  گرمایش جهانی با ایران و جهان چه کرد؟
  مضرات گرمایش گاز مرکزی
  بیائید اروپایی زندگی کنیم
  بررسی الگوی مصرف انرژی در 4 کشور
  سیستم گرمایش مرکزی مسکو
  همدستی واشنگتن-مسکو برای تحریم تهران
  شکست روسیه از ژاپن و تأثیر آن بر انقلاب مشروطه
  افزایش تولید محصولات پلیمری روسیه
  شناسایی عوامل موثر بر بازار بانکرینگ ایران
  کالبدشکافی تحزب در ایران
ادامه اخبار رسانه ها
 

انتخابات ریاست جمهوری

- اندازه متن: + -  کد خبر: 30854صفحه نخست » نفتیکشنبه، 18 خرداد 1393 - 18:30
زنگنه در مجلس مطرح کرد:
تلاش برای افزایش تولید 700 هزار بشکه نفت خام در روز/ گازرسانی به تمام روستاها تاسال 95
  
پیام نفت:
 وزیر نفت با بیان اینکه بهینه‌سازی مصرف سوخت یکی از برنامه‌های وزارت نفت در جهت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، گفت: وزارتخانه نفت به افزایش تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی توجه دارد.
  

به گزارش نفت نیوز به نقل از خبرگزاری خانه ملت، بیژن نامدار زنگنه در نشست علنی امروز (یکشنبه 18 خرداد) مجلس شورای اسلامی در ارایه گزارش عملکرد وزارتخانه متبوع خویش درخصوص سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: در ابتدا لازم است اعیاد شعبانیه به ویژه عید بزرگ نیمه شعبان و انتخاب مجدد جناب آقای لاریجانی و هیات رئیسه مجلس را در سال سوم مجلس نهم شورای اسلامی تبریک بگویم.

وزیر نفت دولت یازدهم، ادامه داد: موضوع اقتصاد مقاومتی یکی از موضوعات مهم و حیاتی برای آینده کشور است، مباحثی که امروز مطرح می‌شود در گذشته در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس طرح شده و من از نظرات نمایندگان این کمیسیون بهره‌مند شدم، اما در ابتدا باید به روش تبیین این گزارش اشاره کنم.

وی تصریح کرد: در آمادگی این گزارش حدود 40 ساعت وقت تعیین شده و باید اول به مفهوم کلیدی در این‌باره اشاره کرد. مقام معظم رهبری فرمودند که سیاست‌های اجرای اقتصاد مقاومتی تکمیل سیاست‌های گذشته به ویژه اصل 44 قانون اساسی است، از سوی دیگر باید در ابتدا مواردی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که با وزارتخانه نفت و محصولات نفتی در ارتباط است را طرح کنم.

زنگنه تصریح کرد: اولین برنامه وزارتخانه نفت در جهت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزایش تولید نفت خام است که این برنامه به طور قطع ناظر بر سیاست‌های مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی است، برنامه بعدی این وزارتخانه افزایش تولید و صادرات گاز است. همچنین برنامه دیگر جهش دوم افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های وزارتخانه نفت در جهت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزایش تولید و ثروت فرآورده‌های نفتی است، گفت: البته این وزارتخانه بهینه‌سازی مصرف سوخت را نیز در نظر دارد، همچنین ایمن‌سازی تقاضا و فروش مواد نفتی و گازی از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه می‌باشد.

زنگنه تاکید کرد: اخیراً در ملاقات نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری ایشان فرمودند که پشتیبانی و تمجید از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود اما این موضوع کافی نیست و باید اقدامات عملی نیز صورت گیرد، از این‌رو اولین برنامه وزارتخانه نفت که افزایش ظرفیت نفت خام و میعانات گازی است، ما این موضوع را مدنظر قرار دادیم که در این طرح تولید نفت خام باید 700 هزار بشکه افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: تا سال 96 ظرفیت تولید به 5.7 میلیون بشکه در روز خواهد رسید و در تلاش هستیم این برنامه را اجرایی کنیم؛ یعنی نسبت به حال حاضر 2.5 میلیون بشکه اضافه تولید و صادرات خواهیم داشت.

وزیر نفت یادآور شد: افزایش تولید و صادرات گاز طبیعی با تأکید بر برداشت از میدان های مشترک از دیگر برنامه های این وزارتخانه است که در این راستا به طرح های افزایش تولید و پالایش پارس جنوبی، طرح نگه داشت سطح تولید و صادرات گاز با خط لوله نیز خواهیم پرداخت.

 

افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی به هزار میلیون متر مکعب در روز تا سال 97

زنگنه تأکید کرد: در مجموع هدف از این مهم ظرفیت تولید گاز طبیعی به هزار میلیون متر مکعب در روز تا سال 97 است که این رقم بسیار بزرگی است و اینکه بتوانیم 80 میلیارد متر مکعب تا سال 1400 صادرات گاز طبیعی داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه جهش برای افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی و همچنین جلوگیری از خام فروشی از دیگر برنامه های وزارت نفت است گفت: این برنامه ها در راستای اجرای بند های سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در اولین گزینه به تأمین خوراک برای پتروشیمی از طریق طرح های پارس جنوبی و تولید طرح های بازیافت NGNمی پردازد.

زنگنه تأکید کرد: بازیابی و صادرات محصولات، حمایت از واحدهای میان دستی و پایین دستی پتروشیمی و استفاده از تکنولوژی های جدید که گاز طبیعی را تبدیل به پروپیلن از دیگر برنامه هاست که در مجموع هدف ما این است بتوانیم ظرفیت تولید پتروشیمی را از 25 میلیارد دلار فعلی به 80 میلیارد دلار تا سال 1400 برسانیم تا در سطح منطقه و جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وزیر نفت تصریح کرد: افزایش تولید و صادرات فراورده های نفتی از دیگر اهداف ماست که در مرحله اول قصد داریم همه میعانات گازی تولید کشور را از طریق احداث پالایشگاه های میعانات گازی در داخل به فرآورده تبدیل کنیم و هدفمان نیز آن است ظرفیت پالایشگاه های نفت خام را به 2 میلیون بشکه در روز رسانده و همچنین پالایشگاه های میعانات گازی را نزدیک به یک میلیون بشکه برسانیم.

وی یادآور شد: در مجموع در تلاشیم تا ظرفیت پالایشگاهی کشور را از 1.8 فعلی به 3 میلیون بشکه در روز برسانیم.

زنگنه تصریح کرد: برنامه بهینه سازی مصرف سوخت از دیگر اهداف ماست همچنین افزایش راندمان بازدهی حرارتی و  کمک به توسعه حمل و نقل عمومی در ردیف برنامه های ما قرار دارد.

وزیر نفت افزود: اکنون به شهرداری ها گفته ایم تا در تمام شهرهایی که نیاز به ایجاد مترو است مترو ایجاد کنند و همچنین اعلام کرده ایم به ازای هر مسافری که به سیستم حمل و نقل اضافه شود یک رقمی به آنها پرداخت کنیم تا منبع جدیدی برای کارهای آتی ایجاد شود.

وی با بیان اینکه تلاش برای گازرسانی روستایی از دیگر اهداف وزارت نفت به شمار می رود تصریح کرد: ما در صدد هستیم تا پایان سال 95 سفره گازرسانی روستایی را تمام کنیم تا گازرسانی به تمام روستاها حتی روستاهای حداقل 20 خانوار نیز گازرسانی شود؛ این کار را از هفته آینده و پس از کسب مجوزهای لازم آغاز خواهیم کرد.

زنگنه تصریح کرد: توسعه جایگاه های CNG، حمایت از ساخت خودرو با موتور پایه گازسوخت، بهینه سازی مصرف انرژی در بخش کشاورزی از دیگر اهداف ما به شما می رود.

وزیر نفت با بیان اینکه برنامه ایمن سازی تقاضا و بازارهای فروش نفت خام، فرآورده های نفتی و گاز طبیعی از دیگر برنامه هاست تصریح کرد: ما باید در پالایشگاه ها و پایانه های خارج از کشور از مشارکت های مالی استفاده کنیم و در زنجیره پالایش تا توزیع فرآورده ها در بازارهای هدف با تمرکز بر بازار آسیا و با هدف تضمین برداشت نفت از ایران و تأمین امنیت تقاضا برای نفت کشور اقدامات اساسی را به کار گیریم در همین زمینه برای تضمین امنیت باید مشتریان خود را متعدد کنیم.

زنگنه افزود: جدای از 6 برنامه مطرح شده، دو برنامه پشتیبانی هم هست که باید به آن توجه ویژه داشت.

وی تصریح کرد: نخستین موضوع توجه به سرمایه انسانی و مدیریت بوده که در صنعت نفت بسیار مهم تلقی می‌شود و دومین مورد نیز ارتقای فناوری ملی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف دستیابی به فناوری‌های فرآیند و ساخت داخلی تجهیزات و کالاهای مورد نیاز است.

وزیر نفت گفت: باید توجه داشت که مهمتر از تامین مالی، توانمندسازی ظرفیت‌های ملی است و باید با همکاری دانشکده‌های مهندسی صنعت نفت این موضوع تحقق یابد.

زنگنه ادامه داد: بند بعدی در اجرای سیاست‌های ابلاغی ترویج مصرف کالای داخلی همراه با برنامه‌ریزی برای ارتقای کیفیت محصولات و اصل رقابت‌پذیری است و باید با این برنامه‌ها، ایران صادرکننده تجهیزات و خدمات به کشورهای منطقه باشد.

وی با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در راستای اجرای اصل 44 گفت: ایشان فرمودند باید روش‌هایی اتخاذ شود که منجر به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تشویق و همکاری‌های جمعی بر ارتقای درآمد قشر کم‌درآمد و متوسط شود.

تشکیل اتاق فکری بین مجلس و دولت

این عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به برنامه افزایش صادرات نفت گفت: این برنامه باعث می‌شود طی سال‌های آینده بیش از 400 میلیارد دلار درآمدهای حاصل از فروش نفت افزایش یابد، از این‌رو باید اتاق فکری بین مجلس و دولت شکل گیرد تا شاهد بیراهه رفتن این منابع نباشیم.

زنگنه گفت: همچنین باید شفاف‌سازی و سالم‌سازی عملیات و نظارت موثر برای پیشیگیری از فساد صورت گیرد و با تقویت فرهنگ و مدیریت جهادی برای این منابع برنامه‌ریزی کنیم.

توسعه صنعت نفت درشورای اقتصاد درحال بررسی است

وی ادامه داد: افزایش پوشش استاندارد طرح‌های صنعت نفت موضوع مهم دیگر است که باید برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی لحاظ شود. جزئیات طرح‌های مذکور و اهداف کمّی توسعه صنعت نفت در شورای اقتصاد همچنان در حال بررسی و کارشناسی تکمیلی است.

وزیر نفت افزود: برنامه‌های اعلامی با فرض ادامه تحریم‌های دشمنان نوشته شده است، البته به غیر از برنامه‌های توسعه صنعت پتروشیمی که امکان استفاده از منابع مالی صندوق توسعه ملی کم است.

زنگنه گفت: باید توجه داشت که اقتصاد مقاومتی کشور را به انزوا نمی‌برد و کشور با ظرفیت تولید 5.7 میلیون بشکه نفت و صادرات 80 هزار میلیارد تومانی گاز می‌تواند اقتصاد دنیا را به ما وابسته کند.

وزیر نفت تصریح کرد: سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی بهترین فرصت را در اختیار کشور قرار داده است تا بتوانیم در تمامی زمینه‌های اقتصادی پیشرفت کنیم، بنابراین باید قدردان رهبر معظم انقلاب بود.

وی ادامه داد: اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کنار سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی می‌تواند زمینه توسعه کشور و تحقق اهداف چشم‌انداز اقتصادی را فراهم کند. نکته دیگر این است که اولویت‌های اقتصادی تعریف شده و سعی شده منابع به صورت بهینه به طرح‌ها اختصاص داده شود.

این عضو کابینه دولت یازدهم درخصوص توسعه پالایشگاه‌ها گفت: پالایشگاه‌های آناهیتا در کرمانشاه و دوم فارس در حال تمکیل است که می‌تواند مانع خام‌فروشی شود.

زنگنه درخصوص قرارداد انتقال گاز به پاکستان یادآور شد: پاکستان رسماً درباره قرارداد گاز اعلام اقدام فوری کرده است و با وجود اینکه ایران یک میلیارد دلار هزینه کرده و لوله گاز را به مرز پاکستان رسانده است، آنها عنوان می‌کنند که به دلیل تحریم‌ها نتوانسته‌اند شرایط را برای انتقال گاز فراهم کنند. البته در سفر اخیر هیات دولت پاکستان به تهران، وزیر نفت این کشور تقاضای یک فرصت چندماهه برای تکمیل این پروژه کرد.

   
  
کلیدواژه ها: زنگنه - نفت - تولید نفت - گازرسانی


اخبار مرتبط:

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین خبرها  
  اردن: تشکیل کشور مستقل فلسطینی تنها راه حل منازعه منطقه است
  امتناع حکمرانی حزبی؛ آسیب شناسی رابطه نظام حزبی و نظام انتخاباتی در جمهوری اسلامی ایران
  هدف فروغی از بقای سلطنت در ایران چه بود؟
  شکنجه‌گر ساواک درباره "شهید تندگویان" چه گفت؟
  بکارگیری انواع لوله و اتصالات پلیمری در صنعت ساختمان
  تاثیر نفوذ قدرت های بیگانه در ناکامی مشروطه
  مزیت های استانی شدن انتخابات مجلس برای احزاب
  غلبه سیاست در خط لوله گازی روسیه؟
  دختر صدام بعد از سه دهه پرونده شهید تندگویان را گشود
  ظریف: کلمه «تعلیق» در برجام نیست، بلکه در یکی از ضمائم است؛ آن هم مربوط به تحریم های آمریکا نیست، بلکه مربوط به اتحادیه اروپاست؛ در واقع موافقت کردند که آن تحریم های نظامی و.. در ابتدا «تعلیق» و پس از لغو قطعنامه های شورای امنیت، «لغو» شوند
  شهید تندگویان بعد از آزادی اسرا شهید شدند
  ۹۵ درصد صرفه جویی در مصرف نفت و گاز
  رازهای کشف نشده شهادت شهید تندگویان
  نظر صریح امام در مورد دخالت سپاه و ارتش در مسائل سیاسی چیست؟
  رازهای کشف نشده شهادت شهید تندگویان
  آمریکا و اروپا دیگر به نفت ایران نیاز ندارند/ لزوم تغییر راهبرد از اتکا به غرب به تعامل با گروه بریکس
  چرا فروغی اعلام جمهوری نکرد؟
  گفتگو با کوچکترین دختر شهید محمدجواد تندگویان
  ناگفته‌هایی از به توپ بستن گنبد مطهر رضوی در دهم ربیع ‌الثانی ۱۳۳۰ قمری/چه کسانی پشت ماجرا بودند؟
  احتمالا شهید تندگویان را خفه کردند
  تفاوت دو نوع حکومت در ایران و ژاپن/ شکست خفات بار روسیه از ژاپن همزمان با قرارداد ننگین 1907علیه ایران
  با «محمدعلی فروغی» بیشتر آشنا شوید
  افزایش بیش از 10 درصدی تولید محصولات پلیمری روسیه
  محمدعلی فروغی اولین و آخرین نخست وزیر رضا شاه
  ریشه‌یابی پیمان خفت بار 1970 روسیه و انگلیس علیه ایران
  دامی برای مشروطه نقش بیگانگان در انقلاب مشروطه
 
   معرفی پایگاه های اطلاع رسانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© پیام نفت (استفاده از مطالب پیام نفت با ذکر منبع، منعی ندارد)
payamenaft@gmail.com, 09122978397
طراحی و اجرا: خبرافزار