پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : روسيه اجازه برداشت از ميدان گاز سردار جنگل را به ايران نمي‌دهد
سه شنبه، 29 اسفند 1402 - 10:21 کد خبر:52985
پيام نفت:
روسيه اجازه برداشت از ميدان گاز سردار جنگل را به ايران نمي‌دهد
اردشير دادرس گفت: روسيه اجازه نمي‌دهد ايران از هشت حلقه چاه ميدان گازي سردار جنگل در درياي خزر، گاز برداشت كند.

به گزارش انرژي پرس، اردشير دادرس، عضو كميسيون انرژي اتاق بازرگاني ايران، اعلام كرده است كه روسيه اجازه نمي‌دهد ايران از هشت حلقه چاه ميدان گازي سردار جنگل در درياي خزر، گاز برداشت كند. وي در جلسه كميسيون انرژي اتاق ايران اين اظهارات را به صورت علني كرده و به مشكلات ناترازي در توليد و مصرف گاز در كشور اشاره كرده است.

دادرس بيان كرده است كه ممانعت روسيه از برداشت گاز توسط ايران در ميدان سردار جنگل يكي از عوامل ناترازي توليد و مصرف گاز در اين كشور محسوب مي‌شود. او همچنين به سرمايه‌گذاري ناكافي براي حفظ ظرفيت فعلي توليد و توسعه استخراج گاز اشاره كرده و بر اهميت سرمايه‌گذاري بيشتر براي حفظ توليد پارس جنوبي و توسعه ساير ميادين گاز كشور تأكيد كرده است.

وي هشدار داده كه در صورت عدم سرمايه‌گذاري، كشور با مشكلات ناترازي در توليد و مصرف گاز مواجه خواهد شد و براي گذر از اين وضعيت نياز به حدود ۶۰ ميليارد دلار سرمايه‌گذاري در ده سال آينده دارد. اگر چنين سرمايه‌گذاري‌هايي انجام نشود، تا سال ۲۰۳۲ با ۴۰۰ ميليون مترمكعب ناترازي در توليد و مصرف گاز مواجه خواهيم بود.
بيشتر بخوانيد:  ايران و روسيه در حال مذاكره براي ايجاد پل انرژي هستند

دادرس همچنين به نقد سياست‌هاي يارانه‌گذاري گاز در ايران پرداخته و اعتقاد دارد كه بيش از ۳۲۴ ميليارد دلار يارانه براي گاز در دوره ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ تخصيص داده شده كه به نظر او غيرعقلاني و غيراقتصادي بوده است. وي سوء مديريت و بي‌تدبيري مديريتي را به عنوان مهمترين عامل ناترازي توليد و مصرف گاز در كشور برشمرده و به اشتباهات در سياست‌ها و تصميمات مديريت نفت اشاره كرده است.

منبع: اقتصاد آنلاين