پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي: واكنش روزنامه اسرائيلي «معاريو» به اقدام ترامپ درباره جولان: اين تصميم، بخشي از نبرد اسرائيل - آمريكا عليه ايران بود؛ حتي از درگيري مستقيم با روس‌ها هم جلوگيري كرد / بايد بر ساكنان جولان بيفزاييم / برخي فكر مي‌كردند خروج ترامپ از سوريه، از پشت چاقو زدن به اسرائيل است، اما او ثابت كرد كه قصد رها كردن هم پيمان خود را ندارد
شنبه، 10 فروردین 1398 - 21:04     کد خبر: 44651

پيام نفت:
روزنامه اسرائيلي معاريو نوشت: در هفته گذشته، اسرائيل يكي از بزرگترين دستاوردهاي سياسي تاريخ خود را محقق كرد: اعلام ويژه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا در مورد به رسميت شناختن حاكميت جولان براي اسرائيل. تلاش هاي زيادي براي بي ارزش نشان دادن اين مساله شد، تا انجا كه برخي اين اقدام ترامپ را هديه اي براي اسد خواندند.

پايگاه خبري تحليلي انتخاب (Entekhab.ir) :

واكنش روزنامه اسرائيلي «معاريو» به اقدام ترامپ درباره جولان: اين نبرد ميان اسرائيل و آمريكا با ايران است؛ حتي از درگيري مستقيم با روس‌ها هم جلوگيري كرد / بايد بر ساكنان جولان بيفزاييم / برخي فكر مي‌كردند خروج ترامپ از سوريه، از پشت چاقو زدن به اسرائيل است، اما او ثابت كرد كه قصد رها كردن هم پيمان خود را ندارد

روزنامه اسرائيلي معاريو در مطلبي به قلم عاموس غلبوع نوشت: در هفته گذشته، اسرائيل يكي از بزرگترين دستاوردهاي سياسي تاريخ خود را محقق كرد: اعلام ويژه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا در مورد به رسميت شناختن حاكميت جولان براي اسرائيل. تلاش هاي زيادي براي بي ارزش نشان دادن اين مساله شد، تا انجا كه برخي اين اقدام ترامپ را هديه اي براي اسد خواندند.

به گزارش سرويس بين الملل «انتخاب»؛ اين روزنامه اسرائيلي در ادامه نوشته است: اكنون، صحبت از آن است كه ديگر دولتها در اين باره با ايالات متحده همراه نمي شوند. اما ما بايد از مشروعيتي كه ترامپ به حاكميتمان بر جولان داده استفاده كرده و بر تعداد ساكنان اين منطقه بيفزاييم، تا تبديل به شهري جديد شود. اين هدف ملي ماست كه بايد مورد توجه هر دولتي كه پس از انتخابات روي كار آيد، قرار گيرد.

ايالات متحده شعار«صلح در مقابل زمين» را كه به خاطر آن تمام روساي ما، از زمان رابين تا اريك شارون آماده چشم پوشي از جولان بودند را به سطل زباله انداخت. تاريخ پر است از نقاط اختلاف: آخرين تعديلي كه با هدف چشم پوشي از جولان صورت گرفت، در زمان اولمرت بود و بر اساس آن، قرار بود سوريه با ايران قطع رابطه كرده و به غرب نزديك شود، تا بتواند بر درياچه طبريه مسلط شود. اما اكنون، حق حاكميت اسرائيل بر جولان از سوي تنها قدرت بزرگ جهان به رسميت شناخته شده است، تا اين اقدام در چارچوب تلاش آن براي خروج ايران از سوريه جاي گيرد.

اين نبرد اسرائيل و آمريكا با ايران است و زماني كه تحريمهاي ايالات متحده براي به صفر رساندن كامل نفت ايران اجرايي شود، نبرد مذكور به اوج خود مي رسد.

اسرائيل نه تنها ذخيره استراتژيك ايالات متحده، بلكه بازوي تاكتيكي و استراتژيك آن است. بازوي آمريكا در بخش غربي خاورميانه كه يك ويژگي خاص دارد: تمام هم پيمانان آمريكا در خاورميانه از سربازان آمريكايي هم برخوردارند، اما اسرائيل سرباز آمريكايي ندارد.

آمريكاي ترامپ به تمام جهان اعلام مي كند كه بعنوان عامل مؤثري در خاورميانه باقي مانده و دوستانش را تنها نمي گذارد. زماني كه چند ماه پيش رئيس جمهور ايالات متحده از خروج نيروهاي خود از سوريه صحبت كرد، تحليلگران اسرائيلي اين اقدام را هيستريك ناميده و آن را به منزله از پشت چاقو زدن به اسرائيل دانستند. اما اقدام اخير ترامپ ثابت كرد كه قصد رها كردن اسرائيل، مهمترين هم پيمان خود در منطقه خاورميانه را ندارد.

قطعا اين به رسميت شناختن حاكميت اسرائيل بر جولان از سوي ترامپ، هديه اي به نتانياهو پيش از برگزاري انتخابات است و البته هر دولتي در اسرائيل روي كار آيد، از اين اقدام ترامپ بهره زيادي مي برد. اعلام رئيس جمهور امريكا مولود يك لحظه نبود، بلكه نتيجه روابط استراتژيك گسترده بين دو طرف است كه مبتني بر فروپاشي جهان عربي، مقابله با هيمنه ايران بر سوريه و امتناع از درگيري مستقيم با روسهاست. در ادامه، ايالات متحده از اينكه محتاج نفت عربي باشد خودداري كرد تا اين نياز آن، به وسيله اي براي باجگيري اعراب تبديل نشود.


پیامک - فیس بوک - تویتر
نسخه اصلی - برگشت به خبرها