پيام نفت -رسانه خبري تحليلي نفت، گاز و انرژي : پنجره چهار جداره چه ويژگي هايي دارد؟
یکشنبه، 10 دی 1402 - 09:40 کد خبر:52436
پيام نفت:
پنجره چهار جداره
 

نام پنجره هاي دوجداره و سه جداره را بارها شنيده ايم و با مزايا و موارد استفاده آن به خوبي آشنا هستيم، اما سيستم ساخت پنجره هاي چند جداره تنها به انواع دو و سه جداره ختم نمي شود و مي توان پنجره ها را در انواع چهار و حتي پنج جداره نيز توليد و به بازار عرضه نمود. در اين مقاله با پنجره چهارجداره بيشتر آشنا خواهيم شد.

ليست محتوا

پنجره چهار جداره چيست؟


به هر ميزان وزن يكي از عناصر ساختمان بالا رود، روش نصب آن و همين طور پايدار كردن و با دوام كردن آن نيز دشوار تر خواهد بود. يكي از ويژگي ها مهم و بسيار ارزشمند درب و پنجره upvc وزن كم آن ها بوده است. اما حالا ما درصدي اين وزن را با نصب پنجره چهار جداره بالا خواهيم برد. اما هنوز هم پنجره چهار جداره از پنجره هاي آهني سبك ترند و مي توان آن‌ها را به عنوان يك جايگزين خوب براي پنجره‌هاي سنتي شناخت.
با نرم افزار طراحي در و پنجره مي توانيد به راحتي طراحي در و پنجره خود را انجام دهيد.

مسئله بسيار مهم اين است كه، به دليل وزن پنجره‌هاي چهارجداره، اين پنجره‌ها براي خانه‌هاي خيلي قديمي انتخاب خوبي نخواهند بود. خانه‌هايي كه ديوارها و جدار پنجره‌هاي آنها، افت سنگيني داشته است، به هيچ وجه گزينه مناسبي براي نصب پنجره چهار جداره به حساب نمي‌آيند. چرا كه كار گذاشتن و آب بندي آنها بسيار مشكل و در برخي موارد امكان ناپذير است.

مهم ترين ويژگي هاي پنجره چهارجداره


پنجره هاي دوجداره و سه جداره در بيشتر محيط ها كاملا پاسخگوي نياز، براي داشتن پنجره هايي با عايق بندي بالا هستند. اما مواردي هم وجود دارد كه محيط نياز به ميزان بسيار زيادي از عايق بندي حرارتي و صوتي دارد، كه در اين صورت مي توان پنجره هاي چهارجداره و يا حتي پنج جداره را مورد استفاده قرار داد.پنجره چهار جداره آلودگي صوتي را به ميزان بسيار بالايي كاهش مي دهد، به ميزاني كه صداي وارد شده به 7 درصد كاهش مي يابد. در نتيجه مي توان گفت كه پنجره چهارجداره، حدود 5 برابر پنجره هاي دو و سه جداره قابليت عايق بندي دارد، كه اين براي برخي موارد مهم و ضروري مي باشد.

پنجره هاي چهارجداره

جنس پنجره هاي چهار جداره


پنجره هاي چهار جداره هم مانند پنجره هاي دوجداره و سه جداره، ساختاري تشكيل شده از پروفيل هاي مختلف، شيشه و يراق آلات دارند.

پروفيل پنجره چهارجداره


پروفيل اين پنجره ها مي تواند از upvc يا آلومينيوم باشد كه هريك مزاياي خاص خود را دارا هستند. البته نوع رايج تر با توجه به اين كه نياز به پروفيلي با دوام و تحمل بيشتر است، انواع upvc است.مي توان گفت پروفيل بخش اصلي يك پنجره است، و بايد داراي ضخامت، كيفيت، تحمل وزن و استقامت لازم براي تحمل پنجره باشد.پنجره هاي چهار جداره به علت كارايي خاصي كه دارند معمولا در ابعاد بزرگ استفاده مي شوند. داشتن چهار جداره شيشه نيز خود باعث مي شود وزن پنجره بيشتر شود، بنابراين پروفيل حتما بايد با كيفيت و از انواع بسيار مستحكم باشد. بنابراين در مورد خريد پنجره چهار جداره به هيچ عنوان سراغ نمونه هاي شناخته نشده و تقلبي نرويد و تنها از برند هاي با كيفيت و معتبر استفاده نماييد.پروفيل در پنجره ي چهار جداره، ضخامت بيشتري از انواع دو و سه جداره دارد، و بايد حتما داراي پروفيل گالوانيزه داخلي نيز باشد در غير اين صورت استحكام و تحمل وزن كافي را نخواهد داشت.

شيشه هاي چهار جداره


داشتن چهار جداره به جاي دو و سه جداره، تفاوت اصلي اين پنجره با ديگر انواع پنجره هاي upvc است. چهار لايه شيشه در اين پنجره ها استفاده شده، كه بين آن ها را نيز گاز مخصوصي پر شده است.به طور معمول استفاده ي پنجره هاي چهارجداره به طوري است كه نياز به داشتن مسحكم ترين و ايمن ترين پنجره هاست، در نتيجه معمولا از شيشه هاي لمينتي، شيشه هاي سكوريتي و شيشه هايي با استحكام و ايمني بالا استفاده مي شود.

گاز درون پنجره چهارجداره


مهم ترين دليل استفاده از پنجره هاي چهارجداره ميزاين عايق بندي بسيار بالا، است.قرار گيري شيشه ها به تنهايي اما مانع عبور سر و صدا و انتقال حرارت نمي شود. بين شيشه هاي پنجره هاي چند جداره را (از دوجداره تا چند جداره) گازي مخصوص فرا گرفته، كه تاثير بسيار مهمي در جلوگيري از انتقال حرارت و صوت دارد.گازهاي مختلفي به اين منظور به كار برده مي شود، كه بسته به ميزان نياز به عايق بندي ، هزينه و ديگر ويژگي ها متفاوت است. در مورد پنجره هاي دوجداره و سه جداره، اكثرا از گاز آرگون استفاده مي گردد كه گازي بي خطر و خنثي است.اما در مورد پنجره هاي چهارجداره، به دليل اين كه در بيشتر موارد در صنعت مصرف مي شوند، از گاز كريپتون كه كارايي بيشتري دارد استفاده مي شود.هر چند كريپتون موجب عايق بندي بيشتري نسبت به آرگون هم مي شود، اما سمي است و هزينه آن نيز بالا خواهد بود.در نتيجه، در مورد پنجره هاي چهارجداره كه موارد استفاده خاص تري نسبت به پنجره هاي دو و سه جداره دارد، كريپتون مورد استفاده قرار مي گيرد. گاز SF6 نيز از ديگر گازهايي است كه براي پنجره هاي چهار و پنج جداره اي كه در موارد معدود استفاده مي شوند، كاربرد دارد.

اين گاز نيز عايق بندي مناسبي را به وجود مي آورد، بي رنگ و بي بو است و البته خطرناك و سمي. بنابراين براي پنجره هاي پر استفاده اي چون دو و سه جداره به كار برده نمي شود، اما براي پنجره هاي چهارجداره، در موارد خاص مانند فرودگاه ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پنجره چهارجداره

كاربرد پنجره چهارجداره


كاربرد پنجره هاي چهار جداره نيز اصولا ويژه است، و از طرفي اين كاربرد آن ها محدودتر از پنجره هاي دو جداره و سه جداره مي باشد.از پنجره هاي 4 جداره معمولا در مواردي استفاده مي شود كه عايق بندي بسيار بالايي، علي الخصوص عايق بندي صوتي بالاتر مورد نياز است.در مراكز صنعتي، مراكزي چون فرودگاه ها و ايستگاه هاي راه آهن، كارخانه ها و كارگاه هاي پر سر و صدا، و يا ديگر مراكزي كه آلودگي صوتي زيادي وجود دارد همواره از پنجره هاي 4 جداره استفاده مي شود.گرچه اگر تمايل به داشتن كمترين ميزان سر و صدا داشته باشيد، و محل زندگي شما نيز در شرايطي با آلودگي صوتي بسيار بالا است هم مي توانيد از پنجره هاي چهارجداره استفاده نماييد. به طور نمونه، در صورتيكه خانه شما نزديك به فرودگاه، يا ايستگاه راه آهن است و از سر و صداي زياد هواپيما و قطار كلافه هستيد بايد از پنجره هاي چهارجداره استفاده نماييد.

سخن پاياني

پنجره چهار جداره همان مزاياي پنجره هاي دو و سه جداره را فقط در ميزان بيشتري دارا است. استفاده اين نوع پنجره محدود بوده و فقط در موارد خاصي است. در اين مقاله به طور كلي به پنجره چهارجداره و كاربرد هاي آن آشنا شديم. اميدواريم از اين مطالب استفاده لازم را برده باشيد.